Jump to content

KoVol

Stały użytkownik
 • Posts

  789
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  3

KoVol last won the day on May 12 2018

KoVol had the most liked content!

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

KoVol's Achievements

Newbie

Newbie (1/14)

 • First Post Rare
 • Collaborator Rare
 • Posting Machine Rare
 • Week One Done Rare
 • One Month Later Rare

Recent Badges

108

Reputation

 1. Ten co podałem blok to nie jest aluminium tylko niklowana miedź i plexiglass. Nie łącz aluminium z miedzią w jednej instalacji, może to powodować korozję, oczywiście zabezpiecza nas przed korozją niklowanie elementów miedzianych ale najlepiej unikać takich połączeń. Do custom loopa osobiście jestem zwolennikiem obudowy thermaltake core p5 - szkieletowa konstrukcja bardzo ułatwia montaż wszystkich elementów. Jeżeli zależy tobie na cichej pracy to najgłośniejszymi elementami jest pompa i wentylatory. Najwydajniejsze i najcichsze pompy to D5. Jeżeli będziesz chciał chłodzić GPU i CPU to najlepiej zastosować 2 oddzielne obiegi lub przynajmniej dużą chłodnice np. 480.
 2. Są dwie chińskie firmy, które sprawdzałem i tworzą bardzo dobre jakościowo produkty jest to Bykski i Barrow. Nawet dostępne są ich produkty w polskich sklepach np. angela.pl (o ile się nie mylę największy polski sklep poświęcony custom loopom). O ile samą firmę Barrow mogę Ci polecić o tyle blok który wybrałeś już nie koniecznie. Tą samą konstrukcję bloków ma firma EK i zdarza się że przeciekają te bloki w miejscu zaznaczonym czerwoną strzałką. Pleksi lubi pękać przy zbyt mocnym wkręceniu króćców (niebieska strzałka). Zdarza się także że śruby zaznaczone na zielono nie trzymają górnej części bloku odpowiednio mocno, i zaczyna przeciekać. Ma to miejsce tym bardziej jeżeli zamontujemy sztywne rurki i blok jest lekko wygięty. Najlepiej wybierać konstrukcje bloków wykonane w całości z metalu, lub żeby mocowania pod króćce były metalowe. Mogę ci polecić taki blok: https://www.angela.pl/p15944,alphacool-eisblock-aurora-acetal-gpx-a-radeon-rx-5700-5700xt-reference.html Ale musisz sprawdzić oznaczenie laminatu, bo wspierane są karty MSI o oznaczeniu: V803-891R oraz V803-890R
 3. W przypadku dysków SSD w odróżnieniu od dysków HDD nie jest zalecane tworzenie RAIDa 1 z takich samych dysków. RAIDa 1 w przypadku dysków SSD powinno się tworzyć z 2 różnych dysków o różnej żywotności komórek TBW, oraz najlepiej aby pamięci zastosowane w dyskach były różnych firm. Na przykład wybieramy dysk samsunga oraz intela i je spinamy w RAIDa 1. Jeżeli zastosujemy te same dyski to szansa na to że oba padną w tym samym czasie lub w krótkim odstępie czasu jest bardzo duża (np. w przeciągu 1 dnia pada drugi dysk). W końcu oba dyski wykonują dokładnie te sam czynności cały czas i zużywają się praktycznie w tym samym stopniu, a to że najczęstszą przyczyną uszkodzeń dysków SSD jest zużycie komórek pamięci - to zastosowanie takich samych dysków SSD do RAIDa 1 nie zabezpiecza nas praktycznie przed niczym.
 4. MHDD owszem jest świetnym programem jednak nie jest już rozwijany od około 10 lat przez co przejawia się często problem z kompatybilnością, tym bardziej jeżeli bios płyty głównej nie oferuje przełączenia się w tryb IDE, ATA itp. - niestety często trzeba szukać zamiennika, a szkoda bo jest to genialny program. Victoria dalej jest rozwijana, co jest jej dużą zaletą, dla tego też ten program poleciłem. Przekłamania często biorą się z winy użytkownika - ponieważ nie przeprowadza testu zgodnie ze sztuką. Najważniejsze co podczas testu zrobić podałem czyli system LiveCD + nie pracujemy na komputerze gdy trwa test.
 5. Sprawdzasz w specyfikacji czy telefon obsługuje standard MHL jeżeli tak to kupujesz kabel usb-HDMI, podłączasz go pod zewnętrzny ekran i masz obraz z telefonu, możesz także dokupić huba microUSB lub huba usb C i podłączyć myszkę, klawiaturę lub/ oraz podłączyć telefon pod komputer.
 6. Zdemontować magnes znajdujący się w lewym górnym rogu przy matrycy, nie wymaga to nawet śrubokręta ramka trzyma się na plastikowych zaczepach: https://www.youtube.com/watch?v=dYLzm-nUq28 Po zdemontowaniu magnesu przestanie działać czujnik halla od zamknięcia pokrywy. Możesz także zmienić ustawienia w opcjach zarządzenia energią, zmieniając opcje akcji dla zamknięcia pokrywy: Panel sterownia / system i zabezpieczenia / opcje zasilania / edycja ustawień planu / zmień zaawansowane ustawienia zasilania
 7. 1. Jeżeli masz problem z wolnym działaniem dyksu to przede wszystkim sprawdź jego powierzchnię czy nie ma uszkodzonych sektorów. Najlepiej wykorzystaj do tego system LiveCD i program victoria, oczywiście w trakcie testu HDD nie pracujesz na komputerze. 2. Nowe systemy operacyjne wykonują defragmentację w tle automatycznie i często jest to wystarczające narzędzie. Jednak jeżeli potrzebujesz lepszego narzędzia to polecam defragglera, bardzo dobrze się sprawdza. Jeżeli chcesz defragmentować dysk systemowy to najlepiej to robić uruchamiając narzędzie do defragmentacji z poziomu systemu liveCD. Wówczas program ma dostęp do plików zabezpieczonych przez system. 3. Jeżeli chcesz przyspieszyć działanie dysku HDD a masz dużo pamięci RAM to polecam program PrimoCache darmowy program na 30 dni.
 8. Chcesz sczytać klucz możesz to zrobić za pomocą aplikacji WOLF: https://gallery.technet.microsoft.com/WOLFx64-v03583-Released-2be1e088 Zakładka Software i w zależności czy podawałeś klucz produktu czy jest wpisany w bios wybierasz OS lub BIOS i wybierasz SHOW/HIDE. Następnie kontakt z Microsoftem: 00 800 12 11 654 naciskasz kilkukrotnie * lub # nie pamiętam dokładnie i automat łączy ciebie z człowiekiem. Pytasz się konsultanta czy możesz przenieś licencję na inny komputer, konsultant może zapytać się o klucz produktu. Następnie postępujesz zgodnie z tym co dowiedziałeś się na infolinii Microsoftu. UWAGA!! Możliwość sczytania klucza masz tylko w przypadku gdy była przeprowadzona instalacja z użyciem tego klucza lub gdy jest on zapisany w BIOSie. Jeżeli system został aktywowany przez internet i przeinstalowywałeś system to wówczas nie musisz podawać już klucza. Aktywacja wówczas następuje na podstawie ID twojego komputera. Wówczas przy próbie odczytu klucza wyświetli się domyślny CD KEY i nie będziesz wstanie aktywować z tego klucza systemu na innym komputerze.
 9. Witam serdecznie, Dzisiaj trafiły do serwisu w którym pracuję 5 komputerów z dokładnie z takim samymi objawami. Po aktualizacji do Windowsa 10 April update na pulpicie pozostaje ikona kosza, tapeta znika robi się czarny pulpit i nie działa menu start i pojawia się błąd: "Lokalizacja C:\WINDOWS\system32\config\systemprofile\Desktop jest niedostępna ...": Problem jest dość powszechny skoro pojawiła się wzmianka o tym nawet na interii oraz dobrychprogramach: http://nt.interia.pl/news-problemy-z-pulpitem-po-aktualizacji-windows-10,nId,2584961 https://www.dobreprogramy.pl/Czarny-pulpit-smierci-Windowsa-10-wciaz-straszy-Microsoft-nie-wie-co-z-tym-zrobic,News,88322.html Jak rozwiązać problem, bez utraty danych?: - Potrzebny nam będzie inny komputer na którym pobieramy najnowszy obraz systemu z Windowsem 10, np. za pomocą aplikacji ze strony Microsoftu: https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10 (wybieramy pobierz narzędzie) - Wypalamy ISO na płytę lub tworzymy bootowalnego pendrajwa. - Uruchamiamy komputer z uszkodzonym windowsem, po załadowaniu systemu montujemy w napędzie płytę lub podpinamy pendrajwa. - Naciskamy CTRL+ALT+DEL -> menadżer zadań -> plik -> uruchom nowe zadanie - Zaznaczmy Utwórz to zadanie z uprawnieniami administracyjnymi dajemy przeglądaj, wybieramy lokalizację z naszym Windowsem (pendrajw lub płyta) i uruchamiamy setup.exe - Przeprowadzamy ponownie proces aktualizacji Windowsa 10 z zachowaniem danych - Po ponownym przeprowadzeniu procesu aktualizacji, nasz system odzyskuje sprawność.
 10. 1. Zanim wydasz pieniądze sprawdź kilka rzeczy: - Problemem może być CPU. Wyciągnij go z socketu przeczyść styki. - Analogicznie postąp z pamięciami RAM, tym bardziej jeżeli zmieniałeś częstotliwość szyny FSB, lub ręcznie ustawiałeś parametry pamięci. - Zaktualizuj BIOS, najnowsza wersja to 3.30. Owszem jest ryzyko że płyta nie wstanie, ale i tak jesteś na zakupie nowej płyty więc warto spróbować. - Sprawdź na innym zasilaczu, to że jest to produkt bardzo dobrej firmy to nie znaczy że jest on nieśmiertelny. 2. Weź pod uwagę: - Jaka jest strata wydajności, teraz z tego co piszesz CPU działa stabilnie na 4.2GHz w trybie turbo, przedtem miałeś stałe 4.5. Zauważasz różnicę w codziennym użytkowaniu? - Na allegro kupując 7 letnią płytę jako nową, często te produkty nie mają nic wspólnego z produktem nowym. Przed zakupem warto zadzwonić do sklepu i się dopytać czy produkt jest na pewno nowy, czy jest on oryginalnie zafoliowany czy ma oryginalne pudełko, akcesoria. Jeżeli produkt był kiedykolwiek otwierany, nie ma folii ochronnej na kartonie- nie traktuj takiego sprzętu jako nowego. Kupowanie używanego sprzętu jako nowego jest według mnie bez sensu. A sam wielokrotnie naciąłem się na sprzedawców, którzy sprzedawali starsze akcesoria komputerowe jako pseudo nowe jak płyty główne czy dyski twarde, a okazywany się używane.
 11. Już po 3 minutach testu pod obciążeniem obniżyła się temperatura procesora o ponad 23oC (dokładnie jeden rdzeń o 23 stopnie a drugi o 24) a wentylator nie załączył się na wyższy bieg (pracowała z prędkością domyślną 2000RPM). Przed modyfikacją po identycznym okresie czasu pod obciążeniem CPU miał już ponad 2300RPM. Cały pomysł na modyfikację chłodzenia pojawi się gdy rozkręciłem swojego macbooka aby przeczyścić mu układ chłodzenia i wymienić pastę. Po zdjęciu dolnej klapy mym oczom ukazał się nieduży radiator chłodzący procka i5 1.8GHz, oraz całkowicie goły mostek północy. Pojawiła się wtedy pewna myśl, ten mostek przydało by się czymś schłodzić a może i także udało by się obniżyć temperaturę procka? Obudowa jest aluminiowa- czemu by jej nie wykorzystać? Może by tak termopada zamontować? Chwilę pogooglałem i wybór padł na pady firmy Laird 7W 15x15 2.0mm. Zanim paczka zdążyła do mnie dojść (a list priorytetowy chwilę potrafi iść) miałem wystarczająco dużo czasu aby wygrzać laptopa po wymianie pasty i przeprowadzić pierwsze testy przed modyfikacją chłodzenia. Zaskoczyło mnie trochę to że w MacBookach wentylator wchodzi na wyższy bieg dopiero gdy temperatura CPU osiągnie 100oC! Niby używam maka kilka miesięcy, ale dopiero teraz to zauważyłem. Paczka dotarła po kilku dniach, pierwsza przymiarka i banan na twarzy, pady pasują idealnie i mają idealną grubość ;) Wyciąłem także otwory w taśmie zabezpieczającej w klapie dolnej aby była lepsza przewodność cieplna i skręciłem całego laptopa. Śruby w okolicy układu chłodzenia zapewniają dodatkowo odpowiedni docisk obudowy. Procedura testowa Do odczytu temperatur użyłem aplikacji: Temperature Guage by Tunabelly Software Program testowy: Prime95 (uruchomiony na wirtualnej maszynie) Pierwszy pomiar wykonywany był po 3 minutach testu, drugi po 10 minutach, a ostatni po 10 minutach spoczynku. Już po 3 minutach testu pod obciążeniem obniżyła się temperatura procesora o ponad 23oC (dokładnie jeden rdzeń o 23 stopnie a drugi o 24) a wentylator nie załączył się na wyższy bieg (pracowała z prędkością domyślną 2000RPM). Przed modyfikacją po identycznym okresie czasu pod obciążeniem CPU miał już ponad 2300RPM. Po 10 minutach różnica temperatur nie była już tak duża wynosiła około 10oC, ale obroty wentylatora w dalszym ciągu pozostały na najniższych ustawieniach 2000RPM. Przed zastosowaniem termopadów temperatura sięgała 100oC oraz wentylator pracował na prawie dwukrotnie wyższych obrotach 3722RPM (był już wyraźnie słyszalny). Całość dopełnia pozostawienie laptopa na 10 minut po zakończeniu testu aby mógł ochłonąć. Wynik ponownie okazał się zaskakujący bo temperatura obniżyła się o około 10oC na CPU. Podsumowanie Zastosowanie termopadów spowodowało obniżenie temperatury pracy CPU o ponad 20oC, dokładny pomiar jednak nie jest możliwy ponieważ obecnie wentylator pracuje tylko i wyłącznie na najniższym biegu- co mnie niezmiernie cieszy gdyż jestem fanem ciszy i każdy szmer wydawany przez komputer strasznie mnie drażni. Przed zastosowaniem termopadów wentylator już po 3 mintach zaczynał być słyszalny, obecnie problem ten znikną całkowicie. Oczywiście obudowa dolna laptopa zauważalnie bardziej się grzeje, co może przeszkadzać jeżeli laptopa użytkuje się trzymając go na kolanach- ja tego jednak nie robię. Zalety: - Dużo niższa temperatura pracy procesora, oraz wnętrza laptopa - Cichsza praca laptopa (wentylator nie wchodzi na wyższy bieg, pozostaje na najniższym biegu) - Niska cena termopadów 4.20zł za sztukę + koszty wysyłki Wady: - Klapa dolna laptopa wyraźnie bardziej się grzeje. - Modyfikacja klapy macbooka (wycięcie dziury w taśmie) może spowodować utratę gwarancji. Macbook Air prosta modyfikacja układu chłodzenia.pdf
 12. Pierwsze słyszę żeby komputer piszczał od tego że bateryjka która podtrzymuje bios jest do wymiany. Gdy bateria jest rozładowana BIOS się resetuje. Winowajcy szukaj gdzie indziej, sprawdź grafikę, pamięci ram, kondensatory na płycie głównej, zasilacz itd. Ta płyta co posiadasz ma już swoje lata i może jej żywotność dobiegać już końca i reanimacja może być nieopłacalna. Ale zanim zagrasz marsz żałobny płycie głównej sprawdź resztę podzespołów.
 13. Jeżeli chodzi o odzyskiwanie danych to polecam program: Puran File Recovery Rewelacja jak na darmowy program. Odzysk danych oczywiście zgodnie z zaleceniami powinno się wykonywać na oddzielny dysk, nie mylić z partycją. Przywrócenie danych może nic ci nie dać jeżeli będzie źle ustawiona flaga na partycji recovery. Owszem dane odzyskasz ale nie otworzysz ich bez odpowiedniego oprogramowania. Jak podasz jakie pliki są po odzyskaniu ich, to może będzie się dało ręcznie je zdekompresować.
 14. 1. Darmowego nie ma, możesz zamówić w HP płytę recovery oczywiście za odpowiednią opłatą. 2. Klucz podejdzie, tylko w związku z tym że jest to wersja OEM to może być wymagana telefoniczna aktywacja systemu. Ale można to obejść, klikając na zmień klucz produktu (właściwości na komputerze) oczywiście po wcześniejszym zainstalowaniu wszystkich sterowników i połączeniem się internetem. Wprowadzasz ponownie ten sam kod produktu. Klucz produktu nie jest przypisany do systemu tylko do sprzętu. Wersja systemu musi być zgodna z informacjami zawartymi na naklejce licencyjnej, oczywiście jeżeli to ma być legalny system ;)
 15. KoVol

  Watch Dogs

  A ja mam takie pytanie z dziedziny prawa. Jeżeli zakupiłem grę (tak jak w tym przypadku WD) która odbiega jakością od reklamowanego produktu, a grę kupiłem przed premierą (nie miałem możliwości oglądnąć finalnego produktu) to czy mogę domagać się zwrotu gotówki od producenta lub doprowadzenia gry do stanu takiego jaki był widoczny na przedpremierowym gameplay'u np. z targów E3 z 2012r. zgodnie z art.8 §1 Ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 27 lipca 2002 r. (Dz. U. 141 poz. 1176) ? Producent nie poinformował użytkowników którzy kupili przed premierą grę, że produkt finalny w tak znacznym stopniu różni się od tego co było widoczne na targach w 2012r. Nawet chciał ten fakt zataić usuwając niektóre przedpremierowe filmiki z youtuba. Przecież jak na takie praktyki się pozwoli, to zaraz podłapią to inni producenci gier i na przedpremierowych prezentacjach będziemy oglądać super rendery niby z gry, a finalny produkt będzie przypominał maincrafta...
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.