Skocz do zawartości
sector

Dysk sieciowy. Czy na ethernet tylko fat32?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

chcialem kupic obudowe sieciowa, ktora bedzie mozna podpiac pod ethernet. Sprawa wyglada tak, ze wszystkie obecne, ktore znalazlem maja ograniczenie po ethernecie do fat32. Ja natomiast potrzbuje przesylac duze pliki typu 200-300gb. Mozna to jakos zmienic? Czy mozna uzyc dysku ntfs lub ext4/3?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Qnap zdecydowanie przekracza budzet :) Kiedys interesowalem sie takim sprzetem, ale to nie dla mnie tylko dla klienta a te jak wiadomo chce miec jak najlepiej, ale jak najtaniej :lol:

Powiedz mi, jesli sie orientujesz, dlaczego te tanie obudowy maja ograniczenia? Zwiazane to jest z softem obudowy czy moze czyms innym?

 

Na allegro znalazlem akie cos -> Obudowa Thecus N2050 E-Sata Das 2xHDD/Raid 0,1 (1049760516) - Aukcje internetowe Allegro Jednak na stronie producenta nie ma specyfikacji co do ethernetu a i nawet o obslugiwanych systemach plikow nic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehh, tylko, ze jak bede mial robic kopie bazy powiedzmy na 300gb to zanim ja to skopiuje po wifi to 3 dni mina :/ Na chwile obecna wychodzi, ze najlepsze i najtansze rozwiazanie bedzie na USB. Jednak chcialbym sie dowiedziec do konca jak to jest z tym FAT32 i Ethernetem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, sorry. W opisie nie stwierdzilem na szybko mozliwosci podlaczenia pod rj45 a na zdjeciu jakos mi umknelo.

 

Teraz musze tylko sie dowiedziec, jakie max pliki obsluguje ext2.

 

Faktycznie, sorry. W opisie nie stwierdzilem na szybko mozliwosci podlaczenia pod rj45 a na zdjeciu jakos mi umknelo.

 

EXT2 teoretycznie obsluguje pliki az do 16TB.

Edytowane przez sector

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ext2 limit zalezy od wielkosci klastra, kernel tez ma tu znaczenie. Tego typu urzadzenia najczesciej oparte sa o 2.4 i realnie liczylbym sie z limitem na poziomie 2GB. Sam mam DNS-323, ktory smiga na 2.4, dysk sformatowany jako ext2 i nie ma problemu z trzymaniem plikow o wielkosci kilkudziesieciu gigabajtow. Przeslanie jednak 300GB plikow po sieci troche Ci zajmie. Urzadzonko ma troche malo RAMu, ciezko znalezc informacje o CPU a port ethernet tylko w standardie 10/100 wiec na transfer bliski 10MB/s (przy odczycie) to szczyt marzen. Przy zapisie pewnie osiagieniecie 5MB/s bedzie pewnie dobrym wynikiem. Porty USB z kolej pozwalaja na podpiecie dodatkowego dysku czy drukarki do urzadzenia, ale w druga strone to juz nie dziala. Generalnie, wszystkie tansze NASy maja problem z wydajnoscia.

Edytowane przez KrzychuG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Kompromis cena/wydajność można chyba najłatwiej uzyskać budując NAS z jakiegoś energooszczędnego peceta + bridge n*1Gbit.

Zdecydowaną zaletą jest to, że za niewielkie pieniądze można uzyskać funkcjonalność daleko wykraczającą poza to co jest sprzedawane za grubą kasę + dostroić system do konkretnych potrzeb - ale trzeba to zrobić samodzielnie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko zaleta takiego dysku jest to, ze mozna go odpiac po backupie i zabrac do domu gdzie dane beda bezpieczne przed kradzieza, wlamaniem, awaria itp.

 

Wyglada na to, ze ethernet raczej odpadnie i bede musial kupic kieszen na USB i tak bedzie chyba najszybciej i za razem najtaniej.

 

Sprawa wyglada tak, ze serwerek pracuje w raid1 i tam tez sie robi kopia bazy. Jednak dla wiekszego bezpieczenstwa (padniecie obu dyskow itp) kopie trzeba zrobic gdzies w innym miejscu. Niestety firma jest taka, ze wszyscy pracuja na laptopach po wifi i tutaj pojawia sie problem.

O ile baza jest mala, to jej przegranie/backup zajmie chwile. Jednak gdy plik zajmie pokazne rozmiary, a takie napewno zajmie bo chca do niej wrzucac pliki audio (bezsens) to wtedy zaczna sie schody. Nawet samo przegranie tylo GB moze okazac sie problemem samym w sobie. Dlatego mysle, ze najlepsze bedzie USB 2.0 i tyle.

 

Dalej jednak nurtuje mnie pytanie, dlaczego w opcji ethernet istnieje tylko fat32?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bym poszukał jakiś router z hostem USB ( funkcja NAS ) gdzie można podłączyć dysk sieciowy USB i poprzez ten interfejs go używać. Mam starego Edimax właśnie z hostem 2xUSB i wyśmienicie to banglało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Tylko zaleta takiego dysku jest to, ze mozna go odpiac po backupie i zabrac do domu gdzie dane beda bezpieczne przed kradzieza, wlamaniem, awaria itp.

...

Dalej jednak nurtuje mnie pytanie, dlaczego w opcji ethernet istnieje tylko fat32?

Dobrze przygotowany system nie pada, szanse są równe zniszczeniu go przez wybuch jądrowy - prędzej załatwisz dyski rzucając je po samochodzie ;) Kradzież? wątpię żeby ktoś potrafił w rozsądnym czasie rozwalić truecrypta/ecryptfs. Zupełnie niemożliwe jest rozkodowanie danych postawionych na raidzie w którym jeden z dysków jest na odddzielnym NAS. Kradzież sprzętu jest łatwiejsza w drodze niż w firmie. Ważne dane trzyma się na odzielnych (np komercyjnych) serwerach - to jest backup2 na wypadek pożaru, itp. Odwieczne pytanie: ile kopii kopii jest potrzebne, sprowadza się do pytania o możliwości finansowe firmy i realną wartość danych.

 

Tanie NASy używają FAT32 z banalnej przyczyny: małe zapotrzebowanie na RAM i moc obliczeniową CPU przy obsłudze FS, poza tym - same wady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i wszystko jasne!

 

A co do bezpieczenstwa, to ja to wiem, ale sprobuj wytlumaczyc to szefowi. On i te jego mongolskie teorie :lol:

 

Jesli jednak firma jest mala to i sam system zabezpieczen/backupu jest tani. Wiesz, to nawet nie chodzi o to, ze ktos by przechwycil ich dane, tylko, ze ta baza bedzie miala wszystkie informacje potrzebne do funkcjonowania firmy. Bardziej jest wlasnie troska o ich odtworzenie niz o sytuacje kiedy ktos moze cos ukrasc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...