Skocz do zawartości
ZenMaster

Modernizacja Komputera

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

posiadam komputer z plyta hp vectra vl400, na procku celerona 840mhz coopermine,

aktualnie jest tam zainstalowana pamiec ram 128mb troche malo sa 2 sloty ale nie wiem ile ram moge wlozyc maksymalnie w niektryh forach podaja ze na jednym slocie moze byc 1gb na innym ze max 512

ram to

RAM Specifications: SDRAM Non-ECC

RAM PC-Class: PC-133

probowalem wlozyc 2x256 zeby bylo chociaz 512 ale komputer piszczal i nawet sie nie wlaczyl(czarny ekran)

(nie wiem czy pamieci sa 100 -nie wiem tez czy jest to istotne bo zwykle przedzial jest 100/133) mozliwe tez ze wina jest ze pamieci sa innych firm(podobno ma to wplyw) dlatego mam pytanie jaka pamiec moge wlozyc na ta plyte zeby poszla. jak najszybciej.czy moze to byc 1gb? czy moze 2x 512 czy moze 2x256 .

jezeli byla bya by mozliwosc zeby ktos mi powiedzial jaka karte graficzna najmocniejsza moge tam wlozy(nie jestem pewien czy agp to x4 czy x8 czy moze lepiej na pci cos zalozyc? aktualnie jest tam geforce fx5200 z 128mb na agp to wytarczy? )

jestem amatorem i jesli bede wiedzial co wlozy to spokojnie sobie poradze

wiem ze komputer jest stary ale chce wycisnac z niego maximum sprzetowe .dlatego prosze o pomoc

Edytowane przez ZenMaster

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wygogloowalem to twoj chipset to i815, sprawdz co masz napisane na mostku polnocnym

czy tak

 

czy tak

 

jak to pierwsze to wlozysz tam kazdy proc na socket 370(w tym tualatiny PIII-S 1.4)

 

jak to drugie to trzeba zrobic prostego moda i tez wejdzie kazdy proc soc 370, bez moda wejda ci tylko copperminy. 

 

Celek coppermine to slaby proc ze wzgledu na 128 cachu i szyne 100, PIII coppermine czy celki/PIII tualatiny sa sporo szybsze o PIII-S z 512kb cachu nie wspominajac

 

Jak masz celka 850 to nie ma tu znaczenia czy pamieci sa 100 czy 133(on idzie na fsb 100, pamieci wtedy takze leca na 100, co innego przy PIII - on ma fsb 133 i pamieci najlepiej jak ida na 133, choc przy i815 moga isc na 100 co troche ograniczy wydajnosc), moze ktoras twoja kosc jest uwalona albo mobo jej nie lyka, czy tez gryza sie ze soba. Najlepiej miec kosci tego samego producenta albo starac sie dobierac pamieci o podobnym ulozeniu/ilosci scalakow na plytce. Maks pamieci dla i815 to 512MB(najlepiej daj 2x256).

 

Co do grafiki to nie patrz sie na ilosc pamieci ! Dla fxa 5200 to i 64MB by starczylo(tyle ze takie wersje to maja jeszcze szyne 64bit) Btw fx5200 to straszny syf niezaleznie jaki, kazdy ci to powie, GF FX to najgorsza seria nvidii w historii(plusem jest to ze karty te dobrze sprawuja sie w grach pod dos i przy emulacji glide'a), a tak to sa o wiele slabsze od kart ati z tego okresu - np R9550, choc dla takiej konfiguracji jak masz teraz to i ten fx obleci bo glownym hamulcem i tak bedzie procek i te 128 pamieci. Na plyte gl z agp 4x wejdzie kazda karta agp jaka powstala na to zlacze i te stare na agp 1x, 2x, 4x jak i najnowsze radki na 8x (roznica w wydajnosci mdzy 4x i 8x jest w zasadzie zadna, moze jakas bylaby, ale to przy najmocniejszych mozliwych konfiguracjach na apg), zapomnij o grafikach na stare pci.

 

 

Rozdadne maks co z tym kompem mozesz zrobic(o ile masz 815ep albo nie boisz sie pobawic w moda) to :

 

procek PIII-S 1.4, 512MB ramu(2x256), grafika Radek 9550 128MB i podkrecic(tak 128 bo 256 przy tej klasie kart daje wielkie G, a nawet gorzej, bo te radki z 256 sa poprostu slabsze, nie osiaga sie takich taktowan pamieci jak na wersji 128MB), fxa sprzedaj naiwniakom na allegro. Na takim konfigu jw to jeszcze cos da sie porobic, net w miare chodzi, da sie zagrac w gry do 2004 wlacznie(w nowsze na socket 370 to nie ma szans, no znajdzie sie kilka wyjatkow jak toca race driver 2/3, tomb raider legend/anniversary + jeszcze moze cos)

 

Nie wiem co chcesz na tym kompie robic, ale trzebaby sie zastanowic czy warto dokladac, czy nie lepiej dac troche wiecej, a kupic cos nowszego chocby z integra i jakims tanim 1 jajkiem na poczatek.

Edytowane przez DJH83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzuciłem 512 ram 2x256 wcześniej wkładałem dwie takie same jak włożyłem 2 rożne to poszło na 133mhz obie.

CO do mostka do ani tak ani tak:P

Jest napisane:

FW82801AA

F112IB57

SL3Z2

intel`99

zdaje sie ze tualtiny na tym nie pojda

co do moda to nie wiem czy dam rade zrobic to tak zeby dzialalo?

Procek to faktycznie 850 a nie 40 jak napisalem w pierwszym poscie 128kb cachu

Zastanawiam sie czy dalo by sie go podkrecic tak do 1gh ,na razie moze by styknelo (chociaz przyznam sie ze zielony jestem no i nie pokrece go inaczej jak z poziomu windy bo bios to pheonix a jakbym znalazl taniego tualtina to bym kupil... pytanie tylko o jakiej mocy go szukac do tej plyty?

na razie zostane z tym geforcem..moze tez jakos go podkrece..

CO bardziej sie oplaca kupic coopermina(jesli tak to o jakiej mocy?) czy tualtina i mocowac sie z modem(jest ktos na forum z warszawy kto by sie podjal tego zdania?)

a taka przejsciowka jest ok czy to cos zupelnie innego?

http://allegro.pl/item813247757_przejsciow...socket_370.html

btw dzieki za odpowiedz

Edytowane przez ZenMaster

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

850 bo plyta pewnie nie daje fsb dokladnie 100, stad po przemnozeniu przez 8.5 to 840.

 

Podkrecanie celka coppermine ma sredni sens, a na plycie hp raczej mozesz zapomniec o czyms takim jak podkrecanie, jakas szansa jest softwarowo z poziomu windowsa (np programem cpufsb czy setfsb) po odczytaniu danych pll'a, choc raczej na plycie bedzie uklad pll na ktorym nie bedzie sie dalo zmieniac fsb.

Przeczytales dane ze zlego mostka, masz dwa polnocny i poludniowy(1 czarny kwadracik kolo procka drugi na dole obok slotow pci, foto twojej plyty nizej jak dobrze wygooglowalem), a te dane co przeczytales sa z poludniowego - ich1 wiec to na 99,9% bedzie i815e(z tego co wiem i815ep ma juz ich2) wiec dla tualatina trzeba zrobic moda, sa przejsciowki umozliwiajace wsadzenie tualatina do takiej plyty, ale sorry zeby dac za to 50zl.... juz duzo lepszym pomyslem jest kupic nowa plyte gl, a najlepiej zrobic moda na starej .

 

 

Dołączona grafika

 

Co do proca to najlepiej tualatina i to jak najmocniejszego(najlepiej PIII-S 1.4), nie ma co cie szczypac z paroma zł w ta czy w tamta, no ewentualnie tego PIII-S, celerona coppermine to wogole omijaj, celerona tualatina(fakt najtanszy bo kupisz <10zl), ale przy plycie HP takze omijaj bo go na niej nie podkrecisz i zostaniesz na fsb 100. Probuj z modem (Mod), jak nie to PIII coppermine, nie jest on jakis trudny, potrzebujesz stara tasme ata 100, polaczysz te 2 pary pinow, izolacja z kabelkow od starej myszy czy klawiatury zaizolujesz 3 piny, czyms ostrym np nozyczkami do paznokci troche poszerzysz odpowiednie dziurki w plycie - te w ktore beda wchodzic zaizolowane piny i po sprawie(jakby co to coppermine dalej bedzie dzialal). Ja jestem z okolic Bielska-Bialej wiec heh troche daleko, przejsciowke soc370 na slot1(wlasnie cos takiego jak dales linka - to jest dla starszych plyt z slot1) to by sie dalo jeszcze za grosze przeslac - zreszta mam jakies modowalne asusa.

Edytowane przez DJH83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale ta plyta nie am przypadkiem jakiegos limitu na moc procka(chyba dla tej plyty czytalem ze jest 1ghz max?jesli sie myle to popraw)?

a ta przejsciowke jak sie montuje? chodzi mi o ta z linka

Limity limitami, a rzeczywistosc rzeczywistoscia - patrz na moj zestaw 2, wg compaq'a max tej plyta gl to PIII 500(ostatni bios z sierpnia 1999), nie oblsuguje nawet coppermine, a dzialal i celeron tualatin 1400(teraz jest 1200, 1400 juz nie mam, PIII-s takze dziala, jednak na 1150  bo nie da sie go puscic na fsb 133), jedynym mankamentem o ile tak mozna to nazwac jest to ze jak uruchamia sie komputer wyskakuje ze plyta nie oblsuguje zainstalowanego procesora, tak wszystko jest jak nalezy, ale mozesz miec pecha ze akurat bedzie tak ze komp nie wstanie, zdarza sie, 100% gwarancji nie dam bo plyty jak twoja nie mialem, jednak troche mobasow na slot1/soc 370 przeszlo mi przez rece i wszystko dzialalo, najwyzej procesor byl zle rozpoznawany(od celeron jak xeon czy PIII), a w asusie p2b trzeba bylo wgrac ostatni beta bios - bez tego komp nie wstawal.

 

Ta przejsciowka z mojego linka wsadzasz w plyte jak procesor, a do niej procesor, tyle ze sproboj z modem, naprawde szkoda 50zl.

 

 

Tu kilka przykladow dzialania tualatina w nieobslugujacych go oficjalnie plytach(moje fotki/screen).

 

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

i moj compaq 041CH(to jest plyta slot1 z przejsciowka na socket 370 tu robilem jeszcze ciekawszego moda heh, ale z przejsciowka ktora pozwala zamontowac tam procki wlasnie do 1.0g wystarczy taki prosty jak ty musialbys zrobic)

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Edytowane przez DJH83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JUZ Poprawiam dane z mostku:

WF82815

L0450082

SL4DF

czyli jednak mod nie zbędny..

no to będę szukał tualtina..możne w niedziele uda mis ie skoczyc na gielde i cos znajde

czyli szukać tualtina pentium 1,3 -1,4 ghz na s370 i fsb 133? moze uda mi sie znalesc tanio ta przejsciowke na allegro to 50zl ale możne taniej da się to dostać?bo mam wrazenie ze to strasznie precyzyjna robota;/ bo nie chce np pomylic pinów albo rozwiercić otworów na "sokecie" tak ze zwale plyte;/mimo ze wyglada wszystko na dosc proste to mam wrazenie ze cos zwalic moge;/

a co do paieci to gdzies czytalem ze mozna tam wlozyc do 1gb? 2x512 ale nie wiem czy to mozliwe..

jesli wloze tam tualtina to mocniejsza pamiec dalo by rade wlozyc/

Aaa i wlasnie znalazlem u siebie na stanie

pentiuma 3(coopermina oczywiście) 733/256/165.v czy komputer bedzie szybciej pracowal jak go wloze czy moze zostac

przy tym celeronie 850?

Edit:znalazlem rowniez w starym lapku pentiuma 3 1000/256/133/1.75 v. narazie na tym pociagne

(sciagnalem setFsb jednak nie wiem jaki clock generator powinienem ustawic ,szukalem na stronie glownej gdzie jest spis ale nie moge znalesc mojej plyty glownej mimo ze sa jakeis inne hp,jakbys mogl mi pomoc w ustawieniu tak zeby pokrecic go )

zobaczę moze znajdę cos na giełdzie w weekend

btw na jakiej zasadzie działają te przejściówki? czy cala ta plytke sie naklada czy moze zdejmuje sie po prostu coś z niej?

Edytowane przez ZenMaster

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak stara 815stka, bez moda gwarancja czarnego ekranu :lol:  .

PIII nawet 733 bedzie szybszy od celka 850 - fsb 133 i 2x tyle cachu to glowne jego atuty. Majac PIII 1.0 to zeby poczuc wyrazniejsza roznice zostaje ci wrzucic PIII-S - najlepiej 1.4, PIII-S dlatego ze ma 512kb cachu, zwykly PIII tualatin ma 256.

 

Poprostu wkladasz przejsciowke w miejsce procka, do niej procka i na to cooler.

 

Dołączona grafika

 

Dokladnie nie wiem jak dziala taka przejsciowka ale przypuszczam ze sa zrobione odpowiednie polaczenia, inne piny odizolowane. Przy modzie jak rozwiercisz zla dziurke nic sie nie stanie, musialbys byc bardzo nieostrozny i zmielic ta blaszke co jest w srodku, bo to ze dziurka jest wieksza to jeszcze nic nie zmienia.

 

Ba mozesz sciagnac ten plastik z dziurkami z socketu przewiercic i zalozyc (blaszki sztywno siedza, nie wysypia sie, tylko nie szarp sie za mocno z plastikiem, popatrz sie gdzie sa zatrzaski zeby go nie polamac, zwykle jest to dosc kruchy plastik)

 

Dołączona grafika

 

Tu masz fotke mojego celka 1200 - brak 4 pinow w niczym mu nie przeszkadza(wlasnie taka jest alternatywa dla rozwiercania i izolacji, tyle ze kabelek w tym jednym miejscu trzeba jakos przymocowac czy to kleic np super glutem czy lutowac, albo zrobic polaczenie lakierem przewodzacym).

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Tu socket w ktorym siedzi byly robione na nim inne mody, dalej wszystko dziala czy to mendocino czy coppermine czy tualatin, chyba 9 dziurek rozwierconych

 

 

Dołączona grafika

 

 

EDIT :

 

Z PIII 1000 coppermine wiele nie wyciagniesz jak 100Mhz sie uda to bedzie rewelacja, ale sadze ze nawet mniej. Musisz znalesc na plycie scalaczek z sybolem jak tu spisac numerek i sprobowac dopasowac do listy pll'ow co jest w programie.

 

Tu na przykladzie mojego epoxa 3vsa choc on ma opcje zmiany fsb z poziomu bios.

Dołączona grafika

Edytowane przez DJH83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szukalem pll (znalazlem obok ramu i mostku wiec chyba dobrze)

i wyczytalem z niego

W128H

B983 1050KD

aha symbol jest z ic works ale dalej nie wiele mi to mow bo nie ma tego w programie:(

Edytowane przez ZenMaster

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba dobry znalazles bo na liscie z cpucool sa z icw : W124, W127, W144 itd.Taki urok HP, Compaq, Fujitsu-Siemens czyli sprzet stabilny, a nawet bardzo, nie nadajacy sie do podkrecania i czasem tez problematyczny(np moj 041CH z GFem 3 wyswietla sieczke zamiast biosu - dalej wsio ok dziala, z Radeonem 8500 jak dam uruchom ponownie komp nie wstaje - wypiskuje z pc speakera blad karty graficznej, trzeba wylaczyc i wlaczyc, z 9200se dziala jak nalezy podobnie z voodoo 3, virgem, ati rage xl, gf 2mx, 4mx, 4ti, fx 5200, Compaq 06c4h za to nie chcial dzialac z Sapphire 9550)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Noo wiec mala aktualizacja.zmienilem plyte na stara bo staraale za to lepsza od hpkowskiej mobo asusa tusl2-c :D smiga teraz na nim kupiony dzisiaj tulipan 1333mhz pentium 3 z 512 cachem tak jak radziles(chociaz wiecej a gielde nie ide bo tam wszyscy orznąć próbują i ceny zawyżone;/)

tak wiec wlozylem sdki 2x256(bo wiecej nie pojdzie chyba przynajmniej probowalem i nic ponad to mimo ze wykrywa to juz windy nie moglem postawic...no ale tutaj wieksze sa mozliwosci do o/c bios to wedlug everesta award Medallion (05/10/02) i sporo w nim opcji..wiec co do hpka to mozna skonczyc temat jednak pomecze cie jesli moge pytanie moje brzmi czy da sie jakos zwolnic wiatraki bo ten na procku i obudowie zasuwa na 120% a speed fan nic nie daje;/

i moze jakas pomoc w drobnym oc pentelka:D ?

aa i jesli wiesz to moze jak podlaczyc wszystkei kable od przycisku i od diod hhd i pwr bo w instrukcj z netu opisane jest podlaczenie tylko 2 pinowych a ja mam tutaj 2 X4 pinowe do resta i do pwr .Pwr podlaczylem na chybil trafil i dziala ale reszta to nie wiem.z gory dziekuje

Edytowane przez ZenMaster

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o wentyl na procku to ja mam poprostu puszczony na 5V wentylator 80mm z starego zasilacza na dosc duzym radiatorze z socket A(popularna kiedys piramidka titana), czyli podlanczam go do molexa(wtyczka co podlancza sie dysk czy CD/DVD) do czerwonego i czarnego(czerwony -5V, czarne -masy, zolty - 12V). Ewentualnie mozna wlutowac wentylatorowi jakis rezystor czy kupic regulator predkosci wntylatorow. Jakis mniejszy wentylek tez mozesz tak dac(na 5V) aczkolwiek roznie moze byc, moze ci sie wcale nie krecic, moze niedostatecznie chlodzic, albo poprostu dalej bedzie glosno, choc napewno cos ciszej. Plyta nie bedzie miala raczej opcji softwej zmiany predkosci, ba duzo nowsze mobo na kt600 ktore mialem z 4 lata temu nie mialo.

Jak hałasuje ci zasilacz to albo wiatrak ledwo zipie i trzeba by go wyczyscic i kapnac na lozysko oleju, a jak nie pomoze to wymienic wentyl albo 2ga opcja czyli masz zasilacz marki "kszok" np codegen, L&C, Megabajt itd itp, napisz co jest tam napisane na nalepce, jezeli to do drugie - kszok, to ciezko z tym cos zrobic innego niz wymienic na jakas 200-300W, ale dobrej firmy(fortron, delta, compaq/hp taki to 200W starczy do tego kompa i bedzie lepszy-cichszy i bezpieczniejszy niz 300 czy 350W kszoka), ja mam compaq'a 146SNQ - 145W(dalem 4zl na allegro + wysylka - wtedy 2x tyle :lol2: ) i jest bezglosny, w drugim starszym kompie siedzi mi Seasonic 200GPX - 200W jednak jest lekko slyszalny.

Co do kabelkow od obudowy to chodzi ci chyba o plyte TUSL2-C(bardzo dobra plyta soc 370, w biosie jak na soc 370 full wypas, jedno co jej mozna zarzucic to te maks 512MB, ramu nie wlozysz tutaj wiecej niz 512, takie rzeczy to w zasadzie tylko na plytach z chipsetami VIA np 694X albo 694T, a to jest takze i815 tylko 815ep w compaq byl 815e.

 

To z instrukcji ze strony asusa

 

 

 

Dołączona grafika

 

Btw 4 pinowy reset ?? dziwna masz jakas obudowe heh,  przełoz wtyczki w srodku tego plastiku - podwaz to tam np igla cyrkla rownoczesnie pociagajac, powinno wyjsc, a wtedy wloz do sasiedniego slotu w tym 4 pinowym plastiku i juz masz 2 pinowa wtyczke,

 

Dołączona grafika

 

innym sposobem jest to poprostu rozciac, a jak widze to bedziesz tak musial z jedna wtyczka zrobic bo reset i powet sa obok siebie, no rozdzielone 1 pustym miejscem ale to nic nie zmienia, bo w miejsce na 5 nie wlozysz 8(Edit : chociaz nie bo tam jest keyboard lock wiec wystarczy tylko przelozyc i puste dac na key locka).

 

Co do O/C to staraj sie nie przekraczac ja wiem z 38MHz na pci czyli nie dawaj raczej wiekszego fsb niz +/- 150(150 da ci 1500Mhz, proc powinien tyle zrobic na standardowym napieciu, zwykle procki te koncza sie bez podbicia napiecia w granicy 1550-1600 choc i tak glownym problemem przy oc soc370 jest brak blokady taktowania pci - rosnie ono proporcjonalnie z fsb i jak sie przesadzi to mozna ukatrupic np dysk), jak masz seagate'a baracude to nawet radzilbym troche nizsze fsb. 

Edytowane przez DJH83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myslale, ze moze jest jakas opcja w biosie do ustawienia predkosci. generalnie wentylatory sa w sumie prawie nie uzywane jeden to zamontowany jako wyciagowy revolteca na lozysku Hysint 12v 80mm o takI jak w linku :

http://www.bazarek.pl/produkt/0/381215/rev...80x80x25mm.html

drugi na procku to jakis intelowski byl w pudelku z pentiumem coopermine 1ghz i tez napiecie ma 12v i do tego tez radiatorek taki prostokatny maly ale idelalnie pasuje z zatrzaskami na wentylku.

revoltec siedzi w gniezdzie cha_fan a intel w cpu_fan

chodzi o to ze jak chodza na wolnych obrotach to sa ciche ale u mnie strasznie zasuwaja i chodzi o zwolnienie ich.

a co do wentyla na zasilaczu to faktycznie jakis noname i chyba go przeciagne olejem.

Ale chodzi mi o to zeby wolniej chodzily bo tak to sa ok ten intela nawet nie byl uzywany

aa co do o/c to wiesz moze jak odblokowac opcje zmian fsb w biosie? pytam bo szukalem ale nigdzie nie znalazlme opisu jak to zrobic chociaz gdzies czytalem ze trzeba cos an tych przelacznikach na plycie przestawic jednak nie wiem jak prawidlowo.

BIOS to Award ASUS TUSL2-C ACPI BIOS Revision 1012

 

musze te wentylki sciszyc/zwolnic :)

aaa jesli chodzi o tamego hpkowskeigo vectre to siedzi tam 256ram i ten 1ghz pentium i lezy w szafie czeka na lepsze dni bo z tamta plyta nic zrobic nie moglem ciekawego.

btw:zmienilem temat bo juz sie nie zajmjue vectra wiec nie ma sensu wprowadzac w blad.

zeby nie bylo ze sam nic nie robie

sprawdzilem w manualu jak ustawic jumperfree mode i jest tak jak w nim dipy dsw w pozycji off

a jen w pozycji [2-3] wiec chyba jest wlaczone?

troche z biosa

w ustawieniach mam mozliwosc zmiany

cpu internal frequency -jest 1133mhz

cpu vcore-jest 1.45v

zablokowane sa opcje : i nie wiem jak je odblokowac

cpu frquency multiple jest na 8.4x

fsb:sdram:pci freq ratio jest na 133:133:33

fsb/sdram/pci freq mhz jest 133/133/33

 

a co do temperatury to

 

mb temp -28c

CPU chyba 74,5c

Co do zasilacza to zmienilem wiatrak na jakis inny noname i jest ciszej. zasilacz jest firmy power suncheer 220w

Edytowane przez ZenMaster

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Socket 370 to nie 775 czy wyzszy u AMD 754 i up ze sa jakies automaty w zaleznosci od temperatury czy mozliwosc zmiany predkosci/profile dla wentyli w biosie tu jak nic nie zmienisz elektrycznie to wsio zapierdziela na fulla - 12V. Tyle ze jest to dosc energooszczedna a przy tym jeszcze w miare wydajna platforma(jako komp do neta/filmow/worda itp) i jakis nie wiadomo jakich chlodzen nie trzeba. Moj PIII-S ma na sobie takie cos tylko ze z wiatraczkiem z zasilacza@5V - tempy 30C idle 35-7 stres

 

Dołączona grafika

 

Celeron 1200 leci polpasywnie, tj prawie nieszyszalny zasilacz przeciaga przez niego powietrze - tempy 40C idle, pod 50 stres(jak mam cieplo w pokoju) 

 

Dołączona grafika

 

Podsumowujac to ta temp masz jakas z kosmosu, dotknij palcem radiatora, chociaz te procki dosc dobrze pokazuja temperature, czujnik jest ok nie to co na 775. Temp ktorej nie powinno sie przekraczac na tualatinie bo moze spowodowac uszkodzenie tych prockow to wg intela 69C

 

power suncheer - nie znam

 

Co do oc to o ile na 1333 albo 1400 daloby sie wiecej tak tu na 1133 wiele nie poszalejesz przez nizszy zablokowany mnoznik i brak blokady pci. Krecic mozesz przez bios albo dipami to albo to nie da sie rownoczesnie, jak jestes na dipach to masz zablokowane opcje w biosie. Jutro na to lukne teraz juz mi sie niechce grzebac ;-)

Edytowane przez DJH83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na razie odlaczylem wiatrak od procka..chodzi tylko ten jeden. no i ten od zasilki noname. a na porcku jest inny radiator wiekszy i w sumie nie jest tak za bardzo goracy teraz bo tamten to taka mala kostka byla i bywala naprawde goraca mniej wiecej jak goracy kubek..eh kompletnie nie wiem czemu tka sie grzeje i czemu wszystko zasuwa na 100 porcent..;/

temperature wedlug biosu to mobo 32c a cpu 47c(chyba cyfry sie przestawily wczesniej:)alo zle zapamietalem;P

hmmm czyli w jaki sposob jeszcze raz moge zmienic ot napiecei. mam wolne wyjscie od zasilacz do floppy moge ja wykorzytac tylko nie zabardzo wiem jak mialoby wygladac podaczenie..mam zerwac koncowki i poprostu kabelki polaczy czy jak?

Rozumiem ze moze nie byc jakies regulacji ale zdawalo mi sie ze wentylki chodza szybcieji wolniej w zaleznosci od temperatury a ja nie wiem czemu takie temperatury u mnie wyskoczyly jak pisalem...czyli albo zmiana napiecia albo kupic kontroler do wiatrakow?

Co do o/c to chodzi o to ze mam ustawiony an jumperfree mode na plcie a nie mam odblokowanch opcji w biosie(chyba tak powinno sie stac?) chcialem go podkrecic tak do 1,4

Edytowane przez ZenMaster

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja obcialem jednego molexa z rozdzialki molex na 2 molexy, mozna i obciac molexa z zasilacza(jak masz wentyl z org wtyczka to niestety trzeba ja ciachnac albo dac inny wentyl np ze starego zasilacza) i zlutowalem kabelki czerwony wiatraczka z czerwnym z zasilacza analogicznie czarny a jeden czarny i zolte zaizolowalem bo to jest co innego w wentylku(obroty) a co innego w zasilaczu(12V). Nie radze tak zrobic z wentylatorem zasilacza, przegrzeje sie i moze kleknac, lepiej skolowac jakas cicha markowa zasilke. Regulator obrotow ma ta wade ze bez kombinacji podepniesz do niego 1 wentyl.

 

1400Mhz z normalnym taktowaniem pci </=38 nie zrobisz, czysta matematyka, masz mnoznik 8.5 wiec

 

8.5x150=1275(pci 37) czyli z 1300 maks jak nie chcesz miec problemow z urzadzeniami pci czy ukatrupic dysku, bo mozna i wiecej ta plyta pozwoli pewnie i na fsb 166 - pci41.5(wtdy masz 1400), ja kiedys jechalem na celku mendocino na fsb 83 czyli pci tez 41.5 i dzialalo nic mi nie padlo, seagate 40GB U6 dzielnie znosil to taktowanie, a kumplowi przez 41.5 szybko kleknal dysk(ze dostal wtedy 2 czy wiecej razy wiekszy z gwarancji to juz inna sprawa) a np na gigabyte 7vt600PRZC - socket A przy troche mniejszym nawet pci zaczynala mi swirowac sieciowka. Do tego kolejna sprawa to to ze pamieci kreca sie razem z fsb i nie kazde zrobia np 160.

 

No jak zmnieniles jen'a na 2-3 enable i dsw na off to powinno sie odblokowac, zworami tez mozna krecic, troche mniej skokow, ale dac sie da

Edytowane przez DJH83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak zmnieniles jen'a na 2-3 enable i dsw na off to powinno sie odblokowac, zworami tez mozna krecic, troche mniej skokow, ale dac sie da

no wlasnie tak zrobilem i ciagle nic;/

Tak to wszystko wyglada

plytka

Dołączona grafika

jen na 2-3

Dołączona grafika

dsw na off

Dołączona grafika

Radiatorek na procku okazalo sie ze to foxconn

Dołączona grafika

no i te jdno wolne wejscie od floppy obciac koncowke?

Dołączona grafika

A i co do przyciskow to reset podlaczylem i dziala wlacznik tez ale diody sie nie swieca;p

Edytowane przez ZenMaster

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok blad laika wystarczylo zmienic cpu internal freq. na manual ale wczesniej nie zauwazylem tego.

Teraz juz moge zmienic FSb

tylko tak z ratio mam 3 opcje

666:100:33

100:100:33

133:133:33

natomiast przy zmianie Mhz

jest ichwiecej

napiecei moge zmienic w zakresie 1,4-1.7

to jakie ustawienia dac zeby nie przeciagnac tzn zeby nic mi nie zaprotestowalo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HEH manual :) musisz mieFsb masz napewno co 1Mhz musisz jeszcze cos zmienic a nie tylko takie skoki. Jak ci pisalem wyzej nie przekraczaj lepiej fsb +- 150, napiecia procka nie musisz zmieniac, on powinien tyle zrobic, mysle ze predzej cie zlapie wysokie taktowanie pci niz maks mozliwosci procka(1133 ma niski mnoznik). Wieksze fsb=wieksze taktowanie pci/agp co grozi problemami, a nawet uszkodzeniem dysku czy urzadzen pci(choc i nie koniecznie, ze tak powiem ryzyk fizyk, napewno uwazaj jak masz tam jakas barakude - dysk seagate'a), jesli idzie o agp tez idzie napotkac na problemy z moich grafik problemy ma jeden gf2mx 200 i matrox g400, a z pci 38 nie wspolpracuja 2 moich S3 Virgow na pci. Te 1275 to procek napewno zrobi chyba z tego samego "g" jest ulepiony co moj(no moj to sl6by czyli najnowszy PIII, ponoc najbardziej podatny na oc i najchlodniejszy) no i robi bez zmiany napiecia 1.6, wiecej nie wiem czy plyta na 694T nie moze czy procek(choc raczej plyta bo woltowanie i poluznienie pamieci nic nie daje), ale i tak wiecej bym nie dawal, no moze do testow i to napewno nie z dyskiem 640GB :wink: .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało się :D Fsb ustawiłem na 150 i jest 1275Mhz. bez żadnych zgrzytów.zastanawiam się czy dalej go pociągnąć;p

Max jaki osiagnalem to 153 jak próbowałem 154 to już miałem blue screen i bad erorry wyskakiwały.

napięcie vcore ustawiłem 1.5v

Dołączona grafika

BTW. właśnie spojrzałem na info w sterownikach nvidi magistrala karty to agpx2 mimo ze karta pokazuje ze oferuje jej x4 to i tak tego nie wykorzysta.a ja sie zastanawialem czy wogole to zmienic;o boze co za staroc i jeszcze te 128mb;p

Edytowane przez ZenMaster

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ramu mozesz dolozyc, 128 dla xp to z leczka hardcore, btw 256MB 133 na allegro kupisz za 12zl+wysylkam 128 to i za 2zl + wysylka...

Jaka to karta ? moze w biosie trzeba dac enable przy agp 4x mode(ja tak np mam), ale roznica mdzy 2x a 4x przynajmniej na karcie ala radeon 9100(nie myl z 9200 bo 9100 to sporo lepsza karta potoki - 4x2, a 9200 4x1) czy gf3 ti 200  byla niezauwazalna, na mocniejszej moze jakis piard bedzie.

 

EDIT : 

 

No 153 to tak jak i u mnie pewnie cie cos blokuje - jakies urzadzenie, i815EP powinno zrobic wieksze fsb, choc to i tak jest g warte jesli idzie o użytkowanie 24/7 przez taktowanie pci. 

 

Przy oc soc730 wazny jest mnoznik 1133 ma troche niski 8.5 przez co nie idzie w pelni wykorzystac mozliwosci procka co innego jak bylby dzielnik dajacy pci 33 przy fsb 166, o blokadzie pci nie wspomninajac. SDRy co wytrzymuja 166 by sie znalazly(mysle ze i moje by tyle zrobiliy, jak robia 150 przy cl2, to 166 chocby przy cl3 powinny wycisnac). Mhz na pci sie nie przeskoczy :/, zeby miec wyzsze taktowanie procka trzeba miec wyzszy mnoznik, ktorego odblokowac na soc370 sie nie da.

Edytowane przez DJH83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh no ale dzieki i tka za pomoc w podkreceniu tego ustrojstwa:D 1.3 juz jakos przezyje...z reszta i tak do wymiany jest karta graficzna no i te dyski twarde to pozal sie boze 2x 10gb z czego jeden piszczy niemilosiernie(juz pada) wie c wymienic by sie przydalo tylko tak jak wiem zastawiam sie co bylo by tutsj najlepszym wyborem bo o dyskach to mam zerowe pojecie ale jak kupie w maire szybki to mysle ze tez to sporo da i przy wymianie karty to juz wogole wszystko bedzi git.

jeszcze co do tych wentylatorow to mozesz wrzucic fotke jak wyglada polaczenie tych kabli na napieciu 5v.

czy to chodzi o te koncowke ktorej fotke wrzucilem od floppy disc?

czyli jak bym gdzies wyczail 1,4 i zamontowal to na ile bym go podciagnal ? moze tak z 1,6 ?

karta jest 64bitowa tak ze tak czy tak trzeba wymienic bo tu nie poszaleje.

to jest nvidia leadteka

wedlug everesta:

Kontroler AGP:

Wersja AGP 2.00

Stan AGP Włączone

Urządzenie AGP Leadtek WinFast A340

Rozmiar pamięci fizycznej dostępnej dla AGP 64 MB

Obsługiwane szybkości AGP 1x, 2x

Bieżąca szybkość AGP 2x

Fast-Write Nieobsługiwane

Side Band Addressing Obsługiwane, Włączone

 

[ NVIDIA GeForce FX 5200 (Omega 2.169.21) ]

 

Właściwości karty wideo:

Opis urządzenia NVIDIA GeForce FX 5200 (Omega 2.169.21)

Napis z karty GeForce FX 5200

Napis z BIOS'u Version 4.34.20.42.00

Typ mikroukładu GeForce FX 5200

Typ konwertera DAC Integrated RAMDAC

Zainstalowane sterowniki nv4_disp (6.14.11.6921 - nVIDIA ForceWare 69.21)

Rozmiar pamięci 128 MB

 

co do pamieci to mam juz 512mb wrzucone 133 sdry 2x256 a jak widac to na karcie graficznej jest 128:)

caly raport w załączniku

Report.htm

Edytowane przez ZenMaster

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Majac opcje podbicia napiecia to  PIII-S 1.4@1.6 w zasadzie pewne, a mozliwe ze zrobi i bez tego jak np moj. Jak bedziesz mial wybor to wez SL6BY podobno jest lepszy od SL5XL(na allegro sa za 26zl, a 1133 za 9, +wysylka)Wentyla popinam przez rozdzialke z 1 na 2 molexy z czego jeden jest odciety i w tym miejscu mam przylutowany kabel wentylatora procka, dostalem ja kiedys chyba z radeonem 9800(do dodatkowego zasilania karty zeby nie tracic molexa). Jak flopa nie uzywasz(chyba malo kto to cos jeszcze uzywa) to ciachnij wtyczke do stacji dyskietek, przylutuj wentyl, zaizoluj poozostale i ciesz sie cisza :-) .

 

Dołączona grafika

 

Co do dysku to majac odrobine szczescia posiadajac cos ala to podepniesz w zasadzie kazdy dysk, ja mam samsunga 640GB. Raczej trzeba miec sporego pecha zeby nie dzialalo, warunek to xpek(z 2000 tez sie da po zainst patcha na 48bit lba), ktory rozpozna ci podczas instalacji caly dysk chocby bios widzial 120 czy 8GB - sprawdzone na kilku plytach w tym jednej na soc 7 -pod pentium 1 Nizej u mnie przelotka w kompie 

 

Dołączona grafika

 

W dysku  nie tylko chodzi o pojemnosc, ale takze o szybkosc takie 10GB to pewnie maja 5400 obr i malo cachu 256-512 co znaczaco wplywa na zwawosc kompa. Roznica mdzy 640stka a 40GB baracuda 7(taki hdd tez mam w innym kompie) jest naprawde bardzo wyrazna -czuc to przy odpalaniu windowsa(chyba najbardziej), okien, programow. Ze ta 10tka piszczy to pewnie ten typ tak ma, kiedys tak dyski chodzily heh pisk, a do tego glosne skrobanie(mam troche takiego sprzetu 2x seagate 1.7GB, Quantum 3.2, Seagate 4.3 i wszystkie tak chodza). Podsumowujac to nie bierz wolniejszego dysku jak z 7200 obrotow i przynajmniej z 2MB cachu.

 

Karta szkoda ze nie 128bit(taka bylaby pelno wymiarowa, 64bit to pewnie low profile - mala), poszlaby wyzej, a tak tez nie bedzie zle za 30 to mysle ze pojdzie.

Edytowane przez DJH83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj juz nie bede dlubal le jutro z rana obedtne tego floppy i podepne wiatrak. czyli zasada po porstu czarny do czarnego czerwony do czerwonego. a pod jeden taki zestaw moglym podpiac2 wentyle? tzn pod jedne kable z zasilacza?

Co powiesz o takim dysku? podepne go spokojnie z ta przejsciowka ide sata do kompa? plyta go normalnie obsłuży?

http://allegro.pl/item831014874_dysk_wd_ca..._8mb_kable.html

co do karty no to niestety jest 64 i powoli bede musial sie jej pozbyc na cos normalnego musialem zmniejszyc fsb bo w glupim gg czy firefoxie mi bledy wyskakiwaly a po odpaleniu nfs po kilu minutach blue screen.. wiec jest teraz niestety 151 mhz i tylko 1283mhz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak + zolty i drugi czarny zaizoluj i tak tu mozesz podpiac wiecej wentyli o ile do jednego gniazda w plycie glownej lepiej tak nie dawac, tak tu podlanczasz sie bezposrednio do zasilacza wiec nie ma problemu.

 

80tka to mozna powiedziec ze na 99.99% zadziala, ewentualny problem moze sie pojawic ale z dyskiem wiekszym od 120GB choc, to ze plyta w biosie dysk rozpozna nie poprawnie to tez nic straconego(np moj Compaq 041CH widzial 640GB jako 120 w biosie, a xp juz normalnie 640 i wszystko ok dzialalo), choc niektore plyty - biosy maja tak ze komp staje na wykrywaniu dysku i prawie kaput, no mozna to rozwiazac tak ze wylaczy sie w biosie ten duzy dysk i system zainstaluje na jakis maly wtedy w win bedzie takze i ten duzy, jednak to takie polowiczne rozwiazanie bo masz pojemnosc a tracisz na szybkosci.

Edytowane przez DJH83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hyh zalatwilem dysk.wszystko pieknie ladnie jest do kostki wsadzone i podlaczone ,2 wentylki.niestety podczas pierwszego testu(kiedy wszystko bylo tka luźno zmontowane doszlo do zwarcia no i zdaje sie ze jeden dysk zakonczyl zywot (wogle go bios nie wykrywa wiec nie wiem ocb albo padla albo \juz nie wiem. to samo drugiej stacja cd która podpiąłem jako slave pod dvd tez nie wykrywa mimo ze wczesniej nie bylo problemu-nie wiem czemu bo ona to sprawna jest)niestety ten szybszy tak wiec bede zmuszony kupic jakis nie dlugo bo z tymi 10gb to nie poszaleje(ale nie planuje kupowac wiekszego niz 80 );/ ;/

A co tdo wiatrakow to faktyczine cicho chodza:D jedynie halasuje wiatrak od zasilkiP

a co do nowego dysku to zastanwaialem sie czy wykorzysta w pelni ten 8mb cache i predkosc nawet jak bedzie z przejsciowka na sata.zreszta w tym linku wczesniej to byl podpisane sata2 czy to to samo?

No wiec drugiego dysku ktorry teraz jest uzywany tez przy wlaczaniu raz widzi a raz nie nie mam pojecia dlaczego;/

Edytowane przez ZenMaster

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie testy to lepiej robic po odpiecu co sie da, a najlepiej jeszcze zaizolowac odrazu, tez sporo razy zrobilem zwarcie(bo mi sie nie chcialo izolowac czy podlanczalem wentyle "na gorąco" - przy dzialajacym kompie i mi sie niechcacy zwarlo) ale nic sie nie stalo, zadzialalo zabezpieczenie i komp sie wylanczyl, odpialem wtyczke od zasilacza na chwile, podpialem power i smigalo heh.Ze raz widzi a raz nie to dziwne, ale ze wcale nie widzi to mozliwe od elektronika dysku dostala strzała. Teraz pytania : czy kreca sie te dyski - czy je slychac, a naped czy sie wysuwa ?.Moj samsung HD642JJ ma 16MB cachu i takze jest na sata II dziala bez zarzutu. Hmm wiadomo ze w pelni tego co moze taki dysk sie nie uzyska - kontroler ide plyty glownej jest za cienki, ale nie wiem jak to wytlumaczyc - moze to wlasnie zasluga cachu, ale ladowanie windowsa(btw trwa minimalnie wolniej niz na c2d naprawde <5s), programy, otwieranie okien w windowsie, poprostu czuc ze komp szybciej reaguje wszystko laduje sie szybciej. Na baracudzie 7 jest duzo bardziej mulascie, choc i tak o niebo lepiej niz na moim innym halasujacym terkoczacym zabytku o pojemnosci 4.3GB. Mialem ten dysk(HD642jj) i na P233MMX, tam wyciagal przy kopiowaniu zawrotne 7MB/s :lol: (byl tryb udma, co przy socket 7 tak oczywista sprawa nie jest) i takze bylo czuc duza roznice. Wiadomo na na soc370+hd642jj transfery nie sa jakies oszalamiajace bo przy kopiowaniu z dysku na dysk jest ~25MB/s (drugi dysk to baracuda 7),a jak podlancze 640stke do mojego kompa z C2D mam 90pare MB/s(ofc jak sa 2 dyski sataII - drugi hd321kj, a na c2d kopiujac na baracude jest okolo 40MB/s -wiadomo wolniejszy dysk ale i tak szybciej niz na soc370).

 

Dołączona grafika

Edytowane przez DJH83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie ja tez tak"na goraco sprawdzalem dzialanie wentyli no i mam za swoje;/ . szczescie ze to tylko 10gb

Tylko stracilem szybszy dysk;/

mialme dwa primary byl Maxtor 31024H1 (10 GB, 5400 RPM, Ultra-ATA/100)

a slave ten ktory zostal czyli SAMSUNG SV1021H (9 GB, 5400 RPM, Ultra-ATA/100)-staruuszem bardzo wolny;/

Hmm tego matroxa wogole nie wykrywa i nie zauwazylem zeby dawal znaki zycia;/

u mnie tez zadzialalo zabezpieczenie i komputer sie wylaczyl ale widac ze jednak komus to zaszkodzilo;/

Coz plan jest taki ze chyba nie ma sensu bardziej inwestowac w ta maszyne.

No na razie osiagnalem to co chcialem czyli chodzi w maire cicho i sprawnie .

Na razie koncze etap majstrowania przy tej plycie i jestem ci bardzo wdzieczny za pomoc i rady jakie udzieliles bo sam bym nie podolal bo jak juz mowilem laik ze mnie niestety.

Chodzi o to na slabych detalach cos pojdzie (zalezy mi na osiagnieciu przystepnej grafiki w grach pokroku lineage2 czy wow-nie nie jestem maniakiem ale lubie czasem przyciac :lol: ).

Na razie zostanie tak jak jest.Pirorytet w dysk tward(jak kupie sata to bedzie przynajmnije na przyszlosc :wink: )a otem zainwestuje w reszte potem powoli w reszte.

Z racji tego ze chce "po taniosc" zbudowac maszyne czyli tzn budzetowy chyba najlepszym wyjsciem bedzie zakup jakies plyty z amd?

Tylko tak chodzi mi o zyskanie odpowiednika tak ja wiem pentium 4 2.0 ghz. moze byc to slabszy amd do podkrecenia:) kwota tak do 100-120zl(wolalbym jednak jak najtanszy zestaw na ktorym takie gry mi pojda)

No i wymiana karty graficzne na kolejne agp ..nie wiem jaka plyte wiec nie wiem czy juz teraz moge inwestowac w karte graficzna czy moze poczekac na plyte bo np bedzie z pci-e(bo nie wiem czy cos w tej cenie dostane?)

Pozdrawiam i jeszcze raz thx za pomoc.

(aa i licze na dalsza pomoc z twojej strony)

Edytowane przez ZenMaster

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znowu nie wykryło i dysku;/ Włączam komputer a tu fail i podłącz dysk z systemem.no to reset i do biosu a w biosie wszystko ładnie wykryte daje auto i jest samo znalazło samsunga;/ no to wykrywa go czy nie?

A co do drugiej stacji cd to jak naciskam wysuniecie tacki to wysuwa się tak 1/4 i zaraz chowa;/ i tez jej bios nie widzi;/

Edytowane przez ZenMaster

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...