Skocz do zawartości
kbl

Przerabianie Radiatora Z Hp Na Blok Wodny

Rekomendowane odpowiedzi

Z góry przepraszam jeżeli był już podobny temat, lub jeśli było to już objaśniane, ale nie potrafiłem odszukać podobnego wątku.

 

Chciałbym się dowiedzieć czy jest sens przerabiania radiatora z HeatPipe'ami np takiego Asus Triton 75 na blok wodny?

 

Efekt końcowy byłby zbliżony do Thermaltake Volcano 4008 CL-W0043 -> http://sklep.madtech.pl/go/_info/?id=33146

W obiegu byłaby też zwykła chłodnica.

 

Teraz kwestia wydajności i opłacalności takiej przeróbki. Czy w ogóle coś takiego jest możliwe?

Jest sens bawić się w takie przerabianie czy całkowicie odpuścić sobie takie fantazje?

 

Przykładowo http://www.overclock3d.net/gfx/articles/20...7160048798l.jpg wejście na dole a wyjście u góry.

 

Jakiej wydajności można się spodziewać w porównaniu z tradycyjnymi blokami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzies wyczytałem że tradycyjne bloki przebijają w wydajności takie wynalazki, ponieważ zadaniem bloku jest oddanie ciepla wodzie wiec jak w takim radiatorze np jak ja mialem ninje - nie ma tam żadnych pinow w podstawie hp więc przy grzejących się procesorach ilośc ciepla oddawanego wodzie w ukladzie byłaby o wiele mniejsza niz w przypadku zwyklych bloków - a po co ci procesor chlodzony ac jak masz zalozony na nim wc :P bo w tym przypadku wiecej ciepla bdize szlo do blaszek radiatora niż do wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy to wazne gdzie bedzie owe cieplo 'szlo'. wazne zeby temp na cepie byly niskie. jak nie masz kasy na blok z prawdziwego zdazenia i masz jakas zylke do majsterkowania [i zaplecze techniczne] to czemu nie. gdyby cos bylo nie tak to zawsze moze dzialac normlanie tj bez wody :P chyba ze go tak zkatujesz ze sie nie bedzie do niczego nadawal :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marny pomysł... powierzchnia na której będzie odbierane ciepło będzie bardzo mała => wyższe temperatury.

Dodatkowo żeby nie zamordować przepływu musiał byś podzielić flow na wszystkie HP tak żeby razem ich powierzchnia przekroju były jako tako zbliżone do przekroju węża. Podzielenie wody na 4 nie jest łatwe a ilość połączeń zwiększa szansę że coś nawali i zacznie przeciekać [a że to homemade to szanse już na początku są duże...].

Najważniejsze pytanie to oczywiście "po co?", tanie bloki kosztują niewiele więcej niż radiatory z HP więc tu nic nie zyskasz, wydajność też będzie pewnie niższa [praktycznie na pewno], szansa na potop wzrasta a jak się już przekonasz że nie było warto to zostaniesz z uszkodzonym radiatorem którego nie masz szans sprzedać żeby odzyskać chociaż część pieniędzy.

 

"gdyby cos bylo nie tak to zawsze moze dzialac normlanie tj bez wody"

 

Eee... Nie.

HP to nie są takie tam rurki które producenci użyli żeby oszczędzić miedzi [zamiast prętów]. HP żeby działały muszą być szczelne!

 

PS. No i wypełnienie HP wodą podniosło by wagę radiatora [bloku?] a to wymagało by solidniejszego mocowania które i tak mogło by nie zapewnić równego rozłożenia nacisku na IHSie procesora.

Edytowane przez LiquidForce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eee... Nie.

HP to nie są takie tam rurki które producenci użyli żeby oszczędzić miedzi [zamiast prętów]. HP żeby działały muszą być szczelne!

HP to nie sa nawet rurki na dobra sprawe... dlaczego ?

Bo maja cos co w tlumaczeniu na Polski techniczny zwie sie kapilary (nie jest to za dobre tlumaczenie niestety...) dzieki czemu skroplona ciecz moze byc transportowana przeciwnie do grawitacji, oczywiscie z mniejsza skutecznoscia, ale jest, zwykle rurki w poziomie albo do gory nogami bez kapilar nie dzialaly by wogole. A zeby najwieksza skutecznosc HP osiagnac najlepiej postawic go pionowo do gory, tak zeby zrodlo bylo na dole, wtedy grawitacja nieco mu pomoze, oczywiscie w zaleznosci od konstrukcji radiatora bedzie to lub nie mialo wplyw na temperatury :)

Wewnatrz jest najczesciej alkohol (albo jakis roztwor, ale to najczesciej tajemnica producenta), i panuje tam podcisnienie zeby przesunac temperature skraplania nieco blizej temperatury parowania.

 

Sam pomysl jest na prawde kiepski.

Nie bedzie to dzialc jako sam radiator, musial bys polowe HP maksymalnie wykorzystac zeby miec taki efekt, ale wtedy zmniejszysz skutecznosc chlodzenia i woda i na powietrzu...

Kup uzywany prosty bloczek i tyle. za 60-80pln jest juz w czym wybierac i bedzie kilka razy lepszy od takiego wynalazku...

Lepiej juz pokabinowac ze zblizonym do pasywnego WC na powiedzmy 2 sporych parownikach od klimy jak chcesz miec jakis home made w WC :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...