Skocz do zawartości
zembol

CyfroBus-cyfrowo sterowany reg. obr. wentylatorow z Lcd

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Od dawna nosilem sie z zamiarem wykonania sobie regulatora obrtow do wentyli , pierwotnie mail to byc rheobus :) , ale gdy stalem sie posiadaczm piknego LCD postanowielm wykonac kontroler z wysietlazcem Lcd.Wiaze sie to z powizaniem technki analogowej z czysto cyfrowa :). Szybko powstal projekt kontrolera z wyswietlazcem lcd

Dołączona grafika

jest to typowa aplikacja dla '51. Samo oprogamowanie powstanie w Bascomie dla rodziny '51. Co do dzialania tego ukaldu to mam zamiar wykorzystac komparator analogowy wbudowny w '51 ( pin P 1.0 ) i za jego pomoca ustalac wartosc obrotow ( w pierwotnym zamysle mailo to sie odbywac za pomoca przycikow ) , przyciski beda sluzyly do programowania pedkosci dla danego wentylatora oraz wyboru predefiniowanych ustawien predkosci , sam wyswietlacz coz 20*2 lub 16*2 co da nam 4 pola po 8 lub 10 znakow , kazdy z blokow bedzie wyswiatlal nastawiona predkosc i wyswietla zmierzone rzeczywiste obroty.

Forma w jakiej to bedzie podane ( wykres , liczby ) jest niemalze dowolna ( wyswietlenei czegos na lcd wymaga urzycie komendy print :) , mozna sobie rownierz zaprojektowac dowolny znak ).

Najwiekszy problem stanowilo znalezneie metody przetworzenia danych cyfrowych na postac analgowa ( rozne poziomy napiec dla wentylatora ) , od poczatku myslalem o wykorzystaniu konwetera I2C na osmio bitowa szyne danch PCF 8574A + ULN 2803 z czym w rodzaju drabinki rezystorow. Ostatnio jednak buszujac po sieci tarfilem na stronie firmy Dallas-Maxim znalzlem tam piekny ukald regulatora/kontrolera obrotow wentyli z odczytem predkosci wypoezazonym w szyne I2C. Oto typowa aplikacja dla tekeigo ukaldu

Dołączona grafika

tutaj natomiast mala specyfikacja i opis tego

cuda..Zastosowanei w calym ukaldzie szyny I2C powodyje ze mamy mozliwosc dolorzenia do ukaldu czyjnikow tempertury i jej pomiar np w 4 roznych miejscach i wysewietlenei tego na Lcd.

Jezeli chodzi o koszy to '51 kolo 10 zl Lcd 16 *2 podswietlny jakies 20-30 zl plytka i te pare elemntow tez jakies grosze :) , problem stanowia ukaldy Maxim niestety dosc kosztowne ( na dodatek ten ukald kontrolera obrotow jest nie dostepny w polsce ).Sam panel ma zamiar wykonac z aluminuim , wypiskowac ( drobnym piaskiem ) w celu nadania odpowiedniej fakt sam panel ma wygladac mniej wiecej tak

Dołączona grafika

calosc od spodu ma byc podswietlona niebieskimi diodami.

Na koniec goraca prosba do osob zawodowo zajmujacych sie tym tematem :) , poniewaz jestem amatorem prosze o wszelkie uwagi odnosnie ukaldu oraz pomysly co do jego dalszego rozwoju.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam nosze sie z zamiarem wykonania czegos takiego, lecz z powodow kosztow moj projekt bedzie nieco inny. Nie bedzie wyswietlacza lcd a zamiast niego 4 wys. 8-seg. procek bedzie to atmel avr z 2kb flash(nie pamietam oznaczenia) z uwagi na to ze posiada SPI. co do kontroli obrotow myslalem po prostu nad tranzystorem z kondensatorem i podawaniu na tranzystor przebiegu prostokatnego o duzej czestotliwosci z regulacja wypelnienia. Jeszcze tego nie testowalem ale jezeli zadziala bedzie duzo tansze od specjalnego ukladu do sterowania. Do tego chce jeszcze dorzucic kilka czujnikow temp. na i2c od maxima oraz przetwornik a/c 8 kanalowy do pomiaru napiec oraz dodatkowych czujnikow temp. (jakies termistorki). Wszystkie te uklady lacznie ze sterownikiem wys. 8-seg dostalem za darmo od maxima jako probki :) Nie wiem czy tego maxa 6650 nie ma w probkach. Zawsze mozesz sprobowac moze ci przysla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzuby sprubuj wyrwac ta 650 :) , bo jakos nie spotkalem jej jesio w ofercie polskich sklepow , co do kwestji czy '51 czy amtel 2313 praktycznie bez znaczenia :) , tez zie zastanwialem nad sterowoaniem za pomoca przeboegu prostakaotnego o regulowantm wypalnieniu , niestey naie mam pomysly jak to zrealizwac za pooca programu ( Bascom )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sterowanie wentylatora PWM jezeli zle sie dobierze czestotliwosc moze byc trudne w realizacji. W pracy mialem taki problem ze przy f wiekszych od 100Hz slychac bylo jak wentylator zaczyna piszczec. Najbardziej optymalna f okazalo sie 60 Hz ale nie mozna zejsc z obrotami nisko bo zaraz staje i zaczya drgac. Duze czestotliwosci ponad akustyczne skolei nie wplywaja za dobrze na zywotnosc wentyla i moze sie szybko rozkraczyc. Co do konwersji PWM na analog to wystarczy prosty filtr LC :) do tego maly tranzystorek i jest sterowanie wentyla. Albo uzyc 8 krotnego przetwornika C/A sterowanego przez I2C typu TDA 8444. Mozna wtedy obsluzyc 8 wentyli, problem tylko z odczytem obrotow jezeli wentyl nie ma wyprowadzenia.

Pozdro

Dexter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

problem z tym ze zamawialem te probki z 4 razy i juz mi nie chca wysylac :( Sprubuj sam zamowic wejdz na www.maxim-ic.com i daj samples and literature. wysylaja za darmo do 8 ukladow po 2 sztuki kazdy ale nie wszystkie sa dostepne jako probki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm co do koszytow martwi mnie tylko ten Maxim 6650 :( , reszta kosztow znana tzn

LCD 16*2 podswietlany 35 zl ( na allegro jakies 15 )

89C2051 8 zl ( C4051 11 zl wszystko bedzie zalerzalo od tego czy oprogramowanie bedzie zajmowac mnij niz 2k :) i czy bedzie dzialc przy takiej ilosci pamieci )

lub

amtel 90s2313 14 zl

plytka uniwersalana 8 zl ( narazie uniwerslna jak naumiem sie jusz protela to zaprojektuje )

reszta elementow molexy kondestarory diody potencjometry + galaka aluminiowa jaks 22 zl max

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...