Skocz do zawartości
procek1

Dsl 4.0 Dziwna Sprawa

Rekomendowane odpowiedzi

Siema

 

Mam na kompie zainstalowanego xp-eka, a chciałem przyjrzeć się linuksowi więc pobrałem sobie Damn Small Linux 4.0 jako obraz .iso . Wypaliłem ten obraz na płycie CD, bios jest ustawiony tak że komp startuje z napędu DVD.

Więc, wrzuciłem płytę z DSLinux do napędu, jeszcze raz włączyłem kompa, napęd dvd zaczął czytać płytę, po chwil sie włączył windows xp a tego linuxa jak nie było tak nie ma :(

 

Co robię, źle że ten linux mi się nie chce odpalić ?

 

Pozdro

Edytowane przez procek1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może to iso co nagrałeś niekoniecznie chce współpracować z napędem lub płytą główną. Polecam konkretnie ten plik obrazu: ftp://ibiblio.org/pub/Linux/distributions...e/dsl-4.2.5.iso w ostateczności ten ftp://ibiblio.org/pub/Linux/distributions....5-syslinux.iso Poza tym po co Tobie distro linuksa z tak starożytnym kernelem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odgrzewam temat !

 

Ściągnąłem tego DSL 4.2.5 , wypaliłem płyte i lipa, nic się nie dzieje, a bios mam tak ustawiony, że komp startuje z napędu dvd. Mało tego, ściągnąłem mandriva-linux-one-2009-KDE4-int-cdrom-i586.iso i też po wypaleniu płyty i restarcie kompa mam kiche :/ Napęd trochę pokręci płytą a potem windows sie normalnie ładuje, po załadowaniu windowsa nie widzę żadnej ikonki do linuxa. :damage_wall:

 

Co to może być ? I co z tym zrobić ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na marginesie komputer niby sprawny, bo jak wrzucę płytkę z windowsem to od razu zaczyna się instalacja ( jak wcisnę jakiś klawisz). To samo robię z Linuksem i lipa. Pokręci trochę płytą i zaraz przechodzi do windowsa.

 

Podałem wcześniej jaką mam płytę główną, a procesor to Athlon 64 X2 ( 2 rdzeniowy) gdyby to miało jakieś znacznie. Napęd dvd +/- RW liteON dh-20a3p, czyli jakiś niemarkowy. Czy to możliwe że ten linuks nie chce iść z winy napędu ?

Edytowane przez procek1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skoro łapie płytę z windowsem to raczej nie powinna to być wina napędu. sprawdzałeś sumy kontrolne ściągniętego obrazu płyty? może z nim coś nie tak. ewentualnie źle wypalasz ;)

 

bootloader powinien załapać nawet jeśli linux by się nie uruchomił...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skoro łapie płytę z windowsem to raczej nie powinna to być wina napędu. sprawdzałeś sumy kontrolne ściągniętego obrazu płyty? może z nim coś nie tak. ewentualnie źle wypalasz ;)

 

bootloader powinien załapać nawet jeśli linux by się nie uruchomił...

Nie wiem jak sprawdzić tą sumę kontrolną.

 

Ściągnąłem obraz iso. potem w nero wybrałem "utwórz dysk cd z danymi" , wypaliłem ten obraz na płycie , a nero robi dodatkowo test czy wszystko się nagrało dobrze, no i nagrało się dobrze.

No i co to może być?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lol, nie może. w menu ''nagrywarka' (czy jakos tak) masz opcję 'wypal obraz płyty". nagrywając jako dane nie da rady utworzyć płyty bootującej.

 

swoją drogą DSL jest złą dystrybucją na Twój poziom zaawansowania raczej. polecam Linux Mint - jest dość łatwy w obsłudze i nie odstrasza wyglądem :)

Edytowane przez DuG1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, źle płyte wypalałem. Teraz wypaliłem ją jako " kopia zapasowa " ->" Nagraj obraz na dysku " i linux poszedł od razu :D .

Narazie się zapoznam z DSL 4.2.5, bo teraz go wypaliłem. Jest mały i liczę na to że będzie prosty w obsłudze.

 

Dzięki za pomoc !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...