Skocz do zawartości
Ossory

Kręcenie Core 2 Duo.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Moj C2D (E4300) domyslnie taktuje 1.81GHz. Moj kumpel taki sam podkrecil u siebie na 3.2GHz. Sprawdzil w necie, jak wyglada moj Bios i kazal mi poustawiac parametry tak:

 

D.O.T. Control: Disabled

Intel EIST: Disabled

Configure DRAM Timing by SPD: Disabled

DRAM CAS# Latency: 4

DRAM RAS# to CAS# Delay: 4

DRAM RAS# Precharge: 4

DRAM RAS# Activate to Prec: 12

PCI-E Frequency: 105

Spread Spectrum: Disabled

 

Napiecia ustawialem tak troche na chybil trafil, bo wiem o kompach tyle, co pies o gwiazdach. Generalnie nie podnosil sie komp w wiekszosci przypadkow, wiec ustawialem napiecia o oczko wyzej. Raz mu sie zdarzylo podniesc przy ustawieniach takich:

 

Zegar: 3204GHz (CPU/ FSB Frequency: 356)

FSB/Memory Ratio: 1:1

CPU Voltage: 1.375V

Memory Voltage: 2.3V

NB Voltage: 1.4V

 

Niemniej jednak, tylko raz mu sie zdarzylo wtedy podniesc. Co dziwne, pozniej, kiedy probowalem ustawic nawet wyzsze napiecia, a zegar zaledwie na 2.7GHz, nie podnosil sie. W koncu udalo mi sie ustawic 2.7GHz przy nieco wyzszych napieciach, niz powyzej, ale bywalo tak, ze wstawal za pierwszym razem, a bywalo tak, ze wstawal dopiero po kilkukrotnym zresetowaniu.

 

Mam sprzet taki (czy mam podac jeszcze jakies info):

Procek: C2D E4300

Mobo: MSI P35 Neo-F

Pamiec: 2 x 1024 MB Patriot PC2-6400 800 MHz CL5 pod Dual Channel

Zasilacz: Chiefteca 400W

 

Aha, no i pytanie brzmi, czy w jakis sposob przy takiej plycie i zasilaczu powinienem byc w stanie podkrecic swoj procesor do tych 3.2GHz tak, zeby komp wstawal zawsze za pierwszym razem, czy nie? Byc moze cos pokrecilem w tych pierwszych ustawieniach?

 

Bede wdzieczny za wszelka pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamięci....

 

zmień dzielnik, zwiększ timingi, zwiększ napięcie na MCH

generalnie zwolnij je - bo zapewne to one nie wyrabiają :P

 

myślę, że proc ~3 Ghz na stockowym napięciu ( ew NIECO podniesionym )

do tego pamięci koło 1000 Mhz 5-5-5-15 2,1-2,2 V ( kręciłem zachowawczo Patrioty na ~984 Mhz przy takich ustawieniach )

ew lekko podbity MCH ( mostek północny )

i wszystko pójdzie gładko...

 

Zasilacz spokojnie wyrobi , o to się nie martw ;]

Edytowane przez Bethrezen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamięci....

 

zmień dzielnik, zwiększ timingi

generalnie zwolnij je - bo zapewne to one nie wyrabiają :P

Dzielnik to FSB/Memory Ratio, tak? Myslalem, ze 1:1 to najmniejszy mozliwy? A timingi jak sie zwieksza? Prosilbym o mozliwie najbardziej lopatologiczna odpowiedz ;D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz teraz częstotliwość na pamieciach ?

jakie napięcie na pamięci ?

jakie napięcie na mch ?

Przy zegarze procka 2.7GHz pamieci przy ratio 1:1 maja chyba 600MHz. Napiecie na pamieci ustawialem na 2.3 (gdzies przeczytalem, ze wiecej nie, jak sie nie ma nawiewu na nich). Co to jest "mch"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy zegarze procka 2.7GHz pamieci przy ratio 1:1 maja chyba 600MHz. Napiecie na pamieci ustawialem na 2.3 (gdzies przeczytalem, ze wiecej nie, jak sie nie ma nawiewu na nich). Co to jest "mch"?

O_o....

dziwne

 

Z tego co pisałeś :

 

Zegar: 3204GHz (CPU/ FSB Frequency: 356)

FSB/Memory Ratio: 1:1

CPU Voltage: 1.375V

Memory Voltage: 2.3V

NB Voltage: 1.4V

 

powinno to śmigać... BA, nawet na sporo niższych napięciach xD

 

weź ty może wyczyść ustawienia BIOS'u ( Clear CMOS )

i ustaw FSB/napiecia od nowa NIE ruszając dodatkowych opcji

może to któraś z nich przeszkadza ;]

 

ew odpal kompa na stockowych ustawieniach, może któraś część ci zdechła w międzyczasie

 

PS : MCH = NB = North Bridge = Mostek północny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O_o....

dziwne

 

Z tego co pisałeś :

 

Zegar: 3204GHz (CPU/ FSB Frequency: 356)

FSB/Memory Ratio: 1:1

CPU Voltage: 1.375V

Memory Voltage: 2.3V

NB Voltage: 1.4V

 

powinno to śmigać... BA, nawet na sporo niższych napięciach xD

Nie to jest najdziwniejsze. Wstawal nawet na o wiele nizszych napieciach. Ale rzadko. Byl bardzo niekonsekwentny w owym podnoszeniu sie.

 

ew odpal kompa na stockowych ustawieniach, może któraś część ci zdechła w międzyczasie

Wszystko jest w porzadku z czesciami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamietaj jedno. Nie ma dokladnie takiej samej specyfikacji sprzetu. W porównaniu do Twojego kumpla jedyna Wasza wspolna czescia jest procesor (a i tak procesor procesorowi nierowny). Tak wiec nie da sie zrobic tak, ze ktos Ci da ustawienia z innego kompa i zaczenie wszystko dzialac. A do jakiego FSB Ci komp wstaje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamietaj jedno. Nie ma dokladnie takiej samej specyfikacji sprzetu. W porównaniu do Twojego kumpla jedyna Wasza wspolna czescia jest procesor (a i tak procesor procesorowi nierowny). Tak wiec nie da sie zrobic tak, ze ktos Ci da ustawienia z innego kompa i zaczenie wszystko dzialac. A do jakiego FSB Ci komp wstaje?

Tym kumplem ja jestem :P Oczywiscie zdaje sobie sprawe z tego, ze to zupelnie inne podzespoly (oprocz proca), ale fakt faktem, ze na p35 i mocniejszych ramach powinno być łatwiej, niz u mnie, a skoro proc podniosł się na 3200 (356 x 9), to raczej fsb walla ma ciut wyżej, a 3 GHz bez większych problemów powinien osiągać. Ramy na pewno nie są tu wąskim gardłem, bo przeciez pracowały na zaniżonych taktowaniach.

Edytowane przez blasphemy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...