Jump to content

Marucins

Stały użytkownik
 • Content Count

  199
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Marucins last won the day on September 6 2014

Marucins had the most liked content!

Community Reputation

15 Pozytywna

About Marucins

 • Rank
  Uczestnik

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd
  Białystok

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Koniec tej nierównej walki mydlenia sobie oczy że to wina BIOSu. Ewidentnie to musi być coś z CPU. U innych działa a u części wywala się, tylko że ta część co się wywala ma niemal identyczne parametry co ci u których to działa. Do tego kombinują różnymi sposobami aby cholerstwo zadziałało... Jak widać powyżej. Tak więc już dziś wyjmuję bydlaka z płyty i leci na czekający od niedzieli na niego numerem RMA. Obstawiam 1,5 miesiąca czasu zanim coś się ruszy w tym temacie. Patrząc na dostępność tych procesorów. Czyli idealnie w 2021 roku będzie jakoś to rozwiązane... :\
 2. Wcześniej 3950X śmigał bez zająknięcia + memki z OC (3800 CL16 na 1,37V). Teraz ludzie raportują jakieś cyrki. Nie wiem czy to BIOS czy CPU - tylko te dwie rzeczy zmieniłem w przeciągu jednego dnia. Dotknięcie PBO powoduje automatycznie restart Windowsa. Jak jest na AUTO system teoretycznie działa. Zmiana pamięci na 3733 - restart, zmiana na 3800 (poprzedni działający profil) restart. Najlepsze w tym że robiłem testy TM5 i po 45 min nic. Ale jak tyko uwaga WŁĄCZYŁEM HWiNFO i Cinebench R20, podkreślam włączyłem, nawet nie uruchomiłem testu to system zaliczył restart. Nie próbowałem podkręcić na sztywno CPU, z manualnym napięciem. Wracając do żonglerki sprzętem i systemem. Już jeden magik to zrobił. Ma te same objawy i identyczną konfigurację (CPU, MOB, RAM)...
 3. Hej Nawet nie ma pod taki problem odpowiedniego działu :\ Potrzebuje pomocy w sprawdzeniu CPU. Zmieniłem jednostkę z 3950X na 5950X. Wszystko działało pięknie ładnie - teraz system Windows 10 zaczął się wysypywać. Muszę ustalić czy to wina CPU czy BIOSU (a chodzą słuchy że GIGABYTE zwaliło BIOS bo u części osób również jest taki problem). Czy jest tu forumowicz, który jest z Białegostoku, ma płytę główną na chipsecie X570 i dysponuje wolnym czasem - powiedzmy od 30 min do 1 godz. aby przerzucić mój CPU do jego obudowy i zobaczyć czy system wstanie normalnie. Włączyć PBO i zobaczyć czy nie wywali się podczas najbliższych kilku minut (system restartował się dosłownie w kilak minut od uruchomienia). Ze sobą będę miał CPU, Pamięci RAM i pastę termoprzewodzącą i butelkę dla pomocnika na później ;) Niestety wśród znajomych nie mam nikogo z płytą na X570, u nich gości przeważnie Intel. Co do $$, myślę że się dogadam, poza pozostawioną butelką. PS W obecnej sytuacji oddanie procesora na gwarancję (i jego słabą dostępnością) wiąże się z brakiem dostępu do komputera na góra ponad miesiąc, albo i dłużej.
 4. #11 Drobna aktualizacja.. Właśnie kurier przyniósł drobną aktualizację zestawu... Ampera się nie doczekałem przed jednostkę, no nic widocznie pierwotnie 3080 Ti miało zawitać w skrzynce. Ale to odległa przyszłość... Wracając do naszego gościa: Co dalej: - zapisanie ustawień UEFI (niestety ale ta płyta po aktualizacji kasuje profile). - aktualizacja BIOSu aby zastąpić AGESA 1.0.8.1 najnowszą obecnie wydaną przez GIGABYTE 1.1.0.0 C /a swoją droga nowa opcja dynamic oc switcher w nowych płytach od Asusa Crosshair VIII Dark - masakra. Mam nadzieję że inne firmy też zaczną implementować porządne PBO. - zamiana CPU - domyślne ustawienia - najpierw pójdzie na warsztat XMP i sprawdzenie jak boostuje CPU, - przywrócenie z palca OC memek, sprawdzenie czy nie wysypią się + ewentualna próba OC do 4000. - dalej to już czysty OC CPU.... Zabieram się do zabawy ;)
 5. Hej Czy jest możliwość aby na komputerze, do którego podłączone są dwa monitory wyświetlić na każdym z nich obraz innego użytkownika systemu? Nie chodzi o płynne sterowanie (coś jak w wirtualnej maszynie z przechwytywaniem kursora), ale wystarczy nawet pasywne wyświetlanie obrazu pierwszego zalogowanego usera. Czy się da i jaki soft to umożliwi?
 6. Hej Potrzebuję pomocy w znalezieniu programu, który zmieni telefon (Hwej P8Lite) w kamerkę bezpieczeństwa do monitorowania pokoju. Chce, aby telefon nagrywał filmy wyzwalane ruchem, albo (w sumie to byłaby lepsza opcja) robił zdjęcia z wcześniej określonym interwałem i wrzucał je na serwer (dropbox/gdrive/itp.), a gdy pamięć się zapełni, usuwał najstarsze fotki. Fajnie byłoby, aby była opcja, od której, do której godziny i w jakie dni tygodnia ma być włączony monitoring. Tak, aby mógł pracować 24/7. //edit Na razie zostanę przy IP WebCam. 2 GB free Dropboxa (szkoda że nie ma gdriva) daje możliwość zapisania zdjęć na około 20+ godz. Nie jest to nawet doba. W nocy zdjęcia powinny zajmować mniej miejsca. Więc może doba się zmieści. Podgląd live jest OK.
 7. #7 Napęd optyczny został przyciemniony Przyznam że troszkę było zabawy. Nigdy nic nie oklejałem, a tym bardziej tak nierównych powierzchni - zagłębień, zaakrągleń. To nie przyklej taśmę do paczki czy karteczkę do ściany. Zwykła suszarka do włosów idealnie zmiękczała folię. Może nie wyszło perfekcyjnie, ale ujdzie w tłumie. Już nie razi tak ta "blachą". #8 Sprawdzenie szczelności układu Jak pisałem wcześniej, po dokręceniu tych dwóch złączek, które spowodowały wyciek, ciecz w układzie zatoczył pętlę. W sumie puściłem raz demineralkę, później zalałem Blitz P2. Aby pozbyć się czegoś tam zalegającego w.... TAAAAA. Wypłukałem porządnie jak najszybciej to świństwo z układu. Poszło ponad 5 litrów demineralki. UWAGA! Uważam że to ten środek zawalił mi bloczki. Co za Kuuu... Już po kilku godzinach na rezerwuarze zaczął osadzać się osad. Dokładnie ta sama barwa co tego płynu Blitz P2. #9 Kablologia Proste spięcie przewodów w grupki - od źródła do miejsca docelowego. Bez kombinowania - tak aby nie ograniczały przepływu powietrza. Pamietałem, aby zachować możliwość łatwego przepięcia MOLEXA do pompy, aby pracowała na zewnętrznym zasilaniu (napełnianie układu). Na zdjęciu widać 6 przewodów SATA, które powędrują do dysków (SSD/HDD), oraz wtyczki od ich zasilania. #10 No i zj***** się...! Pierwsza wtopa to zgłaszany na płycie błąd C5. Czarny ekran komputer nie bootuje... - szybko udało się rozwiązać dolegliwość aktualizacją biosu do najnowsze wersji (dzięki za dodanie opcji Q-Flash Plus). Im dalej w las tym jeszcze gorzej. Okazało się że jedna z kości pamięci jest martwa. System ją w ogóle nie wykrywa. Nasmarowałem RMA do ProShop, dziś podskoczę do punktu, oddam pakunek i znowu czekanie... :\ Dodatkowo dodam że Windows 10 na X570 ma problem z wykryciem Pompy D5 PWM + Aquabus od Aquacomputer - USB 2.0. Cały czas USB zgłasza nieznany sprzęt. Możliwe że muszę zainstalować Aquasuite Software, aby problem zniknął? Nie wiem - przez ten cholerny RAM nie myślałem logicznie, po 1:00 w nocy skończyłem p*erdzielić się w tańcu. Po wyłączeniu PC nie miałem już ochoty rozkminiać... Aby przybić ostatni gwóźdź do .... - masakra, co za noc - tyle nieszczęścia w kilka godzin. Płyta nie pokazuje obrotów pompy. Pompa ma specjalne wyjście ALERT, który podpina się pod wejście 3 lub 4-pin na płycie. Daje sygnał, aby pokazac że coś tam się kręci. Może wtyczka wypięła się z pompy, a może lepszym wyjściem będzie przepiąć ją bezpośrednio pod Aquaero...?
 8. #6 Składania ciąg dalszy... Przez weekend walka z kablami. Nuda i monotonia. A to jeden na górę, a to ten pod spód, a to ten na wierzch, jednak nie wracamy do wersji pierwszej itd... Pojawiły się złączki, więc mogłem zacząć upychać węża i planować dokładną drogę układu. Tutaj najbardziej spędzał mi sen z powiek przepływomierz -> chłodnica / chłodnica -> filtr -> rezerwuar. Złączki jak złączki kilka z EK, kilak od Aplhacool, kilka zakrętek od Barows, Alphacool i filtr od Aquacomputer. Jak i rozgałęziacz dla wentylatorów na PCB - wiązka kabli jest ok, ale tworzy straszny p*erdolnik (wystarczy popatrzeć na poprzednio zestaw Atland). Najwięcej kombinowania miałem z filtrem od Aquacomputer. Szufladka 5,25" okazała się kompletnie nietrafionym wyborem. Ewentualne zmiany z kątówką może przyniosłyby jakieś efekty. Tak czy inaczej, ten aspekt jest do ogarnięcia. Obecnie ułożenie i montaż jest tymczasowy. Siedzi stabilnie i pewnie. Jak przyczepię przedni panel, nie będzie on w niczym przeszkadzać. Czekam na zaślepkę z drukarki 3D. Wtedy filtr będzie umieszczony bokiem, tak aby na froncie spoczywała szyba a ewentualne paprochy, były od razu wyłapane. Omawiany rozgałęziacz na PCB. Świetne małe ustrojstwo - polecam dla każdego 4 PIN PWM na 4x 4 PIN PWM. Zrobiłem porządek z kablami od wiatraków. Oczywiście są wersje pod tęczowe wiatraki. Wystarczy mi świecąca choinka raz w roku. Drugie, niewykorzystywane wejście na zasilacz zakryłem czarną plexą 3 mm - efekt końcowy jest OK. Nawierciłem otwory i wkręciłem sruby - weszły w plexi jak w masło. Przez to nie było trzeba bawić się nakrętkami. Z większego dłubania zostało jeszcze oklejenie napędu DVD, za które właśnie teraz się biorę... PS A właśnie... Obecnie układ jest wodowany. Sprawdzam szczelność loopa. Przy pierwszym zalaniu niedokręcona złączka na GPU i radiatorze do czujnika temperatury.
 9. #4 Zabawa z chłodnicami i innymi p*erdołami... Z początku chciałem ulokować zawory jak w poprzedniej budzie, tzn. jak najbliżej CPU. Ale okazało się że kurek znajduje się idealnie nad 8-pinowym zasilaniem sekcji CPU. A że aż tak nie wierzę w niezawodność tych produktów, postanowiłem przerzucić na druga stronę, co okazało się strzałem w 10. Zawory powędrowały na druga stronę. Jak widać na obrazku, chłodnice będą zaciągały ciepłe/zimne powietrze z obudowy i wydmuchiwały na zewnątrz (do góry). Front. W głównej komorze (lewa strona) 2 wiatraki 140 będą wdmuchiwały powietrze z zewnątrz. Wrzuciłem też napęd DVD. Niestety, ale ciągle go używam. A na samą górę powędrował Aquaero + panel I/O. Niby płyta ma wszystkie bajery, mimo to po ostatnich zmianach w sofcie Aquasuite X (niektóre modele Aquaero muszą zapłacić za aktualizacje kilak euro - WARTO) funkcjonalnością, mnogością ustawień miażdży każdą konkurencję. Prawe skrzydło - kablologia oraz jeden wentylator 140, aby wdmuchiwał zimne powietrze na dyski SSD, HDD (które wstawię w specjalnej szynie). Nie wiem, jak będę w niej ogarniał kable, ale nie będę się zbytnio brandzlował. Mają być przypięte, w miarę skrupulatnie podzielone i nie ingerować w przepływ powietrza. Rezerwuar poleciał mniej więcej na środek. Chciałem dać go bliżej frontu obudowy, ale napęd optyczny kategorycznie to uniemożliwił. Co do samego napędu - poleci na niego albo okleina, albo czarna plastikowa osłona - maskująca ten wspaniały kolor. Zrobiłem też miejsce na przepływomierz. Zastanawiałem się, czy nie lepiej wrzucić go gdzieś "z tyłu" (prawa komora), ale jednak tutaj prezentuje się dobrze. A tam miałbym zagwozdkę jak poprowadzić wąż 16/10 nie jest zbyt elastycznym wyborem, ale przynajmniej nie łamie się od byle łuków. #5 Ogólny zarys całego układu LC //Teraz mam zastój - czekam na części od Angela. W sumie przez weekend dalej bym działał, ale zatrzymało się na... - Phobya 4Pin PWM to 4x 4Pin Fan Splitter PCB - Phobya przedłużacz 4pin PWM męski-męski 60cm czarny ... mają być na początku tygodnia. W międzyczasie zajmę się przewodami i doczyszczę raz jeszcze złączki. Dodatkowo pomyślę gdzie ulokować czujniki temperatury (w obudowie, na zewnątrz, ma bloku CPU,...)
 10. #3 Zaczynamy ... Jednostka powędrowała na swoje miejsce. Sam jestem ciekaw, co takiego silikonowa loteria dała mi pod tym IHSem... Co do pamięci, byłem zainteresowany wersją bez lampek choinkowych. Z kośćmi b-die obecnie jest tak, że trzeba brać co dają, więc do pamięci dobrałem świecący blok na CPU :) NVMe od Corasira w wersji MP510 - na testach wypadły świetnie, nawet po 80% zapełnieniu. Dwa pierwsze sloty już obsadzone. Trzeci nie tycam - za sprawą wykorzystania kompletu portów SATA na dyski SSD i HDD. Wrzuciłem jeszcze złączki do kąpieli... Ale przyznam że będę musiał je potraktować małą szczoteczką do zębów i prawdopodobnie alkoholem izopropylowym, aby osad został do końca usunięty.
 11. Kolejna aktualizacja sprzętu. Wpadłem na pomysł, aby tym razem nazwać projekt "Waterbucket". Myślę że świetnie będzie oddawała całość szczególnie że komponenty będą osadzone w olbrzymiej obudowie od Thermaltake i słowo olbrzymia nie znalazło się tutaj przypadkowo. Pokrótce: Przed aktualizacją zestawu zakładałem więcej przestrzeni, możliwość swobodnego czyszczenia elementów LC, oraz ewentualna aktualizacja (cały czas chodzi i po głowie 2x 560 - przyznam że szkoda 3500 zł na wymianę obecnych chodnic i wiatraków, ale o tym w dalszej części wpisu); Kolejny raz wracam do AMD (w sumie będzie to drugi raz kiedy zostawiam Intela - pierwszy raz było to na rzecz Athlona XP); Ze starego PC do nowego przeszczepię zestaw LC, który zostanie delikatnie zaktualizowany - nowy rezerwuar, filtr, inne węże...; Z podzespołów zostanie przeniesiona tylko karta graficzna; A swoją drogą niedługo postaram się wystawić na "aukcji" kilak podzespołów jak będą chętni można pisać: Asus Gryphon Z97 AE # Intel i7-4790K # G.Skill TridentX DDR3 2400MHz CL10 (4x4GB) # AirPort Extreme 802.11ac BT4.0 (BCM94360CD) # Koolance CPU-380I Nie będzie to typowy wlog, a kilka wpisów o zmaganiach z zestawem, rozwiązaniach, kombinacji itd. Zaczynamy od przedstawienia bohaterów zamieszania. "Thermaltake Core W200" "AMD Ryzen 9 3950X" "Gigabyte X570 AORUS XTREME" "Corsair 960GB M.2 PCIe NVMe Force Series MP510" Inne... #1 - Wpis pierwszy - ale to już było... Zrzuciłem całość, to co uważałem że wykorzystam. Chłodnice Alphacool 480/60 i 480/80. Kablologia z poprzedniego zestawu, zasilacz, napę (tak, część osób nadal korzysta z takich rzeczy i potrzebuje zatoki 5,25"), wiatraki... Oczywiście całość poleciało pod gruntowne czyszczenie. Podczas którego dowiedziałem się iż taki bloczek GPU, puszczał "bokiem" wodę, przez prawdopodobnie fabrycznie złe dociśnięcie śrub. W międzyczasie dowiedziałem się że... O ile Koolance współgra z Alphacool (przynajmnije jeśli chodzi o rezerwuar) o tyle z Bitspowerem już nie miło identyczne wielkości średnicy nakrętki M52. #2 zagwozdka... W międzyczasie zastanawiam się jak ogarnąć miejsce na filtr od Aquacomputer: https://shop.aquacomputer.de/product_info.php?products_id=2421 Patrząc na nieduże wymiary myślę że mam mu idealne miejsce - góra skrzynki - 2 zatoki 5,25". Przewaliłem chińczyków, ali, ebay, przerzuciłem troszkę zagranicznych portali ale nie mogę namierzyć gotowej osłony dwu zatokowej. Najszybciej dostać 120 (tzn 3 sloty). Wstępne przymiarki dały mi jednoznacznie znać że mam miejsce tylko na 2. Są oczywiście całe zestawy na dyski - jak ten poniżej. I właśnie taka ciemna maskownica byłaby idealna. Tylko skąd taki wziąć?
 12. Zastanawiałem się nad AMD Ryzen 9 3950X. Ale z tego co widać w sklepach, a raczej nie widać... :) Dostępność tego CPU identyczna jak 3900X zaraz po premierze, czyli żadna :( Ktoś z tu obecnych z własnego doświadczenia wie, kiedy realnie można spodziewać się 3950X w jakimś sklepie? Mam nastawiać się na połowę stycznia czy może nawet luty? Może jest tutaj osoba, która już zamówiła powyższy CPU i dostała rzeczowe informacje ze sklepu?
 13. Muszę gdzieś chłodnice schować, dyski ssd + hdd i inne pierdoły. W sumie nic nie stoi na przeszkodzie aby w przyszłości wrzucić tam jakąś mała płytę iTX, podpiąć na stałe pod drugi monitor i kobietka i dzieci będą robiły swoje, nie wchodząc w paradę dla głównej stacji. To jest domyślna skrzynka. W jakiej wyląduje nowy sprzęt: Przez dostępność nowych Ryzenów 3000 wszystko przełoży się w czasie. Ale mimo wszystko chce przygotować skrzynkę. I kusze ogarnąć kilka pierdół.
 14. :) Fajne rozwiązanie ale jeśli chodzi o I/O to kupiłem gotowca z Chin. Okazało się że ten naród produkuje wszystko... no prawie wszystko bo jeszcze do zasilacza nie znalazłem. https://www.ebay.pl/itm/I-O-Shield-Without-Any-Opening-Blank-Backplate-For-All-Motherboard-DIY/253512470422 Co do tego zasilacza. Faktycznie, może byłoby walnąć kawałek blachy, maznąć farbą, zrobić otwory i przykręcić.
 15. Hej Poszukuję zaślepki na dwa otwory w obudowie. Tak aby nie leciał tamtędy kurz. Jeden to panel I/O od płyty głównej - chciałbym wstawić tam kawałek blaszki, tworzywa, czegokolwiek aby zasłaniało otwór i nie wciągało tamtędy kurzu. Drugi otwór to wyjście z tyłu obudowy na zasilacz. Również chciałbym wstawić tam kawałek jednolitej płytki albo tworzywa aby syf z zewnątrz nie leciał tamtędy. Czy są takie zaślepki/maskownice bez wyciętych otworów już w odpowiednim kształcie aby osadzić i przykręcić w wyżej wymienione miejsca?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.