Skocz do zawartości
SACZI

Am3 I Dual Channel

Rekomendowane odpowiedzi

Temat z pogranicza płyt głównych, procesorów i pamięci RAM.

Jeżeli umieściłem go w niewłaściwym dziale, można go przenieść.

 

Mam w zasadzie głupie pytanie o wydajność trybu wielokanałowego na platformie DDR3.

Pewien "wyedukowany" sprzedawca w sklepie komputerowym naskoczył na mnie i mnie zaczął wyzywać, gdy nie potrafił postawić kontrargumwntów na stwierdzenie, ze Dual Channel w AM3 daje max 10% wydajności. Twierdził, ze w przypadku tej platformy z Duala jest zysk równe 50%!

Ja sie trochę "zestarzałem" z nowościami, ale z czasów PIV, czyli procesorów najbardziej łakomych na przepustowość RAM,  pamiętam, ze wzrost nie przekraczał 20% i to w zastosowaniach, gdzie przepustowość pamięci była wymagana, cyzli np. przy konwersji video.

Tłumaczyłem mu, że z Dualem to jest taka sytuacja, gdzie o 50% rosnie przepustowość, a nie wydajność całego komputera. On najwidoczniej nie odróżniał przepustowości i wydajności.

 

Jak to obecnie wyglada?

Dual na AM3 rzeczywiście daje znaczący wzrost wydajności w stosunku do trybu jednokanałowego, czy wzrost tej jest rzędu maksymalnie 10%?

Edytowane przez SACZI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak mówisz daje wzrost 50% ale przepustowości, a przepustowość jest tylko jednym z elementów składowych.

Myślę że nawet te 10% w normalnych aplikacjach to też przesada. Więc można przyjąć ze 10% to max, oczywiście można sobrać testy (najepiej syntetyki) to i można wykazać 15%. Przy normalnej pracy gry/rar/video to około 5-8%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

He, czyli wypada mi złożyć na typa skargę do jego przełożonego z wnioskiem o usunięcie z pracy.

Nie dość, że gada bzdury, nie odróznia podstawowych pojęć (wydajność/przepustowość), to jeszcze jest arogancki i bezczelny.

 

 

EDIT

Prosze o linki do testów, które pokazują różnice w wydajności Dual/Single dla platform AM3, S775 i innych

Szukam i jako takiego testu nie mogę znaleźć.

Edytowane przez SACZI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

A co do testów google w łapę :]

Szukam, szukam, ale efekt marny. Najprawdopodobniej problem w tym, że obecnie nie testuje się juz "wielokanałowości" tak powszechnie jak kilka lat temu, gdy wchodziła do uzycia. Zdaje się, ze testowali trzy kanały, jak i7 wchodzil.

 

 

 

 

 

Poniekąd miał rację bo wydajność wzrasta 2x

PIV na początku oferował o 50% większe taktowanie, czyli 1,5 GHz do 1GHz, a to Athlon był wolniejszy zaledwie o kilkanaście %. Co mi z testów przepustowości, skoro bede miał problemy ze stabilnością platformy (kiedyś takie cos występowało) i zaledwie o 5% szybsza platformę. 

 

Czy to znaczy, ze jezeli film koduje mi sie na jednej kości RAM w 20 minut, to po dołożeniu drugiej ten sam film będzie sie kodował 10 minut? To jest bzdura i każdy o tym doskonale wie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...