Skocz do zawartości
atsiv

Udostepnianie Internetu Innym W Ubuntu 8.10 Lub 9.04

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak jest napisane w tytule, chciałbym udostępnić internet w domu przy pomocy kart sieciowych, bez routera.

1. Komputer + 2 karty sieciowe (jedna łączy się z internetem, druga z komputerem),

2. W połowie przyszłego miesiąca dojdzie jeszcze jeden komputer (jedna łączy się z internetem, druga z komputerem i trzecia z kolejnym komputerem).

 

Teraz powiem jak wygląda komputer główny: karta sieciowa eth0 łączy się z internetem, eth1 z komputerem (piszę o tym, aby czasem nie mieszać ;)).

 

Chciałbym dowiedzieć się jak połączyć komputer z internetem z drugim poprzez karty sieciowe? (Ad. 1). Chciałbym użyć do tego programów dnsmasq, ipmasq. Chciałbym poprosić o jakieś sprawdzone i przetestowane przez was how to, ponieważ w sieci krąży wiele niezrozumiałych rozwiązań.

 

Przy okazji moglibyście powiedzieć jak połączyć ze sobą 3 komputery naraz (Ad. 2).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak jest napisane w tytule, chciałbym udostępnić internet w domu przy pomocy kart sieciowych, bez routera.

1. Komputer + 2 karty sieciowe (jedna łączy się z internetem, druga z komputerem),

2. W połowie przyszłego miesiąca dojdzie jeszcze jeden komputer (jedna łączy się z internetem, druga z komputerem i trzecia z kolejnym komputerem).

 

Teraz powiem jak wygląda komputer główny: karta sieciowa eth0 łączy się z internetem, eth1 z komputerem (piszę o tym, aby czasem nie mieszać ;)).

 

Chciałbym dowiedzieć się jak połączyć komputer z internetem z drugim poprzez karty sieciowe? (Ad. 1). Chciałbym użyć do tego programów dnsmasq, ipmasq. Chciałbym poprosić o jakieś sprawdzone i przetestowane przez was how to, ponieważ w sieci krąży wiele niezrozumiałych rozwiązań.

 

Przy okazji moglibyście powiedzieć jak połączyć ze sobą 3 komputery naraz (Ad. 2).

Ja mogę Ci pokazać jak zrobić to za pomocą dhcpd, bind i iptables.

Sprawa jest dość prosta:

Najpierw musisz sobie skonfigurować interface od internetu, zakładam że będzie to eth0.

Założyłem że karta eth1 to karta od sieci LAN. Teraz musisz się upwenić że karta ma nadany odpowiedni adres ip i maskę. Założyłem że będzie to 192.168.0.1 z maską podsieci 255.255.255.0

ifconfig eth1 up 192.168.0.1 netmask 255.255.255.0

 

Konfigurujem DHCPD za pomocą pliku:

/etc/dhcp/dhcpd.conf

authoritative;ddns-update-style none;subnet 192.168.0.0 netmask 255.255.255.0 {range 192.168.0.2 192.168.0.249;option broadcast-address 192.168.0.255;option routers 192.168.0.1;option domain-name-servers 192.168.0.1;option subnet-mask 255.255.255.0;}
Teraz wystarczy już go uruchomić komendą dhcpd eth1

teraz należy zainstalować pakiet BIND i zwyczajnie go uruchomić skyptem startowym, u mnie wygląda to tak /etc/init.d/bind start

A więc teraz mamy już uruchomione serwery dhcp i dns. Trzeba tylko dodać odpowiednie reguły firewalla i włączyć forwardowanie:

 

echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward

iptables -t nat -A POSTROUTING -s 192.168.0.0/24 -o eth0 -j MASQUERADE

 

Gdy będziesz chciał dodać kolejną kartę to można zrobić mostek albo skonfigurować po prostu drugą sieć LAN na trzeciej karcie eth2:

ifconfig eth2 up 192.168.1.1 netmask 255.255.255.0

Następnie robimy drugi plik konfiguracyjny dla daemona DHCPD na tym kolejnym interface:

/etc/dhcp/dhcpd2.conf

authoritative;ddns-update-style none;subnet 192.168.1.0 netmask 255.255.255.0 {range 192.168.1.2 192.168.1.249;option broadcast-address 192.168.1.255;option routers 192.168.1.1;option domain-name-servers 192.168.1.1;option subnet-mask 255.255.255.0;}
Uruchamiamy daemona DHCPD komendą:

dhcpd -cf /etc/dhcp/dhcpd2.conf eth2

i dodajemy regułę dla firewalla aby natował pakiety również z tej sieci:

iptables -t nat -A POSTROUTING -s 192.168.1.0/24 -o eth0 -j MASQUERADE

 

Wiem że chciałeś skorzystać z dnsmasq ale nigdy go nie robiłem, moja metoda może nawet lepiej przybliży Ci zagadnienie routingu z NAT.

Tak naprawdę można się również obyć bez dhcpd i bind. Ale musiałbyś ręcznie skonfigurować adresy na komputerach w LANie. I wpisać do nich te same adresy serwerów DNS które podał Ci ISP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DuG1, dzięki za podrzucenie linka, ale autor tego newsa najwyraźniej nie sprawdzał, czy w ogóle zadziała. Mimo tego, że mam trudności z angielskim, to anglojęzyczne poradniki jest łatwiej zrozumieć niż ten, który pokazałeś w linku. :) Poradnik nie jest źle pisany, ale autor pominął kilka ważnych rzeczy. Zresztą u nich wiele wpisów jest napisane w niejasny sposób i czasami odnoszę wrażenie, że sami nie wiedzą co piszą.

 

Dangerox, dzięki za podrzucenie How To, jutro rano skorzystam z twojego rozwiązania. Nawet, gdybym chciał troszkę inaczej, to myślę, że na pewno poduczę się. Na razie dla mnie podstawowym celem jest pojąć zasadę działania. Jeśli chodzi o DHCP, to myślę, że przyda się, w końcu po co ręcznie podawać adresy.

Edytowane przez atsiv

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...