Skocz do zawartości
prozac0

Jaki Procesor Pod Nf780i

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

 

posiadam płytę główną MSI p7n diamond na nf 780i i C2D E6300 aktualnie @ 2.65GHz (do tego 2x1GB hyper x PC9200 @ 1120MHz, 8800GTX )

 

aktualnie przyszedł czas na wymianę procesora i stąd zagwostka: e8300 czy ciut tańszy już w tej chwili q6600 G0. oczywiście OC nieuniknione a jak wiadomo NF780i zbyt wysokim FSB nie grzeszy:( liczę się z faktem że stabilne max FSB jakie osiągnę na tej płycie może nie przekroczyć 400MHz (teraz są z tym problemy - vide aktualne taktowanie e6300 - ale optymistycznie zwalam to na karb trochę już przetyranego e6300 właśnie) co dało by mi odpowiednio taktowania rzędu 3,4GHz dla e8300 i 3,6GHz dla q6600. dodam tylko że chłodzenie nie powinno stanowić problemu (buda to sharkoon z 25cm śmigłem z boku + 14cm z przodu + 12cm z tyłu, a na procesorze scythe mugen również z 12cm'owym śmigłem).

 

jakieś rady co tu wybrać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cos z wysokim mnoznikiem. 10x 11x

Zapomniałem dodać że budżet ograniczony do max. 550zł ;)

stąd chyba warte uwagi są w/w opcje: e8300 ('podejrzana' jedna oferta na allegro za 509zł -> po za tym w całym globalnym internecie brak, pewnie dowożą je dopiero z magazynów), q6600 G0 (od 430zł allegro). a może coś przeoczyłem? w tej cenie dostanie się coś z mnożnikami powyżej 8,5x (e8300) , 9x (q6600) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No coz skoro plyta stawia takie ograniczenia to Twoim przypadku najlepszy bedzie Q6600.

Podejrzewam ją o takie skłonności, choć muszę przyznać że tak na poważnie się za nią jeszcze nie zabrałem (to 2,62GHz aktualne to tak raczej na szybko) z braku czasu, tudzież zniechęcony zabawą P5E Asusa którą miałem przedtem (miało być powyżej 3GHz z tego E6300 a było ledwie 2,83 w miarę stabilnie...).

Ale też przyznam że skłaniam się w stronę tego q6600 G0 - tańszy i sprawdzony.

 

Chyba że ktoś ma inne zdanie i spróbuje mnie jednak przekonać do kupna tego e8300 pod nf780i ? (mile widziane opinie posiadaczy p7n i to takich w okolicach 3,5GHz na procesorze;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie znalazłem na allegro podejrzanie ciekawą ofertę. mianowicie gość który oferuje q6600 G0 (5 sztuk) w tej niezłej cenie 429zł ma także jednego e8400 za 519zł... wszystko rzekomo nowe, nieużywane, 12 miesięcy jakiejś tam gwarancji, oczywiście w wersji bez wiatrakowo-pudełkowej. http://www.allegro.pl/item358234394_e8400_...gwarancja_.html

sądząc po komentarzach i (niezbyt długiej) historii jego działalności, koleżka przysyła zasadniczo to co oferuje w opisach swoich aukcji, ma przy tym taką swoją tradycję sprzedawania tego wyraźnie taniej od innych... podejrzane?

w każdym razie w kategorii mnożnik 9x do ~550 zł wyklarowuje się nowe starcie: q6600 g0 vs. e8400

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coz te 400MHz o ktorych piszesz to musi byc jakis blad w sztuce, juz p6n ma w specyfikacji 625MHz wiec p7n na pewno te 700 powinna miec, tak czy siak obstawiam q6600 ale z innymi z mniejszym mnoznikiem powinna sobie dac spokojnie rade, proponuje dac solidny nawiew na chipsety, moze to wlasnie gorac przeszkadza im rozwinieciu skrzydel. Ten rollercoaster pewnie nie na wiele sie zdaje, albo w obudowie masz zaklocony obieg powietrza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zrób tak...sprawdź ile potrafi płyta i wtedy będziesz wiedział czy taki E8200/E8300 Ci sie przyda czy nie :wink: Mimo wszystko Quada będzie rozsądniej wziąć ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coz te 400MHz o ktorych piszesz to musi byc jakis blad w sztuce, juz p6n ma w specyfikacji 625MHz wiec p7n na pewno te 700 powinna miec, tak czy siak obstawiam q6600 ale z innymi z mniejszym mnoznikiem powinna sobie dac spokojnie rade, proponuje dac solidny nawiew na chipsety, moze to wlasnie gorac przeszkadza im rozwinieciu skrzydel. Ten rollercoaster pewnie nie na wiele sie zdaje, albo w obudowie masz zaklocony obieg powietrza.

 

rollercoster zwany po MSI'owemu circu-pipem faktycznie nie ma warunków idealnych do rozwinięcia skrzydeł, gdyż jak większość tych nowoczesnych fikuśnych chłodzeń projektowany był do pracy z uwzględnieniem obficie wylatującego na boki powietrza z BOXowego coolera procesora. (chyba tylko EVGA z dołączanym wiatrakiem się z tego schematu wyłącza, tudzież jakieś DFI) stąd w przypadku takiego Mugena jak u mnie, tam na dole przy podstawie czyli na wysokości rollercostera nie wiele się dzieje jeśli chodzi o przepływ powietrza, nawet z nałożonym śmigłem od Scythe'a. dlatego w zbliżającej się próbie ataku na okolice powyżej 400MHz planuje się posiłkować czymś w typie Antec SpotaCoola -> 2992031[/snapback]

To zrób tak...sprawdź ile potrafi płyta i wtedy będziesz wiedział czy taki E8200/E8300 Ci sie przyda czy nie :wink: Mimo wszystko Quada będzie rozsądniej wziąć ;]

 

chyba jednak mnożnik 8x, 8,5x to mało. od 9x wzwyż mi się widzi na tej płycie (tym bardziej przy fsb 1333 jak te wolfdale'e) . więc w zasadzie albo q6600 z szyna 1066MHz albo ewentualnie ten e8400 w tej niskiej cenie...

 

a płytę sprawdzałem zaraz po kupnie - tak do 400MHz było znośnie z tym że już całkiem ciepławo. fakt że ruszałem tylko napięcie chipsetu, żadnych reference voltage'ow ani terminator voltage'ow nie tykałem (bo to była taka tam zabawa na szybko, a MSI ma tak ciekawe nazewnictwo i wyskalowanie tego wszystkiego w BIOSie że to raczej dłuższe posiedzenie)

zabiorę się za to dogłeębnie z nowym procem na pokładzie;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coz wydaje mi sie ze plyta ma jakis problem, niekoniecznie zwiazany z temperatura RECKA co prawda o p7n paltinum ale jest tam cos o klopotach z oc z winy biosu byc moze tutaj jest pies pogrzebany. Zrobilbym tak, (po mojemu) najpierw sprobowal z OC tego co masz po manewrach z biosem, a jak sie okaze ze plyta jest ok i zaden procesor jej niestraszny wtedy mozesz kupic cokolwiek lub zaoszczedzic i zostac przy tym co masz. Moze poprostu ten procesor tak ma co i tak prowadzi do wymiany.

 

EDIT: i ostatnia juz koncepcja to sprzedac plyte razem z procesorem, a w zamian kupic nawet DFI LP DK P35 T2RS + E8xxx, lub jak starczy funduszy to jakas UT/LT.

Edytowane przez marecki48

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor na pewno tak ma lub jakoś inaczej nie tak jak trzeba, gdyż sprawiał figle (przy dużym OC ale nie po to się kupuje e6300 'selekt' żeby go kręcić do 2,2GHz) już na p5e od asusa (z która były problemy też innej natury) i jego wymiana jest nieunikniona przy najbliższej okazji, czyli w przyszłym tygodniu. ta płyta MSI faktycznie ma w tej chwili najbardziej pierwotny BIOS 1.0, taki jak od nowości i to wszystko co z nią działałem było właśnie na takim, zapewne mocno niedopracowanym BIOSie (właśnie pojawił się nowy stabilny 1.1B8 którego nie omieszkam zaaplikować przed zabawą z nowym prockiem;)

jakąś głębszą dysfunkcję tego p7n diamonda wprost wypycham ze świadomości. kupiłem ją właśnie w zastępstwie asusa p5e który zaprzestał prowadzenia pamięci powyżej ~ 973MHz w dualu (w gniazdach A1 i B1 osiągał całe 1060MHz, natomiast w A2 i B2 właśnie 973MHz) i z tegoż to powodu trafił do warszawki (tam był kupowany) do serwisu, gdzie tkwi do dziś. a to dlatego że panowie z serwisu twierdzą że zgłoszona przeze mnie usterka (niemożność puszczenia pamięci w nominalnej i jak najbardziej nie wykraczającej poza specyfikację prędkości 1066MHz) nie występuje i życzą sobie za sprawdzenie sprawnej płyty 80zł. a że usterka występuje jestem pewien bo sprawdzałem płytę na dwóch kompletach pamięci (hyper x z sygnatury i ocz 1066 MHz titanium intel edition z którymi z resztą pracowała od początku). trochę odjechałem od tematu ale moje wzburzenie musiało znaleść ujście;)

tak więc liczę że ten MSI okaże się bardziej szczęśliwy i już zasadziłem się na fajniutkiego q6600 G0 nówka sztuka nieśmigana ( a więc nie umęczona dłuższym traktowaniem napięciami 1,5 lub powyżej - mam nadzieję) i jak tylko posiądę go we władanie nie omieszkam zabrać się za testy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...