Skocz do zawartości
SuChyY

Temp. NB na 8RDA+ - nie rozumiem...

Rekomendowane odpowiedzi

A wiec sprawa ma sie tak:

 

Procek jest ustawiony 180x12.5 = 2250MHz Chodzi tez na 200FSB ale teraz testuje go tak. A wiec po dluzszym dzialaniu na wysokich FSB (190+) bez zadnego dodatkowego chlodzenia i BEZ cyrkulacji w obudowie komp sie wieszal po jakims czasie. Mam shita z CPC wiec nie ma przewiewu. Zalozylem wiec wolnoobrotowy wentyl na 7V tak ze sobie jakos tam wieje i tak mialem bardzo stabilnie. Dzisiaj komp smiga od rana i mam takie temp w idle:

 

NB: 31* (radiator orginalny z glutem pod spodem... jeszcze nie zmienilem - wieje na niego ten wentyl 8x8 na 7V)

Procek: 47* (CPC ale tez wieje na to ten sam wentyl)

 

Wytargalem jakis termometr od samochodu i najpier mierzylem sobie temp SB (do 38*) pozniej przykleilem na gore radiatora od NB - temp mialem 32.5 wiec prawie to samo co pokazuje mi MBM. Ale teraz do sedna.

 

Wylaczylem wentyl.... i........

 

Po 10 minutach termometr wskazuje mi 47* a MBM 29* !! Temp procka wzrosla do 50* czemu sie raczej nie dziwie... ale dlaczego temp NB spada pomimo ze nic na niego nie wieje ?? A radiator staje sie mocno goracy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) Temp w MBM nie jest temperaturą NB ale systemu w okolicach zasilacza zdaje się.

 

2) FSB 200 na nieruszanym systemie chłodzenia jest dla mnie ryzykiem sporym, apotem bedzie że płyta padła:)

 

3) Była kiedys podawana stronka ze zdjeciami wykonanymi kamerą termiczną. Tam było jak na dłoni, że przy strandardowej "gumie do zucia" radiator NB miał ~30 stopni, ale sam NB w widoku od spodu miał 70 :!: i to przy fsb 133. Więc teraz pomyś jak bardzo ryzykowałeś :!:. Zmień szbko to cos co masz pod radiatorem, albo przy takich eksperymentach szybko dołaczysz do tych którym padła płyta.

 

4) u mnie po zmianie gumy na pastę radiator NB był tak gorący że się nie dał dotknąć i aż błagał o BlueOrba :) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) Temp w MBM nie jest temperaturą NB ale systemu w okolicach zasilacza zdaje się.

Hmm mam tam 2 temp. Jedna jest wlasnie temp systemu a druga to powinien byc chyba NB, nie ?

Nawet jesli to by byla temp czego innego to raczej po wylaczeniu wentyla powinna wzrosnac a nie spadac.

2) FSB 200 na nieruszanym systemie chłodzenia jest dla mnie ryzykiem sporym, apotem bedzie że płyta padła:)

Nie pekaj, mial i 210 i nic mu nie bylo. :) Na razie jestem pod kreska ale jak wyjde na prosta to zaloze mu zalmana i cos na mosfety.

 

3) Była kiedys podawana stronka ze zdjeciami wykonanymi kamerą termiczną. Tam było jak na dłoni, że przy strandardowej "gumie do zucia" radiator NB miał ~30 stopni, ale sam NB w widoku od spodu miał 70 :!: i to przy fsb 133. Więc teraz pomyś jak bardzo ryzykowałeś :!:. Zmień szbko to cos co masz pod radiatorem, albo przy takich eksperymentach szybko dołaczysz do tych którym padła płyta.

Widzialem te fotki - nawet zakladalem o tym topic. Nie wiem jednak jaki ma to zwoazek z ta sytuacja ktora mam... Ma ktos jakies inne pomysly ?

 

4) u mnie po zmianie gumy na pastę radiator NB był tak gorący że się nie dał dotknąć i aż błagał o BlueOrba :)

Nom, moze wkoncu zmienie ta gume. Chociaz nie chce mi sie troche i chyba poczekam na zmiane radiatora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm... w sumie to rzeczywiście nie napisałem gdzie tu widzę związek :) , ale juz się poprawiam. Sam mam CPC po drobnym modzie :), o którym juz pisałem. Więc wiem jak to jest :( .

 

Zwiazek dla mnie jest taki: Epox ma 2 czujniki temperatury, proca i system i nic więcej :( (choć np. Speed Fan pokazuje mi jeszcze trzecią nieistniejacą temperaturę) . System nie jest temperaturą NB tylko czegoś tam innego (po instalaji Orba temp. systemu się nie zmieniła). Możliwe, że gdy wyłączyłeś wentyla ciepłe powietrze z radiatorów przestało wiac na czujnik (to są tylko moje domysły bo nie mam pewności gdzie się on znajduje), a sam radiator NB nagrzał się bardziej z wiadomych powidów.

 

Zapodam jeszcze wyniki swojego MBM (max stress)

sensor1: 40 (niezły wynik jak na CPC, choć proc nie jest tak żyłowany jak Twój)

sensor2: 32

sensor3: 0

 

PS. Po puszczeniu wentyla na CPC jest jeszcze trochę lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, ja mam te 3 czujniki... i w MBM i w SpeedFanie... qrde. To teraz w sumie wszystko by gralo i bylo by wiadome. Zdejmuje wentyl - temp procka rosnie, NB tez rosnie i komp sie zawiesza. Tylko co to za 3 temperatura ??

 

Odczytuje ja z Windond 3

 

PS. komp u mnie wyglada tak:

 

Dołączona grafika

 

ten wentyl ktory tam jest lezy bardziej na bloku.

 

A wiec teraz troche inne pytanie: jak sprawdzacie temp NB na Epoxie i innych plytach z nForce2 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny komp :) miejsca w budze dużo i wogóle :)

 

Co do MBM to u mnie CPU jest na Winbond2, System na Winbond3, a trzeci olałem. Speed fan pokazuje cos ciekawego bo mam tam CPU i system taką jak powinna być, a ta trzecia ma 18 do 19 stopni a w pokoju mam 22 więc wychodz na to że w budzie jest temp poniżej otoczenia :)

 

Ja temperaturę NB sprawdzałem paluchem choć nie było to przyjemne, bo był naprawdę gorący. Może spróbuj ten termometr samochodowy od spodu płyty do NB przylepić napewno odczyt bezie lepszy niż z radiatora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, ja mam te 3 czujniki... i w MBM i w SpeedFanie... qrde. To teraz w sumie wszystko by gralo i bylo by wiadome. Zdejmuje wentyl - temp procka rosnie, NB tez rosnie i komp sie zawiesza. Tylko co to za 3 temperatura ?? 

 

Odczytuje ja z Windond 3

 

PS. komp u mnie wyglada tak:

 

Dołączona grafika

 

ten wentyl ktory tam jest lezy bardziej na bloku.

 

A wiec teraz troche inne pytanie: jak sprawdzacie temp NB na Epoxie i innych plytach z nForce2 ?

prawdziwa BUDA :))))))))))))))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tam było jak na dłoni, że przy strandardowej "gumie do zucia" radiator NB miał ~30 stopni, ale sam NB w widoku od spodu miał 70

Bez przesady - tylko 40st.C :arrow:

Dołączona grafika

 

Stronka to http://homepage.ntlworld.com/bubo/index.html

 

Ja lece na FSB240 - na razie async - jak dostane ram to będe sprawdzał ile pójdzie sync i podam jak się grzeje wtedy NB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tam było jak na dłoni, że przy strandardowej "gumie do zucia" radiator NB miał ~30 stopni, ale sam NB w widoku od spodu miał 70

Bez przesady - tylko 40st.C :arrow:

Dołączona grafika

 

Stronka to http://homepage.ntlworld.com/bubo/index.html

 

Ja lece na FSB240 - na razie async - jak dostane ram to będe sprawdzał ile pójdzie sync i podam jak się grzeje wtedy NB

A jak bedziesz mie®zyl temp NB ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie przegiąłem rzeczywiście nie ~70, a <60 chodziło mi o to zdięcie:

Dołączona grafika

 

jest robione od spodu płytki i pokazuje temp. bliższą prawdy choć pewnie jeszcze zaniżoną i trzeba sobie dodaś tak ~5 stopni bo to temp. laminatu nie samego chipsetu.[/img]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wziąłeś pod uwagę żę temperatura jest niższa ze względu na radiator który odbiera ciepło - dlatego jako temperaturę chipu wewnątrz dałbym jakies 45-47 i jeszcze jedno:

... przy fsb 133...

testy robiono

All these thermal images were taken on an unmodded Epox 8rda+ running at 185x11.5.

 

The hardware consisted of an XP2400+, SLK800, 1gig Corsair TwinXLL XMS3200, Asus Geforce Ti500 at stock, Audigy Player, PCTV card and a Netvin NIC. Running on a generic 350watt psu. Vcore was at 1.8V and VDimm at 2.77V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sugerowałem się tym co napisał właścicel kamery, oraz własnym "wyczuciem". Jak dla mnie to chip grzeje się od środka na zewnątrz (temp. z diody termicznej proca jest zawsze wyższa niż ta pobierana z przytkniętego do niego czujnika mimo że radiator odbiera ciepło). Wydaje mi się że "coś" musiało zagrzać ten laminat więc chip musi byc conajmniej tak samo ciepły jak laminat, nie może byc chłodnieszy.

 

Nawet jeśli jego górna część ma rzeczywiście tak jak mówsz 45 stopni to dolna musi mieć conajmniej 55 innej mozliwości nie ma, a mi różnicy nie robi która część NB się zjara (dół czy góra) :) grunt że nie bedzie działal.

 

Ja obstaję przy swoim, że wnętrze chipa jest cieplejsze niż jego obrzeża (tak jak w procach), sprzeczać się nie mam zamiaru :evil:

 

Oby żaden z nas nie musiał się przekonywac na własnej skórze (albo płycie), kto ma rację :), czego sobie i innym życzę :)

 

PS Rzeczywiście FSB 185 nie 133 :oops: tak to jest jak się ogląda obrazki zamias czytać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie może - napisałem że z drugiej stony temperatura chipu jest niższa niż od spodu - poza tym chipset ma 40 a radiator 37 - ale z drugiej strony płyty nie masz żadnego chłodzenia - gdy np. leży to nie masz żadnego chłodzenia laminatu - gdy dasz ją pionowo jest trochę lepiej - konwekcja powietrza powoduje schłodzenie - nie wiem w jakiej pozycji testował :|

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oby żaden z nas nie musiał się przekonywac na własnej skórze (albo płycie), kto ma rację :), czego sobie i innym życzę :)

Oby :) - jak tu założyć radiatory na drugą stronę i zmocowac płytę jeszcze w obudowie :? - może bym do 250 dobił :twisted:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...