Skocz do zawartości
norules

Msi K9n Ultra Gorący Radiator Na Chipsecie Nagrzewa Gpu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Sprawa wygląda tak: Kilka dni temu spaliła mi się karta graficzna, Galaxy 8600GT. W jej miejsce kupiłem tą, którą mam teraz w sygnaturce. Po długim i żmudnym procesie wkładania jej do gniazda (projektanci MSI nie przewidzieli że ktoś może mieć 3 urządzenia na S-ATA I długą kartę graficzną, z jednego musiałem zrezygnować) uruchomiłem komputer, zainstalowałem sterowniki i zacząłem bawić się dołączonym Vantage'm.

Po około pół godzinie testów i grania chciałem sprawdzić temperaturę karty. Okazało się że radiator na płycie nagrzał się do tak wysokiej temperatury że nie można przyłożyć do niego ręki nawet na sekundę. Wcześniej ten radiator też się grzał i parzył, z tego co wiem to wrodzone w przypadku tej płyty, a chipset może nagrzać się do 90-100C . Nigdy jednak nie nagrzewał się aż do takiej temperatury. Co więcej temperatura tego radiatora udziela się karcie. Wprawdzie rdzeń raczej nie przekracza 50C (SpeedFan i Everest), ale po wyłączeniu komputera złącze PCI-E i laminat karty w jego okolicy są bardzo gorące.

 

Linki do zdjęć karty i płyty:

 

http://www.benchmark.pl/aktualnosci/Zotac_...1_GB-17279.html

 

http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=1700-15

 

Jak widać na zdjęciach nowa grafika dość mocno zasłania radiator na płycie, stąd pewnie wysokie temperatury chipsetu. Nie spodziewałem się jednak że one do tego stopnia udzielą się karcie. Czy ona w tych warunkach może normalnie pracować, czy raczej powinienem zastanowić się nad wymianą płyty? Zamierzałem wymieniać sprzęt stopniowo kawałek po kawałku, następny w kolejce miał iść zasilacz a nie płyta.

Poza tym zauważyłem że plastikowa osłona znajduje się kilka milimetrów od radiatora płyty (1-2mm), czy jeżeli z powodu temperatury porobią się na niej jakieś ślady stracę gwarancję na kartę?

Edytowane przez norules

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie stanie z obudową karty. Jeśli chcesz schłodzić płytę to najlepszym rozwiązaniem będzie dla Ciebie dołożenie dodatkowego wentylatora, który będzie dmuchać na mostek (przyczepisz na sznurki do grafiki i po problemie), ewentualnie zaopatrz się w 'hr-05 sli'

 

 

ps. projektanci MSI przewidzieli, że ktoś będzie mieć 3 urządzenia sata, ale nie przewidzieli tego, że karta grafiki będzie miała 25cm długości ;)

Edytowane przez psz3mo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Chyba po prostu zaopatrzę się w nową płytę. Na tą niedługo skończy się gwarancja, poza tym nie po to kupowałem tą obudowę i Karakorum na procesor żeby mieć piec pod biurkiem. Próbowałem już kiedyś ustawić wentylator tak, żeby dmuchał prosto na ten radiator (jeszcze ze starą grafiką) ale to nie zdaje egzaminu. Wentylator 90mm@2500rpm a radiator jak się grzał tak się grzał. Ten radiator ma chyba trochę za mało żeber żeby wydajnie odprowadzić z niego ciepło.

 

No to z innej beczki:

Zastanawiałem się nad kupieniem jakiejś dobrej płytki AM2+ i za jakiś czas proca (ten na razie jakoś starcza, mimo iż przez niego mam w 3dmark 06 tylko 9500pkt). Po przejrzeniu ofert wydaje mi się jednak że oferta nowych płyt na AM2+ jest jakby uboższa od AM3. Wszędzie tylko albo wbudowana grafika (czytaj mniej usb i chipset będzie się grzał) albo MicroATX. Chyba zostaje tylko GA-MA770-UD3.

Czy opłaca się kupować teraz AM2+ tylko po to żeby zostawić sobie na razie procesor i pamięci? Jeżeli kupię teraz płytę na AM2+ i zostawię tego proca, a za jakiś czas wymienię go na np. tego Athlona II x4 620 to będzie on działał równie dobrze jak na płycie AM3? Nie zależy mi na DDR3, zwłaszcza że mam teraz 4GB pamięci DDR2, więc raczej przez najbliższe dwa lata z taką ilością zostanę.

Aaa, i jeszcze jedno. Jak na razie po zmianie grafiki zasilacz chodzi dobrze, wprawdzie obudowa zaczęła się nagrzewać, ale napięcia trzyma stabilnie. Czy przed zmianą na np. tego czterordzeniowego Athlona powinienem rozejżeć się za jakimś nowym zasilaczem, czy ten jakoś sobie poradzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może ten artykuł pomoże ci w sprawdzeniu poboru mocy i potem dodasz sobie pobór mocy przez czterordzeniowiec, a co do płyty może narazie wystarczy wymienić chłodzenie chipsetu?? Może na cuś :wink: z tych radiatorków

Edytowane przez bzykofm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do zmiany chłodzenia to chyba sobie na razie daruję. Po pierwsze nie wiem czy się zmieści mocowanie. Jak będzie trochę wyższe to 110pln w błoto. Po drugie nie wiele to da, sama podstawka nadal chyba będzie bardzo gorąca i będzie grzała kartę. Wolę poczekać aż mi się skończy gwarancja i kupić coś ciekawszego na AM3. Na razie wrzucę trochę kasy w zasilacz, jakiegoś Corsaira 550W. Ceny pamięci DDR2 idą trochę w górę, może za jakiś czas uda się za dobrą cenę ten mój zestaw (proc płyta pamięć) sprzedać. Poza tym z tego co widzę to ten procesor dość mocno wpływa na wyniki w 3dmark 06 i grach. Słyszałem że ten GTS powinien mieć w 06 jakieś 12-13 tysięcy punktów. Moja grafika na tym procesorze osiąga 8500, 9500 po podkręceniu CPU o 350Mhz.

 

Wyniki:

 

Dołączona grafika

 

Procesor da się jeszcze podciągnąć do 3 Ghz na tej płycie, ale pojawiają się problemy. Płyta nie chce się restartować tak jak powinna, trzeba wyłączyć komputer i włączyć ponownie. Wtedy działa normalnie.

 

Jeszcze jedno pytanie, może trochę za wcześnie, ale chciałbym wiedzieć. Jaki ja musiałbym mieć procesor, żeby mi tej grafy nie ograniczał? Zwiększenie taktowania o 350Mhz zwiększyło wynik o 1000, nie sądzę żeby kupienie procesora o kolejne 350Mhz szybszego (athlon x2 250) zwiększyło ten wynik aż o 2500-3500 punktów.

 

Dotąd uważałem że to całe "ograniczanie grafy przez procesor" można potraktować nieco z przymrużeniem oka, ale gdy na podkręconym procesorze odpaliłem GRID'a i zobaczyłem o 15 klatek więcej, uznałem że dobrze by było zapytać.

Z drugiej strony w Vantage'u (dodanym zresztą za darmo do grafiki - nieźle ZOTAC) mam wynik 7378 na niepodkręconym procesorze, co jest już dużo bardziej zbliżone do standardu dla tej karty (ok 7700).

 

[EDIT]

Musiałem zdjąć jedną z kości pamięci do testów, jest z nimi czasem troche problemów przy podkręcaniu.

 

[EDIT2]

 

http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=309378

 

6 minut po moim wczorajszym poście, wygląda na to że nie jestem jedyną osobą z takimi problemami z tym GTS'em. Skoro E2160 sobie nie radzi to mój Athlon tym bardziej. Trzeba będzie się przyjrzeć temu Athlonowi II X4, Phenomy i Intele są raczej troszeczkę za drogie dla mnie.

Edytowane przez norules

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...