Skocz do zawartości
leonardo

Konfiguracja Routera I Opłaty W Firmie.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. W swojej firmie chciałbym założyć sieć wifi. Mam pytanie czy ktoś orientuje się jak to wygląda z opłatami za udostępnianie łącza klientom, oraz czy musze brać tego liveboxa czy mogę kupić coś innego np jakiegoś linksysa? Jak wygląda konfiguracja tzn czy nie ma problemów większych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o ile dobrze wnioskuje to chcesz rozdzielić neostrade i pobierać opłaty a na dodatek mieć wszystko na legalu?

o ile pamięć mnie nie myli to w umowie jest zastrzeżenie że NIE WOLNO udostępniać internetu poza lokal na który jest podpisana umowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym rozwiązał to na routerku podobnym do tego APka - WRT54GL (sam mam) a to ze względu takiego, że można ograniczyć ludziom dostęp, np do P2P/radpishare i innych wynalazków, co których to klienci (a przynajmniej wg mnie) dostępu mieć nie powinni, a żeby nie narażać nas (firmy) na szkody finansowe. Poza tym niejako oddzielimy się od naszego firmowego LANa. I jeszcze pytanie - czy ta neo jest przeznaczona wyłącznie dla klientów czy jest to provider dla całej instytucji, bo jeżeli to pierwsze to pasowałby w urządzeniu modem ADSLowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc wtedy z routerka pociągnąć skrętkę do biura do komputerka, a klienci korzystają z stosownie obwarowanego WiFi. Jeśli chciałbyś mieć modem w biurze i do niego podpięty bezpośrednio komputer i jednocześnie WiFi dla klientów to jest sporo zabawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, ja mam sam router, bez ADSLa. Ale w Twoim przypadku IMHO lepiej będzie kupić router z modemem taki jak podałem wyżej, bądź taki jesli chodzi o Linksysa, bądź też inny (do wyboru wiele w zależności od ceny i standardu, wystarczy na allegro w dziale z routerami wpisać 'Neostrada'). Klienci będą korzystali z WiFi,a do biura można podciągnąć kabel, lub również korzystać z WiFi jeśli jest odpowiedni zasięg. Największym problemem będzie odpowiednie zabezpieczenie wszystkiego (w domyśle komputera biurowego) więc należy szukać czegoś z dużymi możliwościami konfiguracji, ale w tej kwestii ja się nie wypowiem, bo wiem, że są tu mądrzejsi ode mnie:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwoliłem posłużyć się drobnym rysunkiem...

Otóż sytuacja pierwsza przedstawia to co Ty początkowo planowałeś zrobić - Neostrada przez modem USB do komputera w biurze i z niego internet wyprowadzony za pomocą karty sieciowej do Access Pointa. Rozwiązanie jest to o tyle uporczliwe, że komputer w biurze staje się niejako bramą internetową (cała konfiguracja z tym związana, i szukanie ew. usterek). Osobiście skłonny byłbym ku rozwiązaniu drugiemu, gdzie zamiast modemu Neostrady mamy nasz routerek z modemem ADSL i WiFi. Problem w tym, że niekażdy router obsługuje tzw polityki dostępu do internetu (ograniczenia stron, adresów, słów kluczowych itd), a nawet jeśli to problem pojawia się przy dwóch, współistniejących ograniczeniach (i tu pojawia się minus mojego Linksysa, który na oryginalnym firmwarze nie wspiera dwóch naraz). Chodzi o to, aby użytkowników WiFi stosownie ograniczyć, a jednocześnie komputer z biura mógł korzystać ze wszystkich zasobów internetu (oczywiście jeśli potrzeba). Istnieją alternatywne softy, ale nie miałem z tym jeszcze styczności dlatego pozostawiam to bardziej obeznanym ode mnie.

post-142558-1259339441_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie chodzi o 2 rozwiązanie. Dziękuję że tak się tym zająłeś:) Modem w biurze to Siemens SpeedStream 4101 i teraz proszę o podanie modeli dobrych routerów do 500 zł z możliwością odcięcia części zasobów na wifi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy w ogóle któryś z routerów na standardowym firmwarze (oprogramowaniu) wspiera dość dobrze i stabilnie restrykcje dostępu do internetu (moja niezbyt obszerna wiedza się tu kończy), bo jeśli nie, to pozostaje jakiś soft alternatywny: Tomato czy DD-WRT, które wspiera tylko kilka modeli routerów, i jeśli już to trzeba dobierać z nich. Niech wypowie się ktoś bardziej obeznany w temacie, bo ja tak się przymierzam do Tomato na swoim Linksysie i tak mi schodzi ^^

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Linksys WRT nie ma modemu ADSL, a to nam potrzebne jeśli już, to któryś z oznaczeniem WAG, np TO tylko pytanie jak z zasięgiem, skoro ma wbudowaną antenę, jeśli taniej to TP-Link - ponoć fajny, dziś kupiłem dla znajomego, więc się okaże jak się prezentuje. Trzeba popatrzeć na allegro co jest w rozsądnych pieniądzach, ale zwrócić uwagę na 'Anex' - żeby działało z Neo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skrętką łączysz kartę lan PC z portem lan w Dlinku, na PC wybierasz udostępnianie połączenia sieciowego, konfigurujesz resztę, bramą routera jest PC i ... chyba gra ;) - to tak skrótowo

Edytowane przez borsuk_1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DHCP działa od routera czyli niejako wszystkie komputery w sieci są widoczne w internecie jak PC. IP przypisane do łącza DSLowego ma PC, a on rozdziela już dalej, więc cały ruch generuje niejako PC.

 

A tak z ciekawości, czemu nagła zmiana planów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...