Skocz do zawartości
jahulen

Chłodzenie pasywne procesora

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jak w temacie - chciałbym maksymalnie wyciszyć komputer. W dłuższej perspektywie będzie to WC, ale na razie nie mam na to czasu, więc na dzień dzisiejszy będę się bawił AC. Zatem przejdźmy do konkretów:

 

1. CPU

Procek to Intel e5300. Wiadomo - box idzie do szuflady. Ale co zamiast boxa? Ma być pasywnie, a do tego najlepsze będzie Scythe Ninja 2 (przynajmniej według tego co wyczytałem przez ostatnie kilka tygodni robiąc badania na ten temat). Czy to dobry wybór? Jest może coś bardziej opłacalnego?

 

2. GPU

Tutaj sprawa jest powiedzmy zamknięta, na mojego Radka 4830 jedzie już Accelero S1 rev.2. Mam jednak pytanie: Czy wystarczy sam radiator, czy lepiej dać jakiś wentylator na to?

 

3. PSU

Mam beQuiet 350W - nie pamiętam z jakiej serii - ale tutaj na pewno nie będę nic robił. Jest supercicho więc szkoda czasu i pieniędzy na jakiekolwiek fanswapy itp. Aha, wisi na górze obudowy, co chyba ma znaczenie.

 

4. Dyski

Docelowo zrobię jakieś boxy w skrzynkach po cdromach bo to jest chyba najlepsze rozwiązanie (czyt. najtańsze z działających)

 

5. Pamięci

Ramki są od OCZ 800MHZ. Standardowo mają kawałki blaszki na sobie które z tego co wiem działają jak radiatory. Wystarczy, czy lepiej zmienić na coś innego, większego? Jeśli tak, to co polecacie? Szczerze mówiąc liczę na to, że to co jest da rade, szkoda mi kasy trochę, bo Ninja już swoje kosztuje ;)

 

6. Wentylatorki

Na razie są 2 Fandery @600rpm (z przody na dole i z tyłu na górze). I tutaj najważniejsze pytanie, łączące się z pytaniem o Accelero: Czy 2 Fandery + wentylator w zasilaczu wystarczy na całą budę (czyli S1 i Ninja pasywnie)?

 

7. Maty akustyczne

Czy to ma sens? Znalazłem różne opinie: że bez sensu, że ma sens ale trzeba wyłożyć każdą płaską powierzchnię itp. Co sądzicie? Wydaje mi się, że skoro koszt wyjdzie w okolicach ~20-30zł to warto. Jeśli warto, to jaka: czy płaska 2mm starczy, czy grubsza, czy lepiej "pofałdowana", czy w ogóle lepiej maty bitumiczne, czy jedno i drugie? Proszę o opinie na ten temat.

 

8. Fakty

(i) Sprzęt NIE będzie kręcony, wszystko na domyślnych ustawieniach.

(ii) Jak na razie z budy wylatuje raczej zimne powietrze więc mam nadzieję, że pasywne chłodzenie PSU i CPU da radę, ale wolę się spytać.

(iii) Komputer służy do: pracy biurowej (office 2007), internetu, "bardzo czasami" do Counter Strike, oglądanie filmów (również w HD) i, co ważne, chodzi prawie 24/7.

(iv) Buda to standardowej wielkości Sunbeam. Nie pamiętam jaki model, w każdym razie jest to zwykły mid tower.

(v) W obudowie znajdują się 2 dyski (nie wiem czy to ma znaczenie ale lepiej napiszę ;) )

(vi) Temperatury na dzień dzisiejszy to wszystko poniżej 40*, oprócz jednego rdzenia CPU który ma w idle ~41*. Dyski mają w okolicach 35*, są "powieszone" na dwóch twardych piankach typu "E" (nie wiem jak to wyjaśnić, w razie potrzeby zrobię jakiś prosty schemat jak to wygląda;p )

 

Trochę się rozpisałem, ale mam nadzieję, że wiadomo o co chodzi. Wiem, że takich tematów była cała kupa, ale potrzebuję spersonalizowanych odpowiedzi. Sporo czytałem na ten temat, nie chodzi mi o to, żebyście myśleli za mnie. Chcę rozwiać swoje wątpliwości. Z góry dzięki za odpowiedzi!

 

EDIT: Jeszcze jedna sprawa: możliwe, że niedługo buda się zmieni Cheiftec CA-01BL-BL-B, ale na razie załóżmy, że wszystko będzie montowane w Sunbeam.

Edytowane przez jahulen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(iv) Buda to standardowej wielkości Sunbeam. Nie pamiętam jaki model, w każdym razie jest to zwykły mid tower.

......

 

 

EDIT: Jeszcze jedna sprawa: możliwe, że niedługo buda się zmieni Cheiftec CA-01BL-BL-B, ale na razie załóżmy, że wszystko będzie montowane w Sunbeam.

 

Z tymi midtowerami to uważaj. Miałem kilka tanich, w żadnej mi Ninja 2 nie mieściła się - nie zamykała się buda, więc dobrze pomierz czy Ci się buda z ninja zamknie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) nic lepszego nie znajdziesz ... na tego 5200 niekreconego napewno starczy ... ( ja po cichu liczy ze starczy na mojego athlona x4 ;-) )

2) wentyl by sie przydal .... jakas 12cm @5V albo mniej :] ( moze byc problem ponizej 5v z jej startem )

3) jak ci pasuje to OC

4) to konieczne bo one beda najglaosniejsze

5) wystarczy spokojnie

6) jezeli chcesz zmniejszyc ilosc wentyli to ten z przdu przeloz na s1 i bedzie gut ... mozesz pokusic sie o tunel powietrzny czy cos w ten desen

7) mata sie przydaje ... najlepiej kupic taka samochodowa :]

 

 

8 ) nie potrzeba nic zmieniac :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Pietia

Skoro mówisz, że samochodowa, to rozumiem, że chodzi o maty bitumiczne? Bo gdzieś tam czytałem, że lepsze są akustyczne (takie 'gąbki' co w studiach są). Masz jakieś doświadczenie z takimi wynalazkami?

 

Edit: Buda wewnątrz pomierzona, Ninja się zmieści i to nawet z zapasem ~1cm od strony okna.

Edytowane przez jahulen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość adas123

skoro i tak posiadasz zasilacz ktory i tak w jakims stopniu bedzie slychac to na cooler mozesz dac wiatrak na minimalnych obrotach - roznicy w glosnosci i tak nie zauwazysz a proc nie bedzie sie smazyl pod obciazeniem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Pietia

Skoro mówisz, że samochodowa, to rozumiem, że chodzi o maty bitumiczne? Bo gdzieś tam czytałem, że lepsze są akustyczne (takie 'gąbki' co w studiach są). Masz jakieś doświadczenie z takimi wynalazkami?

 

Edit: Buda wewnątrz pomierzona, Ninja się zmieści i to nawet z zapasem ~1cm od strony okna.

 

Ja mam u siebie matę bitumiczną, a na to położone gąbki akustyczne o grubości 3cm i takie rozwiązanie polecam. Sama mata daje przeciętny rezultat, ale w kombinacji z gąbką komputer jest fajnie wygłuszony. Niestety wadą takiego rozwiązania jest ograniczenie miejsca w obudowie, i lekkie podniesienie temperatur.

No i żeby takie rozwiązanie było skuteczne, należy zakleić każdą płaską powierzchnie obudowy, a skoro masz okno to jeden bok już będzie odkryty.

 

Po za tym warto kupić jakiś cichy wentylator wolnoobrotowy i zamontować go na chłodzeniu cepa. Puszczony na minimalnych obrotach będzie i tak niemal niesłyszalny, a temperatura znacznie spadnie.

 

Sam wyszedłem z założenia, że wolę kilka wolnoobrotowych wentylatorów które w razie potrzeby mogę wyłączyć, niż grzejącą się puszkę. Ty masz ten luksus, że możesz zjechać z napięciem cepa, ramu i gpu w dół skoro sprzęt nie będzie kręcony.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okno chyba i tak zakleję, nie zależy mi na efektach wizualnych, szczególnie, że komputer i tak jest w mało widocznym miejscu. Dzięki za porady, dzisiaj jadę po maty i Ninja, jutro pewnie dojdzie Accelero, zobaczymy jaki będzie efekt i temperatury.

 

Edit: Jeszcze takie pytanie. Mówisz, że maty akustyczne podnoszę trochę temperatury. A jak jest z bitumicznymi, też podnoszą, czy niekoniecznie?

Edytowane przez jahulen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatura wzrośnie tylko, gdy pozaklejasz zbędne otwory w obudowie.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Założyłem Ninja i Accelero i temperatury po krótkim testowaniu prime95 i atitool wyglądają następująco:

Dołączona grafika

 

W idle:

Procesor: 35

Rdzeń 1: 35

Rdzeń 2: 42

 

GPU DispIO: 52

GPU MemIO: 59

GPU Shader: 52

 

Jak widać grafika trochę się rozgrzała, i to zaledwie po kilku/kilkunastu minutach. Nigdy jednak nie rozgrzewam tak kompa, może więc tak zostać, czy lepiej założyć jakiś wentylator @5V na Accelero? Bo na CPU nie zakładam, 49* to nie jest chyba dużo w stresie.

Dzięki za wszystkie poprzednie odpowiedzi!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamontuj 5v na grafikę, bo temperatura jest już mocno ekstremalna. Imho Accelero jest słabe jeżeli chodzi o pasyw, znacznie lepiej sprawdziłoby się jakieś rozwiązanie od TR.

Może zainwestuj/złóż sobie jakiś prosty regulator obrotów z trójpozycyjnymi przełącznikami (off, 5v i 12v), podłącz do niego wentylatory na cpu i gpu? Będziesz mógł sobie dostosowywać hałas do sytuacji :mrgreen:

Pobaw się jeszcze zmianą napięcia, powinieneś tym zbić kilka stopni.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Accelero poszedł wentyl @5v. Na razie skręcony starym regulatorem ale docelowo będzie albo fander z potencjometrem albo przejściówka molex. Ale nie o tym chciałem. Wrażenia z boxa bitumicznego są niesamowite. Jak już po 2 godzinach go poskładałem, włożyłem do kompa i wcisnąłem 'power', pomyślałem k., coś nie działa. Jakież było moje zdziwienie jak po chwili usłyszałem 'piknięcie' sygnalizujące włączanie się kompa :D Po prostu nie słychać NIC, a matami wyłożyłem na razie tylko ściankę gdzie jest okno. Polecam każdemu takie rozwiązanie jeśli chodzi o dysk. Temperatury:

idle: 29-30

Stres: nie defragmentowałem jeszcze dysku, ale przy operacjach typu zapis/odczyt/pakowanie pliku ~5GB nie przekroczyło 32 stopni.

Koszty:

maty - 4 * 4.38 = 17.52

puszka po CD romie: ja miałem gdzieś w szufladzie akurat, ale na allegro to jest jakieś max 2zł za niedziałający sprzęt.

Jak widać, niecałe 20zł plus 2 godzinki roboty.

W budzie chodzą mi teraz 3 wentyle (przód, tył i accelero) na 5V i dysk w skrzynce (jeszcze drugi trzeba będzie zapuszkować) i komp pracuje ciszej niż monitor, trzeba włożyć głowę do budy żeby coś usłyszeć.

 

Koszt całego wyciszania:

Ninja: 155zł w arest.pl

Accelero: 77zł (allegro)

Maty: 35zł (jeszcze nie założone)

Maty akustyczne: 20zł (jeszcze nie założone)

 

Suma: ~290zł

Czas poświęcony na składanie całości: ok 5 godzin.

 

Dzięki za rady, i polecam niedowiarkom boxy bitumiczne, sam nie wierzyłem, że to zadziała:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...