Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, posiadam dysk seagate 160gb (ST3160823A), który ma interfejs Ultra ATA/100, a średni czas dostępu 4,16ms

 

Zakupuje dysk twardy Hitachi DeskStar HDT725025VLAT80, który siedzi na interfejsie Ultra ATA/133, ale jego czas dostępu wynosi 8ms

 

No i stąd me pytanie, na którym dysku postawić system? na którym on będzie chodził wydajnie, czy na heihachi z 133mhz czy na seagate z mniejszą latencją?

 

prosze o odpowiedź,

 

pozdrawiam

Edytowane przez Kamikaze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te milisekundy to chyba z etykietki wziąłeś albo książeczki :-)

 

Mój raptor ledwo mieści się w średnio 8ms, te dyski mają z pewnością ponad 12ms.

 

Co do interfejsu, nie ma różnicy między 100 a 133, nawet najmniejszej bo dysk wykorzystuje o wiele mniejsze pasmo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te milisekundy to chyba z etykietki wziąłeś albo książeczki :-)

 

Mój raptor ledwo mieści się w średnio 8ms, te dyski mają z pewnością ponad 12ms.

 

Co do interfejsu, nie ma różnicy między 100 a 133, nawet najmniejszej bo dysk wykorzystuje o wiele mniejsze pasmo.

 

tak, średni czas dostępu wziąłem z danych technicznych podanych przez producenta ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli używasz windowsa, ściągnij hdtune i zobacz po prostu który jest szybszy i od razu zobaczysz jak bardzo różnią się parametry z etykietki od tych rzeczywistych :-)

 

a jeśli chodzi o czas dostępu... wiadomo im mniej tym lepiej dla systemu.

Edytowane przez Kodziu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

tak, średni czas dostępu wziąłem z danych technicznych podanych przez producenta ;)

...tylko że porównałeś 2 różne czasy dostępu. 4.16(4.2)ms to tzw. "track to track seek time", czyli średni czas wyszukiwania jeśli dane leżą na sąsiednich "ścieżkach"; 8ms to "average seek time" to średni (i mocno "optymistyczny") czas wyszukiwania danych rozrzuconych po całym dysku.

Wartości te zależą od głównie od prędkości obrotowej talerzy, dlatego są niemal identyczne we wszystkich dyskach, wszystkich producentów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wartości te zależą od głównie od prędkości obrotowej talerzy, dlatego są niemal identyczne we wszystkich dyskach, wszystkich producentów.

Ja zauważyłem że na jednotalerzowych dyskach czas dostępu jest wyższy, przynajmniej jeśli chodzi o jeden z modeli barakudy który posiadam 160gb sataII (model z koncówką 11AS) i wynosi około 17ms !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Ja zauważyłem że na jednotalerzowych dyskach czas dostępu jest wyższy... i wynosi około 17ms !

... mowa była o czasach podawanych przez producentów w danych technicznych, a nie o wynikach bardziej lub mniej wiarygodnych testów. Przy wyborze dysku czasy dostępu są średnio ważnym czynnikiem (jeśli chodzi o dyski o tej samej prędkości obrotowej) - wyniki są silnie zależne od konfiguracji platformy testowej.

btw, dyski jednotalerzowe zazwyczaj mają krótsze czasy, ze względu na łatwiejszą synchronizację położenia głowic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

btw, dyski jednotalerzowe zazwyczaj mają krótsze czasy, ze względu na łatwiejszą synchronizację położenia głowic.

Myślałem podobnie, nie zagłębiałem się w temat ale jesli chodzi o ten model to wszystkie testy na necie które widziałem oscylowały w granicach 17ms, możliwe że jakiś niedopracowany był :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...