Skocz do zawartości
ath

Gigabyte Ga-p31-ds3l [intel Ep31]

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Od wczoraj jestem posiadaczem plytki i e2160.

Poki co leca tak:

 

Dołączona grafika

 

Problemy zaczynaja sie wlasnie od 3500mhz. Wszelkie ustawienia powyzej 3500mhz, 390fsb (probowalem do 400)

koncza sie naglymi resetami podczas testowania orthosem (nie zawsze od razu, czasem nawet 10min polata). Nie wywala erroru tylko reset. Pamieci patrioty 800fsb cl4 puszczam 1:1 na 5-5-5 wiec to nie one (i tak dostaja +0.4 papu). Na mobo/fsb +0.1v, dodanie 0.2 nie pomaga. Na cpu dawalem mniejszy mnoznik fsb 400 i nie bylo resetu wiec to proc.

W biose v cpu ustawione mam na 1.6V, cpuz-z pokazuje straszny drop - 1.52. I tu mnie ogranicza bo po 1.6V od razu jest 1.8V a to mi sie wydaje juz za duzo (proc ma tak na co dzien chodzic), z checia bym mu tak 1.65 dal. Bios fabryczny f8.

 

 

Drugi problem to temperatury. W IDLE jest ok ale jak puszcze orthosa czy cos podobnego momentalnie skacze z okolo 20-30 do 70 C. Chlodzony WC, chlodnica ledwo cieplawa jest nawet po dluzszej sesji w orthku (spod bloku tez lewdo cieply). Dzieje sie to wszedzie everest, speedfan czy easytune pokazuja to samo.

Na NB i jak i pamiatki jest nawiew.

Edytowane przez hapek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powodem wysokiej temperatury jest metalowa czapka, która zamiast pomagać odprowadzać temperaturę to przy wysokim napięciu sprawia, że wszystko się gotuje w środku. U mnie też temp szybko rośnie przy wysokim napięciu. pomiędzy 1,325 a 1,4 różnica jest niewielka 2-3*C, ale już koło 1,5V podskakuje o 10-12 stopni

 

a co do problemu nr 1 to ja go nie widzę, proc się skończył i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powodem wysokiej temperatury jest metalowa czapka, która zamiast pomagać odprowadzać temperaturę to przy wysokim napięciu sprawia, że wszystko się gotuje w środku.

To jest prawda ale tylko częściowa.

Metalowa czapka (miedziana?) jest w PD na pascie a w c2d lutowana.

Reszta tej prawdy to po prostu błędny odczyt.

Czytałem co robił ze swoim e2180 taipan (ściągał czapę mierzył bezpośrednio na procu). Powinny te posty gdzieś tam być w temacie o procku i z tego wynika, że winowajcą jest błędny odczyt w głównej mierze.

Co jeszcze sie nasuwa - 55 stopni na sempronie i czuć było ciepełko z budy, 65 na e2140 i zima - to u mnie.

Są też relacje, że c2d mimo niższych temperatur (odczytywanych) produkuje więcej ciepła niż PD przy wyższych temperaturach.

Nie wspomnę o celeronie: 50 w idle 78 stres, a ciepły to radiator się zaczyna robić jak dochodzi do 90 po wyłączeniu wentylatora [;

@hapek bardzo fajny procuś - ja bym tak zostawił i "temperaturą" się nie przejmował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie od dzisiaj mam tą płytkę plus e2160

 

I wyraźnie czuję jakby zapach takiej jakby spalenizny. Wszystko chodzi .. czy to normalne czy nowe podzespoły tak mają że muszą się no nie wiem jak to nazwać "wypalić" ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie od dzisiaj mam tą płytkę plus e2160

 

I wyraźnie czuję jakby zapach takiej jakby spalenizny. Wszystko chodzi .. czy to normalne czy nowe podzespoły tak mają że muszą się no nie wiem jak to nazwać "wypalić" ?

Moja ladnie pachnie :lol2:

 

Kolejny problem mam. A mianowicie niskie wyniki w 3d markach. Przykladowo w 05, na 6600gt 700/1200 wynik ~4k (takie wyniki maja na niekreconym 6600gt z jakims athlonem 2ghz - i dokladnie takie wyniki mialem na sempku @2.4ghz socket 774 i zegarach karty nizszych), u mnie 5.5-6k powino byc lekko. Czytalem ze komus przelaczalo sie w trybie 3d pci ex na x2, jak to sprawdzic ? Niedlugo i tak bedzie 9600gt mimo to wolalbym zeby teraz chodzilo sprawnie wszystko ;]

btw. PRzewaznie jest 4k, ale czasem widywalem 4.5+k - 500 pkt to juz nie blad pomiarowy i na pewno cos nie gra.

Edytowane przez hapek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś mi forum muli.

A czy to aby na pewno stabilne - np. czy przechodzi tego marka 05 test cpu, masz kilka godzin orthosa ?

Czy porównania dokonujesz na tych samych sterach i czy był format OS-a (pytam dla formalności).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś mi forum muli.

A czy to aby na pewno stabilne - np. czy przechodzi tego marka 05 test cpu, masz kilka godzin orthosa ?

Czy porównania dokonujesz na tych samych sterach i czy był format OS-a (pytam dla formalności).

Tak procesor i ramy sa stabilne. Jescze ustawilem 3.4GHZ na stale a moze wiecej. To chyba cos z zegarami bo jak ustawie karcie 700 mhz na gpu w trybie 2d to sie wiesza od razu. Z kolei jak dam z np 750 na 3d to sie wiesza tylko w trakcie uruchamiania 3d marka... Format windy byl. Mysle ze to jakis drobny prolem ze stareami i nie ma nic wspolnego z platforma. Chociaz dziwne ze wyspepowal na 2 roznych sterownikach, zaraz clenerem go pojade i rive nowsza sciagne ;p

 

Tak riva sie cos rozlazla, ati tool podnosi zegary dobrze ale to mimo wszystko ciagle tyko 4.5k.

Edytowane przez hapek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny problem mam. A mianowicie niskie wyniki w 3d markach. Przykladowo w 05, na 6600gt 700/1200 wynik ~4k (takie wyniki maja na niekreconym 6600gt z jakims athlonem 2ghz - i dokladnie takie wyniki mialem na sempku @2.4ghz socket 774 i zegarach karty nizszych), u mnie 5.5-6k powino byc lekko.

to pokaż mi taki wynik na 6600gt ;)

5,9k to ja robie na 73gt z ddr3 przy taktowaniach 740/1228 i e1200@3GHz. Różnica w wynikach pomiędzy sempronem64@2,7GHz (754), a e1200@3GHz wyniosła 400 punktów

Edytowane przez przemekbydgoszcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema wyskakuje mi takie coś przed ładowaniem windy przy ten płycie.

 

Dołączona grafika

 

Utrzymuje się to jakieś 4/5 sekund.

 

Czy wszystko OK ? Można to jakoś usunąć ? Czas włączenia kompa się wydłuża.

Edytowane przez destroy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to pokaż mi taki wynik na 6600gt ;)

5,9k to ja robie na 73dt z ddr3 przy taktowaniach 740/1228 i e1200@3GHz. Różnica w wynikach pomiędzy sempronem64@2,7GHz (754), a e1200@3GHz wyniosła 400 punktów

hmm moze masz racje sugerowalem sie wynikami podanymi gdzies w necie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

Utrzymuje się to jakieś 4/5 sekund.

 

Czy wszystko OK ? Można to jakoś usunąć ? Czas włączenia kompa się wydłuża.

U mnie też tak jest i trochę mnie to wkurza, mam bootowanie tylko z dysku a i to ustawione jako pierwsze a w tym momencie komp robi nie wiadomo co zamiast zając się startem systemu :angry:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy plyta na pewno zaniza napiecie bo kiedy dalem na procesor 1.325 w biosie cpuz pokazywal w obciazeniu 1.296,

testowalem orthosem, po 2 minutach wyrzucalo blad, zwiekszalem napiecie stopniowo az doszedlem do 1.367, procesor dopiero przy tej wartosci jest stabilny ale cpuz dalej pokazuje 1.296V podczas gdy procesor jest obciazony orthos

 

jakie wlasciwie mam teraz realne napiecie na procesorze ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ktos pisal cos w temacie ze powyzej okreslonego fsb podnosi sie rowniez pcix

chcialem zapytac jak to jest dokladnie bo kiedy mam w biosie ustawione 365 fsb dla procesora to nie moge wtedy recznie ustawic taktowania pcix na 100, konczy sie to resetem ustawien, jedyna opcja z ktora komputer sie uruchamia to tylko i wylacznie auto

na szynie 333 bez problemu moge ustawic swoja wartosc pcix

 

+

doszedlem ze powyzej fsb 341 i probie ustawienia czest pcix recznie na 100 plyta resetuje ustawienia

Edytowane przez peve

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak napisales "podobno", a wiec to co i ja wiem ale nie do konca :)

pytam gdyz po ustawieniu fsb 365 dla procesora i pcix na auto podczas uruchamiania gry miga mi obraz, objaw taki wystepuje kiedy mamy przekrecone zegary dla shaderow (mozna poczytac na ten temat w temacie o 9600gt), nadmienie rowniez ze procesor jest testowany ponad 4 godziny programem orthos, zadne bledy sie nie pojawiaja, nie mam pojecia w takim razie czego to moze byc wina

 

 

+

a moze jest jakis programik ktory pokazuje w windowsie aktualna szyne pcix ?

 

+

q8ic dzieki, na Ciebie to zawsze mozna liczyc :)

Edytowane przez peve

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

To już szczyt bezczelności - a nie łaska popatrzeć choćby na szczyt TEJ strony?

 

q8ic już ci odpisał w tej sprawie...

Edytowane przez Łukasz Tkacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak napisales "podobno", a wiec to co i ja wiem ale nie do konca :)

pytam gdyz po ustawieniu fsb 365 dla procesora i pcix na auto podczas uruchamiania gry miga mi obraz, objaw taki wystepuje kiedy mamy przekrecone zegary dla shaderow (mozna poczytac na ten temat w temacie o 9600gt), nadmienie rowniez ze procesor jest testowany ponad 4 godziny programem orthos, zadne bledy sie nie pojawiaja, nie mam pojecia w takim razie czego to moze byc wina

+

a moze jest jakis programik ktory pokazuje w windowsie aktualna szyne pcix ?

Ano poczytaj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

resety ustawien OC biosu sa wynikiem zlych ustawien napiec i taktowania szyny, przedewszystkim proc nie powinien chodzic na ustawieniach auto, gdyz po uwzglednieniu vdropa plyty dostaje mniej pradu niz powinien wiec nalezy ustawiac mu napiecie na sztywno. To samo tyczy sie napiec RAMu, jesli chcesz miec niskie timingi musisz dac mu wiecej powera. Wypadaloby takze dorzucic wiecej wegla do FSB (chociazby +0,1 zeby sie nie meczyla).

Generalnie dodawac, resetowac, testowac, jesli pada - dodawac wiecej oczywiscie w granicach rozsadku.

W moim przypadku problem rozwiazalo ustawienie szyny na 340 Mhz, reszta w sygnaturze.

Peace.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

q8ic dzieki wielkie za linka,

 

probojac zmniejszac wartosc pcix na 100 tym programem do ktorego dales odnosnik konczy sie to zawieszka systemu, musze resetowac wiec chyba koncze swoja "przygode" z podkrecaniem, zostawiam na 333 x 9, dovoltuje go tylko troche bo za duzo tego kombinowania, a ja nie mam sily i czasu

 

+

jeszcze pytanie tylko: czy jezeli podzwyzsze napiecie na fsb voltage oraz tej drugiej opcji to czy to jakos wplynie na oc procesora na 333x9 tzn. czy bedzie potrzebowal mniejszego napiecia vcore, bedzie stabilniejszy itp. :?:

Edytowane przez peve

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiadomo czy ten program w ogóle działa i czy prawidłowo pokazuje.

Coś gdzies słyszałem, że podbijanie Nb może mieć wpływ na niższe zapotrzebowanie procka na v.

Ale z racji tego, że na dotyk Nb grzeje się bardziej niż procek i dosyć niskiego fsb (333) nie ruszał bym niczego poza napięciem procka i pamięci ewentualnie.

ps. u Ciebie problemy mogą mieć związek z tymi domniemanymi dzielnikami pci, ale może być to też nie skończone/sprawdzone kręcenie. Chciałem tylko powiedzieć że trzeba być pewnym proca żeby zabrać się za pamięci i pewnym pamięci i proca żeby zabrać się za grafię - żeby po prostu można było od razu powiedzieć co nawala.

Podkręca się po kolei - 4 h orthosa to mało dla procka, dla pamięci (osobno też) - cpu test 05, gry.

Jeżeli pci ustawiane jest przez jakieś dzielniki to możliwe ze po 400 znowu jest 100 (jak u boxera na 425) więc może sprobować 400*8 albo coś w tym stylu (o ile proc daje rade z fsb) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze i dobrze nie pokazuje ale objawy wyzszej szyny pcix sa prawidlowe bo jak wiadomo podnosza sie wtedy zegary gpu/shader, a przy wysokim zegarze dla shaderow obraz w grach/3d markach zaczyna migac czyli to co wystepuje u mnie,

plyta niestety na fsb 400 sie nie podnosi pomimo najmniejszego mnoznika dla procesora, resetuje po prostu ustawienia,

 

podnioslem o 0.1V napiecie dla fsb i testuje orthos 333x9 przy 1.39V, jak bedzie stabilnie to chyba juz tak zostawie, na NB mam wiatraczek puszczony na 5V wiec nie powinno byc goraco

 

dojde ladu z procesorem to moze sproboje cos wydusic wiecej z pamieci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie.

 

Jakie najniższe napięcie na procesor da się ustawić na tej płycie ?

Zakres napięć jakie daje płyta jest bardzo duży od 2.000v do poniżej 1.000v , 0.900v i niższe chyba , (dawno nie wchodziłem do biosa ;]  ). Zapewniam że napewno znajdziesz jakieś ustawienie V dla siebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyczytalem w temacie ze plyta nie oblsuzy 4x1g kosci 2 stronnych ze wzgledu na ograniczenia chipsetu, a czy obsluzy 2x1G 2 stronnych oraz 2x1G jednostronnych ?

ktos juz pisal ze sie nie podniosla ale moze to kwestia biosu ?

w przeciwnym razie chyba zmienie na gigabyte z p35 bo tam tych problemow nie ma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...