Skocz do zawartości
MarKoor

Modernizacja Sprzętu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Chciałem się poradzić was drodzy forumowicze w kwestii zakupy procesora, który zastąpić ma już trochę wysłużonego Pentium DC E2180 @ 3GHz.

 

Przez parę dni dane mi było użytkować C2D E7300, który docelowo trafił do mojego znajomego.

Byłem pozytywnie zaskoczony przyrostem wydajności jaką ów procesor mi zaserwował.

 

Dla przykładu, przy konfiguracji:

- MSI P35 Platinum

- 2GB Kingmax 1066MHz CL5

- 9600GT

zmiana procesora dała mi wzrost płynności wyświetlanego obrazu rzędu kilkunastu klatek w GTA4.

 

Do tej pory wszystko jest jasne, jednakże:

 

Procesor ów kosztuje w przedziale 450 - 500 złotych co nie jest taką małą kwotą.

Dlatego tez zacząłem się zastanawiać nad niższą półką, a mianowicie przedstawicielami serii E5X00.

Oszczędność rzędu > 150 zł jest sporym atutem, ale tutaj pojawia się moje pytanie:

Czy może jednak warto tą kwotę dopłacić by cieszyć się w miarę bezkompromisową wydajnością?

 

PS: Dodam jeszcze, że zamierzam podkręcać nowy nabytek, a całość pracuje na Modecomie MC-350.

Edytowane przez MarKoor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy podobnych taktach Procesory z serii E7XXX wygrywają z E5XXX nawet o ~ 10%, a dla takiej łasej na cache gry jak GTA4 ten wskaźnik może być jeszcze większy.

 

Sam testuję dopiero co zakupionego E7400 i właśnie we wbudowanym w tą grę benchu (wiem, że niemiarodajny jeżeli chodzi o rozgrywkę, ale w tej sytuacji jednak może coś pokazać) sytuacja wygląda następująco:

E2160 @ 3,0GHz (333x9) ~ 31FPS

E7400 @ 3,0GHz (333x9) ~ 39FPS

E7400 @ 3,6GHz (400x9) ~ 49FPS

 

Wyniki wspomnianego przez Ciebie E5200 będą się zamykały zatem gdzieś w tych przedziałach (mamy dosyć podobne configi), może trochę bliżej E7400.

 

Na egiełdzie można znaleźć testy porównawcze w których widać, że E5200 przy podobnych taktach traci jakieś 5-6 FPSów (w przedziale ok 50-60 średnich FPS).

 

Dodatkowo, twoja mobo i pamięci aż się proszą by pomeczyć je ponad 400MHz na FSB, a na E5XXX osiągnięcie tego pułapu może być już nie lada wyczynem.

Edytowane przez -=Qroń=-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-=Qroń=- tylko 4GHz na E5200 zmiażdży 3.6GHz na E7xxx. Ja bym szukał selekta E5200 co zrobi 4GHz czy nawet 3.8GHz na sensownym V. Albo dołożyć jeszcze troche i kupić Q6600 z podobnym OC do tego E2160.

Tylko skąd tu wziąć selekta E5200? Na allegro próżno szukać, a jeśli się trafi to pewnie za kwotę sporo przewyższającą te 270-290 złotych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem w kropce, generalnie nie chce mi się polować na ten procesor. Zastanawiam się tylko czy będę usatysfakcjonowany wydajnością E5200 i tak jak Qroń napisał, połaszczyłem się na te pamięci po przeczytaniu ich dobrych opinii i z zamiarem przyszłego ich kręcenia.

Przy E5200 za pewne nawet marne 667MHz dałyby radę, czy rzeczywiście te procesory kończą się przed 400MHz na FSB??

 

@ andrew

tak, MC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

możesz tez szukać używanego pełnego c2d np e6550/e6600 wiem, ze starsza technologie ale mój na boxowym chłodzeniu i płycie p35 ds3r poszedł stabilnie na 3,6ghz:), koledze e6600 na 3,5 na msi neo2 fr, te procki maja juz 4mb cache'u.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...