Skocz do zawartości
payferix

Problem Z Amd Phenom Ii X4 955... Zwalnia Pod Obciążeniem!

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!!!

Zanim opiszę mój problem najpierw moja konfiguracja kompa:

- Phenom II X4 955 Black edition

- płyta Asus M4A79T Deluxe

- pamięć Patriot 4 GB 1600 Mhz

- Zasilacz Corsair 650W

- grafika EVGA GeForce GTX 260

- dwa dyski samsung 320GB (w Raidzie)

 

Mój problem jest taki...

Wszystko jest w porządku do póki nie pojawi się obciążenie na procesorze... Opiszę może co się dzieje...

Jak wiadomo w biosie jest funkcja Cool'n'Quiet która służy do oszczędzania energii... Jest włączona i podczas normalnej pracy zegar procesora skacze od 800 do 3200Mhz (mierzone w CPU-Z), dodam od razu że tak ma to działać... W windowsie w ustawieniach zasilania w panelu sterowania jest ustawiony zróżnicowany plan zasilania (Vista 64bit) Problem jest jednak w tym, że gdy pojawi się obciążenie to po jakimś czasie procesor ustawia się na 800Mhz i mnożnik x4 (powinno być 3200Mhz i mnożnik x16) i nie drgnie już do góry..., wtedy komp oczywiście zamula i nie da się w nic pograć ani komfortowo popracować... Nie jest to zależne od temperatury bo dzieje się to w różnych jej wartościach i wtedy kiedy tak naprawdę procesor jeszcze nie jest dobrze rozgrzany. Temperatury jakie osiągam pod obciążeniem np. w programie Prime 95 dochodzą maksymalnie do 58 stopni C. Mam zainstalowany schładzacz Pentagram Freezone HP90. Na boksowym chłodzeniu też się to samo dzieje chociaż tam temperatury dochodzą nawet do 65 stopni C.

 

Wie ktoś może dlaczego tak się dzieje pod obciążeniem? Dodam że w grach też się to pojawia i gra wtedy zaczyna zacinać... Po restarcie kompa lub odczekaniu jakiegoś czasu znowu wszystko działa do momentu obciążenia procesora na jakiś czas...

 

Jeżeli ktoś wie co to może być to bardzo proszę o pomoc !!! (dodam że bios mam zaktualizowany do najnowszego)

 

Z góry dzięki!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam zainstalowany program amd Overdrive i program Cool ‘n’ Quiet, tylko że przed instalacją tych programów działo się dokładnie tak samo...:(

Nie rozumiem o co chodzi z tą terminologią...:) Mam nadzieję że to co napisałem jest zrozumiałe... Co może blokować tan mnożnik przez co procesor zwalnia???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam zainstalowany program amd Overdrive i program Cool ‘n’ Quiet, tylko że przed instalacją tych programów działo się dokładnie tak samo...:(

Nie rozumiem o co chodzi z tą terminologią...:) Mam nadzieję że to co napisałem jest zrozumiałe... Co może blokować tan mnożnik przez co procesor zwalnia???

Ten "program Cool ‘n’ Quiet" to chyba nie jest potrzebny do działania tej funkcji. Spróbować możesz starszy bios ale wspierający twoje cpu. Może lepiej używać EPU zamiast C'n'Q.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli na razie nikt nie ma jakiś sugestii???

Trzeba ustalić co zmniejsza mnożnik pod obciążeniem.

Wyłącz oszczędzanie energii i sprawdz jak się zachowuje CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

być może systemy zabezpieczające procesor przed przegrzaniem.

Sprawdź na jaką temperaturę są ustawione/ popraw chłodzenie/ wyłącz to w biosie, czy też w praogramach asusa (dodatkowe programiki najlepiej odinstaluj)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

Właśnie wykryłem coś w programie Everest Corporate Edition... a mianowicie w górnej zakładce daję "Tools" następnie "system stability test" i tam gdy włączę opcję "stress cache" i włączę test to po paru sekundach wywala się wszystko na czerwono w oknie programu i pisze: "Warning: Hardware failure detected! test stopped! " dzieje się tak za każdym razem i w takim samym odstępie czasu (może góra 10 sekund trwa test) aha... w pozostałych testach nic się nie dzieje, wszystko jest w porządku nawet gdy włączę je wszystkie razem ale jak tylko dołączę "stress cache" to od razu się wysypuje. Dodam że program Prime 95 też zatrzymuje test po jakimś czasie... Jeszcze bardzo ważna rzecz... wcześniej pisałem że po odczekaniu jakiegoś czasu procesor znowu zaczyna chodzić na 3200Mhz ale od dwóch tygodni jest już na stałe na 800mhz i już nic się nie da zmienić w żaden sposób... nic nie dają resety, wgrywanie nowego biosu, Clear Cmos itp.

 

Myślę że warto jeszcze o czymś wspomnieć a mianowicie od jakiegoś czasu (może od dwóch miesięcy) dziwne piski pod obciążeniem słychać z zasilacza... (Corsair 650W) Czasem jest to piszczenie, czasem takie bzykanie w zależności jak jest obciążony system... Zauważyłem np: że słychać w zasilaczu liczbę klatek na sekundę generowanych przez kartę grafiki np: jak jest 15kl/s to zasilacz bzyka wolniej, jak jest np: 30kl/s to zasilacz bzyka szybciej a jak jeszcze więcej to przeradza się to już w piszczenie (czy coś takiego...) Piszczenie również słychać np: podczas ładowania się gry lub np: jakiegoś programu typu 3D Mark Vantage.

 

Acha czasem również wyskakują mi bluscreeny i po nich reset kompa... dzieje się to w różnych sytuacjach przeważnie podczas gier lub dużego obciążenia. Myślę że to też ma jakieś znaczenie w tej sprawie...

 

Gdyby ktoś mógł jakoś zdiagnozować problem to bardzo proszę o radę!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Gdyby ktoś mógł jakoś zdiagnozować problem to bardzo proszę o radę!!!

Wygląda to na uszkodzony cache w CPU lub pamięć RAM.

Trzeba sprawdzić pamięć (może z jednym modułem problem zniknie)

http://www.goldmemory.cz/

Jeśli pamięć RAM jest dobra i procesor dobrze chłodzony to wypada skorzystać z gwarancji na CPU.

Wcześniej dobrze by było sprawdzić CPU na innej płycie bo przykładowo coś może być nie tak z zasilaniem L3 przez płytę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...