Skocz do zawartości
Crocodil

Dziwny Problem Z Dyskiem Podczas Podkręcania

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :-)

 

Staram się podkręcić Athlona 64 X2 3800+ (Socket 939) na płycie głównej Gigabyte GA-K8N-SLI. Natknąłem się jednak na dziwny problem, ponieważ przy podnoszeniu taktowania magistrali pojawiają się problemy z odczytem i zapisem na dysku twardym. Problem zauważyłem kiedy po skopiowaniu większego pliku, suma MD5 oryginału nie zgadzała się z sumą kopii. Test SP2004 również zawodzi nie z powodu procesora, a z powodu błędu odczytu dysku. Wszystko to dzieje się tak przy częstotliwości około 220MHz, a przy standardowym taktowaniu problemów nie ma, nie jest to więc raczej wina samego dysku... Próbowałem zmieniać napięcie procesora i mostka ale nic to nie dało. Dzielnik pamięci ustawiony jest na 2/1,83, więc ich taktowanie to dokładnie 400MHz.

 

Identyczny problem napotkałem dawniej podkręcając Athlona 3000+ na płycie Gigabyte GA-K8NF-9, lecz wtedy barierą było 234 MHz.

 

Zupełnie nie wiem skąd może się coś takiego brać i Google też jakoś nie chce mi pomóc (może źle pytam?) :-/ Jedyne co przychodzi mi na myśl to kłopoty z zasilaczem ale w sumie mam chyba nienajgorszy jak na taką "maszynkę" (Chieftec 560W).

 

Dane które mogą być potrzebne (przepraszam ale niektórych oznaczeń nie pamiętam, mogę je jednak sprawdzić):

- Procesor: Athlon 64 X2 3800+, Socket 939, oznaczenie ada3800daa5cd

- Płyta główna: Gigabyte GA-K8N-SLI

- Pamięć: 4 x 1GB DDR 400, Twinmos, CL 2,5

- Dysk: WD 640GB

- Nagrywarka DVD: LG 22x

 

Chętnie udzielę każdych dodatkowych informacji które mogą być potrzebne i będę ogromnie wdzięczny za każdą pomoc.

 

Pozdrawiam serdecznie,

 

Crocodil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś coś było z problemami OC=>HDD , ale za skarby świata nie pamiętam gdzie - wtedy chodziło o s.754 i płytę Gb K8NE - coś z ustawieniami RAID w biosie jak dobrze pamiętam .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam :-)

 

ArtKTK i toman: Dziękuję za podpowiedzi :-)

 

PCI-Express mam już ustawione na sztywno, natomiast nigdzie w oczy nie wpadły mi w oczy ustawienia PCI. Jeszcze poszukam ale może ktoś wie gdzie można to znaleźć w biosie na płytach gigabyte? Czy jest też jakaś możliwość sprawdzenia aktualnego taktowania i napięcia na PCI?

 

Pozdrawiam serdecznie,

 

Crocodil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Własnie o magistrale PCI chodzi .... u mojego kolegi też po O/C dysk ATA strajkuje. Sprostujcie mnie jeśli się mylę, ale ostatnie dzielniki FSB/PCI widziałem w czasach P3 i jedyne co teraz możesz zrobić to zmienić dysk na SATA i podkręcać dalej.

Edytowane przez BuMeL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam :-)

 

@BuMeL: Hmm... Na dyskach SATA nie zauważyłeś podobnego "strajkowania"? ;-) W komputerze mam i dysk SATAII (Western Digital 640GB), i PATA (stary Seagate 20GB), i to właśnie na tym pierwszym są problemy :-/ O "staruszku" właściwie zupełnie zapomniałem, będę musiał sprawdzić czy tam problem też występuje. Spróbuję też czy jego odłączenie/wyjęcie coś pomoże...

 

@toman: Dzięki, spróbuję sprawdzić w Evereście.

 

 

Pozdrawiam serdecznie,

 

Crocodil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam :-)

 

Po długim sprawdzaniu i testowaniu niestety nie udało mi się wiele więcej osiągnąć...

 

1. To jednak nie taktowanie PCI - Everest cały czas pokazuje 33.3 MHz

 

2. Problem występuje zarówno na dysku SATA jak i PATA, i odłączenie któregokolwiek z nich nic nie daje.

 

3. Przełożyłem procesor do drugiej płyty (GA-K8NF-9) i tam było dokładnie tak samo (problemy też koło 220MHz, a nie tak jak z 3000+ przy 234), więc to nie kwestia płyty głównej.

 

4. Zauważyłem za to że kwestia tkwi w pamięciach. "Rozluźnienie" timingów i zmniejszenie dzielnika pamięci czasem (ale nie zawsze) pomaga. Przy najniższych timingach i dzielniku 2/1 doszedłem do 238MHz.

 

Co radzilibyście mi zrobić? Jak znaleźć "złoty środek" pomiędzy taktowaniem magistrali a ustawieniami pamięci? A może jeszcze coś mógłbym sprawdzić?

 

Pozdrawiam serdecznie,

 

Crocodil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. To jednak nie taktowanie PCI - Everest cały czas pokazuje 33.3 MHz

Taktowanie PCI pokazują tez drivery Nvidii. Performance - View System Information - Motherboard - PCI bus. Pewnie pokaże to samo co Everest czyli 33MHz, ale sprawdzić zawsze można.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...