Skocz do zawartości
Ghandar

Moja Koncepcja Chłodzenia Ciecza

Rekomendowane odpowiedzi

Moje pierwsze podejscie do chlodzenia ciecza skonczylo sie niefortunnie. Odlozylem troszke pieniazkow i postanowilem podjac druga proba.

 

Czego oczekuje?

Oczekuje ciszy. Dopiero pozniej jest dla mnie wazna wydajnosc.

 

Co mam zamiar schlodzic?

Na poczatku sam procesor C2D E8200. Jako, ze chodzi stabilnie na 3.800 na domyslnym napieciu — 1.225V, wiec duzo ciepla nie bedzie wydzielal. W gre wchodzi taktowanie 4 GHz przy napieciu 1.3V czyli juz troszeczke cieplej. Do tego dojdzie, w przyszlosci, karta graficzna. Bedzie to GTX 285, ale to za kilka miesiecy. Dlatego musze miec mozliwosc rozbudowy ukladu, ewentualnie wymiany samej chlodnicy, ale o tym pozniej.

 

Co chce wybrac?

Blok na procesor: MNP Prison Pro V4 CPU Acetal 119 zl

Pompka: Swiftech MCP350 12V (Laing DDC 1T) 299 zl

Chlodnica: Black Water Advanced 122 rev. 3.0 124,90 zl

Rezerwuar (z topem): XSPC Laing DDC Acrylic Reservoir 99 zl

Waz: Feser Tube — 10/13 Red UV — 2,5 m 45,01 zl

Plyn: Feser One 1L UV Red 49 zl

Zlaczki: 6 szybkozłączkek skręcanych SM10/13, G1/4 — proste 54 zl

Ogolny koszt wynosi 788,93 zl. Generalnie chcialbym nie przekraczac 800/850 zl, dlatego taka a nie inna chlodnica, przynajmniej do czasu, gdy nie zainwestuje w GTX 285.

 

Moja obudowa to Gigabyte Aurora 3D. Nie moge znalezc odpowiedniego miejsca na postawienie chlodnicy. Jedyna, sluszna wg mnie, lokalizacja jest tylna sciana.

Dołączona grafika

 

Jednak na samym poczatku zwodowany bedzie tylko procesor. I tu zaczynaja sie pewne komplikacje. Przy maksymalnie obciazanej karcie graficznej te 2 wentylatory beda wydmuchiwaly dosc cieple powietrze. A samych wentylatorych nie chce usuwac, bo specjalnie oswietlaja mi na czerwono wnetrze kompa. W "idlu" nie bedzie problemow, gdyz wieje zimne powietrze. W "stresie" wieje cieple. Wydaje mi sie, ze w takim wypadku nie moge zamontowac chlodnicy tuz za tymi wentylatorami (biorac pod uwage to, ze sama kratka "kradnie" troche powietrza, zmniejsza przeplyw).

Czy dobrym pomyslem jest zamontowanie pustej ramki (od zwyczajnej 120-tki) lub zestawu montazowego Swiftech Radbox MCB120 Black rev.2 za tymi wentylatorami i dopiero do niej przykrecenie chlodnicy? Przy takim rozwiazaniu zmuszony bylbym do zamontowania kolejnych 2 wentylatorow od drugiej strony chlodnicy.

 

Druga sprawa dotyczy samej pompki. Tne koszty i chce zainwestowac w rezerwuar z topem. Jedynym miejscem jest polka nad zatokami na dyski twarde.

Dołączona grafika

 

Dysk jest ponizej poleczki, co widac na fotce. Czy wystarczy wylozyc to miejsce spora warstwa gabki/folii babelkowej/innego materialu? Jak na poczatku wspomnialem, chce osiagnac maksymalna cisze z tych podzespolow.

Apropo pompki biore jeszcze pod uwage XSPC X2O 750 2 x 5.25 Bay Reservoir. Dowiedzialem sie kilku rzeczy na jej temat, ale raczej jestem sklonny zakupic ta pierwsza, Lainga.

 

Czekam na Wasze refleksje.

 

Dzieki za pomoc,

Pozdro!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W "idlu" nie bedzie problemow, gdyz wieje zimne powietrze. W "stresie" wieje cieple. Wydaje mi sie, ze w takim wypadku nie moge zamontowac chlodnicy tuz za tymi wentylatorami (biorac pod uwage to, ze sama kratka "kradnie" troche powietrza, zmniejsza przeplyw).

Czy dobrym pomyslem jest zamontowanie pustej ramki (od zwyczajnej 120-tki) lub zestawu montazowego Swiftech Radbox MCB120 Black rev.2 za tymi wentylatorami i dopiero do niej przykrecenie chlodnicy? Przy takim rozwiazaniu zmuszony bylbym do zamontowania kolejnych 2 wentylatorow od drugiej strony chlodnicy.

Heh tak masz racje powietrze bedzie po prostu parzyc...

Roznica iddle/stres w takim przypadku to zwykle 1-2 stopnia, tak samo jak filozofie ze chlodnica na froncie wciagajaca powietrze bedzie podnosic temperature w obudowie... jak dla mnie to teoy retyczne bajki, moze i powietrze bedzie cieplejsze przy dobrym przelocie o ten 1-2 stopnie ale i tak da to lepszy efekt gdz poprawiajac cyrkulacje lepiej bedzie sie usuwac cieple powietrze...

 

Ja mam w Chiefie WH na tyle BIX2, mniej wiecej montaz wyglada tak, patrzac od wnetrza kompa:

Wentylatorek 120mm -> podkladka silikonowa -> chlodniczka Cooltek 120 -> mata przyklejona tak zeby chlodnica sie o nia opierala -> obudowa -> podkladka silikonowa -> wyciety wentylator 120mm -> drugi wyciety wentylator 120mm (dluzsza sruba przechodzaca przez polowe 1 wycietego wentylatorka, drugi caly i obudowe wkrecona w chlodnice)-> podkladka silikonowa -> BIX2 (poskrecany tak ze sa w niego wkrecone dystanse 5mm, na nich opiera sie dystans z wentylatorka wycietego i przykrecony jest krotka sruba) -> 2 wentylatorki 120mm na BIX2

 

Konstrukcja nieco dziwna, ale chlodnica 120mm wewnatrz nieco poprawila mi prowadzenie wezy, a do tego kupilem ja tanio, wentylatorek na niej wyciaga powietrze z obudowy i pcha przez chlodnice i 2 dystanse z wentylatorkow, natomiast 5mm dystanse przed chlodnica, takie jak pod plyte glowna pomagaja temu powietrzu sie wydostac, a do tego wentylatorki z drugiej strony chlodnicy przeciagajace przez nia powietrze maja nieco latwiej zasysac.

Krotko mowiac spokojnie daja rade tutaj acutake na 500-600rpm z regulatora, niebawem planuje je Xthermalami zastapic :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe chciałbym miec taką sztukę mojego e5200 z fajnym oc na vdef jak ty masz na e8200 :D

 

Do wytłumienia drgań - gąbka najlepsza :P Ja na gabce trzymam pompkę i zero wibracji jest przenoszonych na obudowe.

Co innego z pracą dysku bo tego w ten sposob nie wyciszysz :P

 

Ja osobiście zrobiłem bitumenbox dla moich 2-ch dysków więc troche droższym sposobem od samej gąbki jednocześnie wytłumiłem drgania i w znacznym stopniu uciszyłem prace :D

Edytowane przez Precello

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie moge narzekac na procesor. :) Jest wg mnie swietny.

 

A co do chlodnicy? Chcialbym wiedziec jak to najlepiej zamontowac na tyle. :) Bo wersja mojego przedmowcy odpada. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przejrzyj alledrogo i na forum(giełda) można znaleźć coś ciekawego. Na twoim miejscu zainwestowałbym w chłodnice TC 2x12(idealnie na tyl obudowy ) jeżeli nie chcesz za wiele ingerować w obudowę. Wyciąć kratki hamujące przepływ. Jeżeli wentylatory firmowe są głośnie i mało wydajne kup coś innego a podświetlenie zrobisz montując katodę lub diody. Co do pompy to lepiej zainwestować (Laing D5 Vario) i zrobić trójnik niż płacić nie wiele mniej za DDC no i będzie cichsza (oczywiście na biegach 1~3)

 

Załóż temat w dziale KUPIE na pewno uda cie się kupić znacznie taniej b.dobry sprzęt

Edytowane przez HeretyK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HeretyK ma racje ;) Ja na alledrogo za swojego mcp650(laing d5 basic ale z dołączonym regulatorem obrotow) dałem tylko 160zł :D Miałem szczęście.

Tak samo prison pro ale v2 lub v3 - najcześciej v2 chodza po max 60zł używane. Ostatnio była aukcja w której był prison i 2 inne tańsze bloki na chipseti i gpu za 30zł :P poprostu brak popytu i taka cena ;)

Na płynie też można zaoszczędzić sporo robiąc samorobkę borygo eko + demineralka :P W końcu kupujesz węze UV więc i tak ci będzie świecic w obudowie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wolisz ja wole używanego mercedesa niż nowego Fita/KIA. A bloki teraz nie przeciekają tak jak kiedyś za czasów silikonu i lutowania. Można kupic dobre bloki w niskich cenach. Budując WC warto kupic cos co będzie zdawać egzamin przy rozbudowie czyli np dobra chłodnice czy pompe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wolisz ja wole używanego mercedesa niż nowego Fita/KIA. A bloki teraz nie przeciekają tak jak kiedyś za czasów silikonu i lutowania. Można kupic dobre bloki w niskich cenach. Budując WC warto kupic cos co będzie zdawać egzamin przy rozbudowie czyli np dobra chłodnice czy pompe

Pompke i chlodnice na 100% kupie nowa. Co do bloku CPU to masz jednak racje -- mam na oku D-TEK Fuzion v1. Nie jestem zbyt wymagajacy co do wydajnosci ukladu a podobno jest to lepszy wybor niz MNP Prison V4.

 

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[...] Co do chlodnicy to wydaje mi sie, ze na poczatek starczy tani, dobry bwa 123.

tu sie z Tobą nie zgodzę. lepiej na początku zainwestować troszke wiecej i od razu <span style='color: red;'>ORT: wziąść</span> TC lub TFC. tym bardziej, że "za chwilę" będziesz rozszerzał układ o 285 i zmiana chłodnicy może okazac się konieczna. A po co tracic kase na chłodnice średniej klasy na początku i potem kupowac kolejną?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmienily sie troszke plany. Niedlugo dotrze do mnie blok na grafe (jednak bedzie to na razie 8800GTS 512). Sama karta dochodzi do 90 stopniu w zamknietej obudowie, wiec grzeje sie porzadnie. A przypomne, ze nie mamy jeszcze uplaow. A to wszystko by 100% wentylatora. Dlatego jak najszybciej musze zlozyc to ustrojstwo. :)

 

Co do chlodnicy to nie wiem czy bwa mnie bedzie satysfakcjonowal. Chyba sie zapozycze na Fesera Xchangera. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.allegro.pl/item627391398_swifte...apex_ultra.html Co sądzicie o tym zestawie?? Nadaje się on do czegoś??

MCRES - 45pln

MCW30 - 75PLN

MCW60 - 90PLN

Apoge GT - 120PLN

MCP-655B - 160PLN

2x120 - 80pln

 

Srednie ceny uzywanych blokow, wychodzi 550-570 pln mniej wiecej, tylko wez pod uwage ze koles sprzedaje to bez niczego, calkiem gole, normalnie swiftech daje mase zapinek i mocowan na rozne podstawki i po 3 komplety kroccy na rozne srednice wezy. Pisalem do tego goscia, podsylal mi fotki nawet tego ustrojstwa, nie dal bym wiecej jak 300-350pln, zreszta nawet za tyle bym sie mocno pozastanwawial.

Fakt ze mozna sobie za pare zlotych kupic sruby w markecie budowlanym ala castorama, tylko nie bedzie juz to tak fajnie wygladac i nie w cenie za ktora mozna kupic uzywany, fabryczny pelny komplet, gosciu pewnie wyrwal na ebay za grosze i szuka frajera na to, zreszta cena chyba 3 albo 4 raz sie juz zmienila i ciagle rosnie, na poczatku wystawil wlasnie za kolo 350pln, nikt nie wziol to jeszcze cene podnosi... Tak ze w okolicach 300-350 mozna sie zastanawiac, w granicach 500 to juz lipa.

Problem mozesz miec ze srubami do MCW60 (bodajrze M2.5) i do tego nie wiadomo w jakim stanie gwinty bo w tym bardzo leca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...