Skocz do zawartości
Jacoo

Co To Za Płyta - Problem Msi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Z takim problemem spotykam się po raz pierwszy w życiu. Otóż może opisze swój problem.

Chciałem zrobić upgrade BIOSu płyty głównej w komputerze mojej dziewczyny no i się zaczęło ....

Na pudełku płyty głównej pisze że jest to MSI KT4A-V (MS-7021).

Everest w wersji 4 pokazuje że jest to MSI KT6V-LSR (MS-7021).

No i teraz najlepsze. Wyjąłem tą płytę i widzę że między slotami PCI lekko odstaje karteczka z napisem KT4A-V, zerwałem tą naklejkę a pod nią napis KT6V :blink:

Patrzyłem na opisy i zdjęcia płyt głównych na stronie MSI i tutaj też ciekawostka,wyglądem płyta ta pasuje mi do KT4A-V, z tym że pomiędzy slotami PCI na obrazku nie ma żadnego napisu jaki to jest model, jak również płyta ta pasuje do KT6V-LSR, tyle że tutaj zgadza się że jest napis pomiędzy slotami PCI, natomiast na zdjęciu są dwa gniazda SATA, których fizycznie NIE MA na tej płycie którą "mam w ręku" :mur:

Everest pokazuje też że na płycie jest chipset KT600, a płyta KT4A-V powinna mieć chipset KT400A :huh:

Chciałem zrobić upgrade BIOS'a, ale teraz już nie wiem który BIOS wgrać, żeby nie popełnić błędu i nie popsuć płyty głównej.

Miał ktoś podobną zagadkę? Z tego co wiem to KT600 oferowało dzielnik 1/6.

 

Powód dla którego chce zrobić upgrade BIOS'a to niemożliwość ustawienia taktowania procka i pamięci na 166MHz. Ciągle pojawiają się resety oraz BSOD'y.

Komputer pracuje stabilnie jedynie gdy taktowanie jest ustawione synchronicznie na 100MHz :sad:

 

Co mnie jeszcze dziwi, to napięcie na procesorze, które sobie skacze 1.6V-1.584V. Czy to normalne? Przy innym zasilaczu (Huntkey 450W) było tak samo. Wszystkie kondensatory są wporządku. Płyta wyczyszczona z kurzu.

 

Konfiguracja komputera:

AMD Sempron 2200+ (9x166), 2x256MB(Elixir + NoName), Huntkey 300W, Radeon 9200, WD 80GB ATA.

Wszystkie podzespoły były testowane w innej płycie (czyt. mojej) i testy przebiegły pomyślnie.

 

Za wszelkie sugestie i porady z góry dzięki.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Grzechu_1990

Może zworki są to sie pobaw nimi.

 

Spróbuj wgrać bios od jednej i drugiej, jest niemożliwe żeby bios który nie pasuje sie wgrał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twiggy696, no właśnie ona wygląda identycznie jak KT4A-V.

 

Wczoraj próbowałem wgrać BIOS z KT6V i nie da rady, czyli wychodziłoby na to, że jednak jakimś dziwnym trafem jest to KT4A-V. Chyba że można zmienić wersję programu do flashowania, bo wyskakuje mi komunikat "ROM file size is incorrect".

I jeszcze jedno pytanie, wie ktoś może jak aktywować Core Cell na tej płycie? W BIOSie nie znalazłem takiej opcji :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może plik biosu być uszkodzony, lepiej go zostaw i sciagnij nowy. btw podczas startu kompa na pierwszym ekranie gdzie pokazuje jaki procesor, ile ramu, na dole ekranu jest rząd cyferek i literek, i drugi rząd nad nazwa procesora. Podaj co tam jest napisane, po nich można dojsc jaki model płyty albo jaki chipset jest.

 

Core Cell to jest oprogramowanie. Na stronie MSI jest program do tego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może mały raport z placu boju :)

BIOS z KT6V nie daje się wgrać, albo ja coś robie nie tak.

Wgrałem starszego BIOS'a. Poustawiałem wszystko "z palca" na sztywno, FSB:DDRAM synchronicznie @166MHz, VDIMM=2.55V

Jak narazie wszystko działa stabilnie, czyli cel został osiągnięty.

Po zainstalowaniu Core Center, wiatraki niestety niereagują na zmiany ustawień. Próbowałem Speedfan'a ale również bez efektu. Może ta płyta tak poprostu ma. Pozostaje chyba zainteresować się coolerem Arctica, chociaż z tego co widziałem, mają teraz wiatraki puszczone na 2200obr/min :( Ciekawe jak to wygląda z hałasem przez nie generowane.

Dzięki za pomoc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej sprawdzić to Everestem, tak jak opisałem to tu -> http://forum.msi-polska.pl/index.php?topic...msg9641#msg9641

Oczywiście u Ciebie będzie inny numer Biosu :

7021v3x dla KT4A-V lub 7021v2x/1x dla KT6V.

Możesz też spróbować CPU-Z, też podaje nazwę płyty, chipset itd.

Całe zamieszanie jest stąd, że obie płyty były montowane na tej samej płytce PCB -> MS-7021 v.1.0

Pozdr. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W speedfanie w zakładce zaawansowane wybierasz czujnik (itf czy winbond, nie wiem co tam jest ;p), zmien ustawienie przy wentylatorach na software controlled i wtedy w speedfanem próbuj zmieniac predkosc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Speedfanem pobawię się później. Znowu dostałem komunikat STOP 0x00000077 :( Jutro wymieniam taśmę i robie skanowanie dysku.

 

Lzep - zobaczę i spróbuję wgrać innego BIOSa na nowo.

 

Twiggy696 - dzięki za zainteresowanie. Jak wyeliminuję ten błąd to potestuję dokładnie możliwości speedfan'a.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...