Skocz do zawartości
saleen

High-end Do Gier, 4500-5000zł

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Kuzyn chce kupić nowy komputer, budżet jest spory bo około 4500zł do nawet 5000zł. Myślę że więcej nie trzeba ;) Główne przeznaczenie to, oczywiście, gry. Przemilczę sens takiego rozwiązania który to jest wysoce dyskusyjny, ale ok - przejdźmy do sedna.

 

Pierwsze co zrobiłem to zajrzałem do zestawów Miguela. I widzę tam następującą konfigurację:

 

Procesor : Intel Xeon E3110 - 639 zł

Chłodzenie procesora : Thermalright Ultra 120a - 139 zł + Xthermal BFT 120 Pro - 45 zł

Pasta Termoprzewodząca : Zalman ZM-STG1 - 25 zł

Płyta Główna : DFI LanParty DK X38 Heatpipe - 579 zł

RAM : A-Data 2x2GB 1066MHZ Extreme Edition - 330 zł

Karta Graficzna : Powercolor Radeon HD4870x2 2GB - 1699 zł

Zasilacz: Pentagram CAV-620-A12S - 259 zł

HDD : WD 640GB 16MB Cache AAKS RAID - 259 zł

Napęd : Pioneer DVR-216 SATA - 90 zł

 

RAZEM : 4064 zł

 

Zmodyfikowalibyście coś? Może lepiej jakiś Core 2 Quad? Xeony z tego co widzę są trudno dostępne a komputer ma być złożony raczej na miejscu, w Poznaniu (podkreślę że to nie mój pogląd tylko jego ;) ). A więć dostępność części też się liczy. Co do HD4870, mogą to być Sapphire? Powercolorów tez jest chyba mało. Jaka buda do tego? Komp raczej nie będzie kręcony, a jak już to delikatnie. Przydałoby się aby był w miarę cichy, choć to nie priorytet. Ogółem, max 4,5-5k zł, przeznaczenie gry i ma starczyć na te kilka latek ;)

 

Jakieś sugestie? Byłbym wdzięczny.

 

Pozdro

 

PS. Jeśli ktoś ma wątpliwości czy temat jest na poważnie - tak, jest. Kupiec zdecydowany ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie ma Xeona to kupujesz zwykłego e8400.

 

Możesz mieć trudności z dostaniem tego psu pentagrama , można podmienić go na dowolny markowy zasilacz o podobnej mocy (be quiet , corsair , tagan itp)

 

Gpu : może być sapphire , dobra firma , tylko że będzie trochę drożej (tak przypuszczam)

 

Obudowa: Antec 300 (~240zł) CoolerMaster CM690 Domiantor (260zł) Antec 900(400zł)

 

Bez OC raczej marnie to widzę , nie wykorzystasz pełnych możliwości grafiki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze: Jestem przeciwnikiem kupowania takich "potwornych" zestawów, ale no cóż.. jak chcesz wiedzieć (bo może faktycznie) dlaczego, zapytaj. Z drugiej strony, jeżeli tysiak w tą lub w tą nie robi Tobie różnicy, to nvm.

Po drugie: Jak słusznie powiedział BLiT bez kręcenia to 100% z tej karty nie wyciągniesz.

Po trzecie: Kupowanie takiego kompa w wkładanie do tego zasilacz Pentagrama (nie mówię, że Pentagramy są złe, ale ludzie lepsze zasiłki wkładają tu do kompów za 2,5 tysiąca) jest troszkę nie na miejscu. Corsair 620W albo jakiś BQ tego pokroju byłby według mnie bardziej odpowiednim wyborem.

 

 

Obudowa według gustu jakiś CM, Antec albo inne cudo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze: Jestem przeciwnikiem kupowania takich "potwornych" zestawów, ale no cóż.. jak chcesz wiedzieć (bo może faktycznie) dlaczego, zapytaj. Z drugiej strony, jeżeli tysiak w tą lub w tą nie robi Tobie różnicy, to nvm.

Ja też jestem przeciwnikiem. Chyba widzisz jakiego mam kompa w sygnaturce (rodem z 2002 roku)? Tylko wygodne 22 sobie sprawiłem i mi to wystarcza jak na razie, serio. Co do kompa z tematu, napisałem wyraźnie że to dla kuzyna, nie? On nie chce słyszeć o PS3 albo X360 które ma polecam, uparł się na komputer. No to jego sprawa już ;)

 

Po drugie: Jak słusznie powiedział BLiT bez kręcenia to 100% z tej karty nie wyciągniesz.

Hmm to spróbuję go namówić OC wobec tego. Choć nie wiem czy aby kuzyn będzie chciał, powiedzmy że nie zna się zbyt i pewno może troche mieć stracha (ja też w sumie, przy takim sprzęcie hihi ;) ). W takim razie O/C będzie, ale raczej delikatne. Nic extreme.

 

Po trzecie: Kupowanie takiego kompa w wkładanie do tego zasilacz Pentagrama (nie mówię, że Pentagramy są złe, ale ludzie lepsze zasiłki wkładają tu do kompów za 2,5 tysiąca) jest troszkę nie na miejscu. Corsair 620W albo jakiś BQ tego pokroju byłby według mnie bardziej odpowiednim wyborem.

Ok.

 

Jak nie ma Xeona to kupujesz zwykłego e8400.

Mówisz? Nie ma sensu pakować się w 4 rdzenie choćby przyszłościowo? Śmiech mnie bierze gdy widzę komputery po 1700zł z Quadem w MediaMarkt, ale czy przy budżecie 5000zł nadal warto zostawać przy Duo? Wydaje mi się że jest to do rozważenia? A może jednak zdecydowanie Duo mimo wszystko - Quady są nieprzydatne?

 

Pozdro i jeszcze raz zaznaczam że nie ja ten komputer kupuję ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówisz? Nie ma sensu pakować się w 4 rdzenie choćby przyszłościowo? Śmiech mnie bierze gdy widzę komputery po 1700zł z Quadem w MediaMarkt, ale czy przy budżecie 5000zł nadal warto zostawać przy Duo? Wydaje mi się że jest to do rozważenia? A może jednak zdecydowanie Duo mimo wszystko - Quady są nieprzydatne?

 

Pozdro i jeszcze raz zaznaczam że nie ja ten komputer kupuję ;)

Myślę że do momentu kiedy ten komputer będzie się jeszcze do czegoś nadawał...wykręcony E8400 wystarczy spokojnie :) Co jak co ale fajniej mieć powiedzmy 3,8ghz na codzień na E8400 niż 3,2ghz na Quadzie. Tam gdzie liczą się mhz-e to Core 2 Duo będzie na prowadzeniu a gier które w pełni umiałyby wykorzystać jeszcze dwa rdzenie można policzyć na palcach jednej ręki. Wnioski wyciągnij sam :wink:

 

Co do zestawu to brałbym coś dobrego na P35 lub P45 ( Asus P5Q-E, MSI P45 Neo2-FR, DFI DK P35) a resztę włożył w dobrą bude, procka z wyższym mnożnikiem (skoro ma być małe OC to wtedy nie będzie dużo zabawy z FSB) np takie E8500 świetnie się kręcą w większości przypadków.

 

Zasilacz zdecydowanie polecam BeQuiet DarkPower P7 Pro 550W lub Enermax Modu82+ 525W.

Edytowane przez Fredek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, co do procesora, to bym brał C2D e8600, ma mnożnik x10 i jest bardzo podatny na podkręcanie, także magistrale podbijasz na 400 i już masz 4GHz, a nawet możesz sporo więcej. Jeżeli kasa nie jest problemem, to jeżeli bardzo chcesz to może być to jakiś wysoki Quad, z tym że trzeba będzie go podkręcić. Obecnie gry nie wykorzystują 4 rdzeni, a jeżeli już to nieliczne tytuły, także podkręcony C2D lub podkręcony C2Q będą spisywać się w grach identycznie. Jednak Quada jest ciężej podkręcić. Tak czy siak jeżeli chcesz mieć procesor, który nie będzie ograniczał grafik, to do tych 4GHz dobrze byłoby go podkręcić. Płytę główną brałbym na X48, zasilacz tak jak ludzie pisali wcześniej Tagan/BQ/Corsair.

 

Jest jeszcze drugie rozwiązanie. Otóż niebawem powinny pojawić się w sprzedaży Nehalemy i płyty na X58. Wydajność najgorszy Nehalem będzie miał i tak lepszą od C2D czy C2Q także mógłbyś się zastanowić nad przeczekaniem powiedzmy 2 miesięcy, aż ceny spadną i pojawi się szeroki asortyment procesorów i płyt. Do tego dorzucisz jakieś pamięci DDR3 i wydajna platforma jest gotowa. Warto wspomnieć że X58 obsługuje SLI i Crossfire, także możnaby się zastanowić nad wrzuceniem powiedzmy 2xGTX260 w SLI, co powinno być rozwiązaniem wydajniejszym od 2x4870.

 

Dysk twardy jak najbardziej WD, z tym że z serii Black, gdyż posiada 32MB Cache, a cena niewiele wyższa od serii AAKS 16mb cache.

 

Bym zapomniał o obudowie. Otóż sam przymierzam się do kupna CM HAF. Obudowa duża, przemyślany, bardzo wydajny i cichy system chłodzenia. Cena ok 477-529zł. Jest to chyba jedna z najlepszych obudów dostępnych obecnie na rynku (oprócz CM Cosmos). Do tak wydajnej platformy, jaką planujesz zbudować, zdecydowanie duża i przemyślana obudowa jest podstawą.

Edytowane przez HanSolo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, co do procesora, to bym brał C2D e8600, ma mnożnik x10 i jest bardzo podatny na podkręcanie, także magistrale podbijasz na 400 i już masz 4GHz, a nawet możesz sporo więcej. Jeżeli kasa nie jest problemem, to jeżeli bardzo chcesz to może być to jakiś wysoki Quad, z tym że trzeba będzie go podkręcić. Obecnie gry nie wykorzystują 4 rdzeni, a jeżeli już to nieliczne tytuły, także podkręcony C2D lub podkręcony C2Q będą spisywać się w grach identycznie. Jednak Quada jest ciężej podkręcić. Tak czy siak jeżeli chcesz mieć procesor, który nie będzie ograniczał grafik, to do tych 4GHz dobrze byłoby go podkręcić. Płytę główną brałbym na X48, zasilacz tak jak ludzie pisali wcześniej Tagan/BQ/Corsair.

 

Jest jeszcze drugie rozwiązanie. Otóż niebawem powinny pojawić się w sprzedaży Nehalemy i płyty na X58. Wydajność najgorszy Nehalem będzie miał i tak lepszą od C2D czy C2Q także mógłbyś się zastanowić nad przeczekaniem powiedzmy 2 miesięcy, aż ceny spadną i pojawi się szeroki asortyment procesorów i płyt. Do tego dorzucisz jakieś pamięci DDR3 i wydajna platforma jest gotowa. Warto wspomnieć że X58 obsługuje SLI i Crossfire, także możnaby się zastanowić nad wrzuceniem powiedzmy 2xGTX260 w SLI, co powinno być rozwiązaniem wydajniejszym od 2x4870.

 

Dysk twardy jak najbardziej WD, z tym że z serii Black, gdyż posiada 32MB Cache, a cena niewiele wyższa od serii AAKS 16mb cache.

 

Bym zapomniał o obudowie. Otóż sam przymierzam się do kupna CM HAF. Obudowa duża, przemyślany, bardzo wydajny i cichy system chłodzenia. Cena ok 477-529zł. Jest to chyba jedna z najlepszych obudów dostępnych obecnie na rynku (oprócz CM Cosmos). Do tak wydajnej platformy, jaką planujesz zbudować, zdecydowanie duża i przemyślana obudowa jest podstawą.

C2D e8600 jest nie oplacalny szkoda dokladac 250 zl wzgledem C2D e8500 za marne 133 mhz . A co do quada to zalezy za jaki czas zamierza on znowu cos zmieniac w kompie ? jak by To mialo byc z 2 czy 3 lata to chyba warto by bylo sie pokusic o jakegos quada i go krecic przynajmiej do tych 3,5 ghz .

Dlaczego bral bys plyte na x48 ? Bo to "najlepszy" chipset intela ? plyty oparte na nim sa drogi i nie warte swojej ceny . Lepiej jest wziąć cos na p45 np. cos od DFI lub asusa a takze msi nie jest zle.

Co do zasilacza sie zgodze firmy Tagan/BQ/Corsair sa bardzo dobre i nie powinien sie na nich zawiesc ;)

A co do nahelmow to nie sa az tak wydajne , w grach jest to dosc mala roznica . A cena jaka by nalezalo zaplacic za ta platforme to jakies zdzierstwo. I jeszcze problemy z OC sa . Raczej by musial wiecej niz te 2 miesiace poczekac by cos zlozyc na nowym lga .

A co do sli gtx260 to czemu uwazasz ze bylo by wydajniejsze od cf 4870 ? Skoro pojedyncza gtx260 jest gorsza od radka 4870 . Dopiero gtx260 core 216 jest wydajniejszy ale tez drozszy . A tandem dwoch gtx260 i tak bedzie drozszy od radka 4870x2 a wcale nie bedzie wydajniejszy .

A co do obudowy to kwestia gustu . Chodz racja powinna byc dosc dobrze wentylowana przy takim komputerze.

Edytowane przez Maciem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też jestem przeciwnikiem. Chyba widzisz jakiego mam kompa w sygnaturce (rodem z 2002 roku)? Tylko wygodne 22 sobie sprawiłem i mi to wystarcza jak na razie, serio. Co do kompa z tematu, napisałem wyraźnie że to dla kuzyna, nie? On nie chce słyszeć o PS3 albo X360 które ma polecam, uparł się na komputer. No to jego sprawa już ;)

Nie ważne kogo to będzie komputer, to sprawa drugorzędna :). Ale dobra już, jeżeli tak bardzo zależy mu na wydaniu takiej kasy to wsadziłbym tam asusa p5q pro na chipsecie p45 (zresztą tak jak reszta, która nie miała co robić w nocy :D ) zamiast tego DFI na X38.

 

Jaki będzie kuzyn mieć monitor?

 

 

Mówisz? Nie ma sensu pakować się w 4 rdzenie choćby przyszłościowo? Śmiech mnie bierze gdy widzę komputery po 1700zł z Quadem w MediaMarkt, ale czy przy budżecie 5000zł nadal warto zostawać przy Duo? Wydaje mi się że jest to do rozważenia? A może jednak zdecydowanie Duo mimo wszystko - Quady są nieprzydatne?

quad to przesada

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tak:

 

Procesor : Xeon E3110 / C2D E8500/8600. Czyli C2Q Q9550 nie opłaca się brać?

Chłodzenie procesora : Thermalright Ultra 120a + Xthermal BFT 120 Pro

Pasta Termoprzewodząca : Zalman ZM-STG1

Płyta Główna : ASUS P5Q PRO

RAM : A-Data 2x2GB 1066MHZ Extreme Edition

Karta Graficzna : Powercolor / Sapphire Radeon HD4870x2 2GB

Zasilacz: Corsair/BeQuiet/Tagan 550-620W

HDD : WD 640GB 16MB / 32MB

Napęd : Pioneer DVR-216 SATA

Buda : Antec / Cooler Master

 

Hmm, jakieś sugestie? Głównie jeszcze pod dyskusję jest procesor. Czyżby cztery rdzenie były czystym marketingiem? Kuzyn jakoś super się nie zna i ciśnie mnie na Quada. Stanowczo odradzać? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ma kasę i chęci to niech bierze Quada, ale jak najwyżej taktowanego i mimo wszystko trzeba będzie go podkręcić.

 

Co do zasilacza to ja bym brał coś ponad 700W, zapas mocy zawsze się przyda, poza tym, jeżeli zasilacz będzie mniej obciążony to i wentylator w nim będzie ciszej obracał się.

Edytowane przez HanSolo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pentagramy nie są słabe i nie mam jakiegoś poczucia, iż ten 620W jest zły do tego zestawu. Jeśli jednak nie masz na co wydać kasy, to wtedy można mocnego BQ/Enermaxa kupić.

 

Budę Antec 300.

 

W Twoim wypadku wziąłbym albo Xeona E3110, albo wysoko taktowanego Q - i koniecznie OC (zresztą przy 2 rdzeniach też to konieczne :P). Xeony są w tym lepsze, że są z "lepszej wycinki" i mogą działać na niższym napięciu.

Edytowane przez Miguel707

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Procesor do grania, tak zeby starczyl na pare lat..... ANI QUAD ANI E8xxx. Bez OC nie wystarcza. Jak kuzyn przekona sie do OC i potraktuje to jako koniecznosc to od razu zrobi sie szcześliwszym uzytkownikiem:)

 

2. 5k na sprzet do grania. A monitor?!?!?!?!?! Mam nadzieje ze juz sa 24cale:) No 22 ewentualnie. Bo jak nie to albo trzeba przeznaczyc troszke $$ na dobry duzy monito albo kupic dwa razy tanszy sprzet bo na 19 calach to chyba wszystko 2,5k wzwyz wyglada tak samo.

 

3.Podkrecony Quad na ultra120 + BTF?? Kto tak ma, przyznac sie. I jakie macie temp?? TR 120 maja czesto nierowne podstawy, powoduje to tragiczne temeratury, a quad + OC + jajo zamiast plaskiej podstawy to recepta na problemy. W ciagu ostatniego roku mialem okazje szlifowac ok 30 coolerow z czego ponad 10 to byly wlasnie TR ULTRA I ULTRA EXTREME. Naprawde niefajnie to u nich wyglada. Czasem nawet nie umialy stac sztywno i bujaly sie na boki. To tak w ramach doinformowania kupujacego o potrencjalnych problemach.

 

4.A moze by tak zwodowac zestaw?? Jakies pomysly na WC do 1000zl CPU+GPU+ ewentualnie chipset. Chyba spokojnie mozna by cos skleic w tej cenie?

 

5. Zasilacz

Enermax Pro82+ EPR625AWT, zasilacz 625W 440zl

Zasilacz Corsair CMPSU-750TXEU 750W 450zl

 

6.obudowy

Dobrze wentylowana przestronna obudowa to nieodzowna czesc zestawu komputerowego opartego o bardzo wydajne podzespoly.Zapewnia stabilnosc/brak wibracji/ niska temperature/dobrze przemyslany wysokowydajny stsytem chlodzenia/ oraz posiada mase innych smieci waznych z marketingowego punktu widzenia kazdej marki/np. Unikalne xxxxxxx etc/

polecam:

Lian Li PC-A77B /do zdowodwania jak znalazl/

Cooler Master HAF Tower RC-932 w sumie tez pewnie jest niczego sobie, dobre chlodzenie w cenie:) ma juz ja ktos?

Antec Gamer Nine Hundred dobre, sprawdzone rozwiazanie, w miare tanie jak na mozliwosci.

Akasa Infiniti ZOR fajna buda, dosc duza, przestronna i przewiewna. Bez rewelacji, jednak bardzo dobra cena

Cooler Master Dominator CM 690 - TO PODSTAWA, nic gorszego nie warto rozawazac do tego zestawu. Bardzo dobra wentylacja w tej cenie. Calkiem spora jak na midi, fajny system ukladania kabli

 

7. Pamiętaj o dobrej paście termo, Polecam IC-7 Diamond ~35zl Na prawde jest jepsza od konkurencji, a do tego nie powoduje takich problemow przy usuwaniu jak CoollaboratoryLiquidPro. Ale CLP jest mimo wszystko najlepsze na rynku, poki co, wiec jak chcesz to spróbuj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Twoim wypadku wziąłbym albo Xeona E3110, albo wysoko taktowanego Q - i koniecznie OC (zresztą przy 2 rdzeniach też to konieczne :P). Xeony są w tym lepsze, że są z "lepszej wycinki" i mogą działać na niższym napięciu.

Oj Miguel namieszaleś trochę :P

Z Xeonem jest chyba problem z dostępnością? Na Allegro np. nie ma żadnego. Ostatecznie nadal nie wiem na co stawiać. Na Q9550 czy E8500/8600.

 

 

1. Procesor do grania, tak zeby starczyl na pare lat..... ANI QUAD ANI E8xxx. Bez OC nie wystarcza. Jak kuzyn przekona sie do OC i potraktuje to jako koniecznosc to od razu zrobi sie szcześliwszym uzytkownikiem:)

Da radę, powiedziałem mu to już rano :)

 

2. 5k na sprzet do grania. A monitor?!?!?!?!?! Mam nadzieje ze juz sa 24cale:) No 22 ewentualnie. Bo jak nie to albo trzeba przeznaczyc troszke $$ na dobry duzy monito albo kupic dwa razy tanszy sprzet bo na 19 calach to chyba wszystko 2,5k wzwyz wyglada tak samo.

22

 

To tak:

 

Procesor : C2D E8500 / C2Q Q9550

Chłodzenie procesora : Thermalright Ultra 120a + Xthermal BFT 120 Pro

Pasta Termoprzewodząca : Zalman ZM-STG1

Płyta Główna : ASUS P5Q PRO

RAM : A-Data 2x2GB 1066MHZ Extreme Edition

Karta Graficzna : Powercolor / Sapphire Radeon HD4870x2 2GB

Zasilacz: Corsair/BeQuiet/Tagan 600-750W

HDD : WD 640GB 16MB / 32MB

Napęd : Pioneer DVR-216 SATA

Buda : Antec / Cooler Master

 

Proszę o więcej sugestii, opini nt. doboru proca. Pomogą podjąc ostatecznie czy stawiać na 4 rdzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strzał w dwa rdzenie najwyższej klasy ostatecznie. Ale czy dobry strzał? Proszę o opinie :)

 

Procesor : Intel Core2Duo E8600 (+OC z próbą dobicia do 4GHz)

Chłodzenie procesora : Thermalright Ultra 120a + Xthermal BFT 120 Pro

Pasta Termoprzewodząca : Zalman ZM-STG1

Płyta Główna : ASUS P5Q PRO

RAM : A-Data 2x2GB 1066MHZ Extreme Edition

Karta Graficzna : Powercolor / Sapphire Radeon HD4870x2 2GB

Zasilacz: Corsair CMPSU-750TXEU

HDD : WD 640GB 32MB

Napęd : Pioneer DVR-216 SATA

Buda : COOLER MASTER DOMINATOR RC690

OS: Vista 64bit

 

Tak więc ostatecznie postawiłem/postawiliśmy mocne 2 rdzenie. Czy ktoś ma jeszcze jakieś poprawki, sugestie co do powyższego zestawu?

 

Dzięki za pomoc i pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz, 750TX jest taki sobie. Lepiej BeQuiet DarkPowerPro 650W albo Corsair 620W HX.

Nie jestem też pewny czy warto dopłacać 250 zł do e8600, czy może e8500 by nie wystarczał. 250 zł dopłacać do 166 Mhz i mnożnika 0,5 większego? Ale z drugiej strony, co to jest 250 zł jak się kupuje kompa za 4,5 tysiąca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...