Skocz do zawartości
Janek_SiD

Jaki Zestaw Do Ok. 5 Tys. Zł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów.

Właśnie przymierzam się do zakupu nowego komputera i chciałem prosić o poradę i wskazówki.

 

Czym się zajmuję?

Głównie zajmuje się grafiką 2D i 3D (Photoshop CS3 i CS4, Blender, Sketchup a w przyszłości może Maya czy 3D Studio Max) ale i pograć w nowe gry lubię (Crysis, GTA IV, S.T.A.L.K.E.R. etc.)

 

Mój obecny zestaw komputerowy ma ok. 2 lata (Mobo Asus Commando, C2D 6600 2,4 Ghz, 4 GB ram, 8800 640MB GTS) i przymierzam się do zakupu nowego sprzętu. Monitor i inne peryferia mam, chodzi jedynie o jednostkę centralną.

Do dyspozycji mam ok 5 000zł, jeżeli można wydać mniej, fajnie, jeżeli dopłacenie paru stówek zrobi dużą różnicę, to też da się zrobić.

 

Teraz moje preferencje: najważniejsza jest dla mnie niezawodność i cisza (w tej kolejności). Sprzęt musi działać stabilnie jak skała i na powietrznym chłodzeniu przyzwoicie cichy. Nie jestem maniakiem ciszy, byle nie przeszkadzał w pracy, ale im ciszej tym oczywiście lepiej. I tu najważniejsze, co mnie różni chyba od większości forumowiczów, nie podkręcam ani procka, ani grafy, a nawet jeżeli się skuszę na drobne przyspieszenie, to nie traktuje podkręcania jako frajdy samej w sobie. Innymi słowy kupuje droższe komponenty, ale po to, żeby uzyskać niezawodność i wysoką kulturę pracy, nie dla parametrów Overcolkerskich.

 

Biorąc pod uwagę kwotę i 6 rdzeniowe procki Intela mające wyjść w przyszłym roku, które mają być w pełni kompatybilne z obecnymi płytami głównymi pod iCore 7, chyba warto wejść w nowe rozwiązanie, pomimo większych kosztów? Chyba nie warto wchodzić ponownie w Core 2 Quad?

 

No i teraz, wiadomo, procek najtańszy iCore 7 czyli 920. Ale reszta jest dla mnie pewną niewiadomą.

 

Jakie płyta główna? Ponieważ stabilność i niezawodność jest dla mnie priorytetem, a praca na kompie jest dla mnie ważniejsza od gier, nie chcę oszczędzać na tym elemencie. Z drugiej strony nie chcę dopłacać za same możliwości podkręcania.

 

Jakie pamięci? Które są najbardziej opłacalne, biorąc pod uwagę ciągle te same kryteria, wydajność ale nie kręcenie. Czy warto brać najszybsze zegary, czy różnica nie jest warta dopłaty i lepiej wziąć więcej ramu? Rozważam od 6 GB wzwyż.

 

No i jaki zasilacz? Musi być niezawodny i cichy i posiadać odpowiedni zapas mocy, ale nie jej nadmiar. Będzie miał do uciągnięcia GTX 275 max. GTX 285 i 5 albo 6 HDD

 

Za wszystkie wskazówki będę wdzięczny! Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dyski i napęd masz?

 

Procesor : Intel Core i7 920 - 1060 zł

Chłodzenie procesora : Scythe Mugen II - 170 zł (Jeżeli masz dużą obudowę to wziąłbym Ninja II)

Pasta Termoprzewodząca : Arctic Silver 5 - 25 zł

Płyta Główna : DFI LanParty DK X58 - 899 zł

RAM : OCZ 4x2GB 1600MHz CL8- 660 zł

Karta Graficzna : MSI Radeon HD4870x2 2GB OC - 1499 zł

Zasilacz: Enermax Pro82+ EnerVIP EPR625AWT 625W -~600zł

HDD : Samsung 1TB 32MB Cache F2EG - 285 zł

Napęd : Samsung SH-223B SATA - 95 zł

 

---- 5294 zł (Bez dysków i napędu zmieści się w 5k)

Edytowane przez neverdie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie.

 

Tak dyski i napędy już mam, ale jak wspomniałem 5 tyś nie jest granicą bardzo sztywną, więc nie ma problemu, to raczej punkt odniesienia.

 

Mam natomiast takie wątpliwości:

- obsługa pamięci na tej płycie jest trój kanałowa, czy zamiast 4 kości pamięci, nie lepiej aby były 3 albo 6?

- czemu akurat ta płyta? Nie mówię, że to zły wybór, tylko chciałbym dowiedzieć coś więcej na jej temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiekszosc plyt na x58 jest dobrej jakosci, jedynie asrock wydaje sie byc troche w tyle. Najwiecej dobrych opinii zbieraja Gigabyte ud5 i Asus p6t.

DFI tez bedzie dobrym wyborem.

 

Co do pamieci mysle ze 3x2 Gb 1600Mhz powinno ci wsytarczyc do komfortowej pracy. Jesli nie mozesz zawsze dorzucic drugie tyle. Co do samego taktowania, jak na te chwile roznice miedzy 1600 a 2000 Mhz widac jedynie w benchmarkach, wiec nie warto przeplacac.

 

Zasilki bq dark power, seasonic lub enermax. Wszystkie ciche i stabilne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc zasilacz najchętniej wezmę chyba Be Quiet coś z serii Dark Power, albo 850W albo 1000W

 

Płyta główna to chyba Asus P6T Delux

 

Ramy jeszcze nie wybrane. Ale najprawdopodobniej 6 GB 3x2GB 1600Mhz

 

Zastanawiam się jeszcze nad grafiką, wolałbym Nvidię z prostej przyczyny, ma zdecydowanie lepsze sterowniki pod inne systemy niż Windows, z których dość często korzystam. Zastanawiam się nad GTX 275 i 285. SLI czy innych rozwiązań z więcej niż jedną kartą nie lubię, wolę jedną, wydajną kratę. Zwykle jest to mniej problematyczne rozwiązanie.

 

Jak sobie jeszcze przypomnę o co chciałem dopytać to dopiszę.

 

Pozdrawiam i dziękuję za wskazówki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ramy wez -> OCZ 6GB (3x2GB) 1600MHz CL7 Platinium

 

Co do zasilki, nie wspomnialem wczesniej o serii HX Corsaira która jest nawet stabilniejsza od bq dp. Biorac pod uwage macierz dyskowa i jej ewentualna rozbudowe ja wzialbym taka zasilke

 

Do karty lepiej dorzucic te pare stowek i brac gtx 295.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

‘’ Do dyspozycji mam ok 5 000zł, jeżeli można wydać mniej, fajnie”

Z innej beczki :) Oki zestawy za tyle wiadomo sa wypas ale przecież masz dobrego kompa nie myślałeś o rozbudowie go sprzedać procka , grafe , zasilacz już możesz brać na wyrost jak chcesz do następnej platformy dokupić procka 2 Quad Q9550 itp. to cie wyjdzie o 80 % taniej niż całość . A jak cos za rok se zmienisz cala platformę( zostawiając dyski ,budę ,zasilacz ) bo już zbytnio nic lepszego na to nie włożysz .A co teraz wydasz i co ci zostanie za rok na 100 % kupisz lepszy sprzed od tego co tu teraz złożysz .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest oczywiście prawda, ale decyzje podjąłem nie bez powodu, obecny komputer przekazuje żonie, która też lubi sobie pograć, a jej obecny komputer ma już 5 - 6 lat i nawet filmiki z You Tuba potrafią się ciąć. Biorąc to pod uwagę, oraz fakt, że za swoje podzespoły dużo kasy bym nie dostał, a drugi komputer i tak trzeba by kupić, już nie jest to takie opłacalne. A tak nie muszę rozbierać kompa, jest z systemem, wszystko cacy. Przekładam tylko dysk z danymi, i już, wszyscy są happy.

 

Mam tylko pewne obiekcje czy pora na zakup komputera jest dobra. Niby mają wyjść lada moment iCore 5, na początku przyszłego roku iCore 9... ale z komputerami zawsze tak jest i można czekań bez końca. Jeden z lepszych zakupów w mojej historii to 8800 GTS zaraz po premierze serii 8, wytrzymała ponad 2 lata i dopiero ostatnio zaczął mi przeszkadzać niedostatek FPS.

 

Jeśli iCore 5 nie jest warte uwagi, to chyba nie mam specjalnie na co czekać ani co kombinować.

 

Cael - dzięki za wskazówki, jako, że jestem nie w temacie, są naprawdę bardzo pomocne. Teraz tylko czekam na zgromadzenie środków i będę zamawiał sprzęt.

 

Zastanawiam się tylko gdzie, czy opłaca się wysyłkowo? Ja zawsze wolałem wszystko osobiście kupować. Może w Wawie jest jakiś sklep godny polecenia? Najbardziej nie trawie tanich okazji, zwłaszcza na allegro, które potem bokiem wychodzą, bo płyta główna ma jakąś wadę i komp jest niestabilny. Kumpel 3 razy kupował kompa na Allegro (2x laptop i raz PC składany z części, wszystkie kupione osobno) i za każdym razem trafił na ukryte wady które objawiły się po jakimś czasie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nasuwa się kolejne pytanie: jaka obudowa?

 

Obecnie posiadam obudowę Chieftec, wygląda tak:

http://www.esc.pl/product_info.php?manufac...products_id=737

 

Ponieważ starego komputera nie będę rozbierał, muszę wybrać nową. Generalnie z Chieftec-a jestem bardzo zadowolony. Nie potrzebuję okien i innych bajerów, ważne aby obudowa była wygodna i dobrze zaprojektowana. W Chieftec-u podoba mi się montowanie dysków twardych pod kątem 90 stopni do obudowy, co bardzo ułatwia ich wymianę. W sumie jedyne co mi brakuje w tej obudowie, to wyjmowalnej tacki z płytą główną.

 

I teraz pytanie, co polecacie? W obudowie musi się zmieścić zasilacz 1000 - 1200W, duży radiator na procek, 6 HDD. Bajery niepotrzebne, ale jeżeli dobra obudowa będzie je posiadać, to nie będą mi przeszkadzać.

 

Myślałem nad:

http://www.esc.pl/product_info.php?manufac...products_id=740

 

Podoba mi się wygląd i port e-sata na przednim panelu, ale być mże jest jakiś lepszy wybór? Będę wdzięczny za wskazówkę.

 

Druga sprawa dotyczy ewentualny zakupów w Esc.pl.

Zastanawiam się nad dwoma rzeczami:

1) Pojechać po towar osobiście, czy wysyłkowo

2)Znalazłem opis w sklepie według którego podczas kupienia pełnego zestawu komputerowego, montaż i testy złożonej konfiguracji są już w cenie. Zastanawiam się jak lepiej. Z jednej strony sam lubię składać kompy i przewiezienie wszystkich komponentów w pudełkach wydaje się bezpieczniejsze, z drugiej strony przetestowanie podzespołów przed przywiezieniem z Gdańska do Wawy też wydaje się niegłupie a i czasu trochę bym zaoszczędził.

Jak radzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pare uwag

- omijaj agito.pl , sklep moze i ladnie wyglada, ceny ok ale robia ludzi w balona czasami i obsluga klienta tragedia, sprawdzone na paru przypadkach.

- przy twoich zastosowaniach i7 to dobry wybor

- zasilka 750W spokojnie starczy jak nie planujesz SLI, jak chcesz przyoszczedzic mozesz nawet 650W brac BeQuiet polecam bo sa cichutkie i maja zajebisty serwis (wymiana na nowy model jak cos sie skisi trwala u mnie 3 dni i dostalem nowke). Zapomnij o 1000W bo to przerost formy nad trescia :)

- zrob wszystko zeby kupic co najmniej 60gb ssd z cache jakis na kontrolerze Indelinxa (vertexy, niektore dyski ssd). System ogromnie przyspieszy, tak samo jak aplikacje typu Photoshop. Polecam przeczytanie w dziale o dyskach "wszystko o ssd" i "wszystko o vertex"

- Grafike jak chcesz nvidie bierz gtx 275 - bardziej oplacalny zakup od 285 a wystarczy do grania w rozdzialce 1650x1080.

- Kupuj wysylkowo, jak nie na firme, to wtedy masz zawsze na kazdy zakupiony towar 10 dni na zwrot - dobre jakby cos Ci nie podeszlo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwagi bardzo cenne.

Z tym zasilaczem 750 W to by było łatwiej... niby nie planuje SLI, ale cholera wie jak się w życiu ułoży ;) Bo rozdziałka natywna dla mnie to 1920x1200... z jednej strony nie lubię takich rozwiązań jak gtx 295, wolę zwykłe wydajne karty, ale z drugiej strony myślałem, żeby teraz przyoszczędzić ciut na grafice, kupić właśnie 275, a jak wyjdzie nowy GeForce z DX 11, to wtedy kupił bym jakiegoś high enda, a 275 oddał żonie, do tego kompa, co jej teraz oddaję...

 

Ale jak zamówię wysyłkowo całego kompa, tylko w częściach, to jak oni to przyślą? Wszystko osobno? Jedno wielkie pudło? Nie mam doświadczenia w zakupach wysyłkowych, zwłaszcza tak dużych i drogich. Sama obudowa to wielkie pudło przecież.

 

No i właśnie co z obudową? Sam nie wiem co jest dobrym wyborem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do obudowy to przy tym zestawie i budżecie, tylko Lian li.Nie wiem jak dużą uwagę zwracasz na na ergonomie , wygodę montażu podzespołów komputera i pózniejszą obsługę ale lian to absolutna czołówka w tej kwestii.Pomijam jakość wykonania ,która bije "Chiefa" na głowę.Wszystko przemyślane,mnóstwo miejsca,ułatwienia w montażu itd.

No i oczywiście pełne aluminium a nie blacha i plastik.Jest oczywiście drożej ale ma to pełne odniesienie do jakości produktu.Dla Ciebie najlepiej jakiś bigtower np http://www.ceneo.pl/1541544 Sporym plusem jest tu miejsce na 10 dysków i sześć fabrycznie montowanych wentylatorów(są nawet znośne pod względem hałasu).Mogą też byc jakieś modele z serii V.

Zależy co Ci się bardziej podoba.Przeczytaj parę recek na zachodnich portalach i już na 100 % będziesz przekonany :wink:

Edytowane przez demczog

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jak zamówię wysyłkowo całego kompa, tylko w częściach, to jak oni to przyślą? Wszystko osobno? Jedno wielkie pudło? Nie mam doświadczenia w zakupach wysyłkowych, zwłaszcza tak dużych i drogich. Sama obudowa to wielkie pudło przecież.

Jak wszystko z 1 sklepu, raczej w 1 przesylce dostaniesz. Ja np zamawialem z 4 sklepow, bo dzieki temu zaoszczedzilem 300zl :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś mógłby podać mi orientacyjne temperatury tego procesora w spoczynku i stresie? Dopisując z jakim chłodzeniem. Zastanawiam się czy swoje chłodzenie poprawnie zamontowałem... wydaje się odrobinę ciepły...

 

Czy ktoś mógłby podać mi orientacyjne temperatury tego procesora w spoczynku i stresie? Dopisując z jakim chłodzeniem. Zastanawiam się czy swoje chłodzenie poprawnie zamontowałem... wydaje się odrobinę ciepły...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trzeba bylo podac od razu jakie masz najlepiej screen z real tempem i prime95 + cpuz i aplikacja do plyty z podanymi napieciami

Juz kupiles? :) Pochwal sie co w koncu wybrales, albo sygnature sobie zrob jak przystalo na posiadacza i7 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ano kupiłem i poskładałem.

Zestaw to mieszanka własnych wyborów, poleconych rzeczy oraz trochę przypadku.

Karta miała być GTX 275, ale okazało się, że była uszkodzona, więc wymieniłem na coś innego.

Pamięć miała być OCZ, ale też akurat nie było, a nie chciało mi się już kombinować, ostatecznie wyszło tak:

mobo: Asus P6T Delux V2

procek: Intel iCore 7 920

chłodzenie procka: Thermalright Ultra-120 eXtreme + wiatrak

pamięć: Patriot DDR3 Viper Series 3x2 GB 1600MHz (8-8-8-24)

grafika: Gainward GTX 285

dysk: Seagate 1 TB Barracuda 7200.12

zasilacz: Corsair 850W

obudowa: Xigmatek Midgard

do tego 3x wiatrak 14-stka Zephyr + dwa były już w obudowie

 

Co w planach na przyszłość:

przełożyć X-Fi z innego kompa

dokupić jeszcze z 2T dysku

dokupić jakiś dysk SSD

 

Z czego jestem zadowolony:

To co przewidywałem, czyli z procka, jako platformy iCore 7 i w zasadzie z całości. Jest cicho i wydajnie

To co mnie zaskoczyło, to obudowa, względnie niedroga, a bardzo dobrze wentylowana, bardzo przyjemnie wykonana i zaprojektowana, a trafiłem na nią całkiem przypadkiem.

 

Co mnie zastanawia:

Głównie dość wysoka temperatura, jak na cooler za 3 stówki. Albo źle założyłem, albo źle posmarowałem pastą, albo coś z nim nie tak:

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Niestety napięć nie mogę sprawdzić, nie chcę kupować Visty, jak lada moment wychodzi Win 7, korzystam więc z Win 7 publicznego Builda 7100, a na nim nie chce chodzić to oprogramowanie od Asusa.

Generalnie, jeżeli coś budzi niepokój na załączonych obrazkach, proszę o sygnał. Będę poprawiał.

 

Podsumowując, i7, to świetna sprawa. W niektórych obliczeniach zysk w stosunku do starego kompa (C2D 2,4GHz; 4 GB ram 800MHz, GTX 640MB) wynosi 420%, w Photoshopie i innych obliczeniach ponad 300%, a dopiero zaczynam się bawić, testy przeprowadziłem jeszcze na nieustawionych pamięciach (domyślnie były 1300 MHz), więc pewnie zysk jest jeszcze większy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...