Skocz do zawartości
barneyx

Linksys Wrt54gl + Siemens Speedstream 4100 + Dialnet = Totalna Porażka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam problem - nie mogę skonfigurować routera WRT54GL pod Dialnet. Ale po kolei:

Jest łącze Dialogu, na którym jest Dialnet. Teraz jest to Dialnet, do którego mam nazwę użytkownika, hasło i aplikacje dostępową. Wcześniej na tym samym łączu była usługa, która nazwy użytkownika i hasła nie wymagała.

Modem to Siemens SpeedStream 4100.

 

Pierwsza ciekawostka: żeby to zadziałało (tzn. żeby "był internet") muszę na komputerze na sztywno (ręcznie) ustawić adres 192.168.0.11, maskę 255.255.255.0 i bramę 87.x.y.z oraz adresy DNS. Jeśli spróbuję na komputerze ustawić adres IP i DNSy na automat, to aplikacja się nie łączy!

 

Oprócz blaszaka mam też laptopa, dlatego dokupiłem router Linksysa WRT54GL, żeby zrobić w domu sieć WiFi. Ustawiłem typ połączenia na PPPoE, podałem login, hasło i NIE DZIAŁA. Dostaję komunikat "Authentication failed" :mur: Oczywiście nazwę użytkownika i hasło wpisuję poprawnie. Próbowałem spod dwóch różnych przeglądarek (Firefoxa i IE).

Adres IP Linksysa od strony LAN ustawiłem na 10.0.0.1 (próbowałem też 192.168.0.11 i 172.16.0.1). Próbowałem konfiguracji na kilku różnych wersjach firmware'u.

 

Doczytałem, że prawdopodobnie SpeedStream pracuje w trybie router, a nie bridge. Oczywiście przestawić go w tryb bridge nie mogę bo nie znam hasła, a Dialog mi go raczej nie poda :?

 

Pytanie: jak zmusić te urządzenia do działania ze sobą, żeby wszystko chodziło ?

 

 

Z Linksysami pracuję od dobrych 5 lat na różnych firmware'ach (oryginalny, HyperWRT, Sveasoft Alchemy, Talisman, DD-WRT, Tomato...). Konfigurowałem Linksysa już na niejednym łączu ale z czymś takim się jeszcze nie spotkałem.

 

--

Pozdrawiam,

barney

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem Dialnetu i modemu ss 4100 jest już dosyć znany. Albo to działa i rozłącza co kilka godzin, czasem nawet co kilkanascie minut, albo wogóle nie chce się zsynchronizować. Ponoć rozwiązaniem jest wgranie firmware takiego, które umożliwi Ci zalogowanie się do urządzenia i własne zabawy z konfiguracją.

 

Podaję linka do firmware, ale pamiętaj, po pierwsze, to nie jest Twój modem, więc ingerencja w jego soft jest raczej nie dozwolona, a po drugie nie daję Ci żadnej gwarancji, że to zadziała. Musisz zaryzykować albo męczyć sie dalej. ;)

 

Firmware

http://operations2.tiscali.nl/Business/ADS...mware_4100B.zip

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po adresie IP widać, że siemens jest ustawiony jako router. Moim zdaniem grzebanie w sprzęcie ISP (bo co by nie powiedzieć te ss jest własnością dialnetu) mija się z celem. Jeżeli ustawienie w linksysie na WAN takich IP jakie pozwalały Ci połączyć się na stacjonarce nie pomaga, to ja bym dzwonił po serwis - o ile w umowie jest info, że można sobie dzielić ile dusza zapragnie.

Problem może być jeszcze inny. Jeżeli nie ma takiego stwierdzenia jw. to ISP może tego przetrzegać przez np. wprowadzenie filtracji TTL i to też mogła by być odpowiedź czemu za linksysem "nie ma netu"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze: dzięki wszystkim za odpowiedzi.

 

A teraz do rzeczy: myślę, że tu problemem nie jest "zbijanie" TTL-i. Gdyby tak było, to nie działało by (chyba?) "Udostępnianie połączenia internetowego" wbudowanego w Winzgrozę.

Myślę, że problemem jest to, że ten modem chodzi w trybie router. Dlatego dziękuję jeszcze raz za link do firmware'u. Jednak zanim go zaaplikuję, muszę jeszcze to przemyśleć. Mam w planie pożyczyć z zaprzyjaźnionej firmy modem z routerem Annex B i jeżeli to pójdzie na tym pożyczonym sprzęcie, to wtedy się zdecyduję na flashowanie softu.

Natomiast jeśli nie pójdzie, to przyznaję, że nie mam żadnych dalszych pomysłów.

 

Co do umowy z Dialogiem, to nie ma w niej nic na temat dzielenia łącza. Natomiast na stronie Dialogu jest wyraźnie napisane, że mogę korzystać z własnego modemu i nawet podane są parametry do konfiguracji. Nie wiem tego na pewno, ale przyjmuję przez domniemanie, że w obrębie jednego lokalu można ten Dialnet podzielić (w neozdradzie tak jest). Zresztą dowiem się tego w poniedziałek - zadzwonię do Dialogu.

 

Przyszedł mi do głowy jeszcze jeden pomysł: przecież router z routerem da się połączyć. Więc gdyby tak podłączyć Linksysa do SpeedStreama na stałym IP i odpalić na nim NAT, a każdy z kompów, który miałby korzystać z Dialnetu miał zainstalowaną ich aplikację dostępową?

Nie mogę teraz tego sprawdzić, bo rzecz nie dzieje się u mnie w domu ;)

 

W każdym bądź razie dzięki za sugestie, będę z tym walczył dalej.

 

 

--

Pozdrawiam,

Barney

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyszedł mi do głowy jeszcze jeden pomysł: przecież router z routerem da się połączyć. Więc gdyby tak podłączyć Linksysa do SpeedStreama na stałym IP i odpalić na nim NAT, a każdy z kompów, który miałby korzystać z Dialnetu miał zainstalowaną ich aplikację dostępową?

Dokładnie o tym samym pisałem wyżej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...