Skocz do zawartości
MaTiX_lama

Bluescreeny - Ułomna Płyta?

Rekomendowane odpowiedzi

Od pewnego czasu zarówno na Viście (której teraz używam) jak i na XP zaczęły mi wyskakiwać bluescreeny. Problem pojawił najprawdopodobniej do zainstalowaniu drugiego dysku na SATA 250GB, jednak nie mam jak tego sprawdzić (nie mogę go po prostu wyciągnąć i sprawdzić, czy bez niego problem znika, bo mam na nim zainstalowane systemy, a kopiowanie plików z jednego dysku na drugi i instalowanie windowsa do nowa, potem jeszcze czekanie na bluescreen zajęłoby mi dość dużo czasu). Problemem raczej nie jest dysk, a IMO kulawy kontroler SATA na mojej płycie głównej, która też delikatnie mówią do najlepszych nie należy. I tutaj pojawia się moje zapytanie, czy mój tok rozumowania jest słuszny i czy Waszym zdaniem wymiana płyty głównej (np. na taką) coś by pomogła? Problemem nie są złe sterowniki, bo na XP wszystko wcześniej działało bez problemów. Bluescreeny wyskakują mi przeróżne, ale najczęściej widzę jeden: IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL. Opis mojego sprzętu znajdziecie w sygnaturce. I nie sugerujcie się tym, że mam go trochę podkręcony - na standardowych ustawieniach też występują mi bluescreeny.

 

edit: Pomyliły mi się działy forum, sorry za kłopot :oops:

 

edit2: W załączniku log z debuggera z Visty.

dmplog.txt

Edytowane przez MaTiX_lama

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem, to błąd ten występuje głównie przy uszkodzeniach ramu (przy innych komponentach rzadziej). Najlepiej sprawdź każdą kość z osobna, może coś znajdziesz. Sprawdź też pamięć np. Memtest'em ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprobuj podmienic plik - ntoskrnl.exe, blad moze wskazywac zarowno na niezgodonosc sprzetowa jak i programowa. Jak masz kasperskiego to jego odinstaluj. Pozatym nie bardzo rozumiem, czyzbys startowal z dysku ustawionego jako "slave".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz kasperskiego to jego odinstaluj.

Mam NAV2007 ;)

Pozatym nie bardzo rozumiem, czyzbys startowal z dysku ustawionego jako "slave".

Nie. Po prostu zastanawiam, się, czy może ten nowy dysk, który kupiłem nie jest walnięty, a właśnie ten dysk mam ustawiony teraz jako pierwszy i na nim mam wszystkie systemy zainstalowane, więc nie mogę go tak po prostu wyciągnąć i sprawdzić, co by było bez niego ;)

 

Tak BTW dokupiłem sobie też ostatnio kość pamięci 1GB Kingstona HyperX na CL2.5 i mam ją włożoną w pierwszy slot pamięci DIMM. Może ta pamięć jest walnięta? Zrobię test pamięci dam znać. Jak macie jeszcze jakieś propozycje to piszcie.

 

Poza tym dzisiaj wyskoczył mi bluescreen nie dotyczący pliku ntoskrnl.exe, tylko win32.sys z komunikatem BAD_POOL_CALLER. Bluescreeny najczęściej mi wyskakują podczas, gdy procesor jest obciążony, np. podczas skanowania antywirusowego lub instalowania aktualizacji. Chociaż dzisiaj raz pojawił się bluescreen, gdy komputer był bezczynny i nic nie robił :blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BAD_POOL_CALLER - ten komunikat oznacza glownie problem sprzetowy, moze to byc i grafika i pamiec ram, ze wskazaniem na ram, wskazywalo by na to rowniez bluescreen'y podczas instalacji uaktualnien (czesc z nich jest w formie spakowanej) i rozpakowuja sie w locie wiec to moze byc problem ramu, wiec memtest, a najpierw dokladne sprawdzenie kondensatorow na plycie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kondensatory są OK. Zrobiłem jeszcze taki myk dzisiaj, że poprzekładałem moduły pamięci do innych gniazd DIMM. Mam 2 moduły po 512MB i jeden 1GB, wszystkie pamięci są Kingstona CL2.5 (z tym, że 512 są normalne, a 1GB to HyperX). Miałem to tej pory na 1 gnieździe moduł 1GB a na pozostałych 512MB. Zamieniłem to tak, że 1GB znalazł się na ostatnim gnieździe i od razu sytuacja się poprawiła. Wcześniej nie mogłem nawet zrobić pełnego skana systemu antywirem, bo wyskakiwał bluescreen jak jeszcze skanowało mi dysk C: (partycji mam 6 ;) ), a po zamianie pamięci poszło gładko bez problemu, za pierwszym razem, 3 godziny skanowania zakończone powodzeniem. Odpaliłem MemTest w trybie awaryjnym Visty i już na 2% pokazało mi 2 błędy. Dalej nie skanowałem, bo bez sensu jak już wiem, że coś nie tak. Wszystko wskazuje na to, że ostatnio zakupiona przez mnie na allegro pamięć (1GB HyperX) jest uszkodzona :sad: Jutro jeszcze się pobawię: wyjmę ją i przeskanuje MemTestem, żeby się upewnić. Chociaż może z drugiej strony mam coś źle ustawionego w BIOSie? Chociaż mnie się wydaje, że wszystko mam dobrze. Timingi nie są zbyt agresywne, wcześniej (przed dołożeniem 1GB pamięci) też takie miałem i jakoś nie było żadnych problemów. Tylko, czy złe ustawienia timingów w BIOSie mogą powodować bluescreeny?

post-153063-1209932668_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może dołóż trochę vdimm, tak na 2,8v.

Już mam dołożone. Na ramie pisało, że napięcie ma być 2.6v, defaultowo w BIOSie miałem 2.7v, a ja jeszcze dałem +0,10v, czyli mam teraz (cały czas tak miałem, od czasu jak kręciłem procek - jakiś rok temu) właśnie 2.8v. Więcej boję się dawać, bo głupio by było tak zostać z kompem bez RAMu jak się spali :P Edytowane przez MaTiX_lama

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...