Skocz do zawartości
Frasier

Zakup Dodatkowego Ram Do Starego Komputera

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

 

Jako, że kilka lat temu wypadłem z tematyki sprzętowej nie czuję się kompetentny sam podjać decyzję. Pamiętam tylko, że jak ładnych parę lat temu dokładałem RAM do poczciwego Celerona 633Mhz byłem z siebie bardzo zadowolony, kiedy z włożonych 256MB w 3 kościach *tak, tak ;-)) udało mi się zmusić do działania 192MB. Ostatnio moja wiedza ogranicza się do tego, jakiego laptopa warto kupić... Człowiek się uwstecznia na starość.

 

Komputer jest leciwy, tutaj pełen CPU-Z (pomysł na 'przyspieszenie' mile widziany, ale raczej nic się nieda, nawet zasilacz to chyba oryginałz obudowy...):

http://tinyurl.com/noe65l
AMD Sempron Processor 2800+

Multiplier x FSB 8.0 x 200.9 MHz

Gigabyte C51-MCP51 GA-K8N51GMF-9 --> chyba ten model:

http://www.gigabyte.pl/products/mb/specs/ga-k8n51gmf-9.html
Max bandwidth PC3200 (200 MHz)

Chipset-------------------------------------------------------------------------Northbridge			NVIDIA GeForce 6100 rev. A2Southbridge			NVIDIA nForce 410/430 MCP rev. A2Memory Type			DDRMemory Size			512 MBytesChannels			SingleMemory Frequency		200.9 MHz (CPU/8)CAS# latency (CL)		2.5RAS# to CAS# delay (tRCD)	3RAS# Precharge (tRP)		3Cycle Time (tRAS)		8Bank Cycle Time (tRC)		11DRAM Idle Timer			16Command Rate (CR)		2TMemory SPD-------------------------------------------------------------------------DIMM #				1	SMBus address		0x50	Memory type		DDR	Manufacturer (ID)	Kingston (7F98000083000000)	Size			512 MBytes	Max bandwidth		PC3200 (200 MHz)	Part number			Serial number		601A8351	Manufacturing date	Week 07/Year 06n	Number of banks		2	Data width		64 bits	Correction		unknown	Registered		no	Buffered		no	Nominal Voltage		2.50 Volts	EPP			no	XMP			no

Komputer należy do moich rodziców, którzy zaczeli się uskarżać na lekkie przycinanie gierek ;-). Nie są to wymagające tytuły, wystarczy zwiększyć przydzielony RAM do 128MB (GF 6100 spokojnie sobie jeszcze radzi). Niestety, wyraźnie czuć brak RAM wtedy. Planuję dokupić 512MB żeby załatwić sprawę.

 

Tutaj pytanie - czy aby parametry są ok? Pamięć która jest teraz pokazuje:

Max bandwidth PC3200 (200 MHz)

Czy nie powinno być 400MHz? To przypadek, że wartość jest tożsama z FSB?

 

Zacząłem się rozglądać na Allegro w kategorii PC3200:

http://allegro.pl/4300_pc3200_400mhz.html

 

ale skoro z jakiegoś powodu wyciąga tylko 200MHz, to może wybrać coś z PC2100

http://allegro.pl/4302_pc2100_266mhz.html

 

W sumie nie jest to duża różnica w $$$, ale nie warto pakować w ten sprzęt wiecej niż niezbędne ;-).

 

Prosiłbym o odpowiedź, czy wolniejsze działanie tej pamieci jest normalne, co możnaby zmienić, jaką pamieć kupić i czy ten Kingston nie gryzie sie z jakimiś najtańszymi no name z Alledrogo.

Edytowane przez Frasier

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ram jest ok pc3200 to jest maks dla tej platformy. 200 to jest wartość poprawna bo dla ddrów na jeden cykl zegara wykonywane są dwa zadania więc mhz liczy się podwójnie. czy jakoś tak, nie pamiętam już dokładnie tej definicji. :D

 

wejdź do biosu i bez podbijania napięć walnij po prostu z 50 więcej na cpu freq. proc przynajmniej wejdzie na 2.0 GHz tempy nie wzrosną makabrycznie więc nawet jak masz coolera z box'a to da radę. uważaj na ram bo bez zmiany mnożnika z miejsca walnie tobie 500mhz i może być po ptokach.

 

dodatkowa ilość ramu jak najbardziej się przyda czasy 512 mb dawno minęły :D . szukaj ramu klasy pc3200.

Edytowane przez prznar1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ram jest ok pc3200 to jest maks dla tej platformy. 200 to jest wartość poprawna bo dla ddrów na jeden cykl zegara wykonywane są dwa zadania więc mhz liczy się podwójnie. czy jakoś tak, nie pamiętam już dokładnie tej definicji. :D

 

wejdź do biosu i bez podbijania napięć walnij po prostu z 50 więcej na cpu freq. proc przynajmniej wejdzie na 2.0 GHz tempy nie wzrosną makabrycznie więc nawet jak masz coolera z box'a to da radę. uważaj na ram bo bez zmiany mnożnika z miejsca walnie tobie 500mhz i może być po ptokach.

 

dodatkowa ilość ramu jak najbardziej się przyda czasy 512 mb dawno minęły :D . szukaj ramu klasy pc3200.

Dzięk iza odpowiedź, właśnie w miedzyczasie szukałem i gdzieś było, że to efektywne 400, mimo że wyglada na 200.

Coś edit mi nie chce zadziałąć, tutaj prawidłowa płyta główna:

http://www.gigabyte.pl/products/mb/specs/ga-k8n51gmf.html

Przypadkiem szukajac informacji o pamięci, znalazłem o kręceniu... W sumie chyba spróbuję - niektórzy osiągali 2,4GHz (z wyjściowego bodaj 1,6...) ale ja spróbuję nie przekroczyć 2. Zresztą, muszę się dobrze wczytać w poradnikki, bo na razie to sobie oglądam obrazki ;-).

http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=177&action=allhttp://www.dzikie.net/index.php?art=faq_oc_a64http://icrontic.com/articles/a64_cpu_clock - ten to chyba po habilitacji w OC;-)

Jasne, że robić takie rzeczy na boxowym zasilaczu/chłodzeniu to zły pomysł, ale jako że nie ma zewn karty graf, jeden dysk, jeden napęd dvdrw, to chyba powinien pociągnąć.

 

Co do pamięci, to CL 2,5 (jakbym wiedział co to znaczy ;-)), czy jak kupię 3, to się samo zredukuje?

Co do czasów minionych 512... Święte słowa, głupio było mi zakładać ten wątek w sąsiedztwie - czy lepiej 4x1GB, czy może 2x2GB ;-). Wszystko zależy jednak od zastosowań, a że smiga na tamtym dobrze skonfigurowany xp, to do netu starcza, a i taki CMR04, czy proste gierki z GameHouse latają (chociaż nowe domagają się właśnie 128MB kart. graf.)

 

 

Chyba dam sobie spokój, całą sekcja memclock jest zablokowana (na niebiesko), a sam CPU freq zmieniać to chyba zły pomysł. Poczytam jeszcze, może zaaktualizuję BIOS - mam chyba F3, z tego co widzę to F9 jest do pobrania, a F6 zrobił coś takiego:

Remove options [+7.5%] and [+15%] in CMOS Setup item "CPU OverVoltage Control"

http://www.gigabyte.pl/products/mb/bios/ga-k8n51gmf.html
Nie wiem tylko jak to zrobić - znalazłem instrukcję jak przy pomocy dyskietki. Poszukam sposobu na pendrive.

 

Tylko pytanie - czy muszę instalować wszystkie pokolei od F4 do F9, czy wystarczy tylko F9?

Pytam, bo pliki mają różne rozmiary (ok, może myśłę uproszczenie, ale nie powinny rosnąć z każdym nowym wydanie,?)

 

UFFFFF, stresik był - pokazało CMOS checksume error, ale załadowało domyślne ustawienia. Chyba działa, sflaszowałem @BIOS, teraz jest F9. Hmmm, może nowy sterownik do GF6100 zadziałą - pamietam że nowsze się wykrzaczały. Odpiszę jeżeli da się zmnieć memclock teraz.

 

Memclocki dalej zablokowane, cpu z pokazuje F3 (chociaż obok ma dzisiejszą datę...) no i ekran początkowy troszkę się zmienił (pokazuje np. RAM 64bit single - nie było chyba tego wcześniej), ale w ustawieniach BIOS wszystko wygląda tak samo - nawet data award xxxx-2006.

Daję sobie spokój ;-)

 

 

ok, timing mote - auto/manual....

nie będę zmieniał jednak z 2,5/3 bo pamięć chyba 3 nie obsługuje. Jeżeli nie napiszę już żadnej odpowiedz - komp się sfajczył ;-)

 

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Ok, komp nie sfajczył się, chyba działa ok. Poczytam jeszcze, ale w większości kroków postępowałem zgodnie z tym poradnikiem:

http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=177&action=all
opublikowny 15.07.2005....

 

Zmieniłem:

CPU Freq. z 200 na 244

HT Speed z 4 na 3

Memclock index value z 200 na 166

 

i teraz zabawa, jeżeli chodzi o pamięci, jako że się nie znam skopiowałem rozwiązanie z poradnika:

Tcl z 2.5 na 3

Tras został 8

Trcd z 3 na 4

Trp z 3 na 4

Trrd zostało 2- w poradniku nic nie ma o zmienie tego

 

Jeżeli któreś z ustawień pamięci jest idiotyczne, prosiłby napisac ;-).

 

Temp. przy liczeniu 8M Super Pi nie przekroczyłą 58/9 stopni.

 

Nie zmieniałem napięcia. Zastanawiałem się czy nie podnieść na 1,5 ale u siebie w BIOS znalazłem tylko coś o nzawie CPU OverVoltage Control - daje się tylko procentowo zwiększać -> 5, 7.5, 15%

 

Jeżeli się upewnię, że to jest właściwa opcja, myślę zwiększyć to CPUOVC o 5% i daćCPU freq 250.

Jeżeli to także idiotyczne, prosze napisać.

To jest aktualny CPU Z po zmianach:

http://tinyurl.com/lcjsnm

Pamięć kupię na Alledrogo, mam tylko nadzieję że natańsze nie będątotalnym crapem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, zwiększyłem fsb freq do 250, oraz napięcie o 5% - trochę temepratura wzrosła, ale po odkurzeniu powinno być ok. Ostatnią niewiadomą jest ustawienie pmięci - jeżeli są złe (może być np 2.5 zamiast 3) to niech ktoś skomentuję.

OC nie jest aż tak straszny jak myślałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podbicie timingów nic nie zrobi złego dla sprzętu, co innego zacieśnianie. zepsuć raczej nie zepsujesz ale sprzęt może nie chcieć działać. najważniejsze jest to że zachowując szybkość mhz podaną przez producenta (zabawa mnożnikami) timingów w ogóle nie powinno się ruszać bo nie ma po co.

 

mieszanie timingów. ważna kwestia, płyta pewnie odpali dwie kości w dualchanelu więc obie kości będą działały w ten sam sposób i z tymi samymi parametrami. sam producent tutaj nie ma za wiele do gadania ale parametry samych kości jak najbardziej. masz ram 400 dodasz do niej wolniejszy i płyta przestawi szybszą kość na wolniejszy tryb bo w dualchanelingu obie kości muszą pracować tak samo.

Edytowane przez prznar1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i już po montażu ;-)

 

Kupiłem mimo wszystko te GoodRAMy:

http://allegro.pl/item700572078_512mb_goodram_512_ddr_3200mb_s_tania_wysylka_24h.html

Dorzuciłem też wiatraczek 80mm:

http://allegro.pl/item698442215_aab_cooling_super_silent_fan_8_tc_super_cichy_9db.html

Przy okazji, to normalne, że rozpędza się maksymalnie do 993RPM? Mogłem źle zamontować, gdybym wiedział, że dodadzą do niego takie małe śruby kupiłbym te silikonowe kołki.

 

Okazało się, że zasilacz raczej był zmieniany, jest to bodajże Modecom FEEL 300W, czy to dobrze, czy źle to nie wiem.

 

Na początek dałem ustawienia AUTO po włożeniu pamięci – nie wymuszałem 3-4-4 jak w poradniku, ustawiły się na 2,5-3-3 – nie wiem czy to dobrze. Potem zmieniłem na MANUAL, ale ustawień nie zmieniałem.

FSB podniesione do 240, pamięci same zeszły w AUTO na 166MHz (przed podniesieniem FSB, dziwne), HT x3, napięcie CPU podniesione o 5%.

Tutaj zrzut wszystkich ekranów z CPU-Z:

http://img246.imageshack.us/img246/8746/14311819.png

Dodatkowo, naczytałem się, że niektóre Gigabyte nie mają blokady taktowania PCI, co przy większym niż 37MHz może być złe dla dysku. Na zrzucie powyżej jest też Clockgen, pokazujący PCI 33.33 więc chyba moja płyta ma blokadę? Nie ma się o co martwić?

 

Co do temperatur i stabilności, to po 3D Marku 01 i 03 (wcześniej 01 się zacinał, teraz poleciał, ale pewnie przez przypisanie 128MB współdzielonej pamięci), i zaraz po tym pod koniec liczenia 16M SuperPi jest tak:

http://img13.imageshack.us/img13/4064/32754056.png

Czyli chyba nie jest źle?

Jeżeli macie jakiś pomysł jak ustawić lepiej pamięci byłbym wdzięczny. Zastanawiam się, czy nie kręcić dalej, ale wg. Poradnika powinienm zejśc teraz do 133MHz pamięci, FSB spróbowałbym może 260, napięcie podnieść do 1,55, ale chyba nie warto.

 

Jak na razie Rome Total War łądnie chodzi, ciekawe jaki byłby pokaz slajdów na najniższych ustawieniach Mediewal TW II, ściągnąć demo nie zaszkodzi ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i say okey :D jedyne co bym spróbował to wrócić z napięciem do domyślnego. mój sempron 3000+ jedzie na 240 bez zmiany napięcia. jedyne co mnie wkurza to to że nie mogę zmienić mnożnika HTT... pojechałbym zdrowo dalej ale mam ścianę i koniec....

 

zasilacz, choć przez wielu uważany za zuo to jednak do tak starego sprzętu nie ma sensu kupować lepszego, mam starego codgena i wsio działa jak szalone :D co do częstotliwości pci się nie wypowiem mam płytę z agp ;) ogółem sprzęt daje radę ;) zastanawia mnie jedynie fakt że pamięci same zeszły z mnożnikiem. (mój elixir 512 ładnie daje sobie radę na 480 MHz :D) co do timingów, skoro pamięci nie odnotowały drastycznych wzrostów nie było sensu luzować ich parametrów :) ale dobrze zrobiłeś że z auto przeszedłeś na sztywne ustawienie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pilna sprawa. W końcu zmieniłem na tym komputerze BIOS na F8, co skutkowało resetem mojego podkręcenia :-).

 

Chciałem to poprawić, ale po zmianie FSB na 240 z trudem zdołałem postawić komputer na tyle, żeby cofnąć zmiany w BIOSIE. Przypomniałem sobie wątek tutaj i okazało się, że nie wiem jak zmienić HT Speed na 3. Z tego co pamiętam, ostatecznie zmieniłem HT Speed z 4 na 3 i FSB na 240, co skutkowało 1,92GHz.

 

Wiem, że miałem problem ze znalezieniem tego ustawienia te lata temu i chyba poradnik z egielfy pomógł. Niestety, teraz egielda już nie jest aktywna. Gdzie mogę znaleźć zmienianie HT Speed u siebie w BIOS? Przeklikałem chyba cały i nie widze...

 

Yes, yes, yes, Ctrl+F1, dodatkowe menu w BIOS, powinno się udać.

 

Podsumowując i dla siebie na przyszłość.

 

Ctrl+F1 otwiera schowane wcześniej menu w mojej płycie Gigabyte z ustawieniami HT, pamięci itd.

 

Niestety, z jakiegoś powodu jak ustawiam stare HT x3, FSB240 komputer chyba przestaje odpowiadać po jakimś czasie (1,92GHz)

 

Zostawiam na HT x3 i FSB230 (1,84GHz), liczy sobie Super Pi i chyba będzie ok. Za kilka dni jak znów będę u rodziców się jeszcze raz temu przyjrzę. Dziwi mnie, że wprowadzenie starych ustawień nie działa stabilnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będę mógł dać jak znów u nich bedę :-).

 

Generalnie, ostatecznie dałem HT x3 i FSB234 --> 1,872GHz bodajże. W sumie nie widzę powodu żyłować do 240 --> 1,92, skoro zaczęły się jaja.

Zapuściłem SuperPi (w porównaniu z tym sprzed 3 lat, temperatura wzrosła do 60-61 stopni max., 59-60 stabilne w HWmonitor), jak i ich "najbardziej" wymagająca grę Skarby Montezumy 3 i nic się nie psuło. Przy tym 240 miałem wrażenie, że coś się dzieje z chipsetem graficznym (zintegrowany GeForce 6100 (128MB dzielonej pamięci), bo szary zmieniał się ma żółto i z powrotem, aż się uspkoił. Może to przez dzielony RAM, nie wnikałem, panika i szybkie ładowanie fail safe defaults :-).

 

Screen z CPUz to średni pomysł... Od dawna w zakłądce Memory pokazuje głupoty (nie wykrywa, lub wykrywa źle pamięci (sloty Dimm, czy jak to tam się nazywa), pokazuje ich dziwną wielkość itd.). Teraz nawet w zakładce Mainboard pokazywało BIOS w wersji F3, ale nową datę. W każdym razie pamięci zostawiłęm na Auto, były w chyba 166 MHz w BIOS, CPUz pokazywał187MHz bodajże.

 

W kolejny weekend będę u nich, może przyjadę z jakąś pasywną kartą. Szukam po aukcjach, ale nie ma dobrych ofert. BIOS aktualizowałem glównie po to, żeby nie było problemu z kartą (jak i RAMem, jakby sie znów jakiś za darmo trafił, bo o poprawieniu kompatybilności z nimi było w zmianach), bo gdzieś czytałem, ze np. HD 5450 z PCIE 2.1 nie działa w podobnej do mojej płycie bez zmiany BIOS. Oczywiście, że chcę dostać HD 4350, może HD 4550, ale jak nie to HD 5450, która jest w zasadzie tym samym co 4550. Ewentualnie jakiś Geforce 210, choć jest bardziej prądożerny. Cokolwiek co by im dało kopa w filmach i we flash.

Wiem, wiem, najlepiej by było dać głupie G550 z integrą Intela i by był spokój, ale cóż... Kryzys pany. Na razie nie.

 

Zapraszam do wątku za tydzień :-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W końcu u nich byłem i tak.

Gigabyte GA-K8N51GMF (s. 754) – zintegrowany GF 6100, nFroce 410, dwa sloty RAM

Pamięci PC3200 Kingston 512MB CL2,5 (pierwszy slot) i GoodRAM 512MB CL3 (drugi)

 

Tu screen z ostatnich ustawień trzy lata temu (z wątku wyżej), ostatecznie obniżyłem napięcie do domyślnego (to pamiętam).

 

To było raczej:

CPU Freq 240 (z 200)

HT x3 (z x4)

Pamięci - tak jak zeszły na auto, zmienione (bez zmiany ustawień) na manual

 

Screen z teraz - dodałem też HW Monitor, może te napięcia coś są ważne

JEst 896 MB pamięci, bo 128 przydzielone na grafikę. Takt pamięci na screenie jest niższy niż wcześniej, choć może przez to przydzielenie grafiki (na starym jest pełne 1024). Nie robiłem screenu zakładki SPD, bo nic nie pokazuje, a i wcześniej pokazywało głupoty (kosmiczne wartości, pół napisu kingston itd. to działo się od bardzo dawna)

 

Różnica (którą widzę) pamieć 187,2MHz, wcześniej 192,0 MHz

 

Ustawienia na teraz:

CPU Freq 234

HT x3

Pamięci - tak samo jak ostatnio, to co pokazało w auto nie zmienione wartości, zmienione tylko na manual

Z BIOS, ale to pokazuje już screen CPUZ

 

166MHz

Tcl 2,5

Tras 7

Trcd 3

Trp 3

Trrd 2

 

Z obserwacji, choć pewnie bez związku - komputer im sie nie uruchamia ponownie, tzn. wyłącza się przy wyborze ururchom ponownie. Od jakiegoś roku przycisk power dziwnie działą (trzeba specjalnie wcisnać).

 

Te ustawienia co im zostawiłem działały bez problemu od ostatniego posta. O ile pamiętam przy 240 potrafił przestać odpowiadać po jakimś czasie, albo nawet na BIOS się zwiesić (po aktualizacji).

 

Jeżeli ktoś widzi jakis błąd i jeszcze miejsce na bezpieczne ruszenie tego, proszę o sugestie, generalnie jest podobnie jak przed aktualizacją BIOS, chyba, że mam podbić napięcie/zmienić coś w napięciach i próbować 2GHz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...