Skocz do zawartości
borsuk_1

Gigabit Ethernet Działający Jako Fast?

Rekomendowane odpowiedzi

Słaby kabel, aby możliwa była praca w Gigabit Ethernet trzeba dobrych kabli bez uszkodzeń. W przeciwnym wypadku prędkość jest obniżana do poziomu Fast Ethernet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa komputery zLANowane ze sobą, w obu są karty Gigabitowe, dlaczego więc Windows pokazuje mi w połączeniach 100Mb/s?

1. Spróbuj realnego testu transferu - windows zawsze może kłamać :)

2. Czy przypadkiem któraś sieciówka nie ma w opcjach ustawionego na sztywno trybu 100Mbit ?

3. Spróbuj ustawić w opcjach sieciówki tryb "autonegotiate for 1GB half-duplex". Jak transmisja tylko w jedną stronę to będzie normalne 1Gbit, a jak w dwie naraz (równoległa wymiana danych itp) to zwolni do 2 x 500Mbit

4. Jak nie pomoże pt3 to spróbuj w opcjach dać "force 1Gbit HD".

5. Jeśli już sie w końcu wynegocjuje to sprawdź przepustowosc, bo na marnym kablu może być że realnie będzie wolniejsza niż 100Mbit.

Edytowane przez Avitr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o ile mi widomo, to nie ma czegoś takiego jak 1gb half duplex. jest pełen duplex.

 

Przyczyna może tkwić w przewodzie/ ustawieniach systemu.

Sprawdź przewód. fast ethernet wykorzystuje jedynie połowę przewodów. gigabit wszystkie. jeszcze sprawdź kategorię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak:

- kabel to 20m UTP kat 5e, raczej bez żadnych uszkodzeń

- sieciówka w jednym komputerze jest ustawiona na sztywno na 1Gbps Full Duplex (było Auto) a w drugiej w ogóle nie ma takiej opcji (pomimo, że na 102% jest Gigabitowa), ma tylko Auto, 10 hlaf, 10 full, 100 half i 100 full, więc jest ustawiona na Auto. Dodam, że przy kopiowaniu obszernego (7,5 GB pliku z jednego na drugi wykorzystanie połączenia wg menadżera zadań windows wskazywało na 92% a trwało to jakieś 7 minut.

 

@Avitr Jak sprawdzić transfer wymiany plików między jednym a drugim komputerem? Jakimś programem?

@remix Jak sprawdzić po ilu kablach idzie połączenie? (jeśli dobrze zrozumiałem Twój post :P)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak:

- kabel to 20m UTP kat 5e, raczej bez żadnych uszkodzeń

Jak masz pozatym jeszcze jakiś kabel 2-3 metrowy, to na wszelki wypadek możesz jeszcze na nim też sprawdzić. Przy 2m to już wymagania co do kabla spadają i jeśli na 2-metrowcu sie ustawi 1GBit to już jakiś znak.

 

 

- sieciówka w jednym komputerze jest ustawiona na sztywno na 1Gbps Full Duplex (było Auto) a w drugiej w ogóle nie ma takiej opcji (pomimo, że na 102% jest Gigabitowa), ma tylko Auto, 10 hlaf, 10 full, 100 half i 100 full, więc jest ustawiona na Auto.

Skoro piszesz że na 102% to pewnie tak jest, choć trochę dziwi brak opcji 1GBit w dostępnych ustawieniach (czyli wygląda jak najzwyklejsza 100-ka). Spróbuj do tej drugiej sieciówki wgrac najnowsze sterowniki ze strony producenta karty / płyty.

Jak masz możliwosc choćby na chwilę skołować trzeci komp z gigabitową sieciówką (np. laptop) to podłącz go na chwilę do każdego z kompów. Zapewne z jednym wynegocjuje tryb 1000, a z drugim tylko 100, wiec przynajmniej dowiesz sie który komp sprawia problem (choć może sie zdarzyć że laptop z obydwoma ustawi 1000 :))

 

 

Dodam, że przy kopiowaniu obszernego (7,5 GB pliku z jednego na drugi wykorzystanie połączenia wg menadżera zadań windows wskazywało na 92% a trwało to jakieś 7 minut.

Jeśli dobrze liczę to w 7 minut przez sieć 100Mbit da sie przepchnąć ok. 5 GB, wiec skoro przepchnąłes 7.5 GB ... (choc pewnie część danych została skompresowana "w locie")

 

 

@Avitr Jak sprawdzić transfer wymiany plików między jednym a drugim komputerem? Jakimś programem?

Czymkolwiek :) Nawet zwykłym windowsowym kopiuj / wklej, czy Total Commanderem.

Wystarczy np. film 600 MB (to z reguły silnie skompresowany typ danych, więc nie ma ryzyka że część danych sie w czasie kopiowania skompresuje)

 

 

@remix Jak sprawdzić po ilu kablach idzie połączenie? (jeśli dobrze zrozumiałem Twój post :P)

Całkiem możliwe, że choć masz dobrej jakosci kabel, to komuś nie chciało sie zaciskać wszystkich końcówek i zacisnął tylko połowę. A wtedy maks to tylko 100 Mbit Edytowane przez Avitr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Nie komuś tylko mi :> sam sobie go zaciskałem i wszystko jest zaciśnięte :P Transfer dziś mierzyłem więc osiąga typowy dla FastEthernetu: ~11 MB/s. Ale dziwi mnie fakt, że jeżeli karta jest Gigabitowa to producent nie dał driverów wspierających ten standard? (Laptop Lenovo IBM z siga - to z nim jest problem). A żeby było weselej to do WLAN'u nowe sterowniki są na stronie Lenovo, ale do Realteka nie mogę się doszukać...

 

Co jeszcze mogłoby konfliktować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli sam sobie zaciskałeś i jeszcze pewnie niskiej jakości zaciskarką to chyba mamy winowajcę.

 

sprawdź najpierw końcówki przewodów - ich kolejność:

w jednej MUSI być:

 

> 1 bialo-pomaranczowy

> 2 pomaranczowy

> 3 bialo-zielony

> 4 niebieski

> 5 bialo-niebieski

> 6 zielony

> 7 bialo-brazowy

> 8 brazowy

 

 

w drugiej musi być

 

 

> 1 bialo-zielony

> 2 zielony

> 3 bialo-pomaranczowy

> 4 niebieski

> 5 bialo-niebieski

> 6 pomaranczowy

> 7 bialo-brazowy

> 8 brazowy

 

dodatkowo dociśnij wszystkie piny delikanie śrubokrętem jeśli ułożenie będzie ok.

Zwróć uwagę zwłaszcza na te bardziej oddalone od osi zaciskarki - zapewne będą siedziały płycej i trzeba je docisnąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie ma pomysłu? :(

 

Sterowniki z grudnia 08 do twojej karty sieciowej:

 

http://www.broadcom.com/support/ethernet_nic/netlink.php

 

jak wół w nich stoi

 

Speed_Duplex		  = "Speed & Duplex"Speed_Duplex_Auto	 = "Auto"Speed_Duplex_10Mb_Hd  = "10 Mb Half"Speed_Duplex_10Mb_Fd  = "10 Mb Full"Speed_Duplex_100Mb_Hd = "100 Mb Half"Speed_Duplex_100Mb_Fd = "100 Mb Full"Speed_Duplex_1000Mb_Fd = "1 Gb Full Auto"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przy 1Gbit/s wykorzystywane są wszystkie żyły to może być problem przeplotu.

Link

Na obrazku krosowane są wszystkie żyły a nie tylko 1,2,3,6. Można też spróbować połączenia prostym kablem, jak wiadomo nowe karty sieciowe nie wymagają krosowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sterowniki z grudnia 08 do twojej karty sieciowej:

 

http://www.broadcom.com/support/ethernet_nic/netlink.php

 

jak wół w nich stoi

 

Speed_Duplex		  = "Speed & Duplex"Speed_Duplex_Auto	 = "Auto"Speed_Duplex_10Mb_Hd  = "10 Mb Half"Speed_Duplex_10Mb_Fd  = "10 Mb Full"Speed_Duplex_100Mb_Hd = "100 Mb Half"Speed_Duplex_100Mb_Fd = "100 Mb Full"Speed_Duplex_1000Mb_Fd = "1 Gb Full Auto"

Już myślałem, że kolegę ozłocę, ale... Pobrałem te drivery, zainstalowałem, ucieszyłem się, bo miałem odłączony kabel i w menedżerze zadań/sieć pokazuje mi 1Gbps do czasu gdy nie włączę drugiego komputera :|

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...