Skocz do zawartości
Nick126

Blue Screen Po Instalacji Pamięci.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zamontowałem do mojego komputera (I wszystko na standardowych ustawieniach) 2x2GB A-Data 800mhz. Włącza się normalnie, pochodzi chwilkę, ale gdy robię Super PI to: za pierwszym razem na 1M złapał zwiechę przy ostatnim zadaniu - blue screen... blablabla... 'STOP: 0x000000F4 Rozpoczynanie zrzucania pamięci fizycznej'. Za drugim razem włączyłem i poszło. To włączam 16M przeszło całe... ale się ciął i po około minutce to samo co za pierwszym razem.

Narazie nic więcej nie udało mi się sprawdzić i prosiłbym o pomoc.

Edytowane przez Nick126

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A no za mało. Twoje pamięci, które wsadziłeś pracują w trybie CL4 4-4-4-12 i zakresie napięcia 1.65 do 2.1. Jak wstawiłeś je na auto to mogło Ci ustawić timingi na CL5 5-5-5-15, że o napięciu już nie wspomnę. Sprawdź to!

Poza tym napisałeś, że masz mobo GIGABYTE DS4, ale które tj.: na P35, N680 itd.? Podałbyś rewizję płyty i wersje biosu jaka posiadasz (może zmieniałeś software?). Z tego co się orientuję model tej płyty ma dość częste problemy z pamięciami...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że wiem co mam, ale po twoim zapytaniu to jestem głupi, więc daję zrzut z cpu-z.

post-102322-1228510245_thumb.jpg

Timingów i napięć faktycznie nie sprawdzałem.

Wersja biosu F5. ...może należałoby zmienić? Widziałem, że jest F11, pytałem w innym temacie czy warto, ale nie uzyskałem odpowiedzi.

Teraz mam wsadzoną 1gb.

edit: Wszedłem w biosa by zobaczyć to o czym wspominałeś - timingów nie umiem znaleźć, może trzeba coś dać na Enable by mi się pojawiły ustawienia timingów? Tylko nie wiem które to, a nie chcę namieszać. Podobnie z napięciem. Daje na manual i się odblokowują opcje, tylko nie wiem, które ustawić. Nie wyglądają mi na to co ma być. :/

Edytowane przez Nick126

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoja płyta główna to Gigabyte 965P-DS4 i to w rewizji 1, a to nie wróży dobrze bowiem 2 i 3 - późniejsza rewizja spisują się znacznie lepiej.

Pierwsze co zrób to sprawdź dokładnie te nowe kości ramu (możesz zrobić to w CPU-Z, ewentualnie zobacz co jest napisane na nalepkach kostek). Jeżeli będą one się zgadzać z listą kompatybilności pamięci - patrz tutaj - to jesteś w domu. Jeżeli się nie zgadzają masz 2 wyjścia: wymienić na nowy kompatybilny ram lub próbować na tym. Twoja płyta słynie z tego, że ma długa listę niekompatybilności co do ramu - cóż jest to okrojona wersja DQ6.

Co do pamięci i FSB to opcje zmienia się w zakładce MB Intelligent Tweaker(M.I.T.). Niestety z tego co zobaczyłem na Twojej płycie nie da się prawdopodobnie ustawić ręcznie timingów tCL, tRDC, tRP, tRAS, CDM. Robi się to poprzez ustawienie mnożnika pamięci i częstotliwości FSB - trzeba jednak uważać bo jak się przesadzi to pomaga tylko wyczyszczenie CMOS'u. Radzę Ci raczej zostawić to na auto chyba, że Memory Frequency (Mhz) jest nie taka jak powinna być dla Twojej pamięci, czyli 800 Mhz. Co i jak ustawić masz opisane dokładnie w książce od mobo.

Poza tym wejdź do opcji DIMM OverVoltage Control. Tutaj możesz zmienić napięcie ramu w różnych zakresach. Pobaw się zwiększając w minimalnych granicach o 0,025 V. Zapisz bios i puszczaj test. Jak nie wyjdzie to jeszcze raz o 0,025 wyżej itd. ale uważaj 1.65 do 2.1 to zakres pracy ramu! Nie przekraczaj górnej granicy! Nie wiem jak u Ciebie też z zasiłką na PCI-E. W trybie 2 kart potrzeba podłączyć dodatkowe zasilanie molexem nad slotami ramu. Możliwe, że karta graficzna, którą masz może zżerać trochę mocy (o ile ją wykręcałeś). Warto by w takim wypadku podpiąć wtyczkę.

Na mój rozum to raczej napięcie Ci siada i stąd te zwiechy pod obciążeniem. Ja również jak wykręcałem swoje podzespoły (co prawda inny konfig) miałem problemy z odpowiednimi napięciami na ramie. Kończyło się to identycznie jak u ciebie podczas testowania pełnego obciążenia systemu.

 

Na koniec warto by zaktualizować bios patrz tu. Uważaj z rewizjami! :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jestem ugotowany... Nie ma ich na liście. Shit! :/

edit: Narazie podłączyłem 1x2gb - super pi, 3dmark05 - przeszło ok, włączyłem 2xMemTest i działał ponad pół godziny i wyłączyłem. Może nie jest tak źle i mi się uda? :) Zaraz będę dalej się bawił. Odnośnie timingów to nie wiem jak je ustawić, próbowałem coś zmieniać tak jaki piszesz, ale chyba to efektu nie dało. Napięć nie zmieniałem bo nie wiem jakie teraz są na pamięciach - czym to sprawdzić?

Edytowane przez Nick126

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wchodzisz do biosu, dajesz CTRL+F1. Wchodzisz do MB Intelligent Tweaker(M.I.T.), po czym powinieneś zobaczysz timingi...coś jak tCL, tRDC, tRP i tam ustawiasz kolejno od góry 5-5-5-15, nastepnie szukasz Dimm overvoltage i dajesz je o 3-4 oczka w górę. Masz tam chyba skoki co 0,25v więc daj tak żeby było koło 2v. MCH Voltage też możesz dać ze 2 oczka w górę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączyłem 4gb. Podłączyłem zasilanie tak jaki pisał Melampus. Zmieniłem o dwa oczka DIMM OverVoltage Control i coś jeszcze. Wszystko działa jak należy. Goldmemory działał 2h w biosie i nic nie wykrył.

Mam pytanie - z tego co mi cpu-z pokazuje: 266mhz-4-4-4-12- 1,8V; 400-5-5-5-18-1,8V; 400-4-4-4-12-2,0V - rozumiem, że on mi automatycznie ustawia napięcia w zależności od ustawień pamięci, tak?

Takich dokładnych, aktualnych ustawień napięć na pamięciach nie umiem zobaczyć w cpu-z.

post-102322-1228651877_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciesze się, że Ci się udało z tymi kostkami :rolleyes:

Co do twojego pytania to tak. Pamiętaj tylko, że CPU-Z pokazuje realne wartości tzn. jeśli nie masz obciążonego kompa to tak Ci pokaże, a pod obciążeniem inaczej - tak jak ustawiłeś w biosie. I w tym ostatnim najlepiej jest wszystko sprawdzić. Możesz skorzystać również z programu Everest (więcej info na temat sprzętu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że w biosie ustawiałem wartości np. "+0,25V", "+0,5V" itp. Przy każdych ustawieniach jest tylko coś takiego (+0,xxV), ale nie wiem od jakiej wartości? I teraz jestem ciekaw gdzie sprawdzić do jakiej wartości ja te volty dodałem, czy jest gdzie to sprawdzić? Bo, jeżeli chodzi o cpu to wchodzę w zakładkę i widzę Core Voltage ... i w zależności od obciążenia skacze i wiem co mam, a z pamięciami tak nie ma - napięcia pokazuje tylko tak jak na załączniku w poprzednim poście.

I jeszcze inna sprawa - Czytałem na forum o C2D, że w standardzie jest za wysoki voltarz i zżera dużo prądu i się grzeje. Było napisane by obniżyć napięcia. Chciałem to zrobić, ale w opcjach nie było możliwości obniżenia, tylko same +0,XX V (tak jak wyżej przy pamięciach).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy każdych ustawieniach jest tylko coś takiego (+0,xxV), ale nie wiem od jakiej wartości? I teraz jestem ciekaw gdzie sprawdzić do jakiej wartości ja te volty dodałem, czy jest gdzie to sprawdzić?

Napięcie standardowe dla DDR2 to 1.8V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...