Skocz do zawartości
tomaszkogut

Prosze O Pomoc Z Overclockingiem.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chciałbym podkręcić nieco procesor mojego nowego komputera. Robię to pierwszy raz więc proszę was o drobną pomoc. :)

 

Konfiguracja mojego komputera to:

Intel Xeon E3110; Arcitic Silver 5; Pentagram Freezone HP-120 ALCu Karakorum; Gigabyte EP45-DS3L; A-Data 4GB (2x2GB) PC800 CL4 Extreme Edition x2 (8GB); Asus Radeon HD4870; ModeCom MC 500W.

 

Everest:

1. http://img91.imageshack.us/img91/1162/everestyu4.jpg

2. http://img515.imageshack.us/img515/8123/everest2cb2.jpg

 

OCCT (bez podkręcania):

1. http://img187.imageshack.us/img187/7451/20...6h44cpu1ve0.png

 

BIOS:

1. http://img515.imageshack.us/img515/8371/dscn2891cr6.jpg

2. http://img515.imageshack.us/img515/9155/dscn2892pd2.jpg

 

 

 

Przeczytałem ten artykuł (LINK), ale mam jeszcze kilka pytań:

 

- Czy w tym artykule najbardziej do mojego procesora pasuje punkt: "Core 2 Duo E6x50 / Core 2 Quad QX6850 (FSB 333 MHz) + chipset Intel"?

 

- Jak widać na screenie z Everesta mój procesor jest wyposażony w tryb oszczędności energii EIST (mnożnik zmienią się na 6x, gdy nie jest obciążony). W poradniku pisze, że dobrze jest go wyłączyć. Jak to zrobić?

 

- Jak widać w Evereście mam stosunek taktowania RAM do CPU 12:10 (nie zmieniałem żadnych ustawień po złożeniu kompa), czyli mogę nic nie robić z pamięciami tylko podkręcać procesor aż do FSB 400Mhz (do takiego jak pamięci) i dopiero później się martwić podkręcaniem również pamięci? Czy może ustawić na płycie stosunek taktowania pamięci do CPU 1:1, żeby obniżyć taktowanie pamięci i żeby podwyższało się samo podczas overclockingu CPU?

 

- Która opcja na screenie powyżej (z BIOSU) odpowiada za ustawienie tego stosunku?

 

- Czemu w biosie mam CPU Host frequency 266Mhz, skoro procesor ma FSB 333Mhz? I czy to w tym miejscu się podkręca FSB?

 

- O ile Mhz prawdopodobnie mi się uda podkręcić ten procesor (o chłodzeniu jak w konfigu i temperaturach jak na screenie z OCCT)?

 

- Po jak dużym podkręceniu mogę się spodziewać pierwszej konieczności zwiększenia napięcia rdzenia CPU? O ile zwiększać za każdym razem? Jaka jest sensowna graniczna wartość tego napięcia jaką można ustawić?

 

 

 

/edit: widzę, że na razie temat nie cieszy się dużą popularnością :). Zaznaczę, że będę wdzięczny nawet za odpowiedzi na pojedyncze pytania.

Edytowane przez tomaszkogut

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odp na wszystkie pytania

 

1. tak

2. eist i c1e można wyłączyć, ale nie trzeba, ja nigdy nie wyłączam i wszystko śmiga. Najprawdopodobniej znajdziesz tą opcje w Advanced bios features (nie chciało mi się ściągać manuala do Twojej płyty, ale powinno być w tym miejscu)

3. ustaw 1:1, wtedy przy szynie 400 pamięci też będą miały 400

4. to opcja 'System Meomry Multipler (SPD) - domyślnie jest na auto

5. masz 266 bo to domyślne, kolor niebieski więc opcja jest nieaktywna. Równie dobrze mogło tam być 1, albo 0, nic to nie zmienia. Przestaw 'Cpu host Clock Control' na Enabled to odblokuje Ci się Host Freq

6. Tutaj nikt Ci nie wywróży, ale 3,6GHz powinno być bez problemu, musisz sam spróbować.

7. Tego tez Ci nikt nie powie, podnoś napięcie o 2 skoki w biosie i sprawdzaj stabilność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

dziękuję za odpowiedzi.

W Biosie w zakładce system Memory multipler mam do wyboru oczywiście stosunek traktowania szyny do ram, ale trzeba jeszcze wybrać literę A, B, C lub D. A jest dla 266, B dla 333Mhz FSB itd. Co to jest? Procesor mam standardowo FSB 333Mhz więc wybór sam się nasuwa, ale co jeśli będę ten procesor podkręcał?

 

/edit: poszukałem na Google i znalazłem, że nie jest to takie ważne, ale jeżeli się ma procesor o standardowej szynie 333Mhz to żeby tak ustawić.

 

 

/edit2: udało mi się osiągnąć bez problemów FSB 395Mhz - nie musiałem zmieniać napięć, testy wykazują stabilność. I tutaj mam problem przy ustawieniu 400Mhz komputer się nie włącza (mimo zwiększenia napięcia). Przy 405Mhz wyskakuje błąd przy bootowaniu windowsa (zgrywanie pamięci RAM na dysk x% i później reset). Myślicie, że to tzw. dziura FSB (czy jakoś tak się to nazywało)? I jeżeli to ona nasuwa mi się kolejne pytanie z którym czekałem aż do osiągnięcia FSB 400Mhz. Żeby przeskoczyć ta dziurę od tego momentu będzie podkręcana również pamięć RAM (mam "A-Data 4GB (2x2GB) PC800 CL4 Extreme Edition"). Ile mogę jeszcze podkręcić taktowanie RAM'u i jakie napięcie mu ustawić?

 

Zdjęcia nalepek na RAM'ie (z obydwu stron pamięci): LINK1, LINK2

Edytowane przez tomaszkogut

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamięć podkręca się gdy przekroczzy nominalną częstotliwość :) Jej taktowanie zwieksza proporcjonalnie do zwiększenia fsb procesora. Ustaw pamięć tak, aby przy deflaucie procesora miała takty równe szynie cpu czyli 333MHz, gdy podniesiesz fsb na 400MHz pamięci też będa miały 400MHz. Ustaw ręcznie timingi pamięci takie jakie mają być przy 400MHz lub luźniejsze. Aby sprawdzić czy trafiłeś na dziurę (może scianę) fsb zmniejsz mnożnik, np. x6 na sztywno i próbuj zwiększać fsb. możesz też za wczasu dać na pamięci 2,1V.

edit: pamięciom zmień cl na 5, jak określisz możliwości cpu to będziesz żyłować pamięci.

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie da się chyba w biosie ustawić sztywno taktowania pamięci - mogę jedynie wybrać stosunek FSB do pamięci i to nie mniejszy niż 1:1. Więc jeżeli chcę ustawić szynę 420Mhz to pamięci tez tyle będą miały. Domyślam się, że muszę zwiększyć napięcie pamięci do 2,1V oraz zwiększyć timingi (dobrze mówię?). Jakie timingi są większe od 5-5-5-18 (takie mam dla 400Mhz)? Przypominam screen z everesta z pierwszego posta, na którym podane są timingi dla danych częstotliwości pamięci (ale nie podane powyżej 400Mhz).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na chipsecie Intela nie da się ustawić na sztywno taktowania pamięci. Masz do dyspozycji jedynie dzielniki a najniższy możliwy to 1:1 a więc FSB pamięci jedzie Ci równo z FSB procka. A przecież przy FSB 420mhz pamięci będą miały ,,jedynie,, 840mhz więc tyle to zrobi większość pamięci a 2,1v możesz dać już na zapas gdybyś dojechał do wyższych FSB.

Edytowane przez Fredek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...