Skocz do zawartości
Amoralny

Trwałość Filmów Na Dodatkowym Dysku

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!Wielokrotnie otrzymałem od Was mądrą odpowiedź i powiem szczerze,że tym razem liczę na to samo:)

Kilka lat temu wpadłem na pomysł zbierania filmów w formacie divX,Xvid na płytach

W miarę upływu czasu dyski twarde zaczęły tanieć i postanowiłem oprócz archiwizacji na płytach zakupić sporawego twardziela

i trzymać wszystko również w kompie.Filmów przybywało,dysków też w tej chwili mam 2x250GB,2x320GB,1xTB

Filmy mam prawie tylko w DVD-Rip,pościągałem do nich opisy,zdjęcia i ogólnie w kolekcję włożyłem dużo pracy

Niedawno jakaś gazetka komputerowa była reklamowana w telewizji "sposobami archiwizacji danych"

Twierdzono tam (gazetki niestety nie mam),że trwałość danych na dysku to około 5 lat.....w mojej sytuacji to trochę martwiące i pojawia się pytanie czy warto wkładać w to tyle pracy <_<

Może jednak chodzi o dyski,które obsługują system i po prostu przepracowują się

Dyski na których mam filmy po prostu się kręcą bezczynnie najczęściej-czy ich również to dotyczy??

Nie są pregrzewane-mają podstawki chłodzące i nie pracują zbyt często-ma ktoś z Was doświadczenia w długim archiwizowaniu danych?

Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Pigmej

Kwestię umoralniającą sobie daruję bo i tak to nic nie zmieni. Nie wywalisz piratów :wink:

 

Kto Ci kazuje trzymać te dyski podpięte cały czas do kompa. Zarchiwizuj, kup sobie jakąś kieszeń, powkładaj dyski do kieszeni i korzystaj z nich tylko jak potrzebujesz filmu. Poza tym czasem trzymaj dysk w kieszeni w szafce. Zapewniam że wytrzyma dużo dłużej niż 5 lat. Oczywiście ja stawiam na Seagate-y.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasami z nich korzystam nie tylko do oglądania-Mam dużo znajomych,którzy chętnie zaglądają co tydzień-dwa po nowości bądź jakąś starą pozycję która akurat im się przepomniała (zaznaczam,że nigdy nie robiłem tego odpłatnie)

Często zaglądam czy mam coś i w jakiej kopii-to w sytuacji kiedy pojawia się opcja na jeszcze lepszą

Ogólnie opcja z dyskiem na półce raczej średnio chyba,że czarna wizja 5 letniej trwałości się sprawdzi wtedy pomyślę może

o archiwizowaniu wszystkiego tylko na płytach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Pigmej

?Proszę o odpowiedź kogoś kto ma doświadczenie.

Doświadczenie jak liczone? Po ilości dysków jakie się miało, czy jak? Trochę tego przewaliłem.

 

Możesz spokojnie kupić sobie SeaGate FreeAgent Pro. Wszystkie filmy tam trzymać i włączać go wg. potrzeby. Jak chcesz to dla redundancji kup dwa i na obu trzymaj to samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa rzecz przyznam tylko,że dopiero kupiłem TB Seagate na szczęście też mam awersję do WD i Caviarów-jeden mi padł a drugi ma 11 "weak sectors"

W sumie racja ciężko to zmierzyć chyba,że ktoś wpadł na pomysł podobny do mojego rok czy dwa przede mną

A swoją drogą nie myślałem,że dyski zewnętrzne też mają seagate wewnątrz i zachowują przyzwoitą cenę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozna zrobic taki trick:

 

http://allegro.pl/item332734610_chieftec_4...chlodzenie.html

 

Tzn cos w tym stylu, czyli kieszenie ktore sie ladnie gasi przyciskiem na froncie, jak nie lubisz kolorowych obudow na usb. Jest to o tyle fajne ze jest hot swap jak ktos lubi wyjmowac sobie dyski, wymieniac sie - bardziej serwerowe rozwiazanie.

 

No i generalnie nie do konca oplaca sie wg mnie trzymac stare dyski dokupujac nowe wieksze. Lepiej co jakis czas zrobic wiekszy upgrade i puscic te stare 200setki na allegro i stawiac raida na identycznych barkach np. Zajmuje ci slot,ma mala pojemnosc (w stosunku do nowych dyskow), no potencjalne zuzycie tez rosnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aerial-pomysł super wygląd jak dla mnie też tylko czy jak te dyski będę włączał tylko w potrzebie ta trwałość znacznie się wydłuży?

Mam na myśli dane oczywiście bo trwałość dysku na pewno

Czy dane po kilku latach nie mogą po prostu zniknąć z dysku bądź stawać się powoli nieczytelne?

Padnięcie dysku mogę zrozumieć,wybaczyć,kupić nowy bądź reklamować itd.

Ale jeśli dobrze zrozumiałem przesłanie komputerowej gazetki czarna wizja zakłada to co pisałem powyżej

Jeśli tak składowanie filmów,opisów,zdjęć filmów,ich nazywanie,układanie itd. co przyznaję sprawia mi pewną radochę nie ma sensu

Co do wymiany kilku 250-tek,320-tek na TB pewnie,że racja ale też mają tu znaczenie kwestie finansowe-kupiłem jedno TB a drugie mam w tych 4 dyskach za które używane niewiele dostanę a na drugie TB chwilowo mnie nie stać-nowe wydatki mam samochód wczoraj kupiłem :lol:

Zakup kieszeni którą proponujesz byłbym w stanie jednak przeżyć-kwota znośna a wygląda naprawdę kozacko :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Pigmej

Stawiasz dwa dyski w Raid1 i nie bata na Mariolę. Tylko bezpośrednie trafienie piorunem albo z pistoletu może Cię pozbawić danych. Nie popadaj w schizofrenię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...