Skocz do zawartości
Lanc

Pentium Dual Core E5200 / E5x00

Rekomendowane odpowiedzi

Co jeszcze mogę zmienić w biosie aby osiągnąć większa stabilność (oprócz więcej papu dla proca).

Screen z biosu może ktoś zerknąć czy wszystko ok.

Trochę nie ogarniam do tej pory jechałem na nForce :oops:

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Na 366x10 = 1.22V pełna stabilność.

366x11 = 1.35V w grach stabilnie Orthos wywala

366x12 = 1.375V ładuje tylko winde

 

i tych wartości V nie chciał bym przekraczać na co dzień ,no może tylko dla wyniku ,sportu :rolleyes:.

Edytowane przez MoS1980

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wzialem sobie wczoraj do testow e5300 (zwykla sztuka, pierwsza z polki). Do windy wchodzil na max 3800, ale sie nie dalo osiagnac stabilnosci na napieciu ponizej 1.55v :/ Po tym co zobaczylem juz mi sie nie chcialo bawic i wrzucilem z powrotem mojego e5200. Proc straszna padaka, a tu juz drugi taki na forum, wiec ja sie pytam: gdzie to super oc, ktore tak wszyscy przepowiadali? :P

Jedyna dobra rzecz jaka moge o nim powiedziec to to, ze temp byla nizsza o 7C niz na moim e5200 przy takim samym vcore.

Edytowane przez Fog

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A pomyślał ktoś z Was ,że może mobasy za słabe do dobrego o/c.

Wszyscy mówią do E5200 wystarczy coś na P31 itp bo proc jedzie na fsb800 i każda (z nowszych) płyt da rade z nim na 300-400 bez zająknięcia.

Ja powiem Wam tak E5200 kupiłem do N650SLI-DS4L (poprzednio E2160 375x8),po czym ze strony producenta dowiedziałem się ,że mobo nie wspiera 45nm.

Gów.. prawda nie wytrzymałem i zamontowałem proca.

Okazało się ,że płyta wstała bez problemu na biosie F2 tylko połówkowych mnożników nie było.

Aktualizacja biosu do F3 (nowszego nie było) i w brew opinii producenta wszystko działało jak się należy (mnożniki 0,5też się znalazły).

Ale okazało się po kilku dniach prób - proc wstaje tylko z fsb <280.

Po przejrzeniu kilku forów i zachwalaniu tanich płyt do kręcenia E5200,wpadłem do sklepu wypożyczyć mobasa na jakimś nowszym chipsecie

dostałem na testy MSI na P35 (najuboższą wersje).

I ku mojemu zdziwieniu proc poszedł na fsb 333 a dokładniej 334 i nic więcej.

Idąc tym tropem w dobrej cenie dostałem to co w sygnaturce i proc wstał na fsb 366 w sumie dobił do 385.

A wiec dużo od mobo zależy.

 

Na koniec dodam małe spostrzeżenia dotyczące papu dla proca:

Gigabyte N650SLI-DS4L FSB 280x12,5=3500 MAX (stabilne) 1,34V

MSI Neo(coś tam) P35 FSB 334x11=~3670 MAX (stabilne) 1,29V

Asus P5E3 X38 FSB 366x11=~4026 jeszcze nie max (gierki ok smarki ok orthos wywala) 1,328V

na co dzień FSB 366x10=3660 (stabilne) 1,22V

 

ps mogłem się pomylić o 0,05-0,1V dotyczy to MSI ale +- tak to wyglądało u mnie.

ps2 może ktoś ma dostęp do kilku mobasów i po testowałby jedną sztukę proca na kilku płytach dla potwierdzenia powyższego

Edytowane przez MoS1980

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W orthosie wam dobrze procesor wykrywa? bo mi non stop wyrzuca 4002mhz pomimo tego że proc pracuje +/-3500. I pomimo tego że jest stabilny wywala błąd po 7 sekundach. To samo z wykrywaniem jest w sp2004 i po odpaleniu dwuch instancji zawsze wywala po 7 sekundach tą drugą. Niezależnie od tego czy była odpalona na 1 czy 2 rdzeniu.

 

co do 4GHz, mój owszem wstaje przy 1.43v ale system się nie uruchamia, ba nawet grub nie chce się włączyć żeby można było wybrać system.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Orthos wskazuje prawidłowe taktowanie gdy masz ustawiony domyślny mnożnik. Pokazując na przykładzie ustawiając go 370x10 orthos odczyta to jako 4625 MHz, chociaż rzeczywiste taktowanie wyniesie 3,7GHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(GIGABYTE GA-P35-DS3L)

sugerowac sie napieciem w cpuz czy 'ustawionym' w biosie ?

a moja sztuka jest cienizna na 'cpuztowym napieciu' 1,376 msm 11x310 = 3410mhz aktualnie bo wlasnie go krece.... :P

dalem ramy na 2,1 i MCH +0,1 chyba ze sa jeszcze jakies ciekawe sekrety ktore pozwola mi podniesc go wyzej ?

na 12,5 pada przy 3,25ghz jesli chodzi o 'ustawione w biosie' napiecie DO 1,4V

 

i btw jakiej temperatury nie przekraczac po powiedzmy 30 minutach orthosa ? (sharkoon rebel 9 value black, ultima90i+92mm acutake fan)

Edytowane przez jasiczka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i btw jakiej temperatury nie przekraczac po powiedzmy 30 minutach orthosa ? (sharkoon rebel 9 value black, ultima90i+92mm acutake fan)

Ja staram się aby na procu nie było więcej jak 70° (nie rdzeniach).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każda sztuka procesora jest inna, sam musisz to sprawdzić...

 

No i 10min to trochę za krótko, parę godzin trzeba by zostawić ;]

Orthosa włączyłem zeby pokazać temperatury(juz sie nie podnosiły),dla stabilności dluzej testowałem.

Z poborem mocy chodziło mi o to ze np.w idle proc pobiera 65 w, pod obciązeniem 100w to jak te wartości zmieniaja sie wraz ze wzrostem taktowania procesora;jego napięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasiczka: nie porownuj oc na p31 z oc na nf560. Sprawdzalem moja plyte i robi bez porblemu 500fsb na e8400, wiec niski fsb wall jest wina tylko i wylacznie padacznych prockow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasiczka: nie porownuj oc na p31 z oc na nf560. Sprawdzalem moja plyte i robi bez porblemu 500fsb na e8400, wiec niski fsb wall jest wina tylko i wylacznie padacznych prockow.

Na N650SLI-DS4L z PDC E2160 dobijałem z FSB do 400 bez problemu a E5200 max 280 ,a ten sam proc na innej mobo jak napisałem wyżej wstaje bez

zająknięcia z FSB 385.I tak do końca to nie jest pewne ,że to wina proców.Szkoda ,że nie mam już tego E2160 sprawdziłbym jak się zachowuje na X38.

Ponawiam moją prośbę aby ktoś z dostępem do kilku mobo sprawdził jedną sztuke proca ,jak jest z tym FSB WALL na różnych płytach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na N650SLI-DS4L z PDC E2160 dobijałem z FSB do 400 bez problemu a E5200 max 280 ,a ten sam proc na innej mobo jak napisałem wyżej wstaje bez

zająknięcia z FSB 385.I tak do końca to nie jest pewne ,że to wina proców.Szkoda ,że nie mam już tego E2160 sprawdziłbym jak się zachowuje na X38.

Ponawiam moją prośbę aby ktoś z dostępem do kilku mobo sprawdził jedną sztuke proca ,jak jest z tym FSB WALL na różnych płytach.

Czy Ty wogole przeczytales co napisalem? Nie porownuj nforce'a i intela. Nforce jest o wiele slabszy do oc, wiec ameryki nie odkryles.

Mam e5200, ktorego testowalem na ga ep31-ds3l, ep35-ds3l i p5q-e. Na kazdej wall w tym samym miejscu ~370fsb.

E8400 sprawdzalem na ep31 i p5q-e z identycznym rezultatem oc na obu plytkach ~520 fsb.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem ,czytałem tylko ja sprawdzałem mojego E5200 nie tylko na nForce ,lecz także na P35 i w końcu na X38 wyniki kilka postów wyżej.

Z tego wynikło moje pytanie odnośnie mobasów i jednego procka.

A nikt wcześniej nie napisał w tej konkretnej sprawie i dlatego się pytałem ,a nie sugerowałem.

Jak masz te płyty jeszcze dostępne i jak Ci czas (chęci)pozwoli to sprawdź czy papu dla proca na każdej jest takie samo dla konkretnej częstotliwości.

Edytowane przez MoS1980

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Chwile temu założyłem cooler Auras wave na e5200, w idle temp 1-2 stopnie mniejsze od boxowego, w stresie rożnica na def vcore 10-15 stopni. Jednak co mnie bardziej zastanawia to rożne odczyty temp dla poszczególnych rdzeni, IHS płaski przynajmniej nie czułem żadnej górki czy dołka. Pasta AS 5, nałożono równa karta kredytowa :wink:. Dodam, że to samo miało miejsce na boxowym coolerze. Zwalone czujniki?

 

PS: poprawne temp na tym vcore? (buda CM 331, aktualnie tylko oryginalny wyciagajacy powietrze z tyłu budy 120cm) Auras teraz pracuje na 800 obrotow, przy 2400 temp przynajmniej w idle były takie same.

 

 

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O właśnie zapomniałem wczoraj podać ^_^. Czasami przesunięcie wyjdzie 2-2. 1-1. a reszta przypadków 1-7. 2-8. 3-9. Póki co to którą temperaturą operować? 27~~ w core tempie? A może taki feler podchodzi pod gwarancję?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie najwyższe FSB udało Wam się wycisnąć na E5200.

Mój wynik:

Dołączona grafika

 

Może FSB byłoby większe tylko nie wiem cz to już WALL czy ramy nie dają rady.

Nie wiem dlaczego ale gdy zmienię dzielnik z 2:1 na jakiś inny komp nie wstaje.

A więcej już z tych (A-Data 1333 9.9.9.27 CR2 brak radiatora 1.68V)pamięci nie wycisnę.

Edytowane przez MoS1980

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz te płyty jeszcze dostępne i jak Ci czas (chęci)pozwoli to sprawdź czy papu dla proca na każdej jest takie samo dla konkretnej częstotliwości.

Dostep do wszelkich mobasow mam nieograniczony, ale czas juz tak. Zeby sprawdzac napiecie na roznych plytach musialbym do kazdej uzyc multimetra, zeby to mialo jakikolwiek sens, a nie kazda plyta daje taka mozliwosc. Na wszystkich plytach ustawialem 1,3v dla e5200 jak szukalem walla, bo wiedzialem, ze tyle na 100% wystarczy, a nie chcialo mi sie juz szukac minimalnych wartosci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W końcu kupiłem chłodzenie, padło na zerotherm fz120 i nie żałuje :wink: temperatury względem boxa spadły baaardzo znacznie (a dopiero co po zamontowaniu jestem więc pasta się jeszcze nie wygrzała :wink: )

Dobra koniec gadania czas się pochwalić testami :razz:

 

BOX:

Dołączona grafika

strach mi było dłużej go męczyć - 80C :blink:

 

ZEROtherm:

Dołączona grafika

 

Napięcie jak widzicie wynosi ~ 1,23v więc oczywiście to jeszcze nie koniec :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W końcu kupiłem chłodzenie, padło na zerotherm fz120 i nie żałuje :wink: temperatury względem boxa spadły baaardzo znacznie (a dopiero co po zamontowaniu jestem więc pasta się jeszcze nie wygrzała :wink: )

Dobra koniec gadania czas się pochwalić testami :razz:

 

BOX:

 

strach mi było dłużej go męczyć - 80C :blink:

 

ZEROtherm:

 

 

Napięcie jak widzicie wynosi ~ 1,23v więc oczywiście to jeszcze nie koniec :wink:

 

Dobrze ,że w orthosie jest data bo bym pomyślał ,że to fake . Ta sama godzina testów ,na pierwszy rzut oka wygląda jakbyś w 1min zmienił chłodzenie i ponad 1h testu zrobił :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Swoją drogą ciekawe ile wyciągniesz na maksa.Dzisiaj wieczorem trochę mojego pomęczę.

Edytowane przez MoS1980

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...