Skocz do zawartości
m-i-l-o-s-z

Najlepsza Płyta Główna Do Procesora Intel Core 2 Duo E8500?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Tak w ogóle to proszę o pomoc w wybraniu możliwie najlepszego sprzętu będzie wykorzystywany gł do obróbki sporych plików dzwiękowych zajmujących 970 MB tak do 3,5 GB szukam sprzętu który będzie najszybszy pod tym względem! Wybrałem więc procesor Intel Core 2 Duo E8500 jeśli jest jakiś szybszy do obróbki/kompresji audio proszę powiedzieć.

Moje wymagania w stosunku do płyty to:

-jak najwięcej portów sata

-mile widziane porty e-sata

-musi być cicha

-lepiej żeby miała zintegrowaną karte graficzną niż dźwiękową (a tak w ogóle to teoretycznie przyda się lepsza karta dźwiękowa do obróbki już nagranych plików dźwiękowych?)

-nie musi być energooszczędna bo nie płacę za prąd:)

-wątpię żebym kiedykolwiek użył kiedyś portów fireware więc są chyba zbędne

 

a jakie ramy proponujecie? Sprzęt ma być max wydajny i szybki pod tym względem cena nie gra roli chyba że sprzęt będzie wyjątkowo nieopłacalny!

Przy okazji mile widziana byłaby dorada do pozostałych podzespołów (zalezy mi na cichej pracy)żeby mi w sklepie nie wcisneli na poczekaniu czegoś co jest nie warte ceny

 

Pozdraiam serdecznie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Abit IP35 Pro. Płyta spełnia wpełni Twoje wymagania.

RAM 2x2GB przynajmiej 800NHz coś z OCZ, Mushkin itp. Unikaj GEILi i Patriotów.

Pewnie jakiś zasilacz więc Corsair 450W, najlepiej 520Watowy z odpinanymi kablami.

Grafika z chłodzeniem pasywnym. Coś pokroju GF7300. No chyba że zamierzałbyś jakąś grękiedyś odpalić to trzeba będzie coś innego poszukać ;)

Procesor OK. Chociaż jeśli kręcisz to E8200 starczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za poradę ale ta płyta Abit IP35 Pro nie obsłuży chyba ddr3 1333 MHz a mi chodziło o jak najszybszą pracę .

Na dzień dzisiejszy mam 8 dysków sata i 3 pata i od czasu do czasu chciałbym je podpiąć wszystkie na raz szczerze mówiąc bardzo mi się podoba ta Abit IP35 Pro z tym jednym wyjątkiem!

Jaki więc zasilacz muszę mieć czy wystarczy ten Corsair 520Watowy z odpinanymi kablami ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tak w ogóle to proszę o pomoc w wybraniu możliwie najlepszego sprzętu będzie wykorzystywany gł do obróbki sporych plików dzwiękowych zajmujących 970 MB tak do 3,5 GB szukam sprzętu który będzie najszybszy pod tym względem! Wybrałem więc procesor Intel Core 2 Duo E8500 jeśli jest jakiś szybszy do obróbki/kompresji audio proszę powiedzieć.

Moje wymagania w stosunku do płyty to:

-jak najwięcej portów sata

-mile widziane porty e-sata

-musi być cicha

-lepiej żeby miała zintegrowaną karte graficzną niż dźwiękową (a tak w ogóle to teoretycznie przyda się lepsza karta dźwiękowa do obróbki już nagranych plików dźwiękowych?)

-nie musi być energooszczędna bo nie płacę za prąd:)

-wątpię żebym kiedykolwiek użył kiedyś portów fireware więc są chyba zbędne

 

a jakie ramy proponujecie? Sprzęt ma być max wydajny i szybki pod tym względem cena nie gra roli chyba że sprzęt będzie wyjątkowo nieopłacalny!

Przy okazji mile widziana byłaby dorada do pozostałych podzespołów (zalezy mi na cichej pracy)żeby mi w sklepie nie wcisneli na poczekaniu czegoś co jest nie warte ceny

 

Pozdraiam serdecznie!

Sporo zależy od używanego do tego celu oprogramowania.

Tu jest test z Lame http://www23.tomshardware.com/cpu_2007.htm...3&chart=427

Po kliknięciu na pasek dostaniesz dokładną konfigurację.

 

Jednak taki test to nie wszystko bo nie uwzględnia możliwości uruchomienia oprogramowania w więcej niż jednym

egzemplarzu. Wtedy potrzebne są 4 rdzenie a nawet 8 się przyda i 8GB RAM.

 

Do obróbki dużych plików przydadzą się 4*HDD a dokładniej 2*( dwa spięte w raid 0).

DDR3 jest obecnie drogi i niewiele daje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za poradę ale ta płyta Abit IP35 Pro nie obsłuży chyba ddr3 1333 MHz a mi chodziło o jak najszybszą pracę .

Na dzień dzisiejszy mam 8 dysków sata i 3 pata i od czasu do czasu chciałbym je podpiąć wszystkie na raz szczerze mówiąc bardzo mi się podoba ta Abit IP35 Pro z tym jednym wyjątkiem!

Jaki więc zasilacz muszę mieć czy wystarczy ten Corsair 520Watowy z odpinanymi kablami ?

A niby po co pamięci 1333MHz?? I czemu by nie obsłużył?? Masz dzielnik 12 :3 i masz pamięci ustawione na 1333MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sporo zależy od używanego do tego celu oprogramowania.

Tu jest test z Lame 2960535[/snapback]

A niby po co pamięci 1333MHz?? I czemu by nie obsłużył?? Masz dzielnik 12 :3 i masz pamięci ustawione na 1333MHz.
A to przepraszam nie wiem nie znam się jak dotąd używałem samych laptopów

chodzi mi o to żeby bez żadnego podkrecania obsługiwała te pamięci! czy tak jest czy trzeba podkrecać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to przepraszam nie wiem nie znam się jak dotąd używałem samych laptopów

chodzi mi o to żeby bez żadnego podkrecania obsługiwała te pamięci! czy tak jest czy trzeba podkrecać?

Wiesz nie ma zbyt wielu pamięci DDR2 1333MHz więc nikt tego Ci nie zadeklaruje. A aby osiągnąć te 1333MHz i tak V będziesz musiał podnieść. Ale i tak uważam że najwydajniej jest max taktowaniu z timingami 4-4-4-12.

A najwydajniej będziesz mieć po OC tego E8500 na 4GHz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oprogramowanie to Cool edit 2.1 pro jeśli ddr3 będą pracowały szybciej choć się nie opłacają to i tak chciałbym zainwestować czas na pierwszym miejscu!:) a z tymi rajdami to się musze dokształcic jaką więc płytę wybrać?

...

Nie znam właściwości tego oprogramowania.

Jedno jest pewne Szybkie HDD i prawie pewne jak najwięcej RAM stosownie do systemu operacyjnego.

DDR3 niewiele da i nie watro brać tego jako kryterium przy

wyborze nawet jeśli nie liczy się koszt (chyba że jako ostatnie kryterium).

Gdyby okazało się że wykorzysta 4 jajka i dobrze działa na X4 to taka płytka by była dobra ze względu na obsługę HDD SAS:

MSI K9A2 Platinum AMD 790FX Socket AM2+

http://kdo.pl/product_info.php/products_id/20205

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby okazało się że wykorzysta 4 jajka i dobrze działa na X4 to taka płytka by była dobra ze względu na obsługę HDD SAS:

MSI K9A2 Platinum AMD 790FX Socket AM2+

http://kdo.pl/product_info.php/products_id/20205

Zapomiałeś tylko napisać że Phenom jest dużo słabszy od Quada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomiałeś tylko napisać że Phenom jest dużo słabszy od Quada.

Zapomniałeś podać link do testu AMD Phenom X4 9850 z jakimś szybszym Quad Intela przy zastosowaniu aplikacji

Cool edit 2.1 pro.

Oczywiście zakładam że widziałeś taki test skoro wiesz co jest szybsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurczę nie znam się aż tak żeby rozumieć takie słownictwo (timingami 4-4-4-12 itp.) i dalej jestem niezdecydowany a jutro muszę już kupić prosze o konkrety

 

a i jeszcze nie rozumiem jednej kwestji mianowicie co z tego że dam więcej niż 4 GB ramów jak system obsłuzy mi niecałe 4 a reszta będzie nie używana tak przynajmniej jest w laptopach więc w pc chyba też a na wersji 64bitowej mogą przecież mi nie pójść moje ulubione i niezbędne programy jeśli się mylę to proszę mnie oświecić!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie nie widziałem testu w Cool edit 2.1 pro. Tak samo jak nie widziałem by Phenom wygrywał z jakimś Quadem. I jeśli Cool edit 2.1 pro jest choć troche podobne do Lame to quad nie daje szans Phenomowi...

 

m-i-l-o-s-z niestety nie wykorzysta wpełni 4GB ale zawsze to lepsze rozwiązanie niż DDR3 2x1GB.

Timingi to są cykle opóźnień z jakimi działa RAM. Najlepiej w google poszukaj. Ja nie posiadam widzy by dokładnie wytłumaczyć.

Edytowane przez dzikidaniel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurczę nie znam się aż tak żeby rozumieć takie słownictwo (timingami 4-4-4-12 itp.) i dalej jestem niezdecydowany a jutro muszę już kupić prosze o konkrety

 

a i jeszcze nie rozumiem jednej kwestji mianowicie co z tego że dam więcej niż 4 GB ramów jak system obsłuzy mi niecałe 4 a reszta będzie nie używana tak przynajmniej jest w laptopach więc w pc chyba też a na wersji 64bitowej mogą przecież mi nie pójść moje ulubione i niezbędne programy jeśli się mylę to proszę mnie oświecić!

Jeśli system 32-bit to oczywiście więcej niż 4GB nie ma sensu (chyba że jako karta RAM-dysk)

 

Skoro taki pośpiech i czas ma większe znaczenie niż efektywność doboru i koszty to kup coś od IBM przynajmniej będzie działało

od razu :) http://www5.pc.ibm.com/europe/products.nsf...epi=web_express

Przy zakupie można dokonać modyfikacji konfiguracji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o OC to kiedyś na pewno będę go podkręcać ale teraz jeszcze się na tym nie znam i w najbliższym okresie nie znajdę czasu aby się w to wtajemniczać więc interesuje mnie najlepszy zestaw na chwilę obecną bez podkręcania wiem tylko jedno że ma to kruna najszybciej działać jak się da a to że w przyszłości jeszcze sobie go podkręce to już inna sprawa. proszę o konkrety co zaproponujecie to kupię najlepiej już link do sklepu gdzie najtaniej:)

 

co do karty graficznej to nie mam pojęcia wprawdzie nie gram i nie będę grał w gry ale chyba przyda się dobra grafa do progeamu google earth pro taka żeby obsługiwała directX 10 no i miała port hdmi bo w monitor jest dużej rozdzielczościa może jest jakaś płyta główna która spełnia moje wymagania i ma dodatkowo zinegrowaną kartę graficzną o takich parametrach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wam wszystkim ,postanowiłem jednak kupić osobno kartę graficzną a tak w ogóle to

naprawde sądzicie że Intel Core 2 Quad Q9450 będzie lepszy przecież testy mówią co innego http://rankingi.chip.pl/index2.php?s=p&t=34&v=4 tam jest zakładka Kompresja audio/wideo i np dla Procka Intel Core 2 Duo E8500 wynosi:

Czas kompresji wideo (Gordian Knot) 212

Czas kompresji audio (Lame) 123m

i wyraźnie widać różnice bo dla Intel Core 2 Quad Q9450 wynosi aż:

 

Czas kompresji wideo (Gordian Knot) 242

Czas kompresji audio (Lame) 143

więc chyba mi kit wciskacie dla mnie nie ma żadej różnicy czy dopłacę 200 złwięcej tylko chodzi o to że on wedłóg testów jest gorszy do czynności które ja będę wykonywać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wam wszystkim ,postanowiłem jednak kupić osobno kartę graficzną a tak w ogóle to

naprawde sądzicie że Intel Core 2 Quad Q9450 będzie lepszy przecież testy mówią co innego http://rankingi.chip.pl/index2.php?s=p&t=34&v=4 tam jest zakładka Kompresja audio/wideo i np dla Procka Intel Core 2 Duo E8500 wynosi:

Czas kompresji wideo (Gordian Knot) 212

Czas kompresji audio (Lame) 123m

i wyraźnie widać różnice bo dla Intel Core 2 Quad Q9450 wynosi aż:

 

Czas kompresji wideo (Gordian Knot) 242

Czas kompresji audio (Lame) 143

więc chyba mi kit wciskacie dla mnie nie ma żadej różnicy czy dopłacę 200 złwięcej tylko chodzi o to że on wedłóg testów jest gorszy do czynności które ja będę wykonywać

Takie rankingi mają niewielki sens bo wszystko zależy od konkretnej aplikacji i sposobu jej użytkowania.

 

Proste pytanie:

Przypuśćmy że używamy Lame i nic więcej jednocześnie.

Czy bierzemy pod uwagę jednoczesne uruchomienie przetwarzania kilku plików dźwiękowych ?

Jeśli nie to wtedy zestawienie wyników z Chip się przydaje.

Sytuacja zmienia się radykalnie jeśli chcemy równocześnie przetworzyć więcej plików wtedy czasy okażą się w zupełnie

innej relacji.

 

CPU nie można tak uporządkować jednoznacznie i powiedzieć który jest najszybszy poza sytuacją gdy mają identyczną budowę

a jedyna różnica pomiędzy nimi leży w częstotliwości taktowania.

E8500 zawsze wygra test z Q9450 jeśli zastosowanie nie wykorzysta wszystkich rdzeni.

Q9450 zawsze wygra test z E8500 jeśli zastosowanie wykorzysta efektywnie wszystkie rdzenie CPU.

 

Do wybrania najodpowiedniejszego (najszybszego) CPU do konkretnej aplikacji konieczne jest wykonanie wszechstronnego

testu z konkretnym programem w warunkach zbliżonych do realnej pracy z taką aplikacją.

 

Może wyjść że najlepszy będzie (zawężając wybór do płyt z jednym gniazdem CPU i rezygnując z super drogich Extreme)

 

Q9450 cztery rdzenie taktowane 2,666 GHz

E8500 dwa rdzenie ale taktowane wyżej bo 3.166 GHz

 

Z E8500 w wielu zastosowaniach wygra nawet najtańszy Phenom.

 

Test ukazujący jakie mogą być wyniki w różnych zastosowaniach :

http://techreport.com/articles.x/14424/2

Nawet różne wersje Lame nie dają identycznej kolejności.

 

Tylko wszechstronny test z konkretną aplikacją pozwoli na wybranie najszybszego CPU do konkretnego zastosowania.

Żadna uniwersalna lista nie pomoże.

Edytowane przez dwaIP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli jaka jest obecnie najlepsza płyta główna i chłodzenie na rynku do podkręcania z takimi parametrami które określiłem na początku?

a czy istnieje taka płyta co obsłuży np 2 na raz procesory Intel Core 2 Duo E8500 może to by było dobre rozwiązanie niż kupowanie np Intel Core 2 Extreme QX9770 co o tym sądzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO bez sensu. Po pierwsze E8x00 nie będą działać w parach. Do tego są Xenony.

Dwa czy myślisz że 2xE8500 byłby szybszy od quada o takim samym taktowaniu?? Ja śmiem w to wątpić.

Jak chcesz 4 rdzenie to Q9450 (QX9650 kompletnie nieopłacalny), jak nie to E8500 (chociaż też jest nie opłacalny, lepszy E8400).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam z braku pomysłu chyba kupię płytę P5E3 Premium WiFi@n choć prąd mam za free przynajmniej przez najbliższe 5 lat:) dlatego zastanawia mnie to czy jest jakaś płyta o zbliżonych parametrach chodzi mi głównie o jakąś najlepszą płytkę do pdkręcania żeby była cicha miała podwójny kontroler Gigabit LAN i minimum 8 złącz sata czy jest coś takiego?

pozdrawiam!

 

widzę że zagmatwałem sytuację przez swoje niezdecydowanie więc podsumówując

Interesują mnie wszystkie obecnie najlepsze na rynku podzespoły łącznie z obudową (mam sporo dysków) zastanawiam się nad Thermaltake Armor ale wolałbym były szufladki czy kieszenie wysówane tak żeby można szybko <span style='color: red;'>ORT: wziąść</span> dysk twardy ze sobą.

Poprostu wsio :D jedynie karta graficzna nie musi być dobra bo nie zamierzam grać w gry! ale obsługa directx 10 chyba czasem się przyda np do google earth pro

sprzętu będzie wykorzystywany gł do kompresji sporych plików dzwiękowych zajmujących 970 MB tak do 3,5 GB szukam sprzętu który będzie najszybszy pod tym względem! Wybrałem więc procesor Intel Core 2 Duo E8500 jeśli jest jakiś szybszy do obróbki/kompresji audio proszę powiedzieć.

Moje wymagania w stosunku do płyty to:

-jak najwięcej portów sata (minimum 8 lub 6+2 esata)

-mile widziane porty e-sata

-musi być cicha

-lepiej żeby miała zintegrowaną karte graficzną niż dźwiękową (a tak w ogóle to teoretycznie przyda się lepsza karta dźwiękowa do obróbki już nagranych plików dźwiękowych?)

-nie musi być energooszczędna bo nie płacę za prądSmile

-wątpię żebym kiedykolwiek użył kiedyś portów fireware więc są chyba zbędne

-żeby miała podwójny kontroler Gigabit LAN

Z braku pomysłu chyba kupię płytę P5E3 Premium WiFi@n

 

ramy ddr3 tylko które ???przęt ma być max wydajny i szybki pod tym względem cena nie gra roli chyba że sprzęt będzie wyjątkowo nieopłacalny ale i tak chcę wiedzieć najlepszą konfigurację nawet tą kompletnie nieopłacalną

będę bardzo wdzięczny za pomoc!

Pozdrawiam !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam z braku pomysłu chyba kupię płytę P5E3 Premium WiFi@n choć prąd mam

Moje wymagania w stosunku do płyty to:

-jak najwięcej portów sata (minimum 8 lub 6+2 esata)

-mile widziane porty e-sata

-musi być cicha

-lepiej żeby miała zintegrowaną karte graficzną niż dźwiękową (a tak w ogóle to teoretycznie przyda się lepsza karta dźwiękowa do obróbki już nagranych plików dźwiękowych?)

-nie musi być energooszczędna bo nie płacę za prądSmile

-wątpię żebym kiedykolwiek użył kiedyś portów fireware więc są chyba zbędne

-żeby miała podwójny kontroler Gigabit LAN

Z braku pomysłu chyba kupię płytę P5E3 Premium WiFi@n

 

ramy ddr3 tylko które ???przęt ma być max wydajny i szybki pod tym względem cena nie gra roli chyba że sprzęt będzie wyjątkowo nieopłacalny ale i tak chcę wiedzieć najlepszą konfigurację nawet tą kompletnie nieopłacalną

będę bardzo wdzięczny za pomoc!

Pozdrawiam !

Najbardziej wypasiona w SATA jest L1N64-SLI WS/B (12 na płycie i 1 zewnętrzny ) ale to płyta

pod dwa czterojajeczne Opterony i registered DDR2.

Edytowane przez dwaIP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

którą płytę główną wybrać?

jak narazie zastanawiam się między P5E3 Premium WiFi@n a Asus Maximus Extreme Intel X38 która jest lepsza(jeśli nie isotna jest cena i zużycie energii no i np ta funkcja korzystania z neta bez logowania do systemu) ?

a może istnieje lepsza jeśli chodzi o moje wymagania co o tym sądzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Martwi mnie tylko że ta płyta Asus Maximus Extreme nie ma najnowszego Chipsetu Intel X48 tylko Intel X38 więc nie obsługuje oficjalnie pamięci które chcę kupić czyli OCZ DDR3 2x 2GB 1600MHz CL7 Platinium EB i w dodatku podkręcać na jeszcze wyższą częstotliwość (np 2000MHz) napewno jakaś płyta z Chipsetem Intel X48 by była bardziej wydajniejsza czy mam rację ?

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Martwi mnie tylko że ta płyta Asus Maximus Extreme nie ma najnowszego Chipsetu Intel X48 tylko Intel X38 więc nie obsługuje oficjalnie pamięci które chcę kupić czyli OCZ DDR3 2x 2GB 1600MHz CL7 Platinium EB i w dodatku podkręcać na jeszcze wyższą częstotliwość (np 2000MHz) napewno jakaś płyta z Chipsetem Intel X48 by była bardziej wydajniejsza czy mam rację ?

Pozdrawiam!

Imho nie bierz DDR3. Teraz to jest kompletnie nieopłacalne!! Lepiej zrobisz biorąc dobre DDR2 (za połowe ceny DDR3).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Imho nie bierz DDR3. Teraz to jest kompletnie nieopłacalne!! Lepiej zrobisz biorąc dobre DDR2 (za połowe ceny DDR3).

 

Dokladnie

 

Ktos dzis kupuje mobasa z DDR3 ??

 

 

Dobra plyta pod DDR2 , dobre pamieci DDR2 2x2GB 1066MHz

do tego takie ktore spoko pojda na 1100/1150MHz .

Mozna poszukac w odpowiednim dziale .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Chciałem kupić Noctua NH-U12F ale widzę że jest już nowasza U12P czy nie lepiej wybrać ten nowszy model?

i co z obudową (jakaś najlepsza i najcichsza z zasilaczem u góry)

oraz z zasilaczem ?( nie musi mieć zbendnych portów do dodatkowych kart graficznych których nie będę używać bo nie gram w gry najlepiej żeby miał odpinane ksabelki i był przeznaczony do podłączenia min. 11 dysków na raz + podkręcony procesor i ramy oczywiściście wszystkie wiatraczki mają najciszej pracować jak to jest tylko możliwe najcichsze na rynku !)

pozdrawiam! będę bardzo wdzięczny za doradę !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...