Skocz do zawartości
Rafgen

2 Ip W Routerze

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam taki problem. Otrzymałem od admina sieci dwa ip ( tzn. mam wykupione dla dwoch jednostek centralnych)

Posiadam też router pentagram cerberus lite no i nie wiem jak mam przypisac tak zeby komp i laptop miały dwa odzielne ip

tzn. router rozdziel asygnal plynacy z jednego ip. Mógłby ktoś mi pomoc tak żeby sie widziała pc-ta i laptopa jako dwa oddzielne ip?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz router i wykupiłeś dwa adresy ip :o Po co?

 

Ruter zakłada Ci osobną sieć.

 

Zarzuć screena z dasha konfiguracji WAN, DHCP i NAT.

router kupiłem juz wczesniej a teraz mam go zeby miec neta w laptopie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

router kupiłem juz wczesniej a teraz mam go zeby miec neta w laptopie.

Twój dostawca internetu dał Ci adresy IP do konfiguracji. Pytanie: z puli adresów prywatnych czy publicznych?

 

Na ruterze zakładasz nową sieć (192.168.x.x) w której możesz mieć dowolną liczbę kompów i nie płacisz za to nic :)

 

Chcesz żeby Ci pomóc? Podaj adresy IP które dostałeś + screeny z konfiguracji routerka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twój dostawca internetu dał Ci adresy IP do konfiguracji. Pytanie: z puli adresów prywatnych czy publicznych?

 

Na ruterze zakładasz nową sieć (192.168.x.x) w której możesz mieć dowolną liczbę kompów i nie płacisz za to nic :)

 

Chcesz żeby Ci pomóc? Podaj adresy IP które dostałeś + screeny z konfiguracji routerka.

przydzielone ip to 94.78.140.xx, 94.78.140.xx

 

screeny potem dodam

Edytowane przez Rafgen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tam, IP takie do końca tajne przecież nie jest :)

 

A jak masz dwa IP,to na cerberusie wyłącz DHCP, przepnij kabelka z WAN do LAN i już. Jak jest serwer DHCP u dostawcy to siorbnie Ci ustawienia od niego i na obu będzie zewnetrzny adres.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można zrobić np. NAT jeden do jeden, warunek to mieć router z linuksem :) Poza tym w takiej sytuacji warto dać po dwa adresy IP na każdy komputer (1 zew. i 1 wew. )

Edytowane przez PartyBOY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość wojtas czaja

Zawsze można zrobić np. NAT jeden do jeden, warunek to mieć router z linuksem :) Poza tym w takiej sytuacji warto dać po dwa adresy IP na każdy komputer (1 zew. i 1 wew. )

Jak to zrobić? Jak przydzielić 2 ip komputerowi?

Jestem za routerem który pełni rolę switch i mam publiczne stałe ip z dhcp providera.

Drugie ip przydaloby mi sie choćby do komunikacji z tym routerem - switch'em.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak przydzielić 2 ip komputerowi?

Jeżeli chcesz przypisać więcej niż 1 IP komputerowi to można to zrobić tylko i wyłączni ręcznie. Nie można zrobić tak, że jedno IP przypisujesz statycznie a drugie z DHCP.

 

Właściwości TCP/IP -> Zaawansowane -> IP Adres

I dodajesz sobie ile chcesz, możesz nawet 20 jak potrzebujesz.

 

 

Co do twojej sytuacji, to widziałem obrazek. Generalnie powiedz po co na siłę chcesz korzystać z tych 2 publicznych IP? Przecież zawsze można przekierować porty. Jeżeli mimo wszystko chciałbyś, żeby router oprócz wew. IP "przydzielał" również publiczne to musisz kupić coś pod Tomato / DD-WRT. NAT jeden do jeden robisz mniej więcej tak:

 

ifconfig vlan1:1 zewIP netmask maska broadcast broadcastIP

iptables -t nat -I POSTROUTING -s wewnIP-j SNAT --to zewIP

iptables -t nat -I PREROUTING -d zewnIP -j DNAT --to wewnIP

iptables -I FORWARD -s zewnIP -j ACCEPT

iptables -I FORWARD -d wewnIP -j ACCEPT

iptables -I INPUT -d zewnIP -j ACCEPT

 

 

W twojej sytuacji (tak jak jest to połączone na obrazku) można zapewnić komunikację w jedną stronę - komputer żony będzie widział twój komputer, ale jeżeli ty będziesz chciał bezpośrednio wejść na kompa żony to nie da rady.

Edytowane przez PartyBOY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...