Skocz do zawartości
adsar30

Nie Bootuje Z Cd

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o poradę w następującej kwestii:

musiałem przeinstalować system (W XP+SP2) w laptopie (Acer Aspire 3680). Proces ruszył,ale po chwili... katastrofa. Komputer przestał reagować na obecność płyty - wyświetla się tylko komunikat:

 

Nie można uruchomić systemu Windows,ponieważ następujący plik nie został znaleziony lub jest uszkodzony: <katalog główny Windows>\system32\hal.dll

Zainstaluj ponownie kopię tego pliku.

 

Najgorsze,że W OGÓLE nie bootuje z płyty! W kółko ten sam komunikat i restart kompa.

Nic też nie daje wywołanie przez F12.

Oczywiście w biosie jest ustawione cd jako pierwsze.

 

I ciekawostki:

1.płyta jest ok,bo już raz z niej instalowałem,teraz też na innym kompie bootuje

2.nie rusza nawet instalacja Linuxa,ani pożyczonej Windy98

3.wyłączałem laptopka, wyciągałem na kilka godzin baterie,żeby dać mu odpocząć... nic.

 

Dziś rano,po włożeniu płytki zabawa się powtarza, nastąpiła jednak zmiana- wyskakuje komunikat SYSTEM NOT FOUND. I dalej nic.

 

PROSZĘ O POMOC co z tym fantem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

problem z komunikatem, który opisujesz nie ma nic wspólnego z botowaniem CD/DVD

 

laptop uparcie straruje Ci z dysku, który ma uszkodzoną instalację systemu

 

a czemu Ci nie bootuje - przyczyny widzę dwie

w biosie masz ustawioną jeszcze jakąś opcję poza botowaniem z CD jako pierwszego na disabled. Np zakładka security, przejrzyj wszystko na spokojnie, przywróć ustawienia fabryczne.

Jak robisz F12 pojawia się lista dostępnych nośników?

śmieszne, ale kto płyta nie błądzi - jeżeli jest zainstalowany jakiś sytem to żeby ruszyła instalka trzeba w ciągu kilku sekund przycisnąć dowolny klawisz - pojawia się taki komunikat B-)

 

druga przyczyna - jak na Acera przystało :rolleyes: zaliczyłeś podwójną asystę i umarł Ci napęd CD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W biosie mam ustawione bootowanie tylko z płyty (z twardziela ustawiłem na excluded)

 

W security nic nie ma- żadnych haseł nie ma ustawionych.

 

Przy uruchamianiu wyskakuje jak zwykle okienko z wejściem do biosu, po wciśnięciu F12 pojawia się opcja z CD (jako jedyna,tak jak ustawiłem) i kiszka.

Następnie słychać,że cd chodzi,ale na ekranie tylko SYSTEM NOT FOUND. Nic więcej.

 

Czyli Twoim zdaniem problem dotyczy CD ROM`u? Jak zaradzić?

Edytowane przez adsar30

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wykręcasz dysk z lapka

 

kupujesz najtańszy adapter

 

http://allegro.pl/item416845674_aa290_usb_...5_zasilacz.html

 

przegrywasz uszkodzony plik dll

 

http://www.poradykomputerowe.pl/awarie_win...al.dll-177.html

 

mając system, sprawdzisz co z CDikiem

 

inne kombinacje

 

do przejściówki podłączasz starego CDka od stacjonarnego i instalujesz system

 

lub za 115zł kupujesz nowy napęd do Laptopa - ja Ci jednak telepatycznie nie dam gwarancji,że ten jest uszkodzony

 

poza tym jeżeli chcesz mieć ten adapter na przyszłość kup droższy za 45zł - na pewno się przyda - bo ten za 15zł to straszna tandeta

 

polecam taki - mam go już rok w pracy

 

http://allegro.pl/item415950227_adapter_us...5_3_5_gw12.html

 

PS. ZAKŁADKA SECURITY TO BYŁ PRZYKŁAD. tam gdzie kolejność bootowania powinne być jeszcze inne opcje: wyłączenie botowania z LAN,CD, OTHERS - SPRAWDŹ WSZYSTKO DOKŁADNIE, PRZYWRÓĆ USTAWIENIA FABRYCZNE bo coś mi śmierdzi w tym biosie ;)

Edytowane przez Burns

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i zmartwię Cię. Wrzuciłem płytkę do zewnętrznego cd-romu.

NIC! Komunikat: Operating system not found.

 

I CO TERAZ? :mur:

 

(w biosie wyłączyłem wszystko bootowanie poza tym cd romem zewnętrznym).

 

EDIT: przed chwilą znalazłem samą konsolę odzyskiwania wypaloną (iso) - z niej komp ruszył! A więc z cd romem wszystko gra.

 

Już myślałem,że będzie dobrze,ale nie mogę w konsoli dużo zrobić :mur:

1. przy bootcfg /rebuild pojawia się komunikat: "nie można skanować w poszukiwaniu instalacji... Ten błąd może być spowodowany uszkodzeniem systemu plików,które uniemożliwiają programowi bootcfg pomyślne skanowanie. Użyj chkdsk"

2. użyłem chkdks i... nie można zlokalizować AUTOCHKDSK.EXE ani w katalogu startowym ani na cd-rom

 

ratunku :sad:

Edytowane przez adsar30

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.płyta jest ok,bo już raz z niej instalowałem,teraz też na innym kompie bootuje

2.nie rusza nawet instalacja Linuxa,ani pożyczonej Windy98

chcesz mnie zmartwić? czy raczej załamać!!!

podsumowałeś się tak, że masz 3 płyty z[ciach!]e - no wybacz, ale o czym my w takim razie mówimy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyty są w porządku! Wrzucałem po kolei do stacjonarnego kompa i instalacja ruszała. Any ideas? jak mawiali Rzymianie?

 

EDIT: miałem rację,z płytami i napędem wszystko było w porządku. Posprzątałem całość Ranishem i płyta ruszyła.

Edytowane przez adsar30

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też mam taki problem tylko ja nie mam żadnego systemu na dysku i nie czyta mi płyty z systemem na wszystkie sposoby próbowałem i nic pomocy!!!

1. Ustaw w biosie bootowanie z cd/dvd w pierwszej kolejności,

2. Użyj bootowalnego nośnika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim podaj model notebooka, laptopy w trybie UEFI mogą nie bootować z napędu. Związane jest to z tym że dopiero w Winowsie 8 wprowadzono bootowanie zgodne z trybem UEFI, przy starszych systemach nie uruchomi się instalator. Należy wówczas zmienić w ustawieniach UEFI bootowanie w tryb Legacy BIOS lub CSM:
Dołączona grafika

Edytowane przez KoVol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...