Skocz do zawartości
sebekz

Czarno - Lazurowe Wc Rev 2.0

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Pokrótce przedstawiam moje nowe "dziecko". Będzie trochę "po łebkach", bo niestety nie mam na tyle czasu, by wycyzelować ten post przed wysłaniem. W razie czego będę dospecyfikowywał w miarę ewentualnego zainteresowania projektem ;) chociaż tak właściciwie to nic specjalnego. Ot, normalne Wc.

 

I tak nie uwierzycie, że zajęło mi to ponad 2 miesiące. Uroki rodzicielstwa i małżeństwa - nie, żebym narzekał. Wręcz przeciwnie :) Ale pozostawia to niewiele czasu na hobbystyczne projekty.

 

Do rzeczy - cały PC powstawał od zera. Klocki:

 

- Chieftec Bravo Big Tower

- CPU Core 2 Quad 2.4GHz

- MB Foxconn P35A-S

- RAM 8GB OCZ Titanium

- GPU Radeon 3850 512MB

- Dużo dysków (Raptorek i dwa "spadkowe" Samsungi 250GB i 750GB) w Scythe Quiet Drive

 

WC

- 8/11 Tygon

- Grundfos CWU

- 1x Cooltek Dual + 2x Cooltek Single

- O-Tank (świadoma decyzja w kontekście CWU)

- GMR AFS1-T

- MNP Prison Pro V2 CPU/GPU

- MNP Channel Pro V3

- Osobna gałąź na trójniku do spuszczania płynu z układu

 

Całość rozpoczęła się od odchudzania obudowy. W ruch poszła dremelka, a potem czarna farba w sprayu.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Obudowa została usztywniona za pomocą znanych doskonale mat polimerowych.

 

Dołączona grafika

 

Całość na szybkozłączkach, CWU i miernik przepływu wymagały redukcji na śrubunku

 

Dołączona grafika

 

Do CWU popełniłem dodatkowo mini układ elektroniczny z przekaźnikiem i diodą prostowniczą, załączający 230V po otrzymaniu sterowania 12V z zasilacza, uzupełniony o możliwość włączenia pompy bez włączania komputera (wielce przydatne przy rozruchu).

 

Ponieważ jednym z podstawowych założeń było zero niepotrzebnie wystających elementów i kabli na zewnątrz obudowy, pompa CWU otrzymała dedykowane złącze 230V na tyle obudowy (with a little help of Dremel :D ).

 

Dołączona grafika

 

Wstępne przymiarki

 

Dołączona grafika

 

No i sam montaż układu...

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Układ zmontowany poza komputerem i czekający na pierwsze testy

 

Dołączona grafika

 

No i po zalaniu

 

Dołączona grafika

 

Na tym etapie miałem 2 tygodnie walki z cieknącymi elementami (miernik przepływu, śrubunek na CWU). W efekcie układ był napełniany i opróżniany 3 razy. Wreszcie mogłem go zamontować w obudowie...

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Tak, wiem. Na tym etapie bałagan w kablach był nieprzeciętny. Częściowo odpowiedzialny za to był panel NZXT - po opakowaniu każdego kabelka w czarny peszelek zrobiła się nieprzeciętna plątanina.

 

Od frontu wygląda to tak:

 

Dołączona grafika

 

Tak swoją drogą to ten NZXT nie spełnił u mnie swojego zadania - nie doczytałem i teraz już (po fakcie) wiem, że jego przydatność jest znikoma. Nie poda mi aktualnego RPM i nie umożliwia płynnej regulacji. Funkcjonalnie pasuje mi panel LIAN LI TR-3B, ale jest 3.5", a ja lubię 5.25". Na razie więc zostaję przy NZXT jako oryginalnej ;) diodzie informującej o podaniu zasilania przez zasilacz.

 

A to - jak na razie - efekt finalny:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Do zrobienia pozostało:

 

- podwieszenie dysków - bardzo pilne, bo obecnie generują przy zamkniętej obudowie niskoczęstotliwościowe, ciągłe buczenie

- ostateczne uporządkowanie kabli

- wymiana panelu

- może jakieś małe okienko w formie bulaja...

 

Temperatury przy normalnej pracy, wentylatory na minimum:

NB - 28'C

GPU - 43'C

CPU

CORE 1 - 27'C

CORE 2 - 19'C

CORE 3 - 19'C

CORE 4 - 21'C

Edytowane przez sebekz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi sie podoba uzycie chlodnic 1x120mm. Akurat to jest dosc spora buda i tam nie jest to konieczne, ale moze zacheci ludzi do budowania wc w malych obudowach gdzie ta metoda mozna uzyskac spora 'moc chlodzaca' nie wywalajac calego przodu koszykow i nie placzac ze nie zmiesci sie 3x120 :wink:

 

Patrzac na ceny allegro male chlodnice czesto wychodza taniej niz ich duze odpowiedniki.

 

No i niesmietelne cwu, juz sam widok lezacej takiej pompki cieszy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mnie bardzo interesuje dokładne zdjęcie tego układu sterującego pompką, oraz jego schemat i wykonanie. Prosiłbym żebyś mi je udstępnił - jak nie tu to na PW:)

Nie jestem biegły w elektronice, ale swego czasu dzięki informacjom z tego forum oraz z z forum elektrody zrobiłem taki prosty sterownik wg takiego schematu:

 

post-125281-1205607034_thumb.jpg

 

Polutowany został na płytce uniwersalnej i umieszczony w takim normowym pudełku.

Edytowane przez bellon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatury przy normalnej pracy, wentylatory na minimum:

NB - 28'C

GPU - 43'C

CPU

CORE 1 - 27'C

CORE 2 - 19'C

CORE 3 - 19'C

CORE 4 - 21'C

Te temperaturki przy rownomiernym obciazeniu, czy tez "obijaniu sie" rdzeni? Mogl bys podac jakies tempy, po przycisnieciu procka orthosem na 4 rdzeniach? Przy normalnej pracy w sumie i tak bardziej pracuje rdzen 1, natomiast mi chodzi o takie przy rownomiernym obciazeniu, nie musi byc pelne, byle rowne.

U mnie przy wiatrakach na min jest 28/30/22/24 przy normalnej w pracy, w pokoju kolo 19

Cos mi sie zdaje ze jednak montowanie Nozzle Kit w D-Teku zgodnie z instrukcja nie bylo dobrym pomyslem, trzeba bylo jednak obrocic po swojemu, bo wydaje mi sie ze przez to takie nie rowne tempy...

W lekkim stresie, czyli po ok 40 minutach Orthosa roznice tez na poziomie 10C, z tym ze core 1 i 2 cieplejsze, 3 i 4 chlodniejsze.

Rozumiem ze roznice powiedzmy ok 5C to normalna sprawa ale 10, czasem troszke wiecej to juz chyba cos nie tak?

Ciekaw jestem jak to wyglada u Ciebie, bo jakos nie chce mi sie rozkladac ukladu po to zeby dysze przekrecac, skoro na innym bloku bedzie podobnie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mnie bardzo interesuje dokładne zdjęcie tego układu sterującego pompką, oraz jego schemat i wykonanie. Prosiłbym żebyś mi je udstępnił - jak nie tu to na PW:)

 

Akurat nie mam pod ręką... ale sam układzik jest banalnie prosty - jeden przekaźnik 12-230V 10A, dowolna dioda prostownicza, przełącznik. Przykład - 2940561[/snapback]

19, 19 , 21 :D stopni na rdzeniu ? Jaką temp. masz w pokoju ? 12 C ? :>

 

SpeedFan podał takie wartości, aczkolwiek spisałem je w dość losowym momencie od włączenia komputera :) Postaram się dokonać bardziej reprezentatywnych testów pod obciążeniem.

 

Bardzo fajny układzik. Tylko powiedz dlaczego az 3 chlodnice?

Akurat miałem pod ręką, żal było nie wykorzystać.

A'propos - mam na zbyciu 1 sztukę Triple.

 

Mi sie i podoba i nie podoba :) Przede wszystkim niepotrzebnie az trzy chlodnice. Bardzo to komplikuje uklad - i dla pompu i wizualnie. Mogles uzyc jednej 3x120 lub 4x120 ze wzgledu ze masz wysoka i dluga obudowe.

Nie mogłem, choć bardzo próbowałem. Za dużo w tej obudowie wielkogabarytowych (5.25") klocków. Częściowo tłumaczyłem to 2941686[/snapback]

No i niesmietelne cwu, juz sam widok lezacej takiej pompki cieszy :)

Polecam takie home-made podstawki z elementów zakupionych w Castoramie:

- kawałek blachy (ja akurat kupiłem taką dziurkowaną, uniwersalną) podklejonej gumą

- obejmy z gumową osłonką, do mocowania rur do ścian (różne fi - najlepiej dopasować bezpośrednio do pompy)

 

Kleimy jedno do drugiego klejem dwuskładnikowym do metalu i po 24h malujemy. Super sprawa.

 

U mnie przy wiatrakach na min jest 28/30/22/24 przy normalnej w pracy, w pokoju kolo 19

W lekkim stresie, czyli po ok 40 minutach Orthosa roznice tez na poziomie 10C, z tym ze core 1 i 2 cieplejsze, 3 i 4 chlodniejsze.

Bardzo szybkie sprawdzenie (ach, ten notoryczny brak czasu) wskazuje u mnie na różnicę około 7-8'C między Idle a pełnym obłożeniem wszystkich 4 rdzeni. W pokoju 23'C, obudowa zamknięta, obecnie (jeszcze) dodatkowo nie wentylowana powietrzem z zewnątrz i "ocieplona cycatą gąbką" ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo szybkie sprawdzenie (ach, ten notoryczny brak czasu) wskazuje u mnie na różnicę około 7-8'C między Idle a pełnym obłożeniem wszystkich 4 rdzeni. W pokoju 23'C, obudowa zamknięta, obecnie (jeszcze) dodatkowo nie wentylowana powietrzem z zewnątrz i "ocieplona cycatą gąbką" ;)

Dzieki, z tym ze niezupelnie o to mi chodzilo, raczej o to jakie roznice masz na poszczegolnych rdzeniach?

Miedzy iddle a stresem mam podobnie, z tym ze 2 rdzenie cieplejsze nawet o ok 8-9 C od 2 pozostalych przy katowaniu orthosem. Dla tego zapytalem o tempy w stresie na poszczegolnych rdzeniach, u Ciebie przy pierwszych tempach jakie podales Core1 troche odstaje, ale zwykle on ma najwiecej do roboty przy normalnej pracy, wiec wydawalo mi sie to bardziej zrozumiale.

Poprostu nie jestem pewien czy dobrze zalozylem dysze w D-Teku, niby tak jak w instrukcji, choc wydawalo mi sie ze powinna byc raczej odwrocona o 90 stopni od tego co bylo na rysunku...

Zreszta musze jeszcze wymienic paste pod cepem, troszki juz mi sluzy i jakos nie przewidzialem jej zmiany przy zmianie konfigu i WC. Delkatnie sie jej zesztywnialo, fajnie sie rozprowadza na GPU/NB i pamieciach, jednak na rdzen przydala by sie troszki elastyczniejsza, wiec moze to jeszcze wina pasty. W drugim ukladzie tez ja polozylem i roznica ok 20C miedzy iddle a stresem mnie zaskoczyle, do tego Frost3d ktory tam teraz siedzi radzil sobie lepiej z cieplejszym procem, wiec wymienie najpierw paste, a potem pomysle czy przekrecac ta dysze...

 

Tempy podawalem oczywiscie z Everesta, speedfan 4.33 pokazal 11/11/13/12 :mur: - wiec wyglada ze rdzenie w iddle prawie rowno nagrzane, przy temperaturze w pokoju cos kolo 21, NB, GPU i dyski pokazuja tak samo...

 

Ogolnie Twoje WC bardzo mi sie podoba. Z tym ze z porzadkowaniem kabli bedziesz mial sporo roboty :) Fajnie "obsadzony"chieftec, sam zastanawialem sie nad takim rozwiazaniem, ale wpadl mi w rece dosc okazyjnie Black Ice GT eXtreme 480 wiec szybko zrezygnowalem z tego pomyslu :)

Edytowane przez jedras77

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie no kibelek niezły

 

interesuje mnie czy maty dawałeś tez bezpośrednio za płyta (sam teraz wyklejam wszystko matami APP)

korzystam z okazji uszkodzenia płyty

 

i aby nie zaśmiecać forum zadam pytanie tutaj

jak będzie najlepiej gdy wentyle wieja z góry na dól czy odwrotnie (dodam ze jak wentyle pchają do góry głośniej pracują trochę)

sugestie jeśli można poproszę mile widziane uzasadnienie na PW

 

z góry dziękować

post-152706-1205752628_thumb.jpg

Edytowane przez serbit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

interesuje mnie czy maty dawałeś tez bezpośrednio za płyta (sam teraz wyklejam wszystko matami APP)

Za też. Wyklejone jest wszystko, co się dało, oprócz koszyka (który nomen omen przy operacji podwieszania moich Scythe najprawdopodobniej pójdzie w większości pod nóż... to jest pod dremelkę).

 

i aby nie zaśmiecać forum zadam pytanie tutaj

jak będzie najlepiej gdy wentyle wieja z góry na dól czy odwrotnie (dodam ze jak wentyle pchają do góry głośniej pracują trochę)

sugestie jeśli można poproszę mile widziane uzasadnienie na PW

Aby nie zaśmiecać forum zaśmiecisz wątek dając OT? Interesujące podejście... ;) Ale nie chowam urazy. :D

IMHO zdecydowanie na zewnątrz obudowy - jedna rzecz to konwekcja, o czym już była mowa, ale dwa - według mnie bez sensu pchać ciepłe powietrze do obudowy, zasilacz i dyski się nie ucieszą...

Tak między nami... temat wielokrotnie wałkowany na forum ;)

 

Zreszta musze jeszcze wymienic paste pod cepem (...)

Wymień zdecydowanie. Ja mam Coollaboratory Liquid Pro - świetna rzecz. Śmiesznie się trochę aplikuje, czułem się, jakbym gonił po procesorze kuleczkę rtęci... ale efekt znakomity. Edytowane przez sebekz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Projekt z założenia był bardzo ładny, ale wszystko zostało zepsute tymi kablami... W obudowie jest straszny bałagan i przez to uważam, że trzeba to poprawić, bo projekt i obudowa mają potencjał...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...