Skocz do zawartości
fledgeling

Problem Z Dyskiem Usb Maxtor 1tb

Rekomendowane odpowiedzi

Mój dysk przenośny Maxtor Onetouch 1tb przestał działać.

 

Wczoraj instalowałem deamon tools na innym komputerze - gdzie zapomniałem odpiąc dysk, zrobiłem restart komputera i dysk już nie działa. Dysk nie dziala tez na moim drugim komputerze (laptopie). Do pradu podlaczany jest przez zasilacz.

Istnieje nikla mozliwosc ze przycisnalem przycisk na dysku, ktory chyba w zalozeniu ma robic backup (na kompie nie mialem zainstalowanego zadnego oprogramowania, wiec cholera wie co ten przycisk wtedy robi).

 

Nie działanie wygląda tak:

-po podłączeniu dysk raz slychac ten dzwiek usb, a raz nie - testowalem dwa rozne kable; chyba oba sa ok, ale na wszelki wypadek korzystam z kabla od aparatu (choc nie jestem pewien czy to nie kabel usb 1.0)

-po podlaczeniu dysku do kompa, swieci sie na nim biala lampka - jakby dzialal; ale nie slychac dzwieku krecacych sie talerzy

-dysku nie widac w oknie moj komputer, ani w "zarzadzaniu dyskami" (narzedzia administracyjne)

-dysk jest widoczny w programie hdd scan 3.2

-dysk jest widziany przez program testdisk - ale test disk nide rozpoznaje partycji + pisze ze dysk ma rozmiar 2199 gb

-program partition magic w ogole sie nie uruchamia - wywala blad 100 "bad partition" - co ciekawe dzieje sie tak nawet gdy odepne dysk twardy (jakby zwalone bylo cos z moim normalnym dyskiem)

 

Rozpoczalem skanowanie przy pomocy programu testdisk, trwa juz dobra godzine, a wydaje mi sie ze nie przeskanowal nawet 1% dysku. I chyba w ogole nic nie moze przeskanowac, bo przy kadym cylindrze pisze 'read error'

Screen:

Dołączona grafika

 

Czy ktos moze mi doradzic co robic? Jakich programow uzyc? - szukalem troche na forum, polecany byl program

victoria 4.46b - ale on w ogole dysku nie widzi (jest moj dysk laptopowy, 2x dvd, oraz "virtual drive" o wielkosci 0).

Ewentualnie moze sprobowac go rozebrac i podlaczyc do kompa stacjonarnego (ale nie wiem czy sie da; poza tym cos sie moze wtedy zwalic zupelnie).

Myslalem zeby kupic nowy kabel USB (mam dwa "normalny" kabel od dysku - z ktorym chyba nie dziala (ale aparat foto dziala); oraz "kabel od aparatu" - dysk z nim dziala, aparat tez, ale to chyba kabel usb 1.0)

Moze zwalony jest tylko MBR dysku? Jak go naprawic? Ale dlaczego testdisk pokazuje ze dysk ma 2199 gb?

 

 

edit: obecnie przeskanowalo sie ok 7 milionow sektorow - jest to baardzo malo w porownaniu z tym co ma byc skanowane; czy warto w ogole kontynuowac ten skan?

dodam jeszcze, ze dysk po podlaczeniu zdaje sie nie startowac, dawniej wydawal dzwiek 'rozpedzajacych sie talerzy', teraz nic

Edytowane przez fledgeling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie słyszysz kręcących się talerzy ani nie czujesz wibracji to albo :

Poleciał zasilacz : miałem juz taki przypadek( tylko co ciekawe komp twoj czasami "czuje" usb)

Uszkodzony dysk : To juz tez miałem..

 

Imo albo Zwariowała elektronika kontrolera USB w obudowie lub sam dysk...

 

Niestety dyski przenośne od maxtora( SEAGATE) to niestety awaryjne diabelstwo... kumpel kupił i juz następnego dnia się nie obudził ...

Edytowane przez Kwazor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie słyszysz kręcących się talerzy ani nie czujesz wibracji to albo :

Poleciał zasilacz : miałem juz taki przypadek( tylko co ciekawe komp twoj czasami "czuje" usb)

Uszkodzony dysk : To juz tez miałem..

 

Imo albo Zwariowała elektronika kontrolera USB w obudowie lub sam dysk...

 

Niestety dyski przenośne od maxtora( SEAGATE) to niestety awaryjne diabelstwo... kumpel kupił i juz następnego dnia się nie obudził ...

W jaki sposób mogę sprawdzić czy to nie zasilacz? Przerwałem cały proces skanowania, bo to i tak trwałoby parę dni;

wyłączyłem dysk z prądu - lampka się nie świeci.

Więc to chyba coś w środku.

Jak mogę sprawdzić elektronikę?

Patrzyłem na cenniki wpisując "odzyskiwanie danych warszawa", ale ceny mają tak nieludzkie, że tylko siąść i płakać.

 

Mogłbym sprobowac rozebrac ten dysk i wlozyc go do stacjonarnego, ale nie wiem czy tak w ogole mozna i czy cos sie po drodze nie spierdzieli

 

 

 

Wynik skanu testdisca - chyba nic nie może przeczytać

 

Mon Feb 22 10:29:10 2010Command line: TestDiskTestDisk 6.11.3, Data Recovery Utility, May 2009Christophe GRENIER <grenier@cgsecurity.org>http://www.cgsecurity.orgOS: Windows XP SP3Compiler: GCC 4.3, Cygwin 1005.25 - May  6 2009 20:35:43ext2fs lib: 1.41.4, ntfs lib: 10:0:0, reiserfs lib: 0.3.1-rc8, ewf lib: 20080501disk_get_size_win32 IOCTL_DISK_GET_LENGTH_INFO(/dev/sda)=250059350016disk_get_size_win32 IOCTL_DISK_GET_LENGTH_INFO(/dev/sdb)=0Fix disk size using CHSdisk_get_size_win32 IOCTL_DISK_GET_LENGTH_INFO(\\.\PhysicalDrive0)=250059350016disk_get_size_win32 IOCTL_DISK_GET_LENGTH_INFO(\\.\PhysicalDrive1)=0Fix disk size using CHSdisk_get_size_win32 IOCTL_DISK_GET_LENGTH_INFO(\\.\C:)=33263000064disk_get_size_win32 IOCTL_DISK_GET_LENGTH_INFO(\\.\D:)=216785447424filewin32_getfilesize(\\.\E:) GetFileSize err Niepoprawna funkcja.filewin32_setfilepointer(\\.\E:) SetFilePointer err Niepoprawna funkcja.Warning: can't get size for \\.\E:filewin32_getfilesize(\\.\F:) GetFileSize err Niepoprawna funkcja.filewin32_setfilepointer(\\.\F:) SetFilePointer err Niepoprawna funkcja.Warning: can't get size for \\.\F:file_pread(4,1,buffer,488408129(30401/254/63)) lseek err Invalid argumentHard disk listDisk /dev/sda - 250 GB / 232 GiB - CHS 30401 255 63, sector size=512 - SAMSUNG HM250JIDisk /dev/sdb - 2199 GB / 2047 GiB - CHS 4294967295 1 1, sector size=512 - Maxtor OneTouchPartition table type (auto): IntelDisk /dev/sdb - 2199 GB / 2047 GiB - Maxtor OneTouchPartition table type: IntelInterface AdvancedAnalyse Disk /dev/sdb - 2199 GB / 2047 GiB - CHS 4294967295 1 1Current partition structure:Partition: Read errorAsk the user for vista modeAllow partial last cylinder : Yessearch_vista_part: 1search_part()Disk /dev/sdb - 2199 GB / 2047 GiB - CHS 4294967295 1 1file_pread(5,1,buffer,19(19/0/1)) lseek err Invalid argumentfile_pread(5,1,buffer,66(66/0/1)) lseek err Invalid argumentfile_pread(5,8,buffer,80(80/0/1)) lseek err Invalid argumentfile_pread(5,1,buffer,137(137/0/1)) lseek err Invalid argumentfile_pread(5,1,buffer,20(20/0/1)) lseek err Invalid argumentfile_pread(5,1,buffer,67(67/0/1)) lseek err Invalid argumentfile_pread(5,1,buffer,88(88/0/1)) lseek err Invalid argumentfile_pread(5,1,buffer,138(138/0/1)) lseek err Invalid argumentfile_pread(5,1,buffer,21(21/0/1)) lseek err Invalid argumentfile_pread(5,1,buffer,68(68/0/1)) lseek err Invalid argumenti tak dalej invalid argumenty..

a to pokazyje hddscan 3.2 po wybraniu opcji smart

 

ST31000340AS-9QJ0T5P8-SMART.mhtHDDScan S.M.A.R.T. Report Model: ST31000340ASFirmware: SD81Serial: 9QJ0T5P8LBA: 0Report By: HDDScan for Windows version 3.2Report Date: 2010-02-22 12:26:31	  Num Attribute Name Value Worst Raw(hex) Threshold
Edytowane przez fledgeling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przepraszam za podwójny post

 

generalnie rozebrałem dysk - ale nie mogę go podłączyć do mojego PCta, bo to chyba łącze esata (takie "nowoczesne", wąskie), a ja mam taśmy IDE

 

w takim wypadku konieczny będzie dla mnie kontakt z serwisem - czy może mi ktoś polecić tani serwis w Warszawie? najlepiej w miejscu gdzie da się dojechać metrem, bo nie mam samochodu : /

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...