Skocz do zawartości
WhiskeyJack

Wlan 2 Domki ~70m Z Podziałem Neozdrady

Rekomendowane odpowiedzi

rys. poglądowy terenu

 

Dołączona grafika

 

Cały ambaras polega na podziale neozdrady z chatki nr1 (obecnie modem usb sagem) tak, aby w chatce nr 1 dostęp był wireless, a i chatka nr 2 miała dostęp do netu. Odległość między chatami, jak mierzyłem na ślepaka, to max 70m.

Problem stanowi jedna chatka po drodze, albowiem zasłania ona z deczka prostą krechę pomiędzy oknami obydwu chatek, na których to mogłyby stać APki (cięcie kosztów na samych antenach).

W posiadaniu jest już router wifi linksys wrt54 (nie pamiętam dokładnie czy to model GC - nie ma wbudowanego modemu w każdym bądź razie).

 

W czym problem ? W kosztach, stabilności i całej grzebaninie - w 400pln max byłoby marzeniem się zamknąć, coby jeszcze na weekend zostało na piwko.

Najtaniej rzecz biorąc to bym kupił siakieś wrt54 z modemem (annex A), skonfigurował wlan na chatkę 1 i mając dostęp do niedrogiej skrętki zewn. puściłbym kabel z chawiry 1 przez kasztanowca do chaty 2. A w tej z kolei wpiąłbym posiadanego już wrt54 i zrobił wlan w chacie 2.

 

Ale nie, bo przecież po co iść na łatwiznę i 100% pewniaka przesyłanych danych między domkami?

Poza tym za stary jestem na łażenie po drzewach.

 

Kolejny "genialny" pomysł to modem-ruter wifi oferujący działanie na 2 częstotliwościach jednocześnie (2.4 + 5), co by od strzała umożliwiło zrobienie wlanu w chatce nr1 na 5ghz i wykorzystanie posiadanego wrt54 jako repeatera (to się chyba trybem WDS nazywa) tak by laptop w chacie nr2 miał dostęp do neta bezprzewodowo.

Tylko przyjemność takiego ruterka to zdaje się grubo ponad 4 stówki.

Nigdy nie używałem WDS, zatem nie wiem czy nie potrzebowałbym wpiąć jeszcze jednego wrt54 do już istniejącego, tak by ten pierwszy działał w WDS, a drugi był ruterkiem wifi w domu nr2.

 

Nadziałem się też na termin WISP, ale zwątpiłem po tym jak mówiono o co najmniej 2-krotnym spadku mocy urządzeń, a odległość między chatami niestety się nie zmniejszy. O warunkach pogodowych w ogóle nie wspomnę.

 

Pomóżcie, bo praktycznie nigdy nie zestawiałem 2 urządzeń wifi, ani nawet jednego, który miałby dzielić neta w promieniu >10-15m. A wszelki zakup sprzętu powinien być być jednorazowy, dedykowany rozwiązaniu tego konkretnego problemu tak, by wszystko grało jak trzeba od razu.

 

Do tego dochodzi jeszcze ewentualny koszt i rodzaj samych anten, a co się z tym wiąże ograniczona ilość ruterów wifi, do których można takie wpinać (już pal licho lutowanie, ale gwarancja to rzecz święta a i nie dla mnie cała ta sieć).

 

Z oczywistych względów bazuję tylko na produktach linksys, zatem wszelkie sugestie proszę by bazowały na sprzęcie tego producenta.

Wszelkie pentagramy, dlinki i inny szmelc, przez który traciłem dawno temu cenne godziny, niech będzie tematem tabu. Za tp-linkiem nie przepadam, bo nie macałem a 80-100 zł za modem-ruter do mnie nie przemawia. Netgear natomiast jak najbardziej.

Dodatkowo nie chciałbym aby stworzenie takiego wlanu wymagało więcej jak 3 urządzeń sieciowych.

 

 

 

edit: zastanawia mnie wlan na 2 x linksys WRT54Gx (GS/GL) działających w trybie WDS, ale nie wiem czy istnieje model linksysa który ma wbudowany modem pod annex A i jest APkiem posiadającym tryb WDS. Ewentualnie WAG200G + wrt54 jako repeater

Edytowane przez Joszejk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kupisz 2-interfejsowy ( dwa fizycznie odseparowane interfejsy, najpewniej 2 albo nawet 4 anteny) z opcja WDS to bez problemu postawisz sobie WDSa nawet na tej samej czestotliwości, ale po prostu na innym kanale.

 

WDS ustawia się po MAC adresie interfesju. Przyjmijmy, że masz 2 routerki, A i B i każdy z nich ma interfejs U- uzytkowy i W-WDS. Teraz ustawiasz sobie interfejs AU żeby pracował w 802.11g na kanale 11 ( 3 niezazębiające się kanały w paśmie 2.4GHz to 1,6 oraz 11), a AW i BW zestawiasz w WDS na 802.11g również w kanale 6. W drugim domku BU robisz na kanale 11. Wszystko będzie grać jeśli oczywiście urzadzenia obslugują WDS, bo wtedy router A będacy w domku gdzie masz neo powinien routować ruch z urzadzenia B. Sprawdz sobie poza tym czy w okolicy nie ma dużo innych routerów - to jest pasmo nielicencjonowane - jak się okaże, że z domków w okolicy wszyscy walą na 802.11g a ich sygnał jest mocny w okolicach Twojego planowanego WDS, to albo zostaje 802.11a albo kabelek.

 

Najlepiej jakbyśl ink WDS zestawił sobie na antenach kierunkowych, a nie standardowych dookólnych - dlatego wybierz urządzenie które ma złączkę SMA i wtedy wymiana anteny to odkręcenie starej i przykręcenie nowej. Jeśli juz chciałbyś to robić na dookólnych poczytaj specyfikację urządzenia, które chcesz kupić jaką antenke tam się wkłada. Domyślnie są 2dBi ( takie do użytku wewnętrznego), ale często da się zapakować nawet 14dBi. Ten domek po drodze MOŻE przeszkadzać, ale 70m dla anten kierunkowych w paśmie 2.4GHz to nie jest dużo.

 

Aha, dlaczego mówie cały czas o 802.11g - w 802.11a TURBO nie wyciągniesz więcej niż 22mbit TEORETYCZNIE, czyli praktycznie z 5 razy mniej. Poza tym, jeśli interesuje coś więcej niż dostęp do internetu - e.g. granie, serwer plików, nie wiem - cokolwiek innego - to pociągnij sobie ten kabelek. zbierz chłopaków, wykopcie rów.. bo wieszanie kabla na drzewie skończy się spaleniem jednego albo obu urządzeń podczas pierwszej mocniejszej burzy.

 

UPDATE:

Niestety nie wiem, czy linksys z WDS obsłuży linksysa bez WDS. Szukaj pod terminem "wifi mesh".

Edytowane przez qhash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rzeczową informację.

Szperam ciągle pośród produktów linksysa i wiedząc coraz więcej, jestem coraz głupszy.

Nowa seria urządzeń linksysa to porażka, konfigurowałem 160N niedawno u kumpla i nadaje się tylko do wifi w mieszkanku.

 

Natomiast zastanawia mnie zestawienie wlanu wykorzystując

- WAG354G v2 w chacie nr 1 jako modem neozdrady + AP

- WAP54G v3 w chacie nr 2 jako repeater + do niego antene panelową np. biquad 12dbi

(w ewentualności WRT54GL z wgranym dd-wrt działającym jako repeater)

 

Jeśli sygnał WAG-a będzie za słaby, to do niego też wpiąłbym a.panelową, tylko nurtują mnie 2 sprawy.

 

1. Czy wystarczy podpiąć antenę do WAP54 i wystawić ją za okno, aby obydwa APki widziały się oraz by w chacie nr 2 , 1-2 laptopy miały bezproblemowy dostęp do netu z neozdrady z chaty 1 ?

2. Jeśli dopnę panelówkę do WAG-a w chacie 1, to wifi w tym domku będzie praktycznie niedostępne ?

Czy w takim wypadku wymiana anteny na dookólną (patykową) 12 dBi byłaby lepszym rozwiązaniem ?

 

 

Ewentualnie w miejsce linksysa WAG354G wrzucić tp-link TD-W8910G, ale nie wiem co wtedy wrzucić do chaty nr 2 jako repeater :/

Edytowane przez Joszejk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, nie mam za bardzo czasu szukać, ale te urządzenia, które podałeś mają po jednym interfejsie radiowym. Nie wiem (nigdy nie próbowałem) robić jednej anteny dookolnej oraz jednej kierunkowej (panelowej), ale możliwe że tak da się zrobić. Nie używałem LINKSYSów za wiele (bo jak mówisz shit to jakich mało - ale inne rozwiązania są równie padaczne ;), więc chyba nie masz wyjścia), więc nie powiem Ci czy to zadziała. Na 70 metrów przy 18dBm spokojnie zadziała na dookolnej jeśli ustawisz anteny idealnie poziomo i na jednej wysokości. Antena w AP to antena dipolowa, czyli jej, hmm nie wiem jak to się tłumaczy, pole ma kształt "donuta" - czyli w osi anteny praktycznie nie ma sygnału zaś w przypadku anteny postawionej pionowo największa emitowana moc będzie w każdym kierunku z wektorem prostopadłym do osi anteny ( rysunek w załączniku). Dlatego właśnie urządzenia wyposaża się zawsze w dwie anteny, żeby poprawić pokrycie polem.

 

Pzdr,

 

PS: Nie gwarantuje, że to zadziała na 100%, ale na 95% powinno

PS2: Jak chcesz, żeby Ci działało na pewno to MSM320 x 2 (400eur sztuka;) ) + MSM710 ( 600 EUR sztuka) i jesteś ... żart oczywiście ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WAG354G ma owszem 1 antenę, dlatego planowałem wymianę standardowego patyka 2dbi na patyk 12dbi z lekkim pochyleniem go, coby i pokrył jedną chatę, a do drugiej też sygnał sięgnął. Natomiast panel do drugiego albo WAP54G albo WRT54GL działających jako repeatery z podpiętą panelówką (niestety, moc w trybie repeatera znacznie spada).

Linksysa natomiast nie nazywałem szitem, tylko dlinki , pentagramy czy inne padło którego więcej nawet za darmo nie wezmę ;)

 

Innym pomysłem jest TP-link 8910g + Wistron RDAA-81 również z większym patykiem i panelówką. Ale czy to mi zadziała jak trzeba, to tzw. ryzyko zawodowe.

 

A co do msm320, to nie zaniżaj ceny :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WAG354G ma owszem 1 antenę, dlatego planowałem wymianę standardowego patyka 2dbi na patyk 12dbi z lekkim pochyleniem go, coby i pokrył jedną chatę, a do drugiej też sygnał sięgnął. Natomiast panel do drugiego albo WAP54G albo WRT54GL działających jako repeatery z podpiętą panelówką (niestety, moc w trybie repeatera znacznie spada).

 

Innym pomysłem jest TP-link 8910g + Wistron RDAA-81 również z większym patykiem i panelówką. Ale czy to mi zadziała jak trzeba, to tzw. ryzyko zawodowe.

Tak jak mówisz, troche to ryzyko zawodowe. Generalnie nie są to rozwiązania dedykowane, urządzenia padają po wgraniu firmware'u obsługującego nie wspierane przez producenta funkcje, etc. Tutaj niby masz urządzenia, które ponoć mają działać tak, ale generalnie obwarowane jest to masą zastrzeżeń dot. efektywności. Dlatego cała ta instalacja jest trochę ryzykowna.

 

A co do msm320, to nie zaniżaj ceny :P

Wszystko zależy od ilości i projektu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...