Skocz do zawartości
Gość majkel84

Gigabyte P55 UD2/UD3/UD4/UD5/UD6

Rekomendowane odpowiedzi

Nad UD4 też się zastanawiałem - o ile się nie mylę ma obsługę SLI, ale to kolejne 100 zł także stanęło na UD3R jako optymalny wybór dla tej platformy. Co do Asusów nie są jeszcze dostępne, przynajmniej ja takowych nie widziałem w PL a i zapewne cena będzie wyższa niż Gigabyte.

I jeszcze jedno w sprawie ewentualnej obniżki cen. Gigabyte zamierza jednocześnie oferować płyty w wersji P55 i P55A także zrównania cen P55-UD3R i P55A-UD3R za szybko bym się nie spodziewał tym bardziej że jest spora różnica w sekcji zasilania obu tych płyt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, UD3R obsługuje tylko CrossFireX (podobnie jak w tańszych ASUS'ach), CF i SLI nvidii jest od UD4 w górę. Jednak mi zależy bardziej na IEEE1394, który jest też dopiero w UD4, a nie chcę dokładać osobnego kontrolera.

Nowe ASUS'y są już na polskiej stronie opisane, więc lada chwila pojawią się w sklepach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,

dysponuje nowym zestawem (jak w temacie), niestety następuje zamrożenie systemu podczas pracy z wieloma aplikacjami. Zainstalowałem gigabytowy Dynamic Energy Saver 2. System przestał się zawieszać dopiero po wyłączeniu w BIOSIE: CPU EIST FUNCTION.

 

Przed tym za każdym razem zaglądając do "właściwości systemu", można było odczytać różne taktowania od 1,1GHz do 2,66GHz, aż do zamrożenia. Po restarcie procek startuje z częst.: 2,8GHz (powinno być trochę mniej - nic nie podkręcam), zaś przed uruchomieniem systemu dostaje komunikat, że DES2 jest wyłączony.

 

Jak wspomniałem po wyłączeniu CPU EIST na razie działa. Tylko, że to trochę bez sensu rozwiązanie :( Czy te dwie "dobrocie" jakoś się gryzą. DES 2 właściwie kontrolował mi tylko wiatrak i jakąś funkcję Low Power State.

 

Help.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem jednak testy transferów z USB3.0 z turbo i bez i różnica nie jest aż taka duża, a w trybie 'normal' USB3.0 i tak bije USB2.0.

Można też ustawić w BIOS'ie opcję 'Auto' wtedy np. masz grafikę w tybie x16, a jak podłączysz np. pendrive'a z USB3.0 to zostanie rozpoznane i automatyczne przełączone PCI-E na x8 a USB3.0 na Turbo celem wykorzystania pełnego transferu. Po wyjęciu urządzenia z USB3.0 ustawienie wraca z powrotem czyli pełny transfer dla grafiki. Tak przynajmniej wyczytałem na forach zagranicznych. Nie wiem jak będzie w praktyce.

Masz jakiś link do tego ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,

dysponuje nowym zestawem (jak w temacie), niestety następuje zamrożenie systemu podczas pracy z wieloma aplikacjami. Zainstalowałem gigabytowy Dynamic Energy Saver 2. System przestał się zawieszać dopiero po wyłączeniu w BIOSIE: CPU EIST FUNCTION.

 

Przed tym za każdym razem zaglądając do "właściwości systemu", można było odczytać różne taktowania od 1,1GHz do 2,66GHz, aż do zamrożenia. Po restarcie procek startuje z częst.: 2,8GHz (powinno być trochę mniej - nic nie podkręcam), zaś przed uruchomieniem systemu dostaje komunikat, że DES2 jest wyłączony.

 

Jak wspomniałem po wyłączeniu CPU EIST na razie działa. Tylko, że to trochę bez sensu rozwiązanie :( Czy te dwie "dobrocie" jakoś się gryzą. DES 2 właściwie kontrolował mi tylko wiatrak i jakąś funkcję Low Power State.

 

Help.

no jestem ciekawy czy to pomoze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz jakiś link do tego ?

Jeśli chodzi o testy, to udało mi się na szybko znaleźć TO, czytałem jeszcze o tym w paru miejscach, ale nie mogę teraz odszukać.

Jeśli chodzi o to przełączanie trybów, to też gdzieś był temat, ale czytałem chyba o tym 2 miesiące temu ;) i nie pamiętam gdzie.

W instrukcji obsługi do płyt Gigabyte'a jest opis dotyczący trybów Turbo. Są 4 pozycje:

- Auto - decyduje BIOS w zależności od podłączonego sprzętu

- TurboSATA3 - wymusza podłączenie SATA3 pod PCIe2.0 procesora

- TurboUSB3 - wymusza podłączenie USB3 pod PCIe2.0 procesora

- Disabled - wymusza podłączenie SATA3/USB3 pod linie PCIe1.0 mostka P55

Nie wiem jak działa w praktyce to wszystko, może właściciele płyt z P55A się wypowiedzą ;)

Ja w każdym razie oprócz Gigabyte'ów biorę również pod uwagę nowe płyty Asus'a, gdzie jest to inaczej rozwiązane.

Edytowane przez rafluk75

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę trochę temat i napiszę parę słów o GA-P55-UD3R którą posiadam już kilka miesięcy (po wymianie na nową ;) ...

 

Płyta sprawuje się bardzo dobrze, super stabilne napięcia, praktycznie brak vdroopa, niska temperatura pracy (sekcja zasilania, SB), dobry rozkład elementów na pcb. Za możliwości oc również należy się pochwała, bez problemu osiągnąłem BCLK 210MHz, pamiątki dobiły do 2100MHz (wszystko w pełni stabilne), wyższych wartości póki co nie testowałem z braku czasu. Procek na codzień śmiga na 3,6 GHz 1,20v a do 4,0 GHz potrzebuje 1,31v. Do więcej niż przyzwoitego oc płyta nadaje się wyśmienicie :)

 

Miałem problem z pamięciami G.Skill Ripjaws 1866 CL9, za nic w świecie nie chciały stabilnie działać, mimo że pamięci były sprawne (testowane na innym mobo), MemTest sypał błędami, liczne cold booty, BSOD'y. Nie wiem czy mam winić za to mobo (testowałem z biosami od F3,F4,F5a, F5b, F5) przecież kontroler pamięci jest w procesorze ???

 

Memki zmieniłem na GoodRamy Pro 2000 CL9 i była to bardzo dobra decyzja. GR współpracują z płytą rewelacyjnie, na codzień latają na 1600MHz 6/6/6/18 1T 1,66v.

 

Z wad mogę wymienić kilka byków w biosie:

 

* Przy ustawieniu CPU Voltage na Normal (nie Auto) płyta w zależności od mnożnika i BCLK ustawia różne napięcie, czasami przy niskim taktowaniu daje ~1,25v a przy sporo wyższym daje np. 1,10v zero logiki,

* Przy ustawianiu najwyższego mnożnika (i5 750) 21x płyta włącza tryb Turbo i jak się go wyłączy mnożnik wraca na 20x, to normalne ?

Edytowane przez Witto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[...]

* Przy ustawianiu najwyższego mnożnika (i5 750) 21x płyta włącza tryb Turbo i jak się go wyłączy mnożnik wraca na 20x, to normalne ?

Normalne, bo maksymalny mnożnik dla i5-750 bez Turbo to x20, porównaj Tutaj,

 

btw. masz płytę P55-UD3R, czy nową wersję P55A-UD3R?

Rozważam zakup Gigabyte'a, mam dylemat między P55A-UD3R a P55A-UD4 (ma IEEE1394 które potrzebuję i porty SATA równoległe do płyty)

Edytowane przez rafluk75

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam starszą wersję P55-UD3R bez A

 

Wracając do Turbo, po jego włączeniu, płyta dziwnie się zachowuje z napięciem vcore, po obciążeniu procka np Linxem, przez chwile napięcie skacze ponad to ustawione w biosie, jak ustawiłem 1,20v to przez moment wskakuje na 1,28v i spada po chwili do 1,2v.

 

Nie wiem czy warto dopłacać ponad 100zł do P55A-UD4, sam musisz zdecydować, wg mnie nie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A masz najnowszy BIOS? Może to jego wina, że napięcie tak skacze, popytaj innych, którzy mają płyty z tej serii, czy też się tak zachowuje.

Dopłata 100zł do UD4 może i nie jest problemem dla mnie, ale tak dla zasady po co przepłacać - no nie.

Poza tym w P55A-UD4 jedna ze śrubek niefortunnie koliduje z montażem Mugena :neutral:

Trochę mnie bolą te pionowe porty SATA w UD3, więc przemyślę jeszcze sprawę MSI-GD65 - tam jest to lepiej zrobione :), albo jakiegoś Asus'a

Edytowane przez rafluk75

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam jestem posiadaczem mobo Gigabyte GA-P55A-UD3 ,chcialem kupic msi gd65 ale pseudo kolega doradzil mi zakup wlasnie tej mobo, tak tez zrobilem ostatnio czytalem o niej troszke i ludzie pisza ze sa klopoty z podkrecaniem tej mobo ze jego max stabilny bclk to 170 ktos powiedzial ze po aktualizacji biosa mozna juz spokojnie wycisnac 210 , chcialem zapytac jak to jest bo niebawem chcialem podac kumplowi sprzet do podkrecenia poniewaz ja w tym temacie jestem conajmniej mierny , moj cfg mobo Gigabyte GA-P55A-UD3, proc i5-750, 4bg 1600 geil, HIS 5850

zeby nie zasmiecac forum chcialem zapytac o chlodzenie do tego procka i jakie powinienem miec max temp w stresie i idle, w tej chwili w idle mam ok 40-44 st dosc duzo a w stresie dochodzi do 70 przypomne ze procek jest wogole nie krecony obudowa antec 300 w mieszkaniu mam dosc goraco

prosze was o porade:

-przy wyborze chlodzenia na ten procek slyszalem duzo dobrego o mugenie rev b

inne btw na noctue szkoda mi siana

Zalman CNPS 10X EXTREME • ProLine.pl Najlepszy Internetowy Sklep Komputerowy Wrocław

Zalman CNPS10X PERFORMA • ProLine.pl Najlepszy Internetowy Sklep Komputerowy Wrocław

Zalman CNPS 10X FLEX • ProLine.pl Najlepszy Internetowy Sklep Komputerowy Wrocław

 

-info czego mam sie spodzewac przy podkrecaniu na ud3 mam nadzieje ze choc 4,0 wyciagnie

-info nt temperatur

 

bardzo prosze o rade i pomoc

dziekuje z gory

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-info czego mam sie spodzewac przy podkrecaniu na ud3 mam nadzieje ze choc 4,0 wyciagnie

-info nt temperatur

 

bardzo prosze o rade i pomoc

dziekuje z gory

 

Płyta powinna wyciągnąć BCLK ~200MHz, tyle starczy do 4GHz na i5 750.

Co do chłodzenia to polecam Zalmana CNPS10X PERFORMA, tanio i bardzo wydajnie :)

 

W weekend w wolnej chwili zabrałem się za oc nowego procka, natrafiłem na ciekawy problem. Otóż mam 3 dyski, 2 w raidzie 0, na dysku z poza raida postawiłem testowy system, na raidzie też miałem postawiony system. Na czas zabaw w oc jednak odłączyłem fizycznie dwa dyski należące macierzy. Pozostał tylko dysk testowy i zabrałem się za oc. Ustabilizowałem proca na 4.0GHz zapisałem profil w biosie i podłączyłem z powrotem raida. Uruchomiłem system z macierzy i BSOD! przecież było stabilnie, wtf?

Przełączam się na dysk spoza raid i sys wstaje i jest stabilnie, znowu przełączam się na os'a z raida i znów BSOD! Proc jest stabilny na tych ustawieniach, więc co jest, pomyślałem że to kwestia napięcia mostka południowego. Podbiłem napięcie PCH do 1,12v i dalej BSO'dy. Po dłuższej chwili i kilku kombinacjach z różnymi napięciami ustawiłem pch na 1,2v i jak ręką odjął! czyli P55 miał za mało papu ;) Dziwne, do około 3,6GHz RAID się nie buntował na standardowym 1,05v a powyżej już chciał 1,2v na pch. Taka mała ciekawostka;)

Edytowane przez Witto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze coraz mniej liczne jest grono posiadaczy Seri tych plyt...

ale moje pytanie

czy P55A-UD3R - posiada opcje tworzenia Profili ? czy moze jedynie posiada OFFSET?

Gdzies na forum wyczytalem ze ponoc posiada w/w opcje.

Natomiast przegladajac Zdjecia na necie z prezentacji opcji biosu, nigdzie nie widzialem aby byly mozliwosc tworzenia priofli.

Najlepiej gdyby ktorys z uzytkownikow (z najnowszym biosem) powiedzial jak jest w rzeczywistosci

 

Dzieki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie nie wiem skad to wyczytales

bo wedle tego http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-p55a-ud3r_10/download/bios

zadnych wzmianek na ten temat nie ma ??

W kazdym razie jesli jest jak piszesz to ciesze sie tyn bardziej - choc nie jestem do konca przekonany czy to prawda

Edit

Troche zle sie wyrazilem chodzilo mi o tworzenie profili w biosie (Cos takiego jak ma MSI)

niby jest cos takiego jak HotKey OC - ale nie o to mi chodzilo

Edytowane przez Strongmen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

strona 36 instrukcji:

 

 

The Functions of the <F11> and <F12> keys (For the Main Menu Only)

 F11: Save CMOS to BIOS

This function allows you to save the current BIOS settings to a profile. You can create up to 8 profiles (Profile 1-8) and name each profile. First enter the profile name (to erase the default profile name, use the SPACE key) and then press <Enter> to complete.

 F12: Load CMOS from BIOS

If your system becomes unstable and you have loaded the BIOS default settings, you can use this function to load the BIOS settings from a profile created before, without the hassles of reconfiguring the BIOS settings. First select the profile you wish to load, then press <Enter> to complete.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...