Skocz do zawartości
TaLL0s

Lc By Tall0s

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie witam wszystkich, którzy tu zaglądną i wyrażą swoje słowa krytyki ;)

 

LC jest dla mnie z założenia po to, aby cieszyć się błogą ciszą i to było priorytetem przy jego projektowaniu. Chciałbym również podziękować użytkownikowi SaVKa za cenne uwagi udzielone mi na etapie zakupu poszczególnych elementów LC.

 

Wracając do właściwego tematu muszę dodać, iż moja buda nie należy do największych, dlatego też wygląda wszystko jak by było upchane i do tego puki co niezbyt estetycznie.

 

LC ze względów finansowych jest składane etapami dlatego tą wersję chciałbym oznaczyć numerem 0.5 ;).

 

Rev. 0.5:

 

Do konstrukcji obecnego etapu użyte zostały:

 

Blok CPU: Swiftech Apogee GTZ

Pompa: Laing DDC-1T

Alternatywny top: XSPC Laing DDC Acrylic Top

Chłodnica: Black Water Advanced 123 rev. 3.0

Wentyle: Scythe S-FLEX 800 RPM

Rezerwuar: Swiftech MCRES-MICRO rev.2

Wąż: Feser 10/13 Clear

Złączki: Feser 10/13

Płyn: Feser One UV Clear

Oświetlenie: Revoltec - podwójna katoda UV 30cm

Akcesoria: Przepusty gumowe*2szt

 

» Naciśnij aby pokazać/ukryć tekst oznaczony jako spoiler « - "Miejsce montażu oraz elementy"

 

Dołączona grafika Dołączona grafika

Dołączona grafika

» Naciśnij aby pokazać/ukryć tekst oznaczony jako spoiler « - "I gdy wszystko gotowe."
Już prawie końcowy efekt (na początku bez grafy, gdyż wykapały 3 krople Feser'a na PCI-E przez niedokręconą złączkę w GTZ'cie :P

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

» Naciśnij aby pokazać/ukryć tekst oznaczony jako spoiler « - "No i parę nocnych ..."
Na razie bez podświetlenia pompy, ale w następnych rewizjach zostanie to poprawione.

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

Wydajność:

CPU niepodkręcony - IDLE: 21-22 st. C

OC CPU (4.0 GHz@1,3V) - IDLE: 26-27 st. C

OC CPU (4.0 GHz@1,3V) - Stress: 46-47 st. C

 

Stress to 2,5h Prime95

 

Co do planów na przyszłość to wyglądają one następująco:

 

1. Blok na grafikę full-cover,

2. Blok na NB,

3. Usunięcie wentyla w obudowie chłodzącego NB i RAM,

4. Pozbycie się wiązki kabli na dole budy,

5. Wyciszenie HDD i chłodzenie ich (jeszcze nie mam pomysłu ale coś wymyślę),

6. W panelu bocznym wstawienie pleksi zamiast siatki,

7. Wypełnienie sufitu (jeszcze nie wiem czym) tak, aby zredukować do maksimum wszelkie dźwięki z wewnątrz,

8. Podświetlenie pompy oraz reza.

 

 

REV 1.5

 

Witam wszystkich ponownie ;]

 

Jestem w trakcie realizacji rev. 2.0, lecz z powodu choroby skończyłem na rev. 1.5.

 

Dołożony sprzęcik:

 

1. Bloczek EK-4870 GS - Acetal

2. Swiftech MCW-30

3. HR-09U Type 2

4. Xigmatek XLF-F1453 LED 140mm

5. złączki *2

 

Do tego oplociki:

» Naciśnij aby pokazać/ukryć tekst oznaczony jako spoiler « - "Oplty"

 

Puki co jestem w trakcie przeróbki przedłużki Akasy 24 pin, SATA oraz przewody od pompy

Obecnie 6 pinowe już są gotowe, lecz nie zapięte (każda przedłużka 6-pin jest połączeniem dwóch 10-cio centymetrowych przedłużek, bo nigdzie nie mogłem dostać 20-30 cm, a te 10-tki udało mi się kupic po 5 zł węc ... ;) ), kable z budy w oplotach, diody również w oplotach.

Chciałem dodać, że wszystkie oploty jakie widziałem były robione w stylu: czarny oplot - czarny termokurcz, więc zdecydowałem się na inne rozwiązanie: czrny - biały.

 

I pare fotek z worklog'u:

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

» Naciśnij aby pokazać/ukryć tekst oznaczony jako spoiler « - "Buda bloki i inne"

Kolejne kilka zdjęć z prac:

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

» Naciśnij aby pokazać/ukryć tekst oznaczony jako spoiler « - "Efekt końcowy"

Niestety ale musiałem użyć choinek z zestawu z MCW-30, ponieważ złączki które kupiłem miały za krótki gwint i nie dały się wkrecić w niego. Poprawione zostały również

kable na dole budy.

 

No i oczywiście pare fotek dla smaczku (więcej wrzucę jak tylko popracuje nad swoim zdrowiem i skończę resztę robić):

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

REV 2.0

 

Prace zakończone. Zostało jeszcze tylko założyć oploty na Lainga i kable SATA, ale że brakło oplotów to zrobię to kiedyś, przy okazji.

 

A oto zdjęcia (Mam nadzieję, że się będzie podobało ;) ):

» Naciśnij aby pokazać/ukryć tekst oznaczony jako spoiler « - "Rev 2.0"

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

Edytowane przez TaLL0s

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta chłodnica trochę w dziwnym miejscu.

A tak poza tym to bardzo prosta konstrukcja ze względu na jeden blok więc jak dorzucisz jeszcze ze 2 to dopiero będzie można coś oceniać. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodnica no cóż ;) to było jedyne miejsce gdzie mogłem ją wcisnąć :P

Buda za mała, żeby weszła do środka, a z tyłu równolegle do obudowy odpadło od razu ze względu na problemy z kablami i wprowadzeniem węży do obudowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja powiem szczerze, ze calkiem fajne rozwiazanie z chlodnicą. mam tylko jedno pytanie, w budzie nie masz ani jednego wentyla? osobiscie proponowalbym jeden zasysajacy i jeden wyciagajacy. male obroty dla zachowania ciszy, ale zawsze zabierze nagrzane powietrze ze srodka (dysk, grafika, OC daja swoje ciepełko)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem dlatego właśnie zamocowałem 140 przy ram/nb ale tak czy siak nie dało to rezultatów jakie chciałem i musiałem wkręcic spowrotem 250 z boku :( na zdjeciach tego nie ma bo byly robione tuż po złożeniu wszystkiego.

 

Myśle że dołoże jeszcze 140 z przodu obudowy, tylko muszę kupić/zrobić jakiś filterek przeciwpyłowy. 250-kę też by pasowało jak najszybciej usunąć, bo robi jednak dość duży przepływ i po 2 tygodniach pracy widać sporo kurzu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie Ci to wyszło. Aż mi się moja pierwsza rewizja przypomniała, ponieważ podobnie wyprowadzałem swoje rury do chłodnicy. Nawet te czarne gumowe przejściówy zastosowałem :D

Poza tym umieszczenie chłodnicy jak najbardziej na miejscu (też tak mam teraz i to z dwoma). Podobają mi się również te uchwyty mocujące. Skąd je wytrzasnąłeś?

Buda mała ale bardzo "imponująco" prezentuje się nocną porą :lol:

 

Tak trzymaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobają mi się również te uchwyty mocujące. Skąd je wytrzasnąłeś?

Są to uchwyty do mocowania sprzętu w szafach rack 19''. Dzięki swojej grubości sztywno wszystko się trzyma.

Zostały pomalowane na czarny mat i nawiercona jest jedna dziurka w górnym uchwycie, tak aby można bylo przykręcić oba wentyle, co dotatkowo usztywniło całość konstrukcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trochę krytyki :)

na minus

+) widoczne wszędzie kabelki, cała masa kabelków. począwszy od zasilających skończywszy na sygnałowych

+) szpecący wentyl na ram

+) chłodnica zamocowana w dziwny ale oryginalny sposób. IMO zero praktyczności.

+) przejście węży z budy do chłodnicy

 

popracujesz trochę na tym i owym i będzie ok.

ile masz stopni w pokoju i czym mierzyłeś temperatury?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kabelki, kabelki ..... W rev 1.0 na dole będzie już dużo większy ład. Teraz by też już był, gdybym się zainteresował przy kupnie wentyli jakiej długości mają przewody, niestety za późno o tym pomyślałem. Z zasilaczem ledwo teraz sobie poradziłem i może wymyślę coś do czasu następnej rev.

 

Wentyl koło ramu jest tymczasowy jak już pisałem w planach na przyszłość.

 

Z wężami to po części samo tak wyszło :D przy takim montażu nie bardzo miałem pomysł jak je wprowadzić do obudowy, więc odłożyłem wiertarkę oraz inne narzędzia i poprostu użyłem pustych miejsc do ich wprowadzenia. Założenie na początku zanim paczka przyszła było całkiem inne. Chłodnica miała być zamontowana w odległości 60 mm od obudowy, a węże miały być wprowadzone przez 2 otwory na dole (między śledziami a bokiem obudowy, gdzie obecnie są oryginalne otwory wentylacyjne). Wszystko pięknie ładnie, stwierdziłem że zrobie test! Wziąłem karton, wyciąłem 2 otwory, umieściłem chłodnicę nad kartonem w takiej odległości od otworów jak miała być w obudowie i ........

No i lipton. Wąż się tak bardzo pozaginał, że nie było sensu dalej kontynuować i zdecydowałem jednoznacznie o właśnie takim montażu.

 

Co to temperatury cpu skożystałem z PC Probe II 1.04.51 i dla pewności SpeenFan 4.38 beta 10. Różnic w temperaturach między programami nie było, a różnice w pracy wentyli oraz pompy wynosiły maksymalnie 20 rpm czyli w granicach błędu pomiaru. W pokoju była temperatura 18.3 st. C wg miernika elektronicznego.

 

Zastanawia za to mnie bardzo różnica pomiędzy temparaturą sensora CPU a tempami rdzeni oraz samą różnicą między rdzeniami.

Dołączona grafika

To jest normalne ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po montażu bloku sprawdziłem czy równo przylega i na oko wyglądało wszystko w porządku. Jest jakaś rada na poprawienie czapki bez utraty gwarancji ? Może

serwis i powiedzieć, że się wiesza :D

A tak przy okazji, jak ludzie piszą, że max temperatura procka to np 60 st. C to odnosi się to do CPU czy do rdzeni ? Pytam ponieważ nie udało mi się go bardziej wykręcić niż na 4 GHz. Powyżej 420 FSB można tylko marzyć o uruchomieniu się systemu (zwiększałem napięcie procka, NB i nic nie pomaga). Zresztą nawet na 4.0 GHz nie zalicza bluescreenów i aplikacje pracują normalnie, ale niektóre gry wywalają błędy po bliżej nie określonym czasie.

Czasem 20 minut czasem 5h i nic. Do tego np Prime95, Orthos czy SuperPI albo wywali errora w obliczeniach dość często lub też aplikacja się zawiesi.

Jak myślicie może to być przez to ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytam ponieważ nie udało mi się go bardziej wykręcić niż na 4 GHz. Powyżej 420 FSB można tylko marzyć o uruchomieniu się systemu (zwiększałem napięcie procka, NB i nic nie pomaga).

Czyli procesor się zwyczajnie skończył na 4GHz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodnica no cóż ;) to było jedyne miejsce gdzie mogłem ją wcisnąć :P

Buda za mała, żeby weszła do środka, a z tyłu równolegle do obudowy odpadło od razu ze względu na problemy z kablami i wprowadzeniem węży do obudowy.

Czas na przespawanie i przedłużenie obudowy :lol2:

 

Ogólnie fajnie nawet wyszło, tylko jakiś rez by nadał już tego kocura UV

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję udanego pierwszego razu ;)

Czas na posprzątanie w środku i dopracowanie prowadzenia tych węży. Niecierpliwie domagam się drugiej rewizji. ;)

 

A obudowa malutka, więc lepszego rozwiązania z chłodnicą ciężko szukać, no chyba, że równolegle do tylnej ścianki (czyli tak standardowo), a nie prostopadle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ladnie!! :D

Tylko tez chlodnica troche dziwna, ale calkiem fajnie tam wyglada. ;)

 

Ladne zdjecia. Ale zrob cos z kablami, troche jakos wszystko pochowaj... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narazie nie robilem testów dluższych niż 10 minut bo nie mialem czasu, ale jestem teraz na L4 wiec jutro cos potestuje.

 

Puki co normalne uzywanie kompa: winamp, opera ze strona flesha w tle (to prawie 50% procka), torrencik w tle, gg:

 

Dołączona grafika

 

Procek chodzi na 3.8GHz bo na 4.0 czasem się wywalał przy 3D.

Grafa trochę wykręcona testowo. Na stock'owym chłodzeniu przy włączonym bocznym wentylatorze były: idle 54 st., stress: 62-63 st.

 

 

Za chwilę wrzucę srceena z idle, tylko muszę wszystko pozamykać, żeby procek nie miał load'u 50%.

 

Edit:

 

Ok tak wygladą z winampem w tle:

 

Dołączona grafika

Edytowane przez TaLL0s

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest źle, biorąc pod uwagę, że w pokoju mam też nieco cieplej niż poprzednim razem. Zreszta wszystko się okaże jak tylko zrobie stress testy.

 

EDIT:

 

godzinny stresik:

 

Dołączona grafika

 

W pokoju temperatura ok 22 st.

Po 3 minutach od wyłączenia testów, temperatury powróciły do stanu z idle. Płynu w układzie jest niecałe 0,5 litra (na oko ok. 400 ml).

Co do dodatkowej chłodnicy to chętnie bym ją dołożył, lecz nie mam pomysłu gdzie by ją dać. Poza tym, mam nadzieję, że w bliżej nieokreślonym czasie wymienię budę na nową, zdecydowanie większą. Wtedy to już nie będę miał problemów z dołożeniem drugiej, lub też z wymianą na np. PA 120.3.

Edytowane przez TaLL0s

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...