Skocz do zawartości
Gość majkel84

Budowa Anten Wifi

Rekomendowane odpowiedzi

Gość majkel84

Niestety nie mogłem znaleźć żadnego tematu o budowie anten na naszym forum, dlatego zapytam czy ktoś miał do czynienia z tą sprawą? Ktoś sie zajmował tym, ktoś jest w temacie? Gdyż potrzebuje informacji na ten temat.

 

Biquada łatwo zrobić

Yagi nieco trudniej

 

ale ja chciałem mikropaskową

Tak się przypadkiem składa, że mam dostęp do identycznego zestawu :

http://allegro.pl/item432139689_okazja_ant...aktura_vat.html

 

i tu pytanie - czy to przypomina układ na 2,4GHz? Czy to ma prawo działać? Przy wielkości tych nadruków 19dBa wydaje się całkiem realne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na pierwszy rzut oka to ma prawo dzialac i dawac taki zysk w kierunku maksymalnego promieniowania, tylko szkoda, ze autor nie pochwalil sie szerokoscia wiazki, a ta duza nie bedzie.

Pasmo 2.4GHz jest realne, choc zeby to na 100% potwierdzic musialbym miec dokladne wymiary elementu.

 

BTW. Wielkosc nadrukow nie decyduje o zysku, tylko o pasmie pracy. O zysku decyduje calosc ukladu, a przede wszystkim ilosc elementow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość majkel84

Tak na pierwszy rzut oka to ma prawo dzialac i dawac taki zysk w kierunku maksymalnego promieniowania, tylko szkoda, ze autor nie pochwalil sie szerokoscia wiazki, a ta duza nie bedzie.

Pasmo 2.4GHz jest realne, choc zeby to na 100% potwierdzic musialbym miec dokladne wymiary elementu.

 

BTW. Wielkosc nadrukow nie decyduje o zysku, tylko o pasmie pracy. O zysku decyduje calosc ukladu, a przede wszystkim ilosc elementow.

super - dzięki za info

 

zaraz pójdę i to zmierzę i podam wymiary, może coś więcej z nich wywróżymy :-)

Edytowane przez majkel84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mogłem znaleźć żadnego tematu o budowie anten na naszym forum, dlatego zapytam czy ktoś miał do czynienia z tą sprawą? Ktoś sie zajmował tym, ktoś jest w temacie? Gdyż potrzebuje informacji na ten temat.

 

pytasz o anteny klienckie czy pod nadajnik ....

Edytowane przez mensir67pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg. tego kalkulatora wychodzi mi ok. 2.48 GHz, przy zalozeniu podloza o grubosci 2mm i Er = 3 (to akurat wprowadzilem na oko, bo nie udalo mi sie ustalic na jakim to podlozu jest, grubosc wzialem z podanych oznaczen).

Przy wzroscie stalej dielektrycznej maleje czestotliwosc, przy 3.2 jest 2.41 GHz.

 

Nie podejmuje sie wyznaczac charakterystyki calego szyku, przerysowanie tego do odpowiedniego softu to bylaby dluzsza zabawa ;) Spodziewam sie ejdnak, ze wiazka bedzie raczej waska, w obu plaszczyznach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość majkel84

pytasz o anteny klienckie czy pod nadajnik ....

w tym wypadku kliencie - ale to przecież bez różnicy...

 

 

Wg. tego kalkulatora wychodzi mi ok. 2.48 GHz, przy zalozeniu podloza o grubosci 2mm i Er = 3 (to akurat wprowadzilem na oko, bo nie udalo mi sie ustalic na jakim to podlozu jest, grubosc wzialem z podanych oznaczen).

Przy wzroscie stalej dielektrycznej maleje czestotliwosc, przy 3.2 jest 2.41 GHz.

 

Nie podejmuje sie wyznaczac charakterystyki calego szyku, przerysowanie tego do odpowiedniego softu to bylaby dluzsza zabawa ;) Spodziewam sie ejdnak, ze wiazka bedzie raczej waska, w obu plaszczyznach.

aha, jakieś kosmosy, ale cośtam kojarzę

Szerokość wiązki jest nieistotna - zbadam ją później.

 

1. ja mam celować w jakąś konkretną częstotliwość, czy wszystko 2,41-2,48 będzie OK?

 

2. Wracając do samej płytki nadrukowanej miedzianymi ścieżkami - ja mam taką własnie płytkę na jakimś elastycznym plastikowym podkładzie grubości kartki papieru (0,1-0,2mm)

 

natomiast na tym zdjęciu które wrzuciłem jest jeszcze coś pod tą "płytką drukowaną" czy to może być własnie jakiś dielektryk?

Wogóle to styropian nic nie będzie tłumił w tym wypadku? Bo obudowa platykowa to napewno nie.

 

 

Ja posiadam pełen komplet jak na aukcji - podstawa metalowa (stalowa) i dwie styropianowe podkładki. Poza tym musiałbym to jeszcze jakoś czymś usztywnić, żeby na dworze się nie połamało.

 

3. najważniejsza sprawa jest taka, jak by to połączyć z koncentrykiem, bo nie wiem. Środkowa żyła do złączki łączyłaby się właśnie z tymi miedzianymi nadrukowanymi elementami, a ekranu nigdzie mam nie wlutowywać?

Edytowane przez majkel84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. ja mam celować w jakąś konkretną częstotliwość, czy wszystko 2,41-2,48 będzie OK?

Kazda antena ma jakies pasmo pracy, dla anten paskowych jest to zazwyczaj do 5% czestotliwosci srodkowej (czyli dla 2.4GHz pasmo wyniesie do ok. 120MHz), nie trzeba wiec celowac super-precyzyjnie.

 

2. Wracając do samej płytki nadrukowanej miedzianymi ścieżkami - ja mam taką własnie płytkę na jakimś elastycznym plastikowym podkładzie grubości kartki papieru (0,1-0,2mm)

Podloze, o ktorym mowie, to jest wlasnie ta plytka z nadrukiem (taki jakby plastik, bezposrednio na ktorym sa sciezki z miedzi).

 

natomiast na tym zdjęciu które wrzuciłem jest jeszcze coś pod tą "płytką drukowaną" czy to może być własnie jakiś dielektryk?

Wogóle to styropian nic nie będzie tłumił w tym wypadku? Bo obudowa platykowa to napewno nie.

Od spodu to sie moze dziac co chce, bo z tamtej strony antena nie powinna promieniowac w ogole. A dielektryk to jest wlasnie ta plytka, na ktorej sa sciezki (polecam obrazek w linku z kalkulatorem, tam jest przekroj poprzeczny przez pojedynczy element) ;)

 

3. najważniejsza sprawa jest taka, jak by to połączyć z koncentrykiem, bo nie wiem. Środkowa żyła do złączki łączyłaby się właśnie z tymi miedzianymi nadrukowanymi elementami, a ekranu nigdzie mam nie wlutowywać?

Plytka z tworzywa z nadrukowana antena (podloze) powinna miec metal po drugiej stronie - do niego lutujesz ekran, zyla przechodzi na wylot (w okolicach srodka widac miejsce na to). Jesli nie, to moze do tej metalowej oslony z tylu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość majkel84

Podloze, o ktorym mowie, to jest wlasnie ta plytka z nadrukiem (taki jakby plastik, bezposrednio na ktorym sa sciezki z miedzi).

no właśnie tylko sama ta płytka jest tak jak mówiłem grubości kartki papieru- nie wiem dokładnie ale tak około 0,2 mm

 

 

 

Plytka z tworzywa z nadrukowana antena (podloze) powinna miec metal po drugiej stronie - do niego lutujesz ekran, zyla przechodzi na wylot (w okolicach srodka widac miejsce na to). Jesli nie, to moze do tej metalowej oslony z tylu?

na żyłe jest miejsce - taki wylocik

 

tylko właśnie jedyny metal to ta stalowa a'la przekłądka, której miejsce jest wogóle pod styropianową przekładką. To do niej lutować ekran?

 

jak to już zrobie to podłącze i zobacze jak działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie cienkie? A nie wyglada... Choc jak wrzucilem te 0.2mm do owego kalkulatorka, to tez dawalo rade i czestotliwosc sie zbytnio nie rozjezdzala (osiaga sie 2.42GHz przy stalej dielektrycznej Er = 3.3). Coz, podejrzewam, ze ktos to liczyl przed wykonaniem ;)

 

Patrzac na fotki, to wyglada mi na to, ze ekran to ta metalowa blaszka. Na tym zdjeciu z aukcji wyglada nawet, jakby bylo tam zlacze.

 

ja bym to zlozyl w kolejnosci plytka-styropian-blaszka, i drugi styropian od frontu, wydaje sie to najsensowniesze (chyba, ze ten stryopian z wytloczeniami jest przeznaczony do montazu na blaszce, a nie pod - musialbys sprobowac, jak pasuje lepiej).

 

Swoja droga, zajrzalem do swojej magisterki i ja antene na pasmo 3.1-10.6 GHz robilem na podlozu o Er = 3.0 i h = 0.762mm, wiec te 0.2mm wcale nie wyglada tak nieprawdopodobnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...