Skocz do zawartości
Xanagaz

Zwrot Zaliczki Na Poczet Remontu I Odstąpienie Od Umowy

Rekomendowane odpowiedzi

Podpisałem umowę na remont mieszkania, do remontu zostały 2 tygodnie. Nastąpiła pewna sytuacja z mojej strony i jestem zmuszony do odstąpienia od umowy. Jednakże została wpłacona zaliczka w wysokości 700PLN. Czy ta zaliczka jest mi w całości należna jeżeli umowa nie ma tego w swojej treści. Chodzi o to, że ta firma z reguły nie oddaje zaliczek, jest to w ogóle możliwe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaliczka:

po wykonaniu usługi zostaje wliczona w jej cenę;

jeśli umowa zostaje rozwiązana za zgodą obu stron, to oczywiście zwracają one sobie wzajemne świadczenia, czyli zaliczka wraca do konsumenta;

jeśli umowa zostaje rozwiązana z winy konsumenta, zaliczka pozostaje u usługodawcy;

jeśli umowę rozwiąże usługodawca, jest on oczywiście zobowiązany do zwrotu pobranej zaliczki.

Inaczej rzecz ma się z zadatkiem. Zgodnie z art. 394 kodeksu cywilnego:

jeśli umowa zostaje rozwiązana za zgodą obu stron, to oczywiście zwracają one sobie wzajemne świadczenia, czyli zadatek wraca do konsumenta.

jeśli umowa została wykonana prawidłowo, zadatek zostaje zaliczony w poczet ceny usługi;

jeśli umowa nie została wykonana, bo konsument z niej zrezygnował, zadatek przepada na rzecz usługodawcy;

jeśli umowa nie została zrealizowana z przyczyn leżących po stronie wykonawcy usługi, konsument może od umowy odstąpić i żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości.

http://konsument.obornikionline.pl/konsume...ek_czy_zaliczka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm jak ja bym był tą firmą to bym nie zwracał, odstąpienie od umowy 2tyg (czyli tuż tuż) przed wyznaczonym terminem pracy jest (ocenzurowano). Pomyśl, ile ewentualnych klientów przez Ciebie stracili, a Ty chcesz zwrotu zaliczki :blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka drobnych szczegółów różni zadatek od zaliczki. Tutaj to nieźle wyjaśniono:

http://konsument.obornikionline.pl/konsume...ek_czy_zaliczka

Ostatni punkt jest najciekawszy, jednak Ciebie on nie dotyczy. Tak czy inaczej jeśli kasy Ci ta firma nie odda... nie masz nawet co narzekać. Teraz możesz liczyć tylko na ich wyrozumiałość i dobre serce :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm jak ja bym był tą firmą to bym nie zwracał, odstąpienie od umowy 2tyg (czyli tuż tuż) przed wyznaczonym terminem pracy jest (ocenzurowano). Pomyśl, ile ewentualnych klientów przez Ciebie stracili, a Ty chcesz zwrotu zaliczki :blink:

 

dokladnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...