Jump to content

Camis

Stały użytkownik
 • Posts

  3131
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  4

Everything posted by Camis

 1. Wszystko niby super, ale jak dla mnie się nie za bardzo nadaje. Z recenzji wynika że przy szyfrowaniu AES, bardzo odstaje od konkurencji: Wiem że to wersja 256GB, ale nawet przy 512Gb niech będzie dwa razy więcej to jest i tak liche 500MB/s.
 2. Jak tam starzy wyjadacze? :D
 3. Kawał miłych wspomnień, szkoda że już nikt nie odpowiedział. Pozdrówka dla wszystkich na łączach i bez łączy :).
 4. Poleci ktoś jakiś SSD do routera/pfsense na x86. Używany jak najmniejszy 16-32GB, mSATA albo SATA. Transfery mogą być słabe, oby tylko nie zdechł za szybko. Zapis to około ~5GB dziennie.
 5. VeraCrypt działa już ok pod UEFI/GPT. Też polecam OPAL 2, zamiast szyfrowania programowego dla zabezpieczenia zwykłego użytkownika.
 6. Moża w razie potrzeby przerobić, dorwać starego śledzia low profile i zamienić. Kupować SSD żeby przenosić rzeczy na HDD. Które mają zdecydowany wpływ na komfort pracy kompa. Kolega dobrze podsumował: U mnie po 5 miesiącach używania SSD: 4,5TB - Tempty, cache, itp, wszystko mam na tym dysku oprócz filmów. Gwarancja 3 lata, jak padnie to dostanę zwrot kasy i kupie nowy. O dane się nie martwię, jak każdy rozsądny człowiek mam zawsze backup ważnych danych.
 7. Oczywiście że zapoznałem, jestem z tych co najpierw szukają później pytają. Co działa w tym Lenovo też wiem M.2 2280, SATA3 i PCIE. Chodziło mi jakiego SSD teraz za tą kasę o tych parametrach kupić. Bo konstrukcje na SATA/2.5 znam co się opłaca za jaką kasę. A w M.2 niestety nie mam pojęcia co kupić. Brat kupił tego lapka i poleciłem mu dokupić SSD. pozdro.
 8. Camis

  Budowa biurka

  Planuje budowę narożnego biurka/stołu, pod komputer i mały obszar roboczy na elektronikę. Użyje płyty meblowej 25,0 mm format 2070x2800 - ~230zł. Teraz mam kilka pytań jako że w meblach i takich konstrukcjach jestem noga. Jak ma to mniej więcej wyglądać widać na załączonym obrazku. Chodzi o sam blat bez tych kontenerów, które wykonam w innym czasie na kołeczkach. Blat mam zamiar zamocować do ściany w 5 punktach. I do tego 2 nogi w zaznaczonym miejscach. Czy takie rozwiązanie będzie stabilne i blat nie będzie się wyginał na środku po podparciu łokciami itp ?. Przy grubości 25mm powinno być chyba ok ?. Czy po środku nie trzeba będzie zamontować 3 nogi ?, wolałbym tego uniknąć... Jaki zastosować mocowanie do ściany (solidna ściana nośna na pełnej cegle). Myślałem o takim kątowniku budowlanym 150x150x6: http://www.fermag.pl/katownik-budowlany-080x120x6-duplikat-1-2021.html Przykręcony do ściany na 2 kołki 6/8mm. Do blatu 2 wkrętami do drewna. Jak ma się sprawa z docięciem płyty i doklejeniem obrzeża. Znalazłem stronę gdzie obliczyłem koszt: Jak widać po wycięciu formatki pozostała ponad połowa płyty jako „odpadek”. Czy gdzieś się da zamówić docięcie takiej płyty tylko za koszt wykorzystanej powierzchni ?. Jeśli ktoś może polecić miejsce w Łodzi gdzie dotną mi taką formatkę i jeszcze najlepiej kupię płytę będę bardzo wdzięczny. Dobrze by było jak by oferowali ciecie płyty po łuku. Chciałbym tak wyciętą płytę jak na obrazku.
 9. Witam Jest sobie komp z G3420 3,2GHz, płyta to GA-B85M-D3H. Czy wymieniając procka na i5-760, dużo zyskam na wydajności ?. Wiadomo 2 rdzenie vs 4, do tego i5-760 można pogonić na ~4GHz... Za sprzedaż G3420 + GA-B85M-D3H, dostanę około 300-330zł. i5-760 + płyta to gdzieś 450zł + do tego jakiś cooler. Wychodzi dopłata około 150zł, opłaca się ?.
 10. Witam, poszukuje laptopa o takich parametrach: - 17 cali - i5 - jakiś w miarę dobry - 8GB ram - Dysk SSD min 250-256GB, albo zwykły HDD, tylko żeby było miejsce na dodatkowy SSD 2,5. - Napęd DVD etc zbędny od lat nie używam płyt - USB 3 - Wyjście HDMI - Karta graficzna nie musi być dobra, na laptopie nie będzie grane. Gry jedynie przeglądarkowe i FLASH. Jakieś propozycję?, może być bez systemu jak będzie taniej.
 11. Shadow MBR to nie jest dodatkowa partycja. Nie chroni przed "data in flight" bo nie jest do tego przeznaczony. Przy szyfrowaniu całego dysku VeraCrypt jak i TrueCrypt tak samo nie chroni. Do "data in flight", nadal możesz używać któryś z tych programów.
 12. Jakie dodatkowe partycje?, jaki moduł TPM?. Nic z tych rzeczy nie jest wymagane. Czytałeś o jakiś wynalazkach, Opal 2.0 jest zdecydowanie lepszy.
 13. Kupiłem MX200, jako że szyfruję zawsze wszystkie dyski i ten zaszyfrowałem VeraCrypt. Niestety spadek prędkości był o 50% na odczycie i zapisie sekwencyjnym. I ponad 10x razy wolniej na 4k-64thrd. Po małym research-u okazało się że ten SSD wspiera standard Opal 2.0. Czyli SED - "Self-Encrypting Drive", czyli samo szyfrujące się dyski. Tak wiec zamiast używać szyfrowania programowego lepiej włączyć sprzętowe. Nie tracimy nic na wydajności, szyfrowanie jest przezroczyste dla systemu itp. Można używać programów do partycjonowania, klonowania itp bez żadnego problemu. Jak również instalować dowolny system na dysku. Standardowo wszystkie dyski obsługujące Opal 2.0 maja włączone szyfrowanie domyślnie. Jedynie nie pytają o hasło przy uruchomieniu komputera. Programem sedutil ustawiamy własne hasło, i włączamy szyfrowanie tym naszym kluczem. Cała operacja trwa 2-3 sekundy, sedutil zainstaluje program rozruchowy w spieralnym miejscu na dysku zwanym Shadow MBR. Które to nie jest dostępne dla systemu. Komputer po uruchomieniu załaduję ten program zwany "PBA - pre-boot authorization". W którym to podajemy swoje hasło, po poprawnym podaniu hasła, komputer sie zresetuje i dysk będzie normalnie dostępny. Rozpocznie się ładowanie systemu, napęd będzie odblokowany do momentu odcięcia zasilania. Tak wiec możemy kompa resetować itp, i cały czas dysk będzie odblokowany. Po wyłączeniu komputera dysk dopiero się zablokuję. Opal 2.0 dostępny jest dla większości dysków Crucial, Samsung np 840/850 oraz kilku Intela, czy twój obsługuje musisz sprawdzić sam. Więcej info: Use the hardware-based full disk encryption of your TCG Opal SSD with msed SSDs with usable built-in hardware-based full disk encryption Opal Storage Specification Hardware-based full disk encryption Self-encrypting drives: SED the best-kept secret in hard drive encryption security Self-encrypting drives are hardly any better than software-based encryption Self-encrypting Drives (SED) Overview Commonly Asked Questions and Answers on Self-encrypting Drives Top Ten Reasons to Buy Self-Encrypting Drives (SEDs) Sedutil - Narzędzie open-source po Windows / Linux które umożliwia włączenie szyfrowania własnym hasłem.
×
×
 • Create New...