Skocz do zawartości
knox

Zestaw Do Htpc - Czy Taki Będzie Ok?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, przymierzam się do zakupu płyty procka i ramu:

- ASUS M3N78-VM, GeForce 8200, DualDDR2-1066, SATA2, RAID, GBLAN, VGA, mATX

- AMD Athlon 64 LE-1660 Socket AM2, 45W, BOX

- A-Data VITESTA 2x2GB Extreme Edition DDR2 800+MHz CL4 (4-4-4-12 2T)

 

Komputer będzie chodził 24/7 w szafce pod tv, chcę wymienić głównie ze wzgędu na filmy w hd,

aktualnie mam celerona 533, 256MB ramu i taki komp mi styka do muzy... (ciągnie 30W w idlu, 34 jak gra muza..)

 

Procesor wybrałem 1 rdzeniowy, ponieważ jest w miarę tani i powinien spokojnie wystarczyć (filmami zajmie się GF8200) - mógłby być jakiś sempron LE, ale jest nieduża różnica w cenie. Sugerowałem się również tym, że działa na 2.8GHz co daje przy dzielniku pamięci 7 optymalną szybkość pamięci (400) - (czy to nie ma znaczenia?)

 

Jeżeli macie jakies propozycje zmiany, uwagi.. to chętnie przeczytam :)

thx i pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Nie był bym taki pewien. Dwurdzeniowy procek by sobie spokojnie poradził z 1080p, a czy ten Athlon wystarczy to nie wiem (jednordzeniowy Sempron u mnie dawiej nie wystarczał). GF8200 obsługuje CUDA, więc z dekoderem CoreAVC można dekodować nawet 1080p o bardzo wysokim bitrate i wystarczy najwolniejszy proc.

 

Jeśli do odtwarzania kolega używa Media Player Classic Home Cinema, to powinien wystaczyć jednordzeniowy proc i grafa ATI, o ile włączy się w opcjach DXVA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie chciałbym ati - jakoś zawsze miałem problemy z radeonem pod linuksem,

a z tego co czytałem to drivery nvidii wspierają sprzętowe wspomaganie dekodowania video (vdpau), czyli ten athlon nawet na 1GHz powinen uciągnąć 1080p..

tylko nie wiem jak z częstotliwością tych pamięci.. bo wbudowana grafa będzie jej używać.. i chciałbym żeby pamięć była szybka :D

a co do procka.. to pod linuksem chyba nie ma dekodera, który by dekodował h264 na 2 rdzeniach, więc chyba lepiej 1x2.8 niż 2x2.2 :) (jakby proc miał dekodować - no ale zakładam że będzie to robić grafa)

a no i założenie jest że za płytę proca i ram dam max 600zł.. a najlepiej mniej :D

 

ps. a da rade tego athlona chłodzić pasywnie?

Edytowane przez knox

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaletą ATI 3200, jest to że możesz wziąć płytę z SidePort 128mb ddr3, wtedy nie martwisz się o pamięć.

 

Pasywny Athlon, to możliwe ale bez oc, poza tym radiator box raczej nie wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaletą ATI ...

ati odpada.. cpu ma pracowac na jak najniższej częstotliwości (1GHz?), a pod linuksem ati nie wspiera dekodowania hd... więc musiałby to robić procek... :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

To się najpierw zainteresuj czy soft po Linuksa potrafi wykorzystać akcelerację GPU, bo to nie zależy tylko od grafy i sterów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To się najpierw zainteresuj czy soft po Linuksa potrafi wykorzystać akcelerację GPU, bo to nie zależy tylko od grafy i sterów.

Już się zainteresowałem, dlatego wybrałem gf8200 :)

po lekkich przemyśleniach postanowiłem wzmocnić procka.. myślę o czymś w stylu 5050e.. a moze 5400 (65W - ale 2.8GHz)?

 

edit: no to zamówione :) płyta i pamięć została, a procka wybrałem 5050e :D zobaczymy - no i będę miał zajęcie na weekend :D

Edytowane przez knox

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już się zainteresowałem, dlatego wybrałem gf8200 :)

po lekkich przemyśleniach postanowiłem wzmocnić procka.. myślę o czymś w stylu 5050e.. a moze 5400 (65W - ale 2.8GHz)?

 

edit: no to zamówione :) płyta i pamięć została, a procka wybrałem 5050e :D zobaczymy - no i będę miał zajęcie na weekend :D

Prawdopodobnie będziesz miał problem z dużym bitrate'm (rzędu 40Mbit/s) na tej karcie, sugerował bym raczej zakupić energooszczędną płytę i najtańszą kartę z serii 8400 (mój 8400GS kosztował 76zł) bądź płytę z kartą z serii 9xxx. Jeżeli będziesz korzystał z dobrodziejstw VDPAU procesor będzie się nudził, można było spokojnie brać semprona/celerona (oczywiście jeżeli zależy Ci na jak najmniejszym poborze energii). U mnie na 4850e ustawionym na 1GHz przy materiale 40Mbit/s rdzenie wykorzystywane są w kilku, góra kilkunastu %. Obecnie planuję przesiadkę na celerona 430 właśnie ze względu na pobór energii (+ płyta z kartą 9300). Zestaw jaki mam obecnie pobiera podczas oglądania materiału HD 75 - 80W (4850e, płyta 780G, 8400GS, dysk SSD, dysk HDD 1TB, tuner hybrydowy, nagrywarka, czytnik kart pamięci, phoenix i kilka innych drobiazgów). Tutaj mały teścik tego co udało się wycisnąć ze sprzętu http://www.youtube.com/watch?v=ijsOYc3f2w4

 

aha jeszcze jedno procesor ustawiony na 1GHz nudzi się mimo, że trzy partycje mam szyfrowane w locie AES-256. Nie zdarzyło mi się aby cpufreqd przełączył procesor na wyższą częstotliwość podczas pracy w xbmc. Jedyny moment kiedy wykorzystywana jest pełna moc to kompilacja bądź instalacja aplikacji.

Edytowane przez Anti2k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...