Skocz do zawartości
labo

Wiatrak Jak Podlaczyc Do Plyty Glownej:)

Rekomendowane odpowiedzi

witam

od razu na wstepie napisze ze jestem zielony jesli chodzi o chlodzenie dodatkowe.

problem mam taki, mam 2 wiatraki , thermatlake, chcialem je podlaczyc bezposrednio do plyty glownej ( do gniazd na wiatraki ktore ta plyta posiada, niestety nie mogE)

wiatraki te posiadaja wtyczke taka jak ma zasilacz, chyba to jest 4 pin -oczywiscie tak moge podlaczyc, ale nie do plyty glownej bezposrednio tylko do wtyczki od zasilacza, natomiast oprocz tego posiadaja wtyczke , chyba to sie nazywa 3 pin, 3 dziurki pasujaca do plyuty glownej, ale ta wtyczka ma tylko1 kabelek, i chyba dlatego nie chca dzialac podlaczajac tylko do mobo.

moze mi ktos wytlumaczyc czemu nie moge podlaczyc wiatrakow do plyty glownej, tylko musze do wtyczki od zasilacza?

pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość -Dejf-

Z molexa leci zasilanie (kabelek żółty 12v i czarny to masa), możesz uciąć tą wtyczkę, kupić na giełdzie elektronicznej same piny do wtyczki 3-pinowej typowej dla wentylatorów, przylutować te końcówki i do tej wtyczki, do której leci tylko 1 kabelek wpiąć. Wtedy będziesz miał wentylator zasilany z płyty głównej. Ale zapewne producent tak nie zrobił, bo wentylatory które posiadasz mają spory pobór prądu i w obawie przed przeciążeniem układów na płycie głównej, zasilanie leci z molexa. A tak wogóle to czemu chcesz mieć zasilanie z płyty głównej a nie z zasilacza bezpośrednio?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm, bo mnie denerwuje ilosc zwisajacych kabli w obudowie, mam 3 wentylatory i wszystkie sa podlaczone do molexa od zasilki, wkurza mnie to łączenie w jakis sznureczek.

musze poszukac wentylatorow i kupic takich zasilanych tylko z mobo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość -Dejf-

Wentylatory podpięte do molexa łatwiej schować gdzieś w obudowie :). Tylko problemem może być ten 1 nieszczęsny kabelek do kontroli obrotów. Ale to w takim razie podłącz tylko jeden do gniazda procesora, żeby płyta nie wyła że procek nie jest chłodzony, chociaż to też można chyba wyłączyć w biosie. Spróbuj gdzieś schować te kable, np między blachą do której przykręca sie płytę główną, a prawy panel obudowy. Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie też planuję zrobić coś takiego.

 

Mam 5 wentylatorów:

- wentylator 250mm (z boku) - będzie zasilany przez wtyczkę molex

- wentylator 120mm (z przodu) - ma wtyczke molex i 3pin do kontroli obrotów (przerobie 3 pinową wtyczkę, podepnę pod płytę, zmniejszę obroty w biosie BIOS'ie)

- tył 120mm ( LED) - ma wtyczke molex i 3pin do kontroli obrotów (przerobie 3 pinową wtyczkę, podepnę pod płytę, zmniejszę obroty w biosie BIOS'ie)

- wentylator 90mm góra - będzie zasilany z wtyczki molex

- wentylator 90mm tył i góra - możliwe że nie będę podpinał, jeszcze zobaczy się.

 

Chodzi mi o zmniejszenie szumów z wiatraków. Czy takie ekstra dwa wentylatory nie zakłócą działania płyty?

 

Ogólnie nie boje się kable, ładnie ukryłem to co mam i to co będę miał. Chodzi mi tylko o wyciszenie sprzętu. Aktualnie obroty na tych dwóch 120mm maja coś koło 15000, może to nie ma sensu?

Co prawda na płycie Asus Rampage II Extreme dla 3xChassis Fan mam tryb silent / standard / turbo. Więc zawsze mogę coś zdziałać.

 

ps. Albo tak długo siedziałem na notku że zapomniałem jak powinien pracować desktop albo on naprawdę hałasuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...