Skocz do zawartości
wladziu

Nowy Dysk Wd 320 Gb Aaks

Rekomendowane odpowiedzi

Zakupiłem powyzszy dysk zainstalowalem na nim system, sterowniki od chipsetu oraz pozostałe i słyszę z dysku niepokojące chrupanie.

Dysk pracuje jakoś głośno. Chrupie cicho nawet gdy nic nie robie, a gdy chocby otworze najmniejszy programik albo okno jakiegos folderu windowsa to juz znacznie slychac wczytanie.

Nie wspominajac oczywiscie o bardziej wymagajacych dla dysku operacjach, bo wtedy glosno chrupie.

Czy to normalne w tym modelu, czy to wina sterownikow chipsetu, bo kiedyś na starym kompie, jak wgralem nowe stery plyty glownej to uruchomila mi sie automatycznie funkcja która miala poprawiac jego wydajnosc a w rzeczywistosci dysk pracowal wolno i glosno. Nie wiem czy teraz w przypadku nowego kompa nie jest podobnie.

Moj ostatni dysk Seagate Baracuda 40 GB 5200 obr. pracował praktycznie bezszelestnie przy wczytywaniu w porownaniu z tym o wiele przeciez nowszym...

Edytowane przez wladziu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem powyzszy dysk zainstalowalem na nim system, sterowniki od chipsetu oraz pozostałe i słyszę z dysku niepokojące chrupanie.

Dysk pracuje jakoś głośno. Chrupie cicho nawet gdy nic nie robie, a gdy chocby otworze najmniejszy programik albo okno jakiegos folderu windowsa to juz znacznie slychac wczytanie.

Nie wspominajac oczywiscie o bardziej wymagajacych dla dysku operacjach, bo wtedy glosno chrupie.

Czy to normalne w tym modelu, czy to wina sterownikow chipsetu, bo kiedyś na starym kompie, jak wgralem nowe stery plyty glownej to uruchomila mi sie automatycznie funkcja która miala poprawiac jego wydajnosc a w rzeczywistosci dysk pracowal wolno i glosno. Nie wiem czy teraz w przypadku nowego kompa nie jest podobnie.

Moj ostatni dysk Seagate Baracuda 40 GB 5200 obr. pracował praktycznie bezszelestnie przy wczytywaniu w porownaniu z tym o wiele przeciez nowszym...

Włącz AAM - będzie ciszej ale troche wolniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włącz AAM - będzie ciszej ale troche wolniej.

To juz wole glosniej niz wolniej. Ale czy to normalne czy dysk walniety? Czy przez te sterowniki, bo nie nagrywalem ze plyty CD dołączonej do plyty glownej tylko ze strony domowej plyty glownej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sterowniki zmienią jedynie coś, jeśli włączą obsługę kolejkowania zadań (tylko jeśli twój kontroler to obsługuje i jeśli masz dysk SATA). Może to trochę zoptymalizować pracę głowic, ale nigdy chrupanie ci nie zniknie przy ostrym eksploatowaniu. Jedyną metodą na stałe uciszenie głowic jest AAM, o którym pisał kolega wyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sterowniki zmienią jedynie coś, jeśli włączą obsługę kolejkowania zadań (tylko jeśli twój kontroler to obsługuje i jeśli masz dysk SATA). Może to trochę zoptymalizować pracę głowic, ale nigdy chrupanie ci nie zniknie przy ostrym eksploatowaniu. Jedyną metodą na stałe uciszenie głowic jest AAM, o którym pisał kolega wyżej.

Czyli to że AAKS chrupie to jest zupełnie normalne? Moje zdziwienie wynika z tąd ze poprzedni Seagate Baracuda 40 GB nie chrupał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyną metodą na stałe uciszenie głowic jest AAM, o którym pisał kolega wyżej.

nie jedyną - najskuteczniej wycisza się dysk za pomocą izolacji od obudowy - są do tego specjalne zestawy - niekoniecznie drogie - za pomocą których mocujemy dysk do obudowy. można go też umieścić na gąbce (na spodzie obudowy) by stwierdzić czy sporo zyskamy inwestując w takie rozwiązanie.

 

 

wracając do temat --- mój nie chrupie --- jest cichutki. zresztą te dyski zawsze chwalono za kulturę pracy. ostatnio jednak pojawiło się tutaj kilku userów u których ponoć wyjątkowo głośno się zachowywał - może jakaś lipna seria. A może jednak głośna obudowa?

 

AAM można ustawić w programiku HDDlife (o ile dobrze pamiętam).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie jedyną - najskuteczniej wycisza się dysk za pomocą izolacji od obudowy - są do tego specjalne zestawy - niekoniecznie drogie - za pomocą których mocujemy dysk do obudowy. można go też umieścić na gąbce (na spodzie obudowy) by stwierdzić czy sporo zyskamy inwestując w takie rozwiązanie.

wracając do temat --- mój nie chrupie --- jest cichutki. zresztą te dyski zawsze chwalono za kulturę pracy. ostatnio jednak pojawiło się tutaj kilku userów u których ponoć wyjątkowo głośno się zachowywał - może jakaś lipna seria. A może jednak głośna obudowa?

 

AAM można ustawić w programiku HDDlife (o ile dobrze pamiętam).

A są jakies opcje które mogłby sie uaktywnic po instalcji sterownikow od plyty głownej?

Nie wiem za bardzo jak sprawdzic czy to wina sterow bo nie widze nigdzie mozliwosci odinstalowania sterownikow plyty gł/chipsetu. Nie ma ich ani w panelu sterowania ani w program files.

Edytowane przez wladziu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przesiasc sie z legendarnej barki 4 i oczekiwac od nowszego dysku ze bedzie tak samo kulturalny - AWYKONALNE. barka 4 nadal pozostaje niekwestionowanym liderem jesli chodzi o cisze wsrod dyskow 3.5 cala. mam 2x wd5000aaks, oba na softmouncie i sa ciche. naprawde musze je zdrowo pogonic do roboty, zeby uslyszec dzwiek glowic.

 

jakis czas temu mialem barke 7 i mialem okazje przetestowac ja na hard i softmouncie - roznica byla kolosalna, a zaznacze ze mialem solidna bude z grubej blachy. wiec jesli ktokolwiek kupuje rzekomo jeden z najcichszych dyskow i przykreca je na sztywno do budy, niech sie nie dziwi ze nie jest cicho. 2 szerokie gumy do gaci w zatoce 5.25 czynia cuda.

 

sterowniki nic nie zmienia. wlaczenie AAM troche daje, jakos nie zauwazylem drastycznego spadku speeda - transfery na tym samym dysku utrzymuja sie w przedziale 27-30Mb/s, w przypadku z dysku na dysk ilosc ta sie dubluje. AAM wlaczamy przy pomocy Hitachi Feature Tool.

Edytowane przez cienislaw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...