Skocz do zawartości
mateusz_k

Naprawa zasilacza be quiet Straight Power E5-450w

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Krótko o zasilaczu:

 

-przez ostatni czas zasilacz nie chciał się włączać za każdym razem, mimo wszystko jak się już włączył to działał;

 

-po awarii podłączony do komputera po włączeniu działał dwie, trzy sekundy następnie restartował się i tak w kółko, nie można było go później wyłączyć

 

-obecnie po podłączeniu bez komputera nie chce się włączyć nawet po podłączeniu obciążenia, po połączeniu zielonego masą słchać tylko dźwięk elektroniki ("bzyczenie"), następnie po odłączeniu z sieci czasami kręci się trochę wentylator (rozładowując kondensator główny)

 

-zasilacz podaje prawidłowe napięcie standby +5V

 

-zasilacz jest zrobiony przez FSP, oparty o układy PS223 ,CM6800 oraz DM0265R

 

 

Poniżej zdjęcia, wydaje mi się, że kondensatory wyglądają normalnie, żadna część nie wygląda na "spaloną"

Dołączona grafika Dołączona grafikaDołączona grafika Dołączona grafika

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Co narazie udało mi się zmierzyć:

 

Gdy zasilacz podłączony do prądu ale nie zwarty zielony kabelek z masą:

-na kondensatorze filtrującym (330uF 420V) 312V

-na pinie od zasilania układu PS223 (15 nóżka) +5V

-na pinie od zasilania układu CM6800 (APFC + głowny sterownik przetwornicy) troszkę ponad 1V

 

Po zwarciu kabelka zielonego z masą (zasilacz nie rusza jak pisałem wyżej tylko dźwięk elektroniki):

-na kondensatorze filtrującym +390V

-na pinie od zasilania układu PS223 (15 nóżka) dalej +5V

-na pinie od zasilania układu CM6800 +11V

na pinie od zasilania układu DM0265R +14V reszta reszta napięć na obrazku:

Dołączona grafika

 

Czy jest możliwe, że opisane problemy (np. niewłączanie się "na sucho", brak jakiejkolwiek reakcji) były powodowane tylko przez kondensatory? Nie widać by były wybrzuszone czy wylane.

 

EDIT

Okazało się, że winnym usterki był kondensator po stronie pierwotnej C43 - 22µF/50V (to ten między radiatorem a kondensatorem głównym - widoczny na jednym ze zdjęć). Profilaktycznie wymieniłem wszystkie kondensatory oprócz tego największego - zasilacz działa jak nowy.

Edytowane przez mateusz_k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh, w zeszłym tygodniu walczyłem z tym samym problemem. Skończyło się na wymianie zasilacza... i płyty głównej.

 

Objawy takie jak u Ciebie, otworzyłem zasilacz i zauważyłem 1 wybrzuszony kondensator 2200vF, 6.2v wymieniłem na 2200vF, 10v (na zdjęciu które wrzuciłeś ten sam kondek jest uszkodzony, z prawej strony nad radiatorem). Po wymianie zasilacz zaskoczył za pierwszym razem, kilka resetów dla pewności - niby działa. Po kilku godzinach wyłączył się i to już 'na dobre'. 'Naprawiany' BQ zabrał ze sobą mobo, błędu w sztuce nie popełniłem bo lutować jako tako potrafie ;D

 

ps - nie próbuj uruchamiać zasilacza impulsowego bez obciążenia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ps - nie próbuj uruchamiać zasilacza impulsowego bez obciążenia :)

 

bo?

uprzedzając odpowiedź: niektórzy producenci ZALECAJĄ sprawdzanie zasilacza metodą zielony-zewrzeć-z-czarnym i zobaczyć czy odpali (czyli bez obciążenia).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od CM223 nie masz co szukac.... sprawdz czy tylko do niego dochodzi zasilanie... ( to jest monitor linii zasilajacych )

 

Szybciej skierował bym swe kroki do CM6800.. on odpowiada za APFC + głowny sterownik przetwornicy. Sprawdz na nodze 13 jaka masz wartosc napiecia ... ( zmierz bez połaczenia czarnego z zielonym i po połączeniu )

 

Napiecie na kondesatorze głownym powinno wynosic około 370- 380V ..

 

-zasilacz jest zrobiony przez FSP, oparty najprawdopodobniej o układy PS223 oraz CM6800

To najpierw sie go rozbiera i podaje jakie IC tam siedza....

 

Jeszcze jedno.. podłacz go pod mobo .. włacz i zmierz napiecie na zielonym kablu....

 

Zasilacz wogole nie "dryga" ? nic ? Piski jęki cos ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Edytowałem pierwszy post i dodałem zdjęcia, pewne rzeczy uległy zmianie więc proszę o ponowne przeczytanie

 

Dzięki za zainteresowanie!

 

Kondensator filtrujący sprawdziłem jeszcze tak: włączyłem zasilacz do sieci, po naładowaniu kondensatora odłączyłem zasilacz z prądu i mapięcie na fioletowym czyli +5Vsb utrzymywało się jeszcze przez jakieś 40-50 sekund, czyli trochę chyba "trzyma" ten kondensator (zasilacz podłączony bez żadnego obciążenia bez komputera)

 

Proszę o jakieś dalsze sugestie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz tak :

DM0265R to przetwornica STD-BY.. wyglada na ok bo napiecia sa...

CM6800 PFC startuje bo pojawia sie 390V na kondku ale PWM milczy.... wiec układ PS223 działa ( on podaje sygnał ze jest ok dla CM6800.. ) pewnie przez tranzystor zasilany z przetwornicy STD-by

 

Sprawdz : Noga 16 PS223(zasilanie ma poprawne +5V ) (zał/wył) .. Oraz noga 14 CM6800 ( napiecie odniesienia ) powinno byc 7.5V..

Edytowane przez Kwazor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...