Skocz do zawartości
Crooch

Podkręcanie E8500

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Zabieram się niedługo do oc mojego E8500. Ale mam jeszcze parę pytań:

 

1. Jakie Vcore ustawić na sam początek?

 

2. Jakie najwyższe Vcore jest bezpieczne?

 

3. O ile zmieniać Vcore jak zaczną w programach wyskakiwać błędy?

 

4. Pamięci mam OCZ Technology 2x 2GB DDR2 1066MHz Reaper EPP CL5 Heatpipe. Czy mogę je podkręcić po podkręceniu procka? Mam ustawić je na FSB- Memory Ratio 1:1? Jakie V wrzucić na nie na sam początek?

 

5. Mam Stress Prime 2004. Ile czasu sprawdzać na nim procka i jakim trybem, small FFts czy innym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Na początku nie zmieniaj. Jedź na standardowym.

2. Bezpieczne na codzień to myślę około 1,35v

3. Wówczas zmień o jedno oczko w górę, jeśli dalej będą błędy o następne oczko w góre i nie przekraczaj bezpiecznej granicy. Przy dobrym chłodzeniu 1,4v do testów mógłbyś dać.

4. Pamięci daj na 1:1 i pamięci nigdy nie zostają ,,same,, ;] zawsze kręcisz je wraz ze wzrostem FSB. Optymalny dzielnik to 1:1, będziesz miał pewność że pamięci nie ograniczają cię (a przynajmniej do czasu) w związku z tym że są to 1066mhz ustaw im timingi 5-5-5-15, parametr TRFC na 52 a potem V na 2,1v albo nawet 2,2v.

5.Testuj Orthosem beta. SP 2004 był pod jedno rdzeniówki. Chociaż mógłbyś w sumie odpalić dwa razy SP 2004 i z jednego ustawić koligacje na rdzeń pierwszy a z drugiego procesu ustawić koligacje na rdzeń drugi.. Jeśli kręcisz to tak z początku wystarczy 10 minut small ttf's. Jesli się nie wysypie jedziesz dalej. Jak już osiągniesz satysfakcjonującą Cię wartość zostaw go na minimum 3 godziny+ pare H grania, żeby mieć pewność że się nie wysypie.

Edytowane przez Fredek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Na początku nie zmieniaj. Jedź na standardowym.

A to nie jest tak, że im wyższe FSB podczas oc to procek sam sobie podnosi napięcia i w pewnym momencie podniesie sobie za wysoko? Nie trzeba ustawić jakiejś początkowej wysokości, a potem zwiększać?

 

3. Wówczas zmień o jedno oczko w górę, jeśli dalej będą błędy o następne oczko w góre i nie przekraczaj bezpiecznej granicy. Przy dobrym chłodzeniu 1,4v do testów mógłbyś dać.

A jedno oczko to jest jedna tysięczna czy jedna setna?

 

4. Pamięci daj na 1:1 i pamięci nigdy nie zostają ,,same,, ;] zawsze kręcisz je wraz ze wzrostem FSB. Optymalny dzielnik to 1:1, będziesz miał pewność że pamięci nie ograniczają cię (a przynajmniej do czasu) w związku z tym że są to 1066mhz ustaw im timingi 5-5-5-15, parametr TRFC na 52 a potem V na 2,1v albo nawet 2,2v.

A mogę ustawić V najpierw na 2.1, a gdy zacznie się dusić wrzucić 2.2V?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to nie jest tak, że im wyższe FSB podczas oc to procek sam sobie podnosi napięcia i w pewnym momencie podniesie sobie za wysoko? Nie trzeba ustawić jakiejś początkowej wysokości, a potem zwiększać?

Jeśli masz ustawione coś w rodzaju ,,auto,, to możliwe że tak będzie, ale szczerze to nie jest to zbyt dobre ustawienie, daj np jedno oczko w górę od auto, powinno być to dobre napięcie jeśli chodzi o początek na start.

 

A jedno oczko to jest jedna tysięczna czy jedna setna?

Zależy co ile masz skok jeśli chodzi o to jedno ,,oczko,, jeśli masz np:

1,250

1,275

1,300

1,325

 

No to masz chyba skok o jedną tysięczną volta. Ale mogę się mylić.

 

 

A mogę ustawić V najpierw na 2.1, a gdy zacznie się dusić wrzucić 2.2V?

Możesz możesz. nawet przed OC procka daj im 2,1v, timingi tak jak Ci wyżej podałem i wrzuć im wyższy dzielnik najbliższy 1066mhz i zobacz czy zrobią tyle. Wtedy będziesz wiedział czy 2,1v im wystarczy czy trzeba więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy co ile masz skok jeśli chodzi o to jedno ,,oczko,, jeśli masz np:

1,250

1,275

1,300

1,325

 

No to masz chyba skok o jedną tysięczną volta. Ale mogę się mylić.

Każde oczko to różnica 0,025 V czyli 2,5 setnej = 25 tysięcznej Volta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dojechałem do 3.87GHz, 378 FSB, Vcore 2,25. Gdy chciałem podnieść fsb do 403 komp wyłączył się na 2 sekundy, włączył z powrotem, ale nie było nic na ekranie. Migało tylko w lewym górnym rogu napisy z wiązane z podłączeniami monitora jak digital, hdmi. Zresetowałem, to samo. Wyłączyłem zasilacz, włączyłem z powrotem i wszystko odpaliło, ale z domyślnymi ustawieniami procka czyli te 3.16MHz. W biosie znowu ustawiłem fsb na 398 żeby było te 3.87, na którym komp działał i działa dalej. Ale jak wrzucę na 403 to monitor się wiesza. O co chodzi. Temp procka w stresie w tej chwili to 53C.

 

Jeśli chodzi o ram to dałem mu 2.1V. Nie mogłem znaleźć tego RAM RATIO 1:1. Zauważyłem, że gdy podnosiłem fsb to Mhz ramu też się podnosiło. Ale zawsze je zmniejszałem żeby nie było wyższe od 1066Mhz.

 

Czy robię coś źle?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dojechałem do 3.87GHz, 378 FSB, Vcore 2,25. Gdy chciałem podnieść fsb do 403 komp wyłączył się na 2 sekundy, włączył z powrotem, ale nie było nic na ekranie. Migało tylko w lewym górnym rogu napisy z wiązane z podłączeniami monitora jak digital, hdmi. Zresetowałem, to samo. Wyłączyłem zasilacz, włączyłem z powrotem i wszystko odpaliło, ale z domyślnymi ustawieniami procka czyli te 3.16MHz. W biosie znowu ustawiłem fsb na 398 żeby było te 3.87, na którym komp działał i działa dalej. Ale jak wrzucę na 403 to monitor się wiesza. O co chodzi. Temp procka w stresie w tej chwili to 53C.

 

Jeśli chodzi o ram to dałem mu 2.1V. Nie mogłem znaleźć tego RAM RATIO 1:1. Zauważyłem, że gdy podnosiłem fsb to Mhz ramu też się podnosiło. Ale zawsze je zmniejszałem żeby nie było wyższe od 1066Mhz.

 

Czy robię coś źle?

Chyba 1,25V, na 2,25 to już byś musiał z innego kompa pisać :-)

Co do dzielnika pamięci to niektóre płyty główne mają opcję podawania dzielnika np. właśnie 1:1, a w niektórych wybiera się z gotowych opcji przeliczonych przez płytę (takie niby ułatwienie). Dobrze robisz, ustawiaj sobie taktowanie ramu zawsze jak największe ale nie przekraczaj na razie tych 1066.

 

Co do procesora to spróbuj dać wyższe napięcie np. 1,30 i sprawdź czy po tym zabiego da radę trochę wyżej wejść z taktowaniem. Ale pamiętaj, żeby zawsze monitorować temperatury. Zasada jest taka, że na jakiś test (np. SuperPI) można tolerować jakieś 80oC.

Ale na dłużej nie można dopuścić, żeby procek miał więcej niż 70oC w stresie.

 

Czy inne napięcia niż Vcore zostaiwasz na Auto? Jeśli tak, to zmień je ręcznie na domyślne (powinieneś wartości mieć podane w biosie lub instrukcji). Płyta główna, abo utrzymać stabilność może często ustawić sobie bardzo wysokie napięcia (nawet za wysokie niż potrzeba do danego taktowania).

Edytowane przez Piterro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No masz takie napięcie jak CPU GTL, są tam różne opcje do wyboru i niema na to sprawdzonego sposobu, regulacja tym napięciem często przydaje sie przy okolicach 4ghz, jak dobrze ustawisz to często zyskasz większą stabilność lub więcej mhz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No masz takie napięcie jak CPU GTL, są tam różne opcje do wyboru i niema na to sprawdzonego sposobu, regulacja tym napięciem często przydaje sie przy okolicach 4ghz, jak dobrze ustawisz to często zyskasz większą stabilność lub więcej mhz.

A jest jakaś wartość, od której powinienem zacząć i jakaś, której nie powinienem przekraczać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcialem zakladac nowy watek pozatym tez interesuje mnie podkrecanie mego E8500 ale chce zaczac od pytania jaki z tych programow pokazuje prawdziwa temperature ? :huh:

 

[

 

:huh:

real temp najblizej Edytowane przez marcin255A

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem dzisiaj procka na grach. Dlugo chodził aż pp ponad 2 godzinach zrestartował się. Po restracie nie chciał pojawić się obraz. Wyłączyłem zasilacz i włączyłem z powrotem. Okazało się nagle, że gdy wezmę wyżej fsb niż 400 to obraz się nie pokazuje. Miałem 428 na 1.35V. Wszystko było cacy. Teraz komp się zresetował i mimo, że nadal mam 1.35V to nie chcę wejść wyżej niż 400fsb. Co jest grane?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Udało mi się. Mam 4GHz (422 FSB), 1.35 Vcore. Wrzuciłem również 1.27V na mostek płn. Mam teraz inny problem. Przed ponownym kręceniem zredukowałem ram do 800mhz. Teraz jest na 1014mhz. Widzę, że mam możliwość wrzucenia go na 1056, ale gdy to robię komp reaguje tak samo jak było w przypadku podnoszenia fsb czyli komp sam w sobie się włącza, ale nie ma obrazu. V ramu ustawiłem na 2.2. Czego jest to wina?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz jest na 1014mhz. Widzę, że mam możliwość wrzucenia go na 1056, ale gdy to robię komp reaguje tak samo jak było w przypadku podnoszenia fsb czyli komp sam w sobie się włącza, ale nie ma obrazu. V ramu ustawiłem na 2.2. Czego jest to wina?

Podnieś troche V na MCH Voltage. Ustaw pamięciom TRFC na 52. I napięcie na chwile daj 2,3v. Dopiero po tym daj dzielnik który da je na 1056mhz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...