Skocz do zawartości
Rafal2228

Overclocking ...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jako że nadeszły wakacje i mam dużo czasu wolnego :wink: Postanowiłem podkręcić procka, ram i grafe. Przygotowuje się do tego od dłuższego czasu, zakupiłem już jakiś czas temu chłodzenie na procka Karakorum i Zalmana zm-stg1. Kompa głównie używam do gier, trochę grafiki, filmów hd, neta itp. Czytając nie raz na tym forum, jak to wszyscy zachwalają i radzą podkręcać to po niekrótkiej lekturze na ten temat postanowiłem się za to zabrać :wink:

 

Konfiguracja sprzętowa :

Mobo : Asus P5K SE

RAM : 2x1GB Kingston 667MHz

Procesor : Intel Pentium Dual Core e2180 (Karakorum + Zalmana zm-stg1)

Grafika : Asus 8800GS 384MB

Zasilacz : Chiftec 400W

Dysk : Seagate 7200.11 250GB

Obudowa : Cooler Master Miditower 333

 

zrzut ekranu z programami, które są podobno przydatne w OC:

Zrzut

 

Czy są jakiekolwiek zastrzeżenia, przed OC na mojej konfiguracji sprzętowej, czy może jest to wskazane :wink: oraz czy jakiś program będzie jeszcze potrzebny do OC dodam, że na razie wszystko robiłem w BIOS`ie, gdzie mam takie coś co się zwie JumperFree Configurator i to podobnow w tym mam podkręcać procka i ram (tak twierdzi instrukcja od mobo)

 

Dodam, że podkręcając nie zależy mi na jakiś super wynikach w TOP10 świata, chce po prostu aby wszystko chodziło szybko i sprawnie na ile jest to możliwe, bez żadnych modyfikacji ołówkiem czy lutownicą :wink: Słyszałem jeszcze o ustawieniach dla karty graficznej dla trybu 2D i 3D i to również by mnie interesowało ale nie za bardzo wiem jak to skonfigurować w Riva Tuner i czy to w ogóle będzie chciało działać :wink:, a taktowanie procka od obecnego (2,5GHz) podnosić o ile bo FSB jest ustawione na 250, a mnożnik na AUTO (bo wtedy jest coś takiego, że go zmienia zależnie od obciążenia albo 10 albo 6) i nie wiem jak ustawić timingi pamięci bo mam na auto i w ogóle nie wiem od czego jest PCI frequency (czy jakoś tak) jeśli to nie jasno opisałem to mogę zrobić fotke BIOS`u :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy poradnik mówi to samo. Nalezy sprawdzić osobno możliwości sprzętu. Max płyty, max pamięci i procesora oraz karty przy zadanych wartościach. Później trzeba to wszystko ze sobą zegrać. Proponuję używac biosu, CPU-Z, Coretemp lub RealTemp, Memset, SetFSB, Orthos/LinX, Riva Tuner oraz AtiTool (nie jestem pewien czy obsłuży 8800GS).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zacząłem podkręcać tylko procka zgodnie z twoją radą :wink: i bez zmiany napięcia i nie ruszaniu niczego poza prockiem przy 3.05GHz mam BSOD, a przy obniżeniu procka do 2,95GHz i podniesieniu taktowania pamięci do 960MHz (timingi się zmieniły automatycznie na 6-6-6-18) nie ma BSOD lecz kiedy puszczam ORTHOS`a i obciążam procka i ram to Testy się zmieniają tylko na 1 rdzeniu tzn. że na 2 stoi ciągle na 1 i się nie rusza ocb ??

 

EDIT. A nie test się zmienił na 2 przy czym 1 rdzeń jest już na 8

 

EDIT.2. Już znalazłem przyczynę po prostu svchost zabierał 50% procka i szło to z tego rdzenia :wink:

Edytowane przez Rafal2228

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zacząłem podkręcać tylko procka zgodnie z twoją radą :wink: i bez zmiany napięcia i nie ruszaniu niczego poza prockiem przy 3.05GHz mam BSOD, a przy obniżeniu procka do 2,95GHz i podniesieniu taktowania pamięci do 960MHz (timingi się zmieniły automatycznie na 6-6-6-18) nie ma BSOD lecz kiedy puszczam ORTHOS`a i obciążam procka i ram to Testy się zmieniają tylko na 1 rdzeniu tzn. że na 2 stoi ciągle na 1 i się nie rusza ocb ??

 

EDIT. A nie test się zmienił na 2 przy czym 1 rdzeń jest już na 8

 

EDIT.2. Już znalazłem przyczynę po prostu svchost zabierał 50% procka i szło to z tego rdzenia :wink:

BSOD moze być spowodowany "niewydalaniem pamięci" ustaw dzielnik pamięci 1:1 w stosunku do szyny fsb procesora. Jeśli szyna wynosi 295 MHz to pamięci tak samo powinny taktować (590DDR). To Ci pozwoli sprawdzić sam procesor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy 3.10GHz i dzielniku 1:1 miałem BSOD`a tak samo było na 3.07GHz i 3.05GHz, teraz dałem na 3.00GHz i jakoś idzie, ale myśle chyba, że to kres możliwości procka bez zmiany napięcia, czy teraz mam zacząć podnosić pamięci i nie zmieniać procka na default czy jednak zmienić ? bo już się trochę pogubiłem :wink:

 

Temp. procka :

Idle: 32`C

Stres: 57`C

 

EDIT. Przy 3.00GHz po 11 minutach miałem błąd w ORTHOS`ie, może to przez memki i teraz trzeba je podnieść ?

 

Błąd był na 2 rdzeniu, a w logach pokazało takie coś:

Log

i nie wiem czemu w ORTHOS`ie pokazuje że mam dzielnik 9x333MHz skoro mam 10x300MHz

Edytowane przez Rafal2228

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

testuj orthosem sam procesor, jeśli wywali błąd, to znaczy że tylko i wyłącznie procek jest temu winien. Przy tych temperaturach możesz jeszcze podbić napięcie na procesorze. Zalecam nie przekaczać 80 stopni w stresie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałeś rację wina procka znowu wyskoczył błąd, ale tym razem tempy były o dziwo wyższe bo miały 60`C, nie za bardzo wiem jak podbić to napięcie, nie wiem która opcja w BIOS`ie :wink: jeśli wiesz to napisz ja postaram się znaleźć w manualu ;)

 

Już mam takie oczywiste, a było po prostu niżej niż patrzyłem :wink: Zmienię to napięcie, ale myślę że 3.00GHz na procku mi wystarczy :wink: a jak będe zwiększał ram to mam wrócić z prockiem do default ?

Edytowane przez Rafal2228

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie są takie same, ale podobne :wink: ,chyba że się mylę :wink: u mnie jest coś takiego jak JumperFree Configurator, u ciebie też jest??

 

Wracając do tematu to tak:

na 1,3250V (default) - błąd w ORTHOS`ie

na 1,3375V - BSOD

na 1,3500V - BSOD po chwili od puszczenia ORTHOS`a

na 1,3625V - Reset po chwili od puszczenia ORTHOS`a

na 1,3750V - Reset po chwili od puszczenia ORTHOS`a

na 1,3875V - Sprawdzam na razie idzie ;)

 

Ps. Chyba 4 razy pisałem tego posta, aż poszedłem po laptopa ^^

Ps.2. Czemu CoreTemp mi nie pokazuje, że zmieniłem napięcie w polu VID: jest ciągle 1,3250V ??

 

A zapomniałem po zwiększeniu napięcia do 1,3875V i na 3.00GHz procku mam tempki:

Idle: 33

Stres: 62

Edytowane przez Rafal2228

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na 1,3875V miałem zwieche ;/ opłaca się próbować z większym VCore czy już przestać i obniżyć taktowanie??

 

EDIT. A może to FSB Wall czy jak to się tam zwie??

EDIT.2. Dałem napięcie 1,4V i testuje na razie nie ma żadnego błędu ;)

Edytowane przez Rafal2228

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamięci mam 1:1 czyli teraz maja 600MHz, jak teraz będzie jakiś błąd to to zrobię ;)

ps. Ile testować ORTHOS`em żeby stwierdzić że działa bo z tego co wiem to pełen test trwa paręnaście h ??

 

Przy 1,4V miałem zwieche, a tej opcji ze zmianą napięcia na mostku nie mogę się doszukać ;/ Może być tak, że to FSB Wall, a jakbym dał 3,2GHz i spróbował z 1,4V ??

Edytowane przez Rafal2228

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Orthosem testuje 2-3h, a obecnie używam LinX'a, ten szybciej znajduje niestabilność, po 1,5h już wiadomo wszystko. Napięcie mostka to Northbridge voltage, NB Voltage, MCH Voltage. Chcesz podbijać częstotliwość procesora nieustabilizowawszy wcześniejszej? Kiepski pomysł.

 

Aby sprawdzić pamięci musisz dać najniższy dostepny mnoznik procesora. Wtedy nawet przy dużym FSB nie będzie cię ograniczało CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukałem tych opcji w BIOS`ie lecz ich nie znalazłem. Jedyne opcje jakie mam to:

Clock Over-Charging Mode

 

CPU Spread Spectrum

 

PCI Spread Spectrum

 

CPU VOLTAGE (tu zmieniam napięcie procka)

 

CPU Voltage Reference (tu są jakieś dziwne cyfry : 0,63x , 0,61x , 0,59x , 0,57x )

 

DRAM Voltage (napiecie ramu)

 

 

A w całym BIOS`ie nie mogę się doszukać tego NB Voltage nie wiecie gdzie to może być (manual)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ja wiem, jak kupilem swojego e6300 w 2006 to w standardzie mial 7x266 - i dalem na dzien dobry 400x7 i bylo full stabilnie bez zmiany zadnych napiec - powyzej 400 zaczynaly sie cyrki...

ale aktualnie wyszedl do mojej plytki nowy bios wiec probuje wkrecic cos wiecej... z tego co czytalem to dobrym pomyslem przy kreceniu dac podbicie napiec na:

MCH + 0,2v max, FSB +0,1v, - to podbilem --------- i moze PCI-E @105mhz +0,1v - ale tego ostatniego narazie nic nie podbijalem... mam predkosc na auto + napiecie normal...

 

ale osobiscie nie probowalbym na tym procku co ty masz zbyt drastycznie podbijac to juz i tak sa okolice max OC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bez powodu nie możesz znaleźć. Wersja SE jest okrojoną płytą P5K, możesz spróbowac bios wgrać nowszy, ale watpie, żeby to odkryło opcję regulacji. Natomiast wartości które podales w nawiasie to tzw GTL. Warto poeksperymentowac z każda z tych wartości, może przynieść stabilność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spread Spectrum wyłącz przy OC

 

Co do walla FSB to PDC E2XXX na L2/M0 przeważnie kończyły się między 300 a 350 MHz, także żeby sprawdzić RAM musisz operować dzielnikami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli z tym GTL to zacząć próbować z tą największą opcją czy tą najmniejszą? Jeżeli to kres możliwości to trudno jak się uda zrobić 3.00GHz będę zadowolony :wink:

 

Ps. Nazwa kodowa mojego procka to Conroe-2M

Edytowane przez Rafal2228

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znajdź ostatnie stabilne taktowanie procesora, następnie podbij fsb o 1-2 MHz i testuj z GTL odnajniższego do najwyższego. Za dużo i za szybko chcesz na raz osiągnąć. Do Oc potrzeba czasu, cierpliwości i analitycznego myślenia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale na napięciu domyślnym czy 1,4V ?

 

Na razie testuje przy 2.95GHz na 1,4V bez GTL i ram 1:1 mam już 1h w ORTHOS`ie bez błędów ;)

Edytowane przez Rafal2228

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponoć na prockach 65nm (czyli np twój E2180) regulacja GTL-i nie jest potrzebna. Dopiero procki 45nm znają tę kwestie ;) Może 3ghz czyli FSB 300mhz to już blisko FSb Walla i stąd trudno ustabilizować go nawet na napięciu 1,4v. Pentiumy Dual Core to duża loteria i łatwo było trafić padaczkę, więc może być tak że będziesz musiał się zadowoli wartością niższa niż 3ghz ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbując różne ustawienia i długo testując poszczególne z nich, doszedłem do wniosku, że procek będzie pracował na 2,9GHz, gdyż na wyższych przy napięciu 1,4V po dłuższym czasie grania mam BSOD`a, zaś RAMy ustawiłem na 882MHz przy 1,9V, lecz boje iść z nimi wyżej gdyż nie mają chłodzenia, a teraz przyszła pora podkręcić kartę graficzną RivaTuner lecz nie wiem jak to właściwie zrobić, znaczy wiem co i jak po przestawiać lecz nie wiem co ile podnosić takty i jak ustawić poszczególne tryby 2D/3D i jak to działa, poza tym nie wiem czym by to później testować :wink:

Edytowane przez Rafal2228

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W riva tuner ustawiasz tryb Perfomance 3D no i jedziesz z taktami. Możesz podnosić Core razem z Shaderami albo osobno odznaczając tam taką fajeczkę ;) W sumie najlepiej jak odznaczysz to to wtedy najpierw będziesz kręcił Core, potem pamięci a na koniec zobaczysz ile Shadery pójdą. testuj np. 3d mark 05/06/Vantage/Gry/Ati tool io jego scan artifacts i takie tam ;]

Edytowane przez Fredek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podkręcam teraz kartę graficzną i tak jak radził Fredek podkręcam po kolei (Najpierw Core, potem Shader a na koniec pamiątki). Idę co 10MHz (czy to dobrze) i po czym poznam, że karta nie wyciśnie już więcej (testuje 3d Mark 06)? Do jakiej temperatury mogę dojść maksymalnie na karcie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...