Skocz do zawartości
boxer

[recenzja] Hp Compaq 6720s

Rekomendowane odpowiedzi

HP Compaq 6720s



Witam postanowiem napisać co nieco dla Was na temat mojego laptopika.

Specyfikacja:


http://h10010.www1.hp.com/wwpc/pl/pl/sm/WF...8-80464608.html

model GR645EA

Procesor
Klasa procesora: Intel Core 2 Duo
Kod procesora: T5470
Taktowanie procesora: 1,6 GHz
Częstotliwość szyny FSB: 800 MHz
Cache L2: 2 MB
Chipset: Intel 965GM
Technologia Mobilna: Centrino Duo

System operacyjny:
Windows Vista Home Basic 32bit

Pamięć operacyjna:
Zainstalowana pamięć RAM 1x1024 MB
Typ pamięci RAM DDR2 667Mhz cl 5
Maks. ilość pamięci RAM 4 GB

Dysk twardy
Pojemność dysku 120 GB Hitachi
Interfejs dysku twardego SATA
Prędkość obr talerzy 5400 obr./min

Ekran:
Typ ekranu TFT z błyszczącą powłoką (BrightView)
Przekątna ekranu LCD 15,4 cali
Maks. rozdzielczość LCD WXGA 1280x800 pikseli

Karta graficzna:
Typ karty graficznej Intel Graphics Media Accelerator X3100
Pamięć wideo do 384 MB
Typ pamięci pamięć współdzielona

Karta dźwiękowa:
- Intel High Definition Audio

Napędy dysków wymiennych:
Napędy optyczny Matshita UJ-861H DVD Super Multi drive Double Layer Lightscribe (DVD-RAM,DVD+-R/+-RW)

Złącza i interfejsy:
Złącza zewn. 3x USB, D-SUB (wyjście VGA), RJ11 (modem), RJ45 (LAN), Słuchawki, Mikrofon, Wejście zasilania (DC-in)
Złącze Express Card Express Card/54
Bluetooth tak
Irda tak
Czytnik kart pamięci SD

Komunikacja:
Bezprzewodowa karta sieciowa 802.11 a/b/g
Karta sieciowa przewodowa 10/100 Mbps
Modem 56K, V.92 fax modem

Informacje użytkowe:
Urządzenia wskazujące Touchpad
Typ baterii litowo - jonowa, 6 komorowa

Paramtery fizyczne:
Głębokość 26,5 cm
Wysokość 3,49 cm
Szerokość 35,7 cm
Waga 2,59 kg

Informacje o gwarancji:
Podstawowa gwarancja 12 miesięcy (możliwość rozszerzenia do 24 mies. )

Wprowadzenie:

Pewnego słonecznego dnia :razz: zapragnąłem kupić sobie lapka. Moje wymagania nie były duże. Laptop miał służyć głównie podczas wszelkiego rodzaju wyjazdów na wakacje, ferie i weekendy. Miał być typowym mobilnym sprzętem, wytrzymałym z wszystkimi dodatkami i nowinkami technicznymi (jak sie później okazało kupiłem przez niedopatrzenie sprzęt bez wbudowanej kamery :oops: , brak FireWire był niestety wyborem celowym , postanowiłem dokupic dodatkową kasetę miniDV do kamery zamiast zgrywać materiał w locie na wyjazdach). zastosowania dla niego były jasne: net, filmy, obróbka zdjęć, rekompresja filmów na mp4. Priorytetem była więc dobrej jakości matryca Glare i w miare szybki procesor, oraz nie duża waga i odpowiedno długi czas pracy na baterii.
Wybór padł na Hewlett-Packarda z najnowoczesniejszym procesorem :wink: i solidnym wykonaniem. Postanowiłem kupić z zaufanym sklepie Apollo w Krakowie, razem z routerem do budowy domowej sieci Wifi. Trafiłem prawie na promocje HP która przedłużała za darmo gwarancję na 24 miesiące.

Wykonanie:

Laptop wygląda naprawdę fajnie dwukolorowa czarno-stalowa obudowa może się podobać. Wykonanie jest solidne nic nie trzeszczy. Można podnieść go jedną ręką przy otwartej matrycy, jest w miare wyważony, oczywiście wszystko zależy od siły podnoszącego ;]. Matryca nie jest ryglowana co uważam osobiście za wadę mimo tego iż nie otworzy sie sama podczas transportu, gdyż do jej otwarcia potrzebne jest użycie siły. Po otwarciu matryca jest sztywno umieszczona w pozycji jaką ustaliliśmy. Miałem porównanie z Asusem na c2d i Compalem i powiem że jakość wykonania u HP stoi na wysokim poziomie. Nie jest ciężki bardzo dobrze się go przenosi, spokojnie można nieść go pod pachą :lol: nie mając nosidełka. Wejścia słuchawek i mikrofonu znajdują się z przodu po lewej stronie (widać na zdjęciach) Z przodu znajduje się również czytnik kart SD. Na lewym boku obudowy umieszczone są wszelkie gniazda wejść/wyjść : 3xUSB, czytnik MMC , gniazdo sieciowe , gniazdo zasilania , wyjście D-Sub i gniazdo do podpięcia modemu oraz kratka wylotu gorącego powietrza znad procesora. Z Prawej strony znajduje się gniazdo KensingtonLock oraz napęd DVD-RW. Wejścia są rozmieszczone poprawnie jednak dla osób leworęcznych pracujących myszką może przeszkadzać umieszczenie gniazda zasilania z lewej strony.

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

Kultura pracy i chłodzenie:

Jedynym uciążliwym elementem wydającym z siebie głośne dźwięki jest wentylator procka i grafy. W spoczynku komp jest niesłyszalny wiatrak włącza się bardzo sporadycznie i na krótką chwilę. Pod pełnym obciążeniem kompresja filmów , Orthos wiatraczek chodzi cały czas. Na filmach nie załącza się często praktycznie tak jak w spoczynku. Dysk słychac jedynie w spoczynku jednak jest to bardzo ciche chrobotanie przy kopiowaniu pliczków. Wibracji i szumu talerzy nie zanotowałem. Nagrywarka pracuje w miare cicho o wiele ciszej niz moje stacjonarne napędy. Obudowa nagrzewa się od spodu w lewej jej części oraz na górze po lewej stronie (proc i grafa). Z lewej strony wypada gorące powietrze z wentylatora, potrafi nieźle nagrzac powierzchnie biurka czy stołu :blink: uwaga osoby leworęczne pracujące myszką.

Dołączona grafika Dołączona grafika

Ekran i kamera:

Kamery niestety brak (zauważyłem dopiero w domu myślałem że wszystkie mają :sad: obciach ale już mi się nie chciało zmieniać i tak rzadko korzystam).
Ekran: głównie dla niego zakupiłem HP-ka. Obraz jest dość dobry. Nie powala gdyż porównuje ze stacjonarnym Hpekiem 2207 który jak wiadomo słynie z dobrego podświetlenia i dośc żywych kolorów jak na TN-kę. Zorientowałem się że producentem matrycy jest AUO co widąc po żenującym, nierównym podświetleniu matrycy. Jasność ekranu jest dobra w nocy koniecznie trzeba zmniejszyć jasność gdyż wali po oczach. W dzień przy ostrym słońcu trzeba dac 100% (wiadomo glare) ale da się przeżyć. Kąty żenua po raz kolejny. Ale moge powiedzieć że na Asusie (nie glare jest gorzej zarówno kąty jak i jakość obrazu , kolorów). Smużenia na markach nie widać. Ogólnie nie najgorsza matryca duży plus dało to że jest glare. Bo inaczej sądzę że byłaby przeciętna. Czerń słaba na filmach ale to już domena laptopowych TN-ek niestety.

Dołączona grafika

Procesor i pamięć:

Mogę powiedzieć że 1 GB pamięci pod Vistę to jest minimum ( włączone wszystkie efekty Visty). 2GB pod ten system jest wskazane i da na bank dużego kopa w szybkości. Niedługo dorzucę jakąś kostkę dodatkową.
Procek dobrze sobie radzi, wydajnością niewiele odbiega od stacjonarnych maszyn C2D z podobnym taktowaniem (różnica znikoma).
Rekompresja filmu Xvid o wielkości 700MB do 350MB trwa ok 40 min. Podczas gdy na stacjonarce e4500 z 3.0G taktowaniem ok 20 min.

Karta grafiki:

Integra niby najnowszy Intel X3100 ale jednym słowem bida. Wrzucam Wam 3dmarka żebyście sobie zobaczyli jaką kichą są integry.
Jednak nie pod gry kupiłem laptopa.

Dołączona grafika

Dysk i napęd optyczny:

Dysk pracuje bardzo dobrze nie ma żadnych przycięć , jestem zadowolony z jego kultury pracy , nie nagrzewa sie bardzo , słychac go czasami w postaci delikatnego chrobotania to wszystko. Nagrywarka nagrywa poprawnie jednak wolno, tylko 8x max. Osługuje nowe nośniki (chociaż nagrywam raczej tylko na nowych Verbach).

Dołączona grafika

Karta muzyczna, głośniki i mikrofon

No cóż mikrofonu nie ma tak jak i kamery. Jednak jest wyjście do podpięcia zewnętrzego mikrofonu i słuchawek. Niestety kamerę trzeba kupić osobno i podpiąć pod USB zajmując tym samym jedno z gniazd USB. Głośniki a raczej jeden głośnik niestety mono. Głośność dobra, dialogi słychac dobrze. Karta muzyczna jakto integra ma grać i gra. Profesjonalnie jej sprawdzał nie będę. Nie trzeszczy nic. Do słuchania muzy polecam kupic słuchawki. Dźwiek na słuchawkach można porównać do dzwięku zintegrowanych kart muzycznych w pecetach. Nie słychać trzasków czy zniekształceń dźwięku.

Klawiatura i touchpad

Klawa cicho chodzi nie ma problemów z przyzwyczajeniem się do układu klawiszy. Klawisze funkcyjne sa dobrze opisane w załączonej instrukcji obsługi. Ugina się pod naciskiem (zależy jaką siłe sie przyłoży), ale nie jest to wada przecież musi być jakiś skok. Touchpad to pomyłka więcej nie napiszę bo mam wyłączony i korzystam z mychy Logitecha radiowej. Ale dobrze że jest jakby brakło myszki to działa tak jak powinien.

Dołączona grafika Dołączona grafika

Porty I/O i interfejsy sieciowe:

3x USB w sumie starcza ale jest to minimum w przypadku gdy lap nie ma kamery. (1 myszka, 2 pendrive, 3 mp4 i na telefon i kamere już brakuje). Nie ma s-video , nie ma FireWire szkoda :sad: . Bluetooth działa elegancko. Wifi bardzo dobrze zasięg jest doskonały na jednym poziomie z routerem przez ściany w całym domu. W szczerym polu będzie jeszcze lepiej. Pingi na niezabezpieczonym WiFi takie jak na stacjonarce przez kabel ok 11-20 ms. na zabezpieczonym wiadomo cos za coś pingi rosną. Transfer D: 4Mb U: 1Mb taki jak przez kabel. Dostepność poprzez jeden przycisk z niebieską diodką. Bluetooth i Wifi włączane razem. Odzielnie można ustalić co włączamy poprzez soft od HP.

Bateria i zasilanie:

Bateria w miarę pojemna według mnie. Czas pracy 4 h 30 min. Windows Vista HB ; Jasność 70% ; net przez wifi ; aktywne przeglądanie www -opera , mozilla ; mp3 w tle. Zasilacz się grzeje to fakt ale można go utrzymac w rękach. Czas ładowania baterii ok 2 h 30 min do całkowitego zniknięcia lampki ładowania ( wczesniej swieci zielona 100% naładownaia po ok 2h 15 min).

Podsumowanie

Myślę że był to dobry zakup jesli szukamy dobrze wykonanego markowego laptopa z dobrą martyca glare, ładnie się prezentującego.
Parę słów na temat softu od HP. Vista jest preinstalowana, możemy ją odzyskać (reinstalacja z partycji recovery). Dla mnie to totalna olewka klienta z tą licencją. Powinien być system na płycie i swobodna możliwość modyfikacji partycji. Recover systemu przebiega sprawnie jednak dośc długo ok 30 min jesli dobrze pamiętam. Dostajemy antywira Norton Internet Security 2007 na 90 dni i MS Office 2007 wersję 60 dniową (w pełni funkcjonalną). Plus inne programy m.in. pełny soft od HP z programem HP Backup & Recovery, do oglądania filmów DVD (InterVideo WinDVD), do nagrywania płyt Roxio, edycji filmów DVD i oznaczania płyt LightScribe. Ogólnie lap jest gotowy do pracy po pierwszym uruchomieniu.

Plusy i minusy:


+ dobra jakośc wykonania / ładna obudowa
+ dośc dobra matryca glare
+ szybki procesor
+ mozliwośc swobodnego dodania pamięci (jeden bank jest wolny )
+ dobry zasięg Wifi
+ w miarę szybki i cichy dysk
+ długi czas pracy na baterii
+ bardzo przydatny czytnik kart SD
+ cena/jakość

- zintegrowana grafika o słabej wydajności
- brak FireWire i kamery oraz mikrofonu
- brak swobodnej modyfikacji partycji i Vista preinstalowana zamiast wersji oem na płycie
- głośnik mono zamiast dwóch stereo


Pozdrawiam
boxer Edytowane przez boxer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję zakupu i fatygi w pisaniu recenzji

 

Na stronie www.benchmark.pl jest również test redakcji "HP Compaq 6720s vs. Fujitsu-Siemens Amilo Pl 2515"

 

a teraz kilka uwag do twojego laptopa/recenzji i dlaczego ja wybrałem 6715s:

 

bateria w rzeczywistej pracy na pewno nie wytrzyma Ci 4 godzin - podałeś pewnie szacunki systemu - a prawdziwa w normalnej pracy/ogladaniu filmów będzie oscylowała w granicach 3 - zależy np od wł/wyl. wifi

 

kamera internetowa to jak dla mnie kompletna bzdura i bardzo dobrze, że nie występuje w seriach biznesowych a do takich należy 6720

z brakiem mikrofonu nie zgodzę się z Tobą - jest ważny i może spokojnie występować bez kamery - rozmowy głosowe wymyślono trochę wcześniej niż video i nie uważam, że występowanie jednego jest wyznacznikiem dla drugiego(jestes pewny, że nie ma go fizycznie?)

 

kompletnie nie rozumiem posunięcia HP z jednym głośnikiem, ale wiem, że jest to do przeżycia i np IBM/Lenovo też tak robi w niektórych modelach.

 

Osobiście nie lubię matryc typu Glare - bo dają one o sobie znać w letnie dni, ale ta duskusja jest stara jak ich powstanie i uważam, że to już indywidualna rzecz gustu, więc nie będę o tym wszczynał kolejnej rozmowy...

 

Recenzję musisz jeszcze troszkę dopracować np w wykonaniu dopisać więcej konkretów aby zachęcić lub odradzić zakup tego innym ludziom:

i tak

brakuje zdjęć boków komputera i opisu rozmieszczenia portów - czy jest przemyślane, a może coś jednak przeszkadza(ja wiem, że wejscie/wyjście karty dzwiękowej jest z przodu).

o jakości świadczy również to czy można go podnieść otwartego jedną ręką, trzymając za narożnik od strony napędu DVD bo to zawsze najsłabszy punkt

nic nie piszesz o otwieraniu/ryglowaniu i sztywności matrycy.

 

Wiem, że co nowe to bardzo cieszy, ale dopracuj jeszcze kilka punktów, bardziej chłodnym okiem w przyszłości

 

w plusach napisałeś cena/jakosć - OK tego po HP można się spodziewać

 

a teraz moje pytanie do Ciebie

 

jak wytłumaczysz minusy

brak:

- FireWire

- mikrofonu

- głośnik mono zamiast dwóch stereo

 

czyli stosunek cena/wyposażenie(możliwości) ?

 

 

PozdrawiaM

 

BTW

==================

czy ja dobrze widzę w sygnaturze? już go sprzedajesz? recenzja i coś takiego? to jednak nie był wymarzony laptop?

Edytowane przez Burns

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie to lapa mam już od kilku miesięcy.

Dopiero teraz piszę reckę bo nie było wcześniej do tego modelu. Pomyślałem żę sie przyda.

 

Bateria trzyma tyle przy takich założeniach jakie podałem. Jak wiadomo obciążenie jest żadne przy przeglądaniu www. Zasięg Wifi doskonały. Przy większym obciążeniu trzyma oczywiście krócej co do tego nie ma wątpliwości i tak jak mówisz 3 godz pracy jest jak najbardziej możliwe. Różne są definicje normalnej pracy dlatego nie będę sie spierał czy oglądanie filmów do niej należy. Tak jak pisałem mikrofonu nie ma. Jest to wada jednak ja korzystam z słuchawek z mikrofonem dlatego pewnie tego nie zauważam. Boli natomiast brak kamery. W zastosowaniach biznesowych (konferencje online) jest to rzecz przydatna. Dlatego nie bardzo rozumiem polityki HP w tym względzie.

 

Ja nie wyobrażam juz sobie kupna monitora czy laptopa bez matrycy Glare. Tak jak powiedziałeś o gustach się nie dyskutuje. Poddaje to do oceny ew. użytkowników Hp-ka.

 

Co do minusów to wytłumaczę je tak:

 

-brak FireWire również nie dla każdego to wada jednak ja używam HP głównie na wyjazdach gdzie korzystam z kamery cyfrowej i takie złącze jest mi niezbędne. Zakup laptopa bez FireWire był moim świadomym wyborem.

 

- o braku mikrofonu napisałem juz wyżej. Wiadomo że lepiej jest mieć niż nie mieć , jednak tu można zastosować słuchawki z mikrofonem lub osobny mały mikrofon.

 

- głośnik mono pomimo że dość wiernie odtwarza dialogi, jednak mile widziane byłyby dwa odtwarzające dźwięk stereo (a przynajmniej pseudo stereo :wink: ). W zastosowanieach typowo biznesowych nie będzie to wadą dla mnie też nie jest gdyż korzystam ze słuchawek stereo.

 

=================

link sprzedam w sygu odnosi się do innego sprzętu (wystarczy kliknąć na sprzedam ). Sygnaturka była za długa i nie mogłem zrobić odstepu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdy widzę laptopa z zasilaniem z boku to prawie jak zobaczyć kobietę w mini-czyli bardzo pozytywnie

 

zapewniam, że jest to jedyne miejsce gdzie wtyczka nie będzie wżynała się w ciało, podczas obcowania ze sprzętem na tapczanie ;)

Edytowane przez Burns

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do uzytkownikow tego lapka z Vista:

 

Jak wlaczyc wbudowany glosnik w lapku?

 

Na chwile obecna jesli podlacze sluchawki przez jack'a dzwiek jest odtwarzany, jednak nie glosnik wbudowany w lapka nie odtwarza zadnych dzwiekow - nie wiem, czy jest wylaczony czy tez cos jest zsypane z samym glosnikiem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do uzytkownikow tego lapka z Vista:

 

Jak wlaczyc wbudowany glosnik w lapku?

 

Na chwile obecna jesli podlacze sluchawki przez jack'a dzwiek jest odtwarzany, jednak nie glosnik wbudowany w lapka nie odtwarza zadnych dzwiekow - nie wiem, czy jest wylaczony czy tez cos jest zsypane z samym glosnikiem...

U mnie głośnik działa cały czas i z tego co mi wiadomo nie ma opcji jego wyłączenia. Gdy podłącze słuchawki głośnik automatycznie jest przełanczany na słuchawki. Nigdy nie działa głośnik gdy są wpięte słuchawki.

 

sory że odgrzebałem swój temat, ale nie było mnie jakiś czas w PL, a nikt nie odpowiedział Ci na pytanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam problem.

Nie wiem czy ten model laptopa ma tylko jeden głośnik z prawej strony czy mój notebook ma wadę.

 

Napiszcie mi czy u was jest tak samo.

 

Jak oglądam filmy czy słucham muzyki działa tylko głośnik z prawej strony.

 

Czy to wina sterowników czy HP 6720s nie ma wbudowanego drugiego głośnika z lewej strony ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...